Amazonda ürün satışı yapmak! Yurtdışı e-ticaret nasıl yapılır?

“Amazon’da nasıl satış yaparım?” Yıllar boyunca yüzlerce insan bana bu soruyu sordu. Sanırım deneyimlerimi bir rehber olarak paylaşmanın zamanı geldi.

Amazon’da 2008 yılında öğrenciyken satış yapmaya başladım. Eylül 2013’te tam zamanlı işimden ayrıldım ve Amazon’da satış yaparak daha fazla para kazanmaya başladım. O zamandan beri tüm zamanımı Amazon’a adadım.

Bu süre zarfında Amazon’da satış hakkında çok şey öğrendim. Hatta 2018 ve 2019’da Amazon’da 1 milyon dolardan fazla sattım.

Bu yazımda sizlere Amazon’da satış yapmanın ve para kazanmanın püf noktalarını anlatacağım. Parayla bile çoğu yerde bulamayacağınız bilgileri size bedava vereceğim.

Amazon’da satış yapıyorsanız ve gerçekten şimdi harekete geçmek istiyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve makalemizi sonuna kadar okuyun. Amazon benim hayatımı değiştirdiği gibi sizin için de yeni bir hayatın kapısını aralayabilir.

Yazıyı okuduktan sonra düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum olarak bırakırsanız en kısa sürede size geri döneceğiz.

Neden Amazon’da satış yapmalıyım?

Tabii ki Amazon, çevrimiçi satış yapmanın ve para kazanmanın tek yolu değil; Kendi web sitenizi kurabilir, dropshipping yapabilir veya Türkiye’deki pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz. Ancak Amazon artık son 100 yılda dünyanın en iyi iş fırsatlarından birine sahip.

Amazon 25 yıl önce kurulduğunda her şeyi kendisi satmaya çalıştı. Ardından Jeff Bezos şunu fark etti: “Dünyanın en büyük perakende mağazası olmak istiyorsanız, bu modeli geliştirmemiz gerekiyor. Dünyadaki her şeyi kendimiz bulup satmamız pek mümkün görünmüyor. ”

Bu yüzden senin ve benim gibi insanlar Amazon’da satış yapmaya başladık. Bu onu dünyanın en büyük satış noktası yaptı. Pek bilinmese de Amazon’da satılan ürünlerin neredeyse %60’ı bizim gibi küçük satıcılar tarafından satılıyor.

Ayrıca Amazon’da satış yapmak hayal edebileceğinizden daha kolaydır.

– Düşük bir bütçeyle satışa başlayabilirsiniz.

– Fiziksel bir adresiniz olması gerekmez.

– Ürünleriniz için bir depoya ihtiyacınız yok.

– Kimseyi işe almak zorunda değilsin.

– Ürünler Amazon deposuna ulaştığında (ürünler satılıp müşteriye teslim edilene kadar) tüm işi Amazon sizin için yapar.

Bu nedenle, birçok insan dünyayı dolaşırken bu işi yürütebilir.

 

Amazon’da nasıl satış yapılır

Öncelikle Amazon’da satışa başlamak için yapılması gerekenleri ve sürecin nasıl işlediğini anlatayım.

Amazon, dünyanın en büyük e-ticaret ve perakende sitesidir. Apple’dan sonra 1 trilyon doları aşan ikinci şirket ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı.

Milyonlarca insan, Amazon’da sunduğunuz ürünleri sabit bir aylık ücretle (Amerika için 39,99 $) görüntüleyebilir.

Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyerek başlayalım.

 

1. Bu, ROLANDA adlı bir şirketin Amazon’da satış yaptığını belirtir. Amazon’da satış yaparsanız, üçüncü taraf olarak anılırsınız. Müşteri ürünü sipariş ettiğinde satıcı ROLANDA olarak görünür.

2. Amazon tarafından yerine getirilmesi aynı zamanda Amazon’un ürünü paketleyip size göndermesi anlamına gelir.

3. Sağdaki “Amazon’daki Diğer Satıcılar” ifadesi, aynı ürünü satan diğer satıcıları da gösterir.

4. Amazon.com’un bir satıcı olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Amazon, birçok ürünün ana satıcısıdır. Genel olarak bir ürünün satıcıları arasında Amazon yoksa ROLANDA veya başka bir satıcı daha iyi satacaktır. Çünkü insanlar bir şirketle uğraşmak yerine doğrudan Amazon’dan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Amazon’da satış yapıyorsanız ürününüz ya satın al kutusunda ya da sağdaki Diğer Satıcılar bölümünde olacaktır.

Genel olarak, “Diğer Satıcılar” bölümünde 3 satıcı adı listelenir. 3’ten fazla satıcı varsa, müşteri bu bağlantıya tıklayarak aynı ürünü satan diğer satıcıları görebilir.

Yukarıdaki Catan oyununa bakarsak aynı ürünü satan tam 81 farklı satıcı var.

Satıcı türünüz (gönderim yöntemi), Amazon’un maksimum verimliliğine ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biridir. Amazon Lojistik’e (FBA) sahipseniz, i. H. Amazon güvencesini alırsanız satış oranınız önemli ölçüde artacaktır.

ABD’de Fulfilled by Amazon (FBA) ile nasıl satış yapabilirsiniz?

Amazon Lojistik’in (FBA) Amazon’da satış yapmaya başlamanın ideal yolu olduğunu söylemiştik. Şimdi Amazon Lojistik nedir, biraz analiz edelim.

1. Amazon’da satmak istediğiniz bir ürün buldunuz.
2. Bu ürünü Amazon’a ekler ve web sitesinde listelersiniz. Ürünün fiyatını siz belirlersiniz.
3. Ürünü Amazon’un devasa depolarında sevkiyata hazırlarlar.
4. Daha sonra bu ürünleri Amazon’un depolarına gönderirsiniz. Birden fazla ürünü tek pakette gönderebilirsiniz. Tek sorumluluğunuz ürünleri Amazon depolarına güvenli bir şekilde ulaştırmak… Paketleme konusunda da çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çünkü Amazon sizin için paketleme yapar. 20 adet ürün satmak istiyorsanız tüm ürünleri aynı kutuya koyun ve belirtilen Amazon deposuna gönderin.
Bu noktada işiniz tamamlanmıştır. Şimdi ürünleriniz Amazon depolarına ulaştığında nasıl bir süreç izlendiğini görelim.
1. Gönderdiğiniz ürünleri inceler ve nakliye sırasında ürünlerin hasar görüp görmediğini kontrol eder.
2. Ürünleri doğruladıktan sonra Amazon’a vermiş olduğunuz ürün promosyonunu aktif hale getirir. Bu, ürün reklamınızın artık web sitesinde görüntülenmeye hazır olduğu anlamına gelir.
3. Ürünleriniz sipariş edilene kadar Amazon’un depolarında saklanır.
4. Bir müşteri ürününüzü sipariş ettiğinde, Amazon çalışanları ürünü sizin adınıza gönderir.
5. Ürün kargoya verildikten sonra ürün bedeli satıcı hesabınıza aktarılacaktır. Burada Amazon kendi kesimini yapıyor. Ürünleriniz satıldığında, satışı bildiren bir e-posta alacaksınız.
6. Paranız 2 haftada bir banka hesabınıza yatırılacaktır.
Özetle tek yapmanız gereken Amazon’da satılacak ürünleri bulmak ve Amazon’a teslim etmek. Amazon, sürecin geri kalanıyla ilgilenir.

Ürünleri bulmak için hangi programı kullanmalıyım?

Şu anda ürünleri bulmak için kullanılan bazı programlar var. Örneğin Helium ve Jungle Scout adlı programlar, Amazon’da satış yapmak isteyenlerin yüksek kazanç elde etmesine yardımcı olan birçok özelliği barındırıyor. Ayrıca programları beğenmemeniz durumunda koşulsuz para iade garantisi de mümkündür.

Programlar sayesinde kar marjı yüksek ürünler bulmak çok kolay. İncelediğiniz ürünlerin FBA ücretlerini ve net gelirini hesaplayabilir ve Anahtar Kelime Aracını kullanarak hangi ürünün ne kadar arandığını görebilirsiniz. Programlar ayrıca, en yüksek arama hacmine sahip ürünler hakkında istatistikler sağlayarak trend olan ürünleri belirlemenize de olanak tanır.

İncelemelerimize göre, veriler de oldukça doğru (Amazon’da 450 milyondan fazla ürün).

Örneğin, Amazon  hizmeti şunları içerir:

 • 450 milyon ürün veritabanı erişimi
 • Sınırsız araştırma
 • Sınırsız geçmiş veri
 • 7/24 destek
 • Jungle Scout öğrenme materyallerine erişim
 • Amazon ürün araştırma aracı
 • Amazon ürün takip aracı
 • Amazon Anahtar Kelime Aracı
 • Amazon Listeleme Optimizasyon Hizmeti
 • FBA Hesaplayıcı
 • Amazon Satış Hesaplayıcı
 • Satış analizi aracı
 • envanter yönetimi aracı
 • Üyelik için tıklayınız.

FBA programını kullanmanın faydaları nelerdir?

Amazon Lojistik (FBA) programını kullanmanın belirli avantajları vardır.

Bunlardan ilki müşteriye ücretsiz kargo hizmeti sunmaktır.

Yukarıdaki ekran görüntüsü, Amazon Prime programına üye olan müşterilere sunulan avantajlardan bahsetmektedir. Amazon çeşitli hizmetler sunar; B. Aynı gün teslimat, 2 saat içinde teslimat.

Amazon’da Amazon Lojistik programını kullanarak satış yapıyorsanız ürünleriniz Amazon Prime kargo hizmetlerine tabidir. Bu, müşterilerinizin sattığınız ürünü aynı gün veya ertesi gün alması anlamına gelir. Müşteriler, sipariş ettikleri şeyi ücretsiz olarak hızlı bir şekilde alabilme fikrine bayılırlar. Amazon Prime’a dahil olmayan ürünler yerine Amazon Prime hızlı kargo hizmetine sahip ürünlere öncelik vermelerini sağlar.

Hızlandırılmış sevkiyata ek olarak, müşteriler Amazon Prime aracılığıyla satılan ürünler için iade politikalarının Amazon’un kendisi tarafından satılan ürünlerle aynı olduğunu bilir. Böylece müşteriler Amazon’dan değil ROLANDA adlı bir şirketten ürün aldıklarında bile kendilerini güvende hissediyorlar. Çünkü ROLANDA’nın arkasında Amazon sigortası var. Her olumsuz durumda Amazon müşteri hizmetleri devreye giriyor ve sorunu kısa sürede çözüyor. Müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda Amazon’un ne kadar ilerlediğini söylemeye gerek yok.

Müşteriler, Amazon güvencesi sayesinde ürünlerinizi satın almaya daha yatkındır. Ayrıca Amazon’a 20 ürün gönderirseniz, bu ürünler sırayla 20 farklı kişiye teslim edilecektir. Yani kargo ücretini bir kez ödeyerek 20 kat kargo ücretinden kurtulursunuz.

Amazon Lojistik (FBA) dışında başka seçenekler var mı?

Tabii FBA programı dışında başka seçenekleriniz de var. Örneğin, “Tüccar Gönderimi” seçeneği de vardır. Bu seçeneği kullanarak satış yaptığınızda ürünü kargoya verin. Bazen bu daha mantıklı görünebilir, ancak FBA programı %99 daha iyi bir seçenektir.

Dolayısıyla böyle bir seçeneği akılda tutmakta fayda var ancak bu yazıda FBA programına odaklanacağız.

Şimdi satış sürecini adım adım inceleyelim.

Amazon satıcı hesabını nasıl açarım?

Amazon’da satış yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

1. Web sitesine gidin: https://sell.amazon.com
2. Kaydol’a tıklayın ve bir üyelik oluşturun.
3. Satıcı türü olarak “Bireysel olarak sat”ı seçerseniz, şirket olarak değil, gerçek kişi olarak satış yapıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda aylık 40$ ücret ödemezsiniz. Ancak satış başına 0,99 ABD doları komisyon ödersiniz. Amazon’da uzun vadeli satış yapmayı düşünmüyorsanız ve sadece kendiniz denemek istiyorsanız, bu sizin için doğru seçenek olabilir. Ancak, bir işletme olarak Amazon’da düzenli olarak satış yapmayı düşünüyorsanız, Profesyonel plan sizin için doğru seçenektir. Profesyonel satıcılar aylık 40 $ ücret öderler. Profesyonel hesap açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
4. Daha sonra TC kimlik numarası, adres, telefon gibi bilgilerinizi girerek üyelik ücretini ödeyin ve Amazon satıcısı olun.

Ayrıca kredi kartı bilgilerinizin uluslararası işlemlere açık olması gerekmektedir. (Örneğin Mastercard veya Visa…)

Yine bankanıza mutlaka çalıştığınız bankanın Amazon’dan EFT kabul edip etmediğini sorun. (Türkiye’de hemen hemen tüm bankalarda bu sorun yok.)

Amazon size çeşitli belgeleri zarf içinde gönderebileceğinden, ikamet adresinizi doğru yazdığınızdan emin olun.

Telefon numaranızı da 90 kodu ile doğru giriniz.

Amazon’da satış yapmak için bir EIN koduna da ihtiyacınız var. EIN kodu ABD tarafından kullanılır. Gelir Bakanlığı ve bu kodu almak için mukim veya ABD vatandaşı olmanız gerekmez. EIN kodunu almak için yapmanız gerekenleri anlatan videoyu aşağıya bırakıyoruz.

Amazon ne kadar kesiyor?

Satıcı hesabını açtıktan sonra Amazon Seller App isimli uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Bu ücretsiz uygulama size satış süreci hakkında birçok bilgi sunuyor. Bu uygulama sayesinde telefonunuzdaki herhangi bir ürünün barkodunu okutarak ürünün Amazon üzerindeki fiyatını öğrenebilirsiniz.

Fulfillment by Amazon tablosunu ziyaret ettiğinizde satmak istediğiniz ürünleri araştırabilirsiniz. Ardından öğeyi derecelendirin (kırmızı ok) ve öğeyi Amazon’a nasıl göndereceğinizi öğrenin (siyah ok). Ayrıca Amazon’un sizden satışları nasıl düşürdüğünü ve bu üründen ne kadar kar elde ettiğinizi öğreneceksiniz.

Bu tür cetvel sayesinde Amazon’da sattığınız ürünlerden ne kadar kâr ettiğinizi net bir şekilde görebilirsiniz.

Ancak kabaca bir rakam verecek olursak, Amazon 15 dolara sattığınız bir üründen komisyon olarak yaklaşık 5 dolar alıyor.

Amazon’da ne satabilirim?

Amazon’da ne satacağınıza karar vermek için önce evden başlayabilirsiniz. Evinizde sıklıkla ne tür nesneler kullanıyorsunuz? Evde hiç kullanmadığınız ne tür ürünler var?

Başka bir seçenek de, bir toptancıdan büyük bir fiyata toplu olarak satın almak ve Amazon’da satmaktır. Buradaki asıl amacınız, bir ürünü Amazon’daki satış fiyatından daha ucuza alıp, kar marjınızı ona yatırıp Amazon’da satmak olmalıdır. En basit haliyle buna perakende arbitrajı denir.

Perakende arbitrajı, Amazon’da satış yapmaya başlamanın en iyi yollarından biridir ve düşük bir başlangıç ​​yatırımına sahiptir, bu da sizin avantajınıza olur. Süreci daha iyi öğrendikten ve Amazon’u daha iyi anladıktan sonra diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Perakende Arbitraj hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir satıcı hesabı açmanız ve Amazon Satıcı Uygulamasında oturum açmanız gerekir. Burada ürünün satılmaya değer olup olmadığına dair ek bilgiler bulacaksınız.

Daha sonra büyük bir market ve alışveriş merkezine gitmeli ve sezon sonunda tasfiye ürünlerinin detaylı olarak yer aldığı bölümü ziyaret etmelisiniz. Örneğin, bu örnekte Walmart’ın sezon sonu bölümü görünür durumdadır. Burada Amazon Satıcı Uygulamasını açabilir ve ürünlerin barkodunu okuyabilirsiniz.

Barkodu tararsanız, telefonunuzda böyle bir görüntü görünecektir.

Burada iki şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle bu ürünü Amazon güvencesi altında satabileceğinizden emin olmalısınız. Bu ürünün Amazon oyuncak kategorisinde nasıl bir sıralamaya sahip olduğunu da öğrenmelisiniz. (Sol üst

Bu nedenle, satmak istediğiniz ürünü tedarik edip Amazon deposuna göndermeden önce Amazon’da listeleyin. Amazon’da satmanıza izin verilmeyen bir ürüne yatırım yaparsanız para kaybedebilirsiniz.

3. Mevsimselliğin farkında olun

Satılık bir ürünü incelerken sadece satış rakamlarına odaklanmayın. Ayrıca yaz veya kış mevsimine özel ürünlerin o mevsimlerde daha fazla satma eğiliminde olduğunu unutmayın. Örneğin, 15 Haziran’da kış lastiği satarsanız, en az Ekim’e kadar fazla satış yapamazsınız.

Amazon’da belirli mevsimlerde daha çok satan ürünleri satabilirsiniz ancak 4 mevsim talep gören ürünleri satarsanız geliriniz dengeli olur.

4. Tek bir ürünle yetinmeyin

Amazon’da belirli bir marka adı ile satış yaptığınızda, etkili bir şekilde bir marka oluşturuyorsunuz. Başka bir deyişle, Çin’de satın aldığınız ürünlere logo ve marka adını yazdırmanız yeterli olmayabilir. Ayrıca belirli bir müşteri kitlesini markanıza çekmeli ve onlara farklı ürünler sunmalısınız.

Bu işe başlarken tek bir ürün yeterli olabilir ancak zamanla ürün yelpazenizi genişletmeye çalışmalı ve işinizi ve gelirinizi artırmak için insanlara farklı seçenekler sunmalısınız.

5. Rakiplerinizi ve genel durumu takip edin

Amazon’da satış yaparken yapılan en yaygın hatalardan biri, akla gelen bir ürünü bulup Amazon’da listelemek, ardından o üründen ayrılıp diğer ürünlere odaklanmaktır. Ama Amazon sürekli değişen bir organizmadır. Amazon’a gönderdiğiniz ürünlerin 30-60 gün içerisinde ne olacağını kesin olarak bilemezsiniz. Bu nedenle ürünlerinizin durumunu sürekli olarak izlemeniz gerekir.

Karpuz dilimleyici satmaya karar vermiştim. Bu ürünü plastik bir atölyede yaptırdım. Ancak, inşaat döneminde bu ürüne benzer ürünler satan Amazon’da 200 satıcı ortaya çıktı. Ancak bu ürünün Amazon’a ulaşıp ulaşmadığını kontrol ettiğim için gerekli önlemleri alabildim. Bu ürünleri Amazon değil yerel bir bakkalda satmaya karar verdim. Bu karpuz dilimleyicileri Amazon deposuna göndersem 200 satıcı arasında öne çıkamazdım.

Yani bir ürünün Amazon’da nasıl performans gösterdiğini ve o ürünü kaç satıcının sattığını yakından takip etmek büyük önem taşıyor. Aksi takdirde, boş yere para harcayabilir ve satılması çok zor olan ürünlere binlerce liralık yatırım yapma riskiniz olabilir.

6. Eşsiz ve çekici olun

Birkaç yıl önce belirli ürünleri ve niş ürünleri bulmak oldukça kolaydı. Başarılı satıcıların sattığı ürünleri satmak için oldukça iyi bir yoldu. Bu ürünleri tedarik etmek ve kendi markanız altında satmak çok karlı bir işti. Bu nedenle, ilk sayfada çok sayıda yinelenen reklam vardı. Tabii bu durum Amazon için işe yaramadı, bu yüzden algoritmasını değiştirdi.

Amazon’un yeni A9 algoritması, ürünlerin sıralamasındaki farklılıklarla ilgilenir ve aynı reklamları sıralamada aşağı iter.

Amazon’da ürün araştırırken, sattığınız ürünün tanınabilir olduğundan emin olun. Seth Godin’in “Mor İnek” örneğinin size bir fikir verebileceği yer burasıdır.

Diyelim ki bir şehir caddesinde sürüyorsunuz. Sokakta siyah bir inek gördünüz ve “Ah inek” dediniz. Ancak patikada birden fazla inek görürseniz, seçici inek algınız yavaş yavaş kaybolacaktır.

Ama siyah ineklerin arasında mor bir inek gördün! Hayatında böyle bir şey görmedin! Böyle bir durumda muhtemelen arabayı sağa çeker, mor ineğin fotoğrafını çeker, hatta bu mor inekle selfie çekip Instagram’a yüklersiniz.

Bu tür ürünleri Amazon’da bu şekilde satmalısınız. İnsanlar bu ürünü görünce heyecanlanmalı ve bu ürünün linkini arkadaşlarına göndermeli…

7. Doğru ürünü bulan tek kişi siz değilsiniz

Bazen dünyadaki en harika ürünü bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bu fikre yatırım yapmadan önce birkaç hafta bekleyin. Büyük resmi gözlemleyin ve ürünün Amazon’daki durumunu düzenli olarak izleyin.

Sakıncası yoksa yine karpuz doğrayıcı örneğini vereceğim…

Mesaj Bırakabilirsiniz