Kiralık Kasa Ücretleri Ne Kadar? En Ucuz Kasa Hangi Bankada?

Kiralik Kasa

Dolap ücretleri her yıl yenilenir ve değiştirilir. Bu yıl en ucuz dolap fiyatları hangi bankada? Güvenli kiralama, birikimlerinizi korumanın en güvenli yoludur. Bankadan bankaya güvenli fiyatları bir tablo halinde sizlere sunuyoruz.

2022 yılı kasa ücretleri, tüm bankaların büyüklüklerine göre detaylı kasa kiralama fiyatları tablo halinde bu başlıkta yer almaktadır.

Bazı bankalar sizden depozito ücreti olarak bir kerelik ücret almaktadır. Bunu kasanın boyutuna göre alırsın. Tabloda genel olarak küçük kasalar için depozito esas alınmıştır. Ancak depozitonun nedeni, bankanın yenilenemeyen dolaplar için bu tutarı 1 yıl daha çekecek olmasıdır.

Ayrıca, ödemeleri hesap veya kredi kartı ile yapılıyorsa, dolap fiyatlarını değiştirebiliriz. Herkesin her bankada kredi kartı olmayacağı için banka hesabından alınan ücretleri tabloya ekliyoruz. Dolap ücretleri hakkında fikir edinmek ve dolap kiralama hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu tabloyu kullanabilirsiniz.

Kasa boyutları

Ölçülerine göre fiyatları verilen dolapları ilk defa kullanacaklar için aşağıda ölçülerini belirtiyoruz. Ağırlıklı olarak takı, biblo ve önemli evrakların yer aldığı dolapların en çok tercih edilen boyutu orta tip dolaptır.

Elbette saklamak istediğiniz eşyanın veya belgenin durumuna göre kasa kiralayabilirsiniz. Ancak ilk defa kasa kiralıyorsanız son kararı bankaya giderek verebilirsiniz. Burada size kiralık kasa örnekleri gösterebilirler.

Küçük dolabın boyutları:

  • Yükseklik: 115mm
  • Genişlik: 245mm
  • Derinlik: 410mm

Orta boy dolaplar

  • Yükseklik: 165mm
  • Genişlik: 245mm
  • Derinlik: 410mm.

Büyük dolaplar

  • Yükseklik: 265mm
  • Genişlik: 245mm
  • Derinlik 410mm

BSMV nedir?

Banka sigorta işlem vergisi olarak bilinen, belirtilen bankacılık işlemi için resmi kurumlara ödenen bir vergi türüdür.

Dolap fiyat tablosunda ayrıca BSMV’nin banka tarafından belirlenen fiyata dahil olup olmadığını da belirtmiştik. Hariç olarak gösterilen rakamlara BSMV vergisi eklenmelidir. Dolaplar için BSMV oranı %5’tir. Yani 300 TL olarak belirlenen dolabın yıllık ücreti için bankaya 315 TL ödemeniz gerekiyor.

En ucuz kasa hangi bankada?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dolap fiyatı üzerinden BSMV vergisini hesaplamak ve bakmak gerekir. Ayrıca dolap için seçtiğiniz bankanın bölgenizde olmasını da talep edebilirsiniz. Türkiye Finans kilitli dolaplar için en ucuz banka gibi görünse de, Halkbank şube sayısı açısından büyük dolaplar ve erişilebilirlik açısından en uygun banka gibi görünmektedir.

24 saat kiralık kasa

Bazı bankaların mesai saatlerinden sonra 24 saat açık olan kiralık kasaları da vardır. Ancak bu dolaplar bazı banka şubelerinde mevcuttur ve bu nedenle biraz pahalıdır.

Yapı Kredi Bankası
Kasa24 adı altında çalışan ve biyometrik okuyucular kullanılarak erişilebilen 5 farklı kasa çeşidi bulunmaktadır.Yıllık en düşük fiyatı 595 TL, en yüksek fiyatı ise 999 TL’dir.

türk bankası
7/24 kullanılabilen kiralık kasa ücreti 240 TL ile 350 TL arasında değişmektedir.

Dolaplar hakkında sık sorulan sorular

Dolaplar güvenli mi?

Kasa tek kişi tarafından kiralanmış ise toplam 2 adet anahtarı bulunmaktadır. Biri kiracının yanında, diğeri bankada yedek anahtar olarak bulunuyor. İçeriğini sözleşmede belirtilenler dışında göremez ve ancak ölüm halinde noterde açılabilir.

Kasalar nasıl kullanılır?

Size en uygun banka şubesinden kiralık kasa sözleşmesi yaparak kasanızı kiralayabilirsiniz. Sonrasında ise ateşli silahlar, patlayıcılar vb. para gibi yasa dışı eşyaların saklanmasını önlemek için değerli eşyalarınızı içine yatırabilir, kiraladığınız kasaya bankanın mesai saatleri içinde istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Bir kasa soyulursa bankanın sorumluluğu nedir?

Çok fazla örnek olmamakla birlikte geçmişte yaşanan vakalarda bankanın sorumluluğunda olan ve soyguna uğrayan kiralık kasa sahiplerinin kasadaki eşyalarını gerçekçi bir şekilde bankaya bildirmeleri sonucu zararları ortaya çıkmıştır. banka tarafından karşılanmaktadır. Uygun olmayan detaylar uzman tarafından kontrol edilip halledilmiştir ancak kasanızın bulunduğu banka soyulursa merak etmeyin zararınız banka tarafından yeterince karşılanacaktır.

Boşanma durumunda dolap için bir hüküm var mı?

Dolaplar hakkında en çok sorulan sorulardan biri olan boşanma durumunda, dolap kredilendirilebilir mi? Cevap Evet. Mahkeme gerekirse kişinin kiralık kasası hakkında tedbir kararı verebilir.

Dolaplar konumuzda bankaların 2022 yılı için belirlediği dolap kiralama oranları ve dolaplar ile ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalıştık.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz