Sıfırdan Zengin Olmanın Yollarını Arayanlar İçin 4 Farklı Tavsiye

Hayatınızın büyük bir kısmında zengin olma hayallerini mutlaka kurmuşsunuzdur. Yanınızdan lüks aracı ile geçen zengin adamları görüp “ulan biz de niye yok bu para” demişsinizdir. Çoğu zaman bu kişilerin doğuştan şanslı olduğunu, babadan, dededen arsa, ev zengini olduklarını düşünüp kestirip atmışsınızdır. Bu düşünce tipi bazen doğru olsa da asla bir genelleme yapılmamalıdır. Çünkü sıfırdan zengin olmak gayet mümkündür.

Zengin olmak için bir kişi de olmazsa olmaz olan şey çalışma azmi ve para kazanmaya dair hırstır. Çalışmaktan sıkılmam ve hırslıyım diyorsanız elbette sıfırdan zengin olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde sizi zorlayacak, bıktıracak olaylar ile karşılaşabilirsiniz fakat işin sonunda zengin olmak var. Bu kadar zahmete katlanabilirsiniz heralde. Ben yaparım diyorsanız gelin şimdi geçelim zenginlerin sıfırdan zengin olmanın yollarını arayanlar için 4 tavsiyesine.

İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın Almayın

ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın

Alışveriş tutkusu kapitalizmin insanlara zerk ettiği bir zehirdir. Çoğu zaman hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri sırf o anlık istek ile satın alır ve hiç kullanmadan bir kenara atarız. Marka tutkusu ile gereksiz şeylere para harcıyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce önce vazgeçmelisiniz. Dövüş Kulübü filmini seyrettiyseniz oradaki meşhur “sahip oldukların zamanla sana sahip olur” repliğini hatırlayacaksınızdır. 21.yüzyılda kapitalizm ve sosyal medya zehirlerinin insanlara yedirdiği “çok alışveriş yapmalı, para harcamalıyım” düşüncesini bir an önce terk edin ve tasarruf yapmaya başlayın. Maaşınız elinize geçtiğinde bir şey almak isterseniz kendi kendinize “bunu almaya gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sorun. Çok gerekli bir şey değilse kesinlikle satın almayın ve tasarrufa gidin. Peki tasarruf edeceğiz de bu tasarruflar ile nasıl zengin olunur admin, sen bizi mi kandırıyorsun diyorsanız listemizin 3.adımını okuyun 🙂

Kredi ve Kredi Kartından Uzak Durun

kredi ve kredi kartından uzak durun

Kapitalist sistemin öz evlatlarından olan kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinden uzak durmak zengin olmak isteyenlerin yapması gereken en önemli şeylerdendir. İnsanoğlunu devamlı tüketmeye iten bu 2 araç sizin zengin olmanızın önündeki en büyük engellerden. Düzenli maaşı olan beyaz yakalı çalışanlar genellikle kredi kartı ve kredi harcamalarında kendilerini kontrol edemiyorlar. Bir üst maddede anlattığımız gibi ihtiyaçlarının olmadığı şeyleri satın alıyorlar ve zamanla oluşan borcu ödemekte zorlanıyorlar. Hatta bir kredi kartı borcunu diğer kredi kartından çekerek ödeyecek kadar kötü duruma düşüyorlar. Şimdi böyle yazdık diye bizi de kapitalizm düşmanı sanmayın. Dünyanın en iyi iktisadi sistemi kapitalizmdir. Ancak onun dayattığı harcama kültürüne siz pek kapılmayın 🙂 Kısaca tasarrufu elden bırakmayın. Kendinizi kontrol edemiyorsanız kredi ve kredi kartlarına bulaşmayın.

Borsada Yatırım Yapın

borsada yatırım yapın

Zengin olmanın olmazsa olmaz bir diğer kuralı borsada yatırım yapmaktır. Halkımızın büyük bir kısmı tarafından korkularak bahsedilen ve “borsa oynamak” tabiri ile şans oyunu, kısa yoldan bir kaç günde zenginleşme aracı olarak görülen borsa yatırımcılığı akılcı ve uzun vadeli yatırımlar yapıldığında zenginliğe giden yolu aralıyor. İlk 2 madde de sizlere ihtiyacınız olmayan şeylerden kaçınmanızı ve tasarruf etmenizi söylemiştik. İşte yapmış olduğunuz tasarrufları borsada değerlendireceksiniz. Örnek olarak aylık maaşınızın belli bir kısmı ile düzenli olarak hisse senedi alımı yapın. Her ay bu durumu devam ettirin ve kaliteli bir hisse senedi portföyü oluşturun. Borsa İstanbul BİST 30 ve BİST 100 endeksinde yer alan kaliteli şirketlere yatırım yapmanız sizlere yıllar içerisinde büyük paralar kazandıracaktır. Örnek olarak 2010 yılında Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN) adlı şirkete 40.000 TL yatırım yapmış olsaydınız bugün (2019 yılında) yatırımınızın değeri 1 Milyon Türk Lirasını geçmiş olacaktı. Ayrıca 1 yılda şirketin size dağıttığı kar payı (diğer adıyla temettü geliri) da 80 bin lira olacaktı. Yani yatırım olarak kullandığınız 40 bin liranın iki katını kar payı olarak alacaktınız 🙂 Nasıl güzel zenginlik değil mi. Şu an bir çoğunuz 2010 yılına dönüp EGEEN hissesi almak isteyebilir 🙂 Fakat her şey için geç değil. Borsa yatırımcılığı hakkında daha fazla bilgi alın ve gelecek 10 yılda milyoner olmanın adımlarını atın.

BUNU DA OKUYUN: Ayda 500 TL Borsa Yatırımı Yaparak Servet Sahibi Olmak

Ticarete Atılın

ticarete atılın

Zengin olmak için başvurulacak yollardan bir diğeri elbette ticarete atılmak. Oldukça geniş bir alan ticaret hayatında var olmak ve zenginleşmek için aktif bir şekilde çalışmalısınız. Ticaret ile zengin olabilmek için önünüze çıkan fırsatları iyi değerlendirmeli ve parayı adete koklamalısınız. Ailenizden gelen bir ticaret geleneği olmadığı için başlangıçta çok zorlanırsınız. Piyasanın kurtları sizleri bir kaç ayda batırabilir. Ancak siz bu durumları bilip çekinmemeli, ticaret hayatında daima gözünüzü, kulağınızı dört açmalısınız. Ülkemizde ticaret yolu ile sıfırdan başlayıp zengin olmuş pek çok kişi vardır. Direkt aklımıza gelen ilk isimlerden olan Acun Ilıcalı bir zamanlar sadece bir tv programı sunucusu iken şimdi bir TV kanalı patronu olmuştur. Acun Ilıcalı bu başarısını çalışmaya, girişimciliğe ve isteğe borçludur.

Gördüğünüz gibi sıfırdan zengin olmak gayette mümkünmüş. Zenginliğinizi devam ettirebilmek için buradaki adımlardan taviz vermemeli ve kazandığınız paraları devamlı olarak yatırıma dönüştürmelisiniz. Hepinize şimdiden başarılar dilerim.

Mesaj Bırakabilirsiniz