Oyuncak Dükkanı Açmak! 2023’de oyuncakçı açma maliyeti ne kadar?

Hepimiz çocukluk zamanlarımızda oyuncaklar ile oynamışızdır. Kimi erkek çocuklar araba, kamyon, kepçe vs. gibi taşıtlar ile oynamış, kimi kızlar da barbie bebekler ile oynamıştır 🙂 Çocuklarının ısrarlarına dayanamayan çoğu anne & baba oyuncakçı dükkanlarında az para harcamamıştır 🙂 Çocuklara yönelik bir iş olduğu için oyuncak sektörü çok karlı bir sektördür. Oyuncak işinde hem toptancılar hem de perakende satıcılar güzel kazançlar elde etmektedir. Eğer siz de oyuncaklar ile uğraşmayı hala seviyorsanız, bu iş tam benlik iş, oyuncaklar uzmanlık alanım diyorsanız oyuncak dükkanı açmak konumuzdan faydalanarak bir oyuncakçı açabilirsiniz. Yazımızda oyuncak sektörü hakkında bilgiler vereceğiz ve oyuncakçı açmanın maliyetini ve karlılığını anlatacağız.

Oyuncak Dükkanı Açmak

oyuncakçı dükkanı açmak

Oyuncak dükkanı açmayı planlıyorsanız kendinize 1-2 hafta süre verin ve yaşadığını şehri gözlemlemeye başlayın. Oyuncak satın alacak olan müşterileriniz genellikle 4 – 10 yaş arası küçük çocuklar olacaktır. Elbette bu çocuklar dükkanınıza velileri ile gelecek olsalarda doğrudan onlarla muhattap olacaksınız. Kısaca oyuncakları satın alacak olanlar ufak çocuklar 🙂

Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurarak dükkan seçimi yapmalısınız. Örneğin, yol kenarında (otoban, otoyol kenarı) açılmış bir oyuncak dükkanı size çok fazla kar getirmeyecektir. Çünkü çocuklar o noktalardan çok nadir aileleriyle geçerler. Ancak bir çocuk parkının yanında, bir kreş & çocuk yuvasının yanında dükkan açarsanız ve çevrede rekabet de yoksa çok iyi bir tercih yapmış olursunuz.

Dükkanınız 50 m2 kadar olmalıdır. Bu büyüklükte bir dükkan bulursanız mülk sahibi ile kontratınızı düzenleyin ve ilk kira ödemelerinizi yapın. Kira miktarı üzerine iyi düşünün. 2019’da global ekonomik kriz beklentisi artmış durumda. Aşırı yüksek kira fiyatlarından kaçının ve sakın döviz üzerinden kira sözleşmesi yapmayın ! Zaten son yasalarla Türkiye’de döviz bazlı (dolar, avro vs.) sözleşmeler yapmak yasaklanmıştır…

Dükkanı Kiraladık Ama Mal Lazım

dükkan için mal lazım

Boş bir dükkan ile para kazanmayı düşünmüyorsunuzdur herhalde… Elbette dükkanın içerisinde oldukça çeşitli oyuncaklar stoklamanız gerekiyor. Bunu yapmak için önünüzde aslında 2 farklı seçenek var. Bu seçenekler arasından aklınıza en çok yatanı uygulayarak dükkan için oyuncak tedarikini sağlayabilirsiniz.

1- Çinli e-ticaret sitelerinden toptan oyuncak almak

Oyuncak sektörünün kalbi Çin ve Asya ülkeleri dersek yanlış olmaz heralde. Zaten sizde farketmişsinizdir ki çoğu oyuncağın üretim menşeii Çin’dir. (made in China, made in P.R.C yazısını mutlaka görmüşsünüzdür 🙂 ) Çin ve diğer Asya ülkelerinde üretim maliyetleri oldukça düşük olduğu için çoğu oyuncağı çerez, ciklet parasına satın alabiliyorsunuz. Tabii bu büyük Çinli e-ticaret sitelerinden toptan ürün almak için sağlam bir gümrük müşaviri ile çalışmalısınız. İşin vergisel işlemlerini kusursuz olarak halletmelisiniz, bunun için gümrük müşaviri ile çalışın ve profesyonel destek alın. Çin’den toptan ürün almak için en çok kullanılan e-ticaret sitesi Alibaba’dır. Siz de bu platformu kullanarak Çin’den istediğiniz oyuncakları toptan olarak getirip, Türkiye’deki mağazanızda satabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Çin’den Ürün Getirip Satmak – Çin’den Ne Getirilip Satılır

2- Türkiye’deki toptancılardan toplu alım yapmak

“Çin’den oyuncak getirmek ile uğraşamam” diyorsanız ikinci seçenek olan Türkiye’deki toptancılardan alım yapmayı tercih edebilirsiniz. Oyuncak toptancılarında aradığınız tüm oyuncakları bulabilir, uygun fiyatlar ile tedarik işini halledebilirsiniz. Toptancılar ile zaman içerisinde belli bir frekansı yakalayıp, en çok satacak oyuncaklar, en çok talep görenler veya görecek olanlar hakkında toptancınızdan büyük yardımlar alabilirsiniz.

“İyi de bu toptancılar nerede, nasıl buluruz bunları ?” diyenler için Ankara ve İstanbul’da toptan oyuncak satan bazı işletmeleri sizlere sunuyoruz.

Ankara Toptan Oyuncak;
Samatlı Oyuncak
Adres: Gülveren Mahallesi, Plevne Cd. No:286, 06350 Mamak/Ankara
TEL: (0312) 362 39 00

İstanbul Toptan Oyuncak;
Sedef Oyuncak Toptan ve Perakende Satış Mağazası İstoç
Adres: Mahmutbey Mahallesi, 34218 Bağcılar/İstanbul
TEL: (0212) 659 39 16

En Çok Satan Oyuncaklar Nelerdir

en çok satan oyuncaklar

Oyuncak dükkanı açmak isteyen kişiler çocukların en çok talep gösterdiği ürünlerin ne olduğunu çok iyi bilmelidir. Zaman zaman çocuklar arasında çok değişik oyuncaklar popüler olabiliyor. Dolayısıyla bu sektörde çocukların ilgisini sürekli olarak takip etmeli ve ne istediklerini bilmelisiniz. Klasik olarak oyuncak dükkanlarında en çok satan oyuncaklar şöyledir;

  • Araba, uçak, helikopter, tren vb. ulaşım araçları (uzaktan kumandalı)
  • Kamyon, kepçe, tır, (manuel ve kumandalı)
  • Kızlar için bebek oyuncakları
  • Kızlar için mutfak, ev eşyası oyuncakları (çay seti, yemek seti vb. oyuncaklar)
  • Batman, X-men, Spider-man, Benten, Star Wars gibi film karakterlerinin oyuncakları

Oyuncak Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Gerekir, Karlılık Ne Kadardır

oyuncak dükkanı açmak için ne kadar gerekir

Bu sektöre girmeyi planlayan kişilerin en az 50 bin lira kadar sermayeye ihtiyaç duyacağını düşünüyoruz. Dükkanı açtığınız ilk zamanlarda çok fazla stok yapmanız ve ürün çeşitliliğini sağlayabilmeniz bu sermayeye ihtiyaç duyacaksınızdır.

İşinizi kurduktan sonra zaman içerisinde zaten sektörde çocukların hangi oyuncaklara daha fazla talep gösterdiğini çözersiniz ve ürün stok yönetiminizi buna bağlı olarak gerçekleştirirsiniz. Karlılık konusu hakkında söylenebilecek şeyler kısıtlıdır. Çünkü kar noktasında ürün maliyetlerinin ne olacağını bilmek gerekir.

Örneğin tüm mallarını Çin’den getiren bir dükkan sahibi ile yerleşik Türk toptancılardan mal alan kişi arasında büyük maliyet farklılıkları olabilir.

2016 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki oyuncak sektörünün büyüklüğü 1 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. 2019 yılında bu durum ne hale gelmiştir bilmiyoruz ancak araştırmacılar kişi başı oyuncak harcamasının ülkemizde 20 dolar kadar olduğunu belirtiyorlar.

Özetle oyuncak dükkanı açmak oldukça karlı bir iştir. Bu yatırım maliyetleri ile yapabileceğiniz en zevkli işlerden biridir. Açacak olanlara şimdiden başarılar dileriz…

Mesaj Bırakabilirsiniz