Solucan Gübresi İşine Girdi Taleplere Yetişemiyor

Hayatın içerisinde çoğu zaman nasıl para kazanacağımızı bilmiyoruz. Girişimciler olarak farklı farklı sektörlere yönelik işler yapıyoruz ve başarının peşinde koşuyoruz. Bir zamanlar döviz bürosunda çalışanken gemileri yakıp solucan gübresi işine giren Ali Zingal’ın başarı dolu öyküsü…

İşler İyi Gitmeyince Kendi İşini Kurdu

Evli ve bir çocuk babası olan Ali bey bu girişimi başlatmadan önce döviz bürosunda çalışmaktaymış. İşlerin iyi gitmemesi üzerine kendi girişimini başlatmaya karar veren Ali bey internetten yaptığı araştırmalar sonucunda solucan gübresi üretimi işine girmeye karar vermiş.

Arkadaşı aracılığıyla 150 bin kırmızı Kaliforniya solucanı satın alarak işe koyulan Ali bey üretim alanı olarak Germencik ilçesinde babasının ağıl olarak kullandığı 200 m2’lik alanı kullanmaya karar vermiş. Zaman içerisinde yeni doğan solucanlar ile birlikte 450 bin solucan sayısına ulaşan Ali bey şu an kilogramlarca solucan gübresi üretimi yapmakta.

Günlük 1 Saatimi İşe Ayırıyorum

Solucan gübresinin Allah’ın mucizesi olduğunu belirten Ali Zingal sözlerine şöyle devam ediyor. “Dünyada ilk sırada yarasa gübresi daha sonra solucan gübresi geliyor. İşe başlarken hedefim buradaki çifti arkadaşlarımıza organik gübre sağlamaktı ama şuan da bu işten iyi para kazanabiliyorum. Günde 1 saat çalışmak yetiyor gübrenin tonu 3.000 TL kazandırıyor.”

Başlangıçta işe düşük kapasite ile başlayan Ali bey zaman içerisinde solucan gübresinin çok fazla talep gördüğünü ve çiftçilerin ve seracıların bu gübreye çok fazla ilgi gösterdiğini söylemekte. Şu an taleplere yetişemediğini belirten Ali bey solucan gübresinin hasadını yaptığı gibi kapış kapış satıldığını ve elinde gübre kalmadığını belirtiyor.

Kırmızı Kaliforniya Solucanının toprakta değil arıtılmış hayvan gübresinin içerisinde yaşadığını belirten Ali bey bu iş sayesinde beklemediği kadar para kazandığını belirtiyor. Çiftçilerin ve seracılık yapanların gübre ihtiyaçlarını solucan gübresi ile karşılaması bu sektörü daha da hareketlendireceğe benziyor.

Kaynak: Star / MSN

Mesaj Bırakabilirsiniz