Solucan Besleyip Satarak Para Kazanma Yolları

Para kazanmanın sayısız çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda da bu yollardan birini anlatacağız.
Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Solucan Gübresi veya solucan besleme işinden bahsedeceğiz. Solucan gübresi elde etmek için veya solucan beslemek için bir tesis kurmalısınız. Bu tesis çok büyük paralara ihtiyaç duyulmadan kurulacak bir tesistir. Ayrıca 2017 yılında yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda KOSGEB gibi yatırım desteği veren proje kurumları da bu işi destekliyor. Bu iş için zor olan kısım ise satış kısmıdır. Çünkü solucan gübresi özellikle çiftçiler tarafından pek bilinmemekte ve bu yüzden bu gübreye güvenilmemektedir. Solucan gübresini satmak, piyasada ismi duyulan ve bilinen bir gübreyi satmaya oranla daha fazla bir çaba ister. Fakat daha güzel paralar kazandırır. İyi ve kaliteli bir tesise sahip olursanız solucan gübresi alan fabrikalar ile anlaşma yapar ve gübreyi direkt gübre firmalarına da satabilirsiniz. Bu sizi daha az yoracaktır.

Solucan Çiftliği Nasıl Kurulur?

Bu işe gireceğiniz zaman bir tesis veya çiftlik kurmanız gerekmektedir. Bu çiftliği kurarken ilk olarak yasal izinleri almanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerin konumuna bağlı olarak; belediyelere, kaymakamlıklara, valiliklere giderek çalışma ruhsatı ve iş yeri açma ruhsatı almalısınız. Bu adımı hallettikten sonra geriye kalan adımlar oldukça basittir. Solucan çiftliği için başlangıç aşaması olarak 1 metre karelik alan ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu 1 metre karelik alana 15.000 ile 25.000 arası solucan bırakmanız önerilen sayıdır. Uygun şartları sağladığınızda ve solucanlarınızı düzenli olarak beslediğinizde 3 – 6 aylık bir süreçten sonra solucanlarınızın iki katına çıktığını göreceksiniz. Solucanların bu üreme sürecinde gübre de bırakacağını gözden kaçırmayın. Süreç sonunda elde ettiğiniz solucan gübrelerini satar, solucanları ise ister başka bir üreticiye satarak isterseniz de yerinizi büyüterek solucan üretmeye ve solucan gübresi oluşturmaya devam edebilirsiniz. “Solucan çiftliği karlı mi?” diye düşünmeden duramıyorsanız, az bir sermaye ile bu işe başlayıp işin gidişatına göre bir yol seçebilirsiniz.

Solucan Gübresi Nedir ve Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi, doğaya zarar vermeyen ve toprağın verimliliğini oldukça arttıran bir çeşit doğal gübredir. Solucanlar bitki atıklarını toprak altında kanallar oluşturup oralarda yerler. Beslenme sonuçları ise dışkı bırakırlar. Bu dışkılardan ise humus oluşur. Oluşan bu humus ise topraktaki verimliliğin nedenidir. Ortalama olarak 400 solucan 2.5 kg humus oluşturmaktadır. Solucan gübresi oluşturmak için 1 metre karelik alana bıraktığınız solucanlar sayısına göre bir humus bırakacak ve sizde 6 aylık bir süreç sonunda bu humusları satıp para kazanabileceksiniz. Solucan gübresi üretiminde solucanların ılık ve karanlık ortamı sevdikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aşırı ıslaklıktan hoşlanmazlar ve güneş ışığını da sevmezler. Çiftliğinizi kurarken bu ortam koşullarına uygun çiftlik kurmalısınız.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz