Ne dükkanı açabilirim diyenlere +100 farklı dükkan işi önerileri fikirleri

Maaşlı işinden sıkılan ve cebinde bir miktar da sermayesi olan kişiler ne üzerine dükkan açabilirim sorusunu bizlere soruyorlar. İş sektörlerinde tecrübesi olmayan bu kişiler yardıma ihtiyaç duyuyorlar ve bizlerden iş önerisi istiyorlar. Biz de sizlere yardımcı olmak için bu makalemizi yazmaya karar verdik ve size 7 karlı iş önerisi sunmak istedik. Hazırsanız başlıyoruz;

İçindekiler

Oyuncak Dükkanı

oyuncak dükkanı

Çoğu anne ve baba ufak çocuklarının isteklerini kıramaz ve oyuncak almak için bolca para harcar. Ülkemizdeki oyuncak sektörü 2016 yılında açıklanan verilere göre yıllık 1 Milyar TL seviyesine ulaşmış durumda. Türkiye’deki her çocuk oyuncaklar için ortalama olarak yıllık 20 dolar kadar ödeme yapıyor. Bu muazzam pastadan siz de payınızı alabilirsiniz. Ortalama bir oyuncakçı dükkanı için 50 bin TL civarında sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu sektörde başarıya ulaşmak için küçük çocukların oyuncak tercihlerini iyi analiz edebilmeli ve en çok satacak ürünleri mağazanızda satabilmelisiniz.

BUNU DA OKUYUN: Oyuncak Dükkanı Açmak – Oyuncakçı Açma Maliyeti & Nasıl Açılır

Pizzacı

pizzacı

Fast-food ürünlerine olan talep her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalara göre evli çiftlerin dahi dışarıdan sipariş yapma sayısının arttığı gözlenmiştir. Fast-food kültürü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen sene büyüyor. Bunda insanların evde yemek yapabilecek kadar zamanlarının olmaması da büyük bir etken. Gününün büyük bir kısmını işte geçiren insanlar artık en hızlı ve pratik doyma yollarını tercih ediyor. Burada da en çok tercih edilen yiyeceklerin başında şüphesiz İtalyan mutfağının dünyaya armağanı olan pizza geliyor. Türkiye’de Domino’s Pizza üzerinden yürüyen sektör, yeni girişimcilere de büyük bir kazanç sağlama potansiyeli taşıyor. Ortalama bir pizzacı markasından franchise yoluyla şube açmak için 200 bin TL – 500 bin TL arası bir sermaye gerekmekte. Ha yok “ben pizza ustasını bulurum, kendi ismimizle pizza yapıp satarız” diyorsanız aşağıdaki konumuza göz atınız;

BUNU DA OKUYUN: Pizzacı Açmak – Pizza Dükkanı Açma Maliyeti ve Püf Noktaları

Bayan Güzellik Merkezi

bayan güzellik merkezi

Ne üzerine dükkan açabilirim diyenlere verebileceğimiz 3. tavsiyemiz daha çok bayanları ilgilendiren bir iş; Bayan güzellik merkezi kurmak. Güzelliğine ve bakımlarına önem veren bayanlar, bu tip güzellik merkezlerine çok ciddi harcamalar yapıyor. Bayanların en sık tercih ettiği uygulamalar kaş çizdirme, kaş kontürü gibi fazla emek istemeyen şeylerden oluşuyor. Küçük bir dükkanda açabileceğiniz güzellik merkezi ile hiç beklemediğiniz kadar kazançlar sağlayabilirsiniz. İşin içine birde saç tasarım, fön, ağda vb. eklerseniz parayı kırdınız demektir.

Börekçi Dükkanı

börekçi dükkanı

Sabah kahvaltısında sıcacık bir börek ve çay ikilisinden çoğu kişi vazgeçemez. Günün en önemli öğünü şüphesiz sabah kahvaltısıdır ve bu öğün asla atlanmamalıdır. Sabah işe veya okula giden bir çok insan evde kahvaltı hazırlamak ile uğraşmak istemediği için börek cafe tarzı yerlerin önünde kuyruklar oluşuyor. Unlu mamüller sektöründe gözlenen karlılık da bu işin ayrı bir cezbedici noktası. Eğer börek ustalarını kendiniz bulursanız ve börekleri kendi fırınlarınızda yaparak servis ederseniz ortalama 75 m2 kadar bir börekçi dükkanı için 100 bin TL’ye kadar sermaye ihtiyacınız olabilir. Elbette bütçeniz daha düşükse, daha mütevazı bir börekçi dükkanı kurabilirsiniz. Kısa zamanda para kazanacağınızdan emin olun.

BUNU DA OKUYUN: Börekçi Dükkanı Açmak – Börekçi Açma Maliyeti ve Püf Noktalar

Berber Dükkanı

berber dükkanı

Erkeklere yönelik bir iş önerimiz de berberliktir. Elbette berber olabilmeniz için ustalık belgesi gibi şartlar var. Bu şartları sağlamadan dükkan açamazsınız. Ancak berber dükkanına ortak olmak veya dükkanda başkasını çalıştırmak gibi şeyleri deneyebilirsiniz. Siz sadece kâra ortak olursunuz ve oturduğunuz yerden ciroyu sayarsınız 🙂 Günümüzde berberler sıradan bir saç kesimi için dahi 20 – 40 TL arasında rakamlar talep ediyorlar. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde berber fiyatları her geçen sene uçup gidiyor. Siz de bu sektöre girerek yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Ayrıntılar için aşağıdaki yazımızı okumalısınız;

BUNU DA OKUYUN: Berber Dükkanı Açmak – Erkek Saç Tasarım Kuaförü Açma Maliyeti

Market & Bakkal

market

“Yaz tahtaya al haftaya” repliğini çoğunuz bilirsiniz. Mahalle bakkalları tarafından sıklıkla kullanılan bu söz, veresiye alışveriş yapanlara karşı hafif bir sitem içermektedir. Günümüzde zincir marketlerin yaygınlaşması ile bakkallar her ne kadar eskisi gibi kazanç sağlayamasa da bu alanda da hala büyük bir kazanç potansiyeli bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta elbette bakkalı açacağınız lokasyondur. İyi bir muhitte açacağınız bakkal dükkanında, zamanla oturmuş bir müşteri kitlesi edinirsiniz. Eğer etrafınızda ekmek fırını, pastane gibi yerler yoksa sadece ekmek, simit, poğaça satışlarından bile yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Market Açmak – Bakkal Dükkanı İşletmenin Püf Noktaları

Parfüm

parfüm

Ne üzerine dükkan açabilirim listemizin son sırasında parfüm sektörü yer alıyor. Listemizin sonunda yer alması sizi şaşırtmasın aslında parfüm sektörü yüksek kar marjlarının olduğu bir alan. Genellikle kar marjları %75 – %100 arasında değişiyor. Bu muazzam rakam eminim iştahınızı kabartmıştır. Parfümcü açabilmek için öyle uçuk sermayelere de ihtiyacınız yok. 30 bin TL – 50 bin TL arası bir sermayeniz varsa mis gibi parfümcü açabilirsiniz. Müşterileriniz hem kadınlar hem de erkekler olacağı için kısa sürede yatırım miktarınızı amorti edebilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Parfüm Dükkanı Açmak – Parfümcü Nasıl Açılır [Kar Oranı ve Maliyeti]

Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur ve ne üzerine dükkan açabilirim veya açmalıyım diyenlere bazı fikirler verebilmişizdir. Önerdiğimiz sektörler arasından en çok ilgi duyduğunuz veya sermayenizin yeterli olduğu alana girerek ticari yaşama giriş sağlayabilirsiniz.

İşinizi kaliteli yaptığınız takdirde er geç başarıya ulaşacak ve dükkanınızdan istediğiniz kazancı sağlayacaksınızdır. İyi çalışmalar.

Son yıllarda mevcut enflasyon sistemi ile iş bulmak veya istihdam edilmek daha da zorlaştı. İş kurmak veya mağaza açmak para kazanmanın en mantıklı adımları arasındadır. Çünkü geçen yıl Google arama hacmine bakarsak, iş kurmak isteyenlerin sayısı %300 artmış. İş kurma ve iş yapma konusunda çok tecrübeli bir girişimci olarak sizler için 112 mağaza açma fikrinden oluşan bir liste paylaşıyorum. Hangi mağazayı açabilirim ya da en karlı mağaza açma fikirleri nelerdir diyerek kar marjları ile tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Mağaza Açma Fikirleri – Bir mağaza açın

Sizlerle paylaştığım mağaza açılış fikirleri listesine geçmeden önce bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Ticari tahminin eskisi gibi olmadığını anlamalılar. Şimdi işçilik maliyetleri daha yüksek ve kar marjları oldukça düşük. Bunun temel nedenleri, Türkiye’de döviz fiyatlarının hızla artması, artan enflasyon ve üretimin tüketimi karşılayamaması olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, iş açma fikirleri arasında seçim yaparken istihdam ettiğiniz kişi sayısı belirleyici faktör olmalıdır. Çünkü birçok büyük firma az personel ile yüksek verim elde etmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

 

Not: Mağaza açmak isteyenler için Bayi Veren İşletmeler başlıklı bir yazı da hazırladık. Farklı fikirler edinmek ve mevcut fırsatları değerlendirmek için mutlaka inceleyin.

İş kurmak isteyenler için iş fikirleri

Tütün dükkanının açılması

Sigara fiyatlarının artması ve tütün tüketiminin artması ile tütün dükkanlarına yani tütün dükkanlarına ilgi artmıştır. Bu sektörde çalışan birini tanıyorsanız, mevcut işlerinden memnuniyetlerini fark etmişsinizdir. Çünkü tütüncülerde satılan ürünlerin kar marjı %50 ile %200 arasında değişmektedir. TAPDK belgeli ve hediyelik eşya reyonuna yatırım yapan bu tür mağazaların aylık ortalama geliri 15.000 TL’den başlıyor. Sektör hakkında detaylı bilgi için Tütün Dükkanı Açma makalesine bakınız.

Monopoly bayisinin açılması

Monopol bayilerinde satılan ürünlerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle satış rakamları yüksektir. Ortalama olarak ana üründen gelip satın alan müşterilerin ortalama alışveriş tutarı 50 TL’nin üzerindedir. İçkinin yoğun olduğu bölgelerde iş kurma fikirleri arasında çok popülerdir. Tabii ki bu sektörde ruhsat almak ve alkol satışına izin verecek bir sahip bulmak zor olabilir. Ancak birçok üründe %20’yi aşan kar marjı ile sahiplerine sermayelerini kısa sürede geri alma imkanı sunmaktadır. Bu sektöre girmek veya detaylı bilgi almak için Tekel Tüccar Açma başlıklı makaleyi okuyun.

Bir pazarın açılması

Özellikle Corona zamanlarında, piyasalar en iyi iş olduğu için girişimciler için cazip bir iş açmak fikirlerden biri. Pazarlar, en çok satan, yani yüksek müşteri sıklığına sahip işletmeler arasındadır. Mağaza açmak istiyorum diyorsanız pazarlama konusunda herhangi bir tecrübeniz olmasına gerek yok. Tek dezavantajı, uzun saatler ve zor envanter alımıdır. Ancak profesyonel olarak çalışacaklar için ikinci bir pazar açmak ve şubeleşmek hiç de zor değil.

Ekmek Fırını

Fırın sayısının az olması nedeniyle fırınların önünde kuyruklar oluşabilmektedir. Bunun temel nedeni ekmek fırınlarının ruhsat almalarının zor olmasıdır. Tabii ki bu işte kalifiye eleman sıkıntısı var. Butik fırınlar ise büyük ekmek fabrikalarından imtiyazlar alarak sürekli taze makarna imkanı sunan işletmelerdir. Son zamanlarda her ikisi de popüler olmaya başladı ve sayıları arttı. Fırınların az olduğu bölgelerde butik fırın açmak sizin için kazançlı bir iş fırsatı olabilir.

Tuhafiye dükkanı açmak

Instagram’da veya farklı mecralarda el yapımı ürünlerin satışlarının artması tuhafiye ve hobi mağazalarını da olumlu etkiledi. Tabii bu noktada biraz profesyonel düşünmek gerekiyor. Eski moda sadece iplikten yapılan tuhafiyeler yerine bir hobi dükkanı açmaya çalışmalısınız. Tuhafiye seçiminizden sonraki ucuz iş fikirlerinden biridir. Zaman satışlarınızı artırdıkça, işinizi büyütebilirsiniz. Ayrıntılar için Tuhafiye Mağazası Açma başlıklı makaleyi okuyun.

Züccaciye dükkanı açmak

Züccaciye genellikle milyoner veya Japon pazarında satılmaktadır. Ancak burada 2 seçeneğiniz var. İster milyoner tarzı bir mağaza açıp cam ürünlerine odaklanın, ister çeyizlik ürünler satan bir cam mağazası açın. 2 seçenekte sizin için olumlu bir iş fikri olabilir. Çünkü cam ürünlerin kar marjı %50 ile %200 arasında değişmektedir. Mevsimsel veya model farkı olan ürünlerde kar marjı daha yüksektir. Kısa sürede iş yeri açmak isteyenler için hem kar marjı hem de sermaye getirisi açısından avantajlıdır. Detaylı bilgi için Cam Dükkanı Açma başlıklı makaleye bakın.

Pirinç pişiriciyi açın

Günümüzde kar marjı yüksek ürünler bulmak çok zor. Tabii bunun yanında tecrübe sahibi olmanız da gerekiyor. Pilavcı açmak hem karlıdır hem de tecrübe gerektirmez. Pirinç yapmayı öğrenmek en fazla 1 ay sürer. Bu kadar uzun olmasının nedeni, deneme yanılma yönetimi ile en iyi lezzeti 1 ayda elde edebilmeniz içindir. %500 kar marjı ile pirinç ile kısa sürede sermayenizi geri kazanabilir ve franchise işletmesi olabilirsiniz. Tüm detayları öğrenebileceğiniz yol haritası için “Pirinç Dükkanı Açmak” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Tavuklu Dönercisi Açmak

Fast food kültürü ve uygun fiyatlı ürünler nedeniyle her köşe başında bir tavuk shawarma dükkanı görmek mümkün. Artık birçok insan yemek yemeye daha az zaman ayırmayı ve zamanının geri kalanını bir kafede geçirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle tavuk shawarma veya pirinç pişirici gibi fast food satış noktalarının iş hacmi her geçen yıl artmaktadır. Bu pastadan payınızı almak için bir tavuk shawarma bayiliği alabilir ve bilmeseniz bile bir iş kurabilirsiniz. Bayi seçeneği ile firmalar size personelinizi ve sattığınız ürünleri sağlar.

Dürümcü açılması

Tek bir şirkette marka olmak hem daha kolay hem de operasyonel maliyetler açısından avantajlıdır. Bir ateş çukuru başlatmak ve birden fazla ızgara ürünü satmak yerine, sadece sarar konusunda uzmanlaşabilirsiniz. İyi yemek yerseniz ve öğrenmeye hevesliyseniz, nasıl dürüm yapacağınızı bilmemek konusunda endişelenmeyin. Çünkü öğrenmek için deneme yanılma yöntemiyle gelişme sağlanabilir. YouTube’da alanında uzman ustaların veya yerel şeflerin tavsiyelerine uymanız yeterli. Tüm detayları “Dürümcü” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Cep telefonu dükkanı açmak

Hemen hemen her yerde marketler, kasaplar, kebapçılar gibi cep telefonu dükkanlarını görürsünüz. Bu tür mağazaların sayısının fazla olmasının nedeni yüksek iş potansiyelidir. Çünkü normal bir telefon işletmesinin aylık net geliri 15.000 TL’den başlıyor. Sektör çok kazanınca bu işle uğraşan kişi sayısı da artıyor. Türk Telekom, Turkcell veya Vodafone gibi operatörlerin bayisi olarak işinizi daha özel hale getirebilirsiniz. Tüm detayları “Cep telefonu dükkanı açmak” yazımızda anlattık.

Kırtasiye dükkanı açılması

Kırtasiye mağazalarının genellikle okulların karşısında veya yakınında açıldığı bilinmektedir. Ancak bu yaklaşım bugün doğru değildir. Kitap, hediyelik eşya, kalem, oyuncak vb. gibi birçok ürünün bulunduğu kırtasiye mağazaları B. Satılır, ana cadde veya ara sokakta açılabilir. Kar marjı ürün çeşidine göre değişen kırtasiye, aylık 10.000 TL’nin üzerinde net gelir fırsatı sunuyor. Ancak tam ölçekli bir tuhafiye dükkanı açmak için en az 100.000 TL fedakarlık yapmanız gerekiyor. Tüm detayları Kırtasiye Dükkanı Açma başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Çiçekçi dükkanının açılması

Hediye kültürünün geliştiği ülkemizde en büyük payı floristik dal almaktadır. Sektör hakkında bilginiz olmasa bile eğitim almanız ve çiçekçi dükkanı açmanız zor olmayacaktır. Bu noktada istenecek ustalık belgesi elbette bu işin zor kısmı. İsteğe bağlı olarak başka bir firmanın alt bayisi olarak çiçekçi dükkanı açmanız sizin için daha kolay olacaktır. Bu işi hastanelerin, ofis merkezlerinin yakınında veya yüksek gelirli bölgelerde yaparsanız, bir avantajınız olur. Küçük bir dükkanda ne yapabilirim diyenler için en karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Gözcü açmak

Ülkemizde yaşayan yabancıların sayısının artması, bekarların sayısının artması ve mal fiyatlarının artması spot dükkanlara olan talebi artırmıştır. Neredeyse nakliye maliyetine mal olan ürünler, fiyatının en az 2-3 katı kar marjı ile satılmaktadır. Öğrenci, bekar veya yabancıların yoğun olduğu bölgelerde açılan spot mağazalar kısa sürede girişimciye para kazandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta mağazanın büyüklüğüdür. Spotçu Açmak başlıklı yazıdan bilgi alabilirsiniz.

Bir giyim mağazasının açılması

Gıda ve sağlık harcamalarından sonra en çok harcama yapılan sektördür. İş kurmak isteyenler için giyim mağazası açmak deneyim gerektiren işler arasındadır. Evet, perakende sektörü olmasına rağmen, daha önce hiç yapmadıysanız, tekstil kavramlarına biraz yabancı olabilirsiniz. Bir giyim mağazası açmak ve para kazanmak için sadece bir tür ürün için marka olmaya çalışırsanız, kısa sürede marka olabilirsiniz.

Pastane açılması

Evde kahvaltı kültürü yok olmak üzere diyebiliriz. Genelde işe erken giden ya da kahvaltı ihtiyacını dışarıdan karşılamak isteyenler pastanelerin hacmini artırdı. Sabahın erken saatlerinde dükkânlarını açan ve en erken kapanan işyerlerinden biri de şekerlemelerdir. Pastane açmak için pasta yapmayı bilmenize gerek yok. Bunun için oto galerisine giderek kurumların sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

İç giyim mağazası açılması

Tek bir ürün için mağaza açmak markalaşmanızı ve müşteri sadakatinizi artırır. İç giyim sektörü ise giyimin en çok satan alt sektörlerinden biridir. İş kurma fikirleri arasında en karlı işlerden biridir. Çünkü normal giyim ürünlerinde kar marjı %30’a varan oranlarda iken, doğru marka ve ürün seçimi ile %100’den fazla kar elde etmek mümkündür. Bir iç çamaşırı mağazası açmak için bir perakendeci alabilir veya sıfırdan kendi işinizi kurabilirsiniz. 50.000 TL sermaye ile yapılabilecek işler arasındadır.

Baharat dükkânının açılması

Adı baharatçılar veya aktarlar olarak anılır. Son zamanlarda özellikle Corona döneminde bitkisel ürünlere olan talep keskin bir artış yaşadı. Bu artışta elbette gün içinde televizyona çıkan doktorların tavsiyeleri de büyük rol oynadı. Küçük bir sermaye bütçesi ile ana cadde veya arka sokakta açtığınız mağazalarda %300’e varan kar marjı bekleyebilirsiniz. Bu sektörde müşteri tabanı olan firmalar ayda minimum 15.000 TL kar elde etmektedir. Bu pastadan payınızı almak için “Transfer Dükkanı Açmak” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Şarküteri açılması

Evde kahvaltı kültürü ölüyor olsa da şarküteri ürünleri yemek olarak tüketiliyor. Doğal olarak bu durum şarküterilerin işini de artırdı. Aynı zamanda büyük pazarların öldüremeyeceği sektörlerden biri. Çünkü şarküterilerde satılan yöresel ürünler bu dükkanların iş yapmalarındaki en büyük avantajı. Doğal bal, peynir, krema veya diğer ürünleri satın almak isteyen tüketiciler, en iyi seçimin yerel bir şarküteri olduğunu bilirler. Daha fazla bilgi için Şarküteri Nasıl Başlatılır başlıklı makalemize bakın.

Pet shop açılması

Sürekli ve düzenli bir müşteri ağına sahip olmak istiyorsanız pet shop açmak bu konuda verebileceğiniz en mantıklı karardır. Evcil hayvan sevgisi arttı. Tabii bu her lokasyonun mağaza açmaya uygun olduğu anlamına gelmiyor. Evcil hayvan sahiplerinin yoğun olduğu alanları tercih etmelisiniz. Elbette online satışlar da bu işin bir parçası. Düzenli müşteriler çekebilir ve hem fiziksel hem de çevrimiçi satışlardan yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Bebek giyim mağazası açılması

Satın alma gücü düşse de çocuklara ve özellikle bebeklere yapılan harcamalar azalmaz. Bu durum bebek ürünleri satan firmaların satış hacmini artırmaktadır. Bu tür ürünlerde genellikle markanın pamuklu mu yoksa sentetik mi olduğu kontrol edilmez. Türkiye tekstil alanında müreffeh bir ülke olduğu için kaliteli yerel markalardan oluşan bir iş kurabilir ve bu alanda marka olabilirsiniz. Bilgi için “Bebek giyim mağazası açmak” başlıklı makaleye bakın.

Solaryum açılışı

Düzenli bir gelir ve karizmatik bir iş istiyorsanız solaryum açmak tam size göre olabilir. Bronzlaşma merkezleri dakikada 2 TL ile 10 TL arasında hizmet vermektedir. Yazın yoğunluktan dolayı randevu ile çalışmaktadırlar. Ne kadar çok cihaza sahip olursanız, bulunduğunuz yere göre geliriniz o kadar artar. Bu sektörde yer almak için bu cihazları satan firmalarla iletişime geçmeniz ve destek almanız yeterlidir.

Fındık dükkânı açmak

Makbul, Maksul ve Mumcu kuruyemişler bu sektöre hakim markalar arasındadır. Bu tür mağazalardaki kalabalığı gördüğünüzde sektörün hem satış hem de kar marjı açısından ne kadar faydalı olduğunu anlayabilirsiniz. Tabii ki, başlamak için büyük bir mağaza veya fındık dükkanı açmanıza gerek yok. Bunun yerine daha yerel bir bakkal tarzı kuruyemiş dükkanı açmak hem mağaza açmanın maliyeti hem de sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız açısından önemlidir.

Bakkal açılması

İnsanlar markette satıcının seçtiği ürünleri almak yerine marketten veya manavdan istedikleri fiyattan almayı tercih ediyor. Tabi bu durum ikamet ettiğiniz il veya ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak ana cadde üzerinde bulunan ve geç saatlere kadar açık olan marketler, diğer iş fikirlerine göre yüksek kâr marjı ile yüksek kâr potansiyeline sahiptir. Manav kurmak istiyorsanız bir meyve sebze toptancısına giderek kar marjını öğrenebilirsiniz.

Toptan satış yapmak

Perakende satışlarda gün içerisinde birçok müşteri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Toptan satışta ise durum biraz farklıdır. 1 aylık gelirinizi sadece bir müşteri ile kazanmanız mümkün. Tabi bu bulunduğunuz sektöre göre değişir. Bu durumda perakendede yüksek çalışma saatleri toptan satış yapmayı daha avantajlı kılmaktadır. Bu alanda yer edinmek istiyorsanız, üretim tesislerinden mal satın almak için bir ağa sahip olmalısınız.

Masaj salonunun açılması

İş hayatının veya yoğun bir günün stresini atmak isteyenlerin masaj salonunda rahat bir nefes aldığını söyleyebiliriz. Özellikle orta gelir düzeyi yüksek ilçelerde bu işi profesyonelce yapan firmalara talep arttı. Masaj salonu açabilmek için bu konuda profesyonel olarak yetkin bir sorumlu yöneticiye sahip olmak gerekir. 200.000 TL ile 300.000 TL arasında yatırım tutarı ile ayda 30.000 TL’den fazla kazanç elde etmek mümkündür. Tabii ki belediyeden masaj salonu açmak için ruhsat almak ve personel temin etmek bu alandaki en zor işlerden biridir.

Halı yıkama dükkanı

Halı yıkama firmalarının sayısı fazla olsa da bu sektörde bir güven sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü insanlar halılarını yıkanmaya gönderdiklerinde en büyük sorun temizlik ve halının zarar görmesi açısından ortaya çıkmaktadır. Bölgenizde bilinen ve güvenilen biriyseniz, halı yıkama sektörüne yatırım yapmak size kısa sürede büyük kazançlar elde etme fırsatı sunar. İş kurma fikirleri arasında maliyeti sadece verdiğiniz hizmetler olan bu sektörde faaliyet gösterebilmek için minimum 150.000 TL sermayeye ihtiyacınız var. Ayrıntılar için “Açık Halı Temizleme” başlıklı makaleye bakın.

Temizlik ürünleri dükkânının açılması

Sektör ne olursa olsun, tek bir iş kolunda olmak sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Bu özellikle temizlik ürünleri satan mağazalar için geçerlidir. Çünkü bu tür mağazaların en büyük rakipleri süpermarketler veya büyük market zincirleridir. İş kurmak istiyorsanız ve bu sektörde iş yapabileceğinizi düşündüğünüz bir yer varsa temizlik malzemeleri mağazası açmak sizin için mantıklı bir seçenek olabilir.

Bir tost makinesi açın

Tost, Türk hanelerinde en çok tüketilen ürünlerden biri olmasına rağmen ticari olarak yeterli büyümeyi sağlayamamıştır. Twitter veya Instagram’da bazı ünlü ekmek kızartmacılarını takip ederek bu sektörde nasıl iş yaptıklarını inceleyebilirsiniz. Lezzetlerle dolu bir menü oluşturarak bu alanda yerinizi alabilirsiniz. Ana caddede ve köşede bir dükkan kiralarsanız bu alanda iş yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için “Tost Makinesi Dükkanı Açma” başlıklı makaleye bakın.

Köfteci dükkanının açılması

Köfte yapmayı bilmiyor olsanız bile en iyi köfte tarifini öğrenmeniz en fazla 5 gününüzü alacaktır. Bu durumda farklı bir lezzet yapmayı deneyebilir ve sadece köfte için bir iş kurabilirsiniz. Ünlü köftecileri ziyaret etmek, nasıl iş yaptıklarını incelemek ya da bu konuda yöresel tatlardaki farklılıkları görmek bu işe başlamanın en iyi adımlarından biri olacaktır. Köfte dükkanı açmak size %100’den fazla kar marjı olan bir sektörde iş yapma imkanı sunar.

Kuru temizlemenin açılması

İş yapmak istiyorsanız ve yeterli sermayeniz varsa kuru temizleme bayisi alarak bu sektörde yerinizi alabilirsiniz. Kuru temizleme işine başlamak için herhangi bir deneyime ihtiyacınız yok. Bu konuda firmalar tarafından sizlere gerekli eğitimler verilecektir. Yapmanız gereken tek şey bir iş açmak için kararlı olmak ve iş açma fikirleri arasında yüksek kazanç fırsatları sunan bu sektöre girmek.

Sandviç dükkanının açılması

Sandviç dükkanı, kısa sürede tüccar olmanızı sağlayacak bir iş kurma fikridir. Farklı ürünlerden hazırladığınız sandviç çeşitleri ile kısa sürede adından söz ettirmeniz mümkün. Sandviç alanında yerli ve yabancı firma sayısı oldukça azdır. Yapmanız gereken, sandviç menüler oluşturmak ve iyi pazarlama çalışmalarıyla kendinizinkini tanıtmak. Fiyatları uygun tutuyorsanız sabah dükkânınızın önünde kuyruk olmasına dikkat edin. Sandviç dükkanı açma ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ambalaj malzemeleri için alışveriş yapın

Rekabet faktörü en düşük olan bir işe başlamak fikirler arasındadır. Ambalaj malzemelerine olan ihtiyaç artsa da bu tür ürünleri satan mağaza sayısı azalmaktadır. Bu işteki en büyük sorun ürün çeşitliliğinin fazla olması ve tedarikçilerin tek bir yerde toplanmamasıdır. Ama bunun seni endişelendirmesine izin verme. Sattığınız ürünlerdeki kar marjı %60 veya daha fazla olduğu için uğraşmaya değer. Bu tür ürünlerin satıldığı toptancılara İstanbul İSTOC ve Eminönü’nde ulaşabilirsiniz.

Halı dükkanı açılması

Halı satan dükkanlara bakarsanız birçoğunun asgari kirası 10.000 TL’den başlayıp 50.000 TL’ye kadar çıkıyor. Bu yüksek kiraları ödeyebilmelerinin temel nedeni, yüksek ciro ve kar marjlarıdır. Evet, bir kilim fiyatı ortalama 500 TL’den başlıyor. Çoğunlukla yeni evli çiftlerin alışveriş yaptığı düşünülürse, tek bir müşteri 5.000 TL harcayabilir. Kar marjları %100 ile %200 arasında değişmektedir. Seri sonunda satılan halılarda bu marj daha yüksektir. Detaylı bilgiyi halı dükkanı açmak yazımızda bulabilirsiniz.

Gümüşçü açılması

Gümüşçü dükkanları özellikle hediyelik eşya almak için tercih edilebilecek en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Bu tür mağazalarda sadece gümüş değil, çeşitli malzemelerden yapılmış kostüm takıları da satılabilir. Satılan yan ürünlerin ve ana ürün gümüşün kar marjı oldukça yüksektir. Toptan gümüş ürünleri alabileceğiniz tedarikçi ağı oldukça geniştir. Bu alanda başarılı olmak ve para kazanmak için Instagram’da da satış yapmanız gerekiyor. Daha fazla bilgi için Gümüşçü Açma makalesine bakın.

Bir kanat adamının açılması

Kanatçı Haydar’ın veya ünlü restoran sahibinin farklı isimlerle isimlerini duymak mümkün. Bu insanlar tek bir ürün değil de birden fazla ızgara çeşidi yaparsa ünlü olmaları o kadar kolay olmayacaktır. Popüler bir barbekü kültürüne sahip bir ülke olduğumuz için kanat yapmayı öğrenmek için ek bir aktivite yapmanıza gerek yok. Başarılı olup olmayacağınızı sadece yapacağınız sunum ve kullanacağınız sos belirleyecektir. İş kurmak isteyenler için en lezzetli iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ayrıntılar için “Wingmaker Shop Açma” başlıklı makaleye bakın.

Düğün salonunun açılması

200.000 TL ve üzeri sermayeniz varsa hayata geçirebileceğiniz en karlı iş fikirleri arasında yer alır. Özellikle mayıs ayından eylül ayı sonuna kadar düğün salonlarının rezerve edildiğini görüyorsunuz. Ortalama düğün salonu kiralama fiyatları 5.000 TL’den başlamaktadır ve bu salonlar sadece hafta sonları 4 düğüne ev sahipliği yaparsa 20.000 TL kazanmaktadır. Tabii bu yaz aylarında da geçerli. Ancak sadece hafta sonları değil hafta içi de rezervasyon yaptırarak gelirin maksimize edilmesini sağlayın. Bu işin püf noktaları hakkında nikah salonu açmakla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Açık çiğ köfte

Bakkallar ve marketler gibi hemen her yerde çiğ köftecileri görmek mümkündür. Bunun temel nedeni ise %500’e varan kar marjı bırakmasıdır. Hal böyle olunca da mağaza açmak ve franchise vermek isteyen firma sayısı tabii ki arttı. Öyle ki, sadece 5.000 TL’ye franchise veren firmalar reklam vermeye başladı. Bu sektörden kazanç sağlamak için büyük firmaların lokasyonlarından uzak durmalı veya rekabetten kaçınmalısınız. Firmaların listesini “Çiğ köfte bayiliği veren firmalar” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Künefe dükkanının açılması

Künefe mağazaları, Çiğ Köfte mağazaları gibi bayilik yapmaktadır. Künefe yapmak için künefe yapmayı bilmenize veya künefeci açmak için deneyimli olmanıza gerek yok. Yeterli sermaye sağladıktan sonra bir şirkete başvurabilir ve anahtar teslim bir iş kurmasına izin verebilirsiniz. Bu doğrultuda firma size eğitimli personel sağlayacaktır. Elbette birçok şirket, yatırımcılarının işin ön saflarında kalmasını önermektedir.

Su arıtma işi işletmek

Normalde tasarruf ürünleri satan sektörler kriz dönemlerinde iş hacimlerini artırmaya başlar. Su arıtma sistemleri ise hem tüketici hem de girişimci için oldukça mantıklıdır. Su arıtma cihazı alan müşteri için balon suyu almaya kıyasla oldukça karlı görünmektedir. Su arıtma işine başlamak istiyorsanız hazır sistemler alıp satabilirsiniz. Veya bayiye giderek firmalardan gerekli eğitimi alırsınız.

Oto Ekspertiz Mağazasının Açılması

200.000 TL ile 500.000 TL arasında sermayesi olan ve otomotiv sektörü ile ilgilenen girişimciler için en iyi mağaza açma fikirleri arasında yer almaktadır. İlk sermaye yatırımından sonra ürün maliyetiniz çok düşüktür. Sadece verdiğiniz hizmetten günlük 4.000 TL ile 10.000 TL arasında ciro yapmanız mümkün. Tabi bu noktada hangi oto değerleme firması ile çalıştığınız çok önemlidir. Tüm detayları “Otomatik Değerlendirme Açma” başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanı açılması

Gıda sektörü gibi ölmeyecek sektörlerden biridir. Bunun temel nedeni, özel günlerin çok olması ve hediye vermenin toplumumuzda bir kültür olmasıdır. Çünkü insanlar hediyelerden utanmamak için harcadıkları paranın hesabını vermezler. Tabii ki milyoner işi gibi değil, özel günler işi gibi olmalısınız. Her özel gün için bir vitrin oluşturmak sizi hemen harekete geçirecek.

AVM’de stant açmak

Alışveriş merkezinde stant açmanın faydalarından bahsetmeye gerek yok. Ancak en büyük dezavantajlardan biri ödenen kiraların yüksek olmasıdır. Bu nedenle hangi ürünü sattığınız ve hangi AVM’de stant açtığınız çok önemlidir. Genel olarak parfümler, çanta aksesuarları ve makyaj standları görülebilir. Bu tür ürünleri satan firmalarla rekabet etmek yerine farklı ürünler bularak stant açabilirsiniz. Tüm detayları AVM’de stant açılışı ile ilgili yazımızda okuyabilirsiniz.

Makarna dükkanı açılması

Makarna mağazaları taze ürünler sundukları için tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Gerçek gelir, elbette, Phyllo’nun toplu olarak üretimi ve satışından geliyor. Bu sektöre girebilmek için gerekli bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tecrübesiz bir mağaza açmak daha yüksek yatırımlara ve daha yüksek maliyetlere yol açacaktır. Tabii ki amacınız yufkayı seri üretip büyük pazarlara satmak ise, eleman alarak iş yapmak mümkün. “Phyllo Dükkanı Açmak” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Tatlıcı açılması

Atıştırmalık kültürünün yükselişi ile fındık dükkânları gibi şekerci dükkânlarında iş yapma potansiyeli arttı. Tabii ki bu sektöre iş yapmak için girenler için tazelik ve sunulan lezzet çok önemli. Tabii bir de bu işin beceri kısmı var. Bunun için bir bayi seçebilir veya deneyimli bir usta ile çalışabilirsiniz. Ancak en mantıklı seçenek bir bayiden satın almak olacaktır. Daha fazla bilgi için Şekerci Dükkanı Açma başlıklı makalemize bakın.

Burger dükkanının açılması

Her yerde butik burger dükkanlarını görmek mümkün. Özellikle büyük markalar sektöre hakim. Tabii ki, bu orta sınıf bir burger lokantasının iş yapmadığı anlamına gelmez. Hamburger seviyorsanız ve aralarına koyduğunuz malzemelerden ve etten en iyi lezzeti alabileceğinizi düşünüyorsanız bu sektör tam size göre olabilir. Tabii ki, lezzeti elde etmek için biraz zaman harcamanız ve rakiplerinizi araştırmanız gerekecek.

İddaa taciri açılması

Online bahis siteleri gerçek mağazaların işini azaltmış olsa da talebin hala yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tüccarlara oynanan kuponlardan ortalama %4 kâr bırakan iddaa şirketi, girişimcilere birçok fırsat sunuyor. Devlet piyangosu, sayı ve şanslı top gibi oyunları işletmenizde bulundurarak satışlarınızı artırabilirsiniz. İddaa bayiliği nasıl açılır başlıklı yazımızda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Bir gemicilik şirketinin kurulması

Google’da bir nakliye şirketi ararsanız, birçok reklam görürsünüz. Veya bu başka bir ortam için de geçerlidir. Nakliye firmalarının bu kadar çok reklam yapmasının nedeni hem iş potansiyelinin yüksek olması hem de kar marjının tatmin edici olmasıdır. Şehir içi veya şehirler arası herhangi bir nakliye işi yapmak için bir dizi belgeye ihtiyacınız var. Bu sektöre yatırım yaparak kısa sürede ikinci aracınızı satın alabilir veya iş sahibi olabilirsiniz.

Hırdavatçı dükkanının açılması

Yeterli sermayeniz varsa, bir hırdavatçı dükkanı açmak en karlı iş fikirlerinden biridir. Özellikle tadilat sektöründe satılan ürünler, yapı marketlerde en çok satışı yapılan ürün gruplarıdır. Bu tür ürünlerin kar marjı %30 ile %60 arasında değişmektedir. Elbette bu tarz mağazaların tek kazancı sattıkları ürünler değil. Aynı zamanda tadilat işine aracılık eden ve %20’ye varan ek gelir getiren bir hırdavatçıya da rastlamak mümkün. Hırdavatçı açmak ve sektörde yer edinmek için en az 100.000 TL sermayeye ihtiyacınız var.

Büfe açmak

Küçük ama güçlü bir dükkanınız varsa, açık büfe açmak mantıklı seçeneklerden biridir. Ya da belediyenin açtığı açık büfe ihalelere katılarak bu sektörde yerinizi alabilirsiniz. Küçük büfe tarzı dükkanlar genellikle acil ihtiyaç duyulan ürünleri satarak gelir elde eder. Gazete, dergi, su ve sigara gibi kârı düşük ürünler satılsa da yüksek satış rakamları kioskların ayda en az 10.000 TL kâr etmesini sağlıyor. Bu sektörde yerinizi almak için “Büfe Açılışı” başlıklı yazımızı okuyunuz.

Çayevinin açılması

Düşük sermayeli bir mağaza açmak fikirler arasında. Birçok insan sosyalleşmek veya vakit geçirmek için çayevlerini tercih ediyor. Ortalama 30.000 TL sermaye ile açılabilen çay evlerinin kar marjı %500’ün üzerindedir. Ön kullanım alanı olan bir dükkan kiralayarak ve gerekli malzemeleri uygun fiyatlarla satın alarak bu işe girişebilirsiniz. Tüm detayları “Çay Evi Açmak” başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Kiralık araç açma

Araç kiralama sektöründe iş yapmak istiyorsanız öncelikle çevrenize sahip olmalısınız. Sonra güçlü bir sermaye. 10 yıl önce bu sektöre 2 araçla başlayıp filo oluşturabilecek güce sahip olabilirsiniz. Ancak günümüzde araç kiralama alanında güçlü oyuncular var. Bu firmalarla rekabet edebilmek için hem fiyat hem de araç kalitesi açısından bir avantaja sahip olmanız gerekiyor. Araç Kiralama başlıklı yazımıza göz atın.

Mantıcı Açma

Tek bir iş kolunda marka için mantıklı bir mağaza açmak, en kolay mağaza açma fikirleri arasında yer alır. Özel bir mantı lezzet rehberi oluşturarak ve ev hanımlarının yapmasına izin vererek mantı dükkanı açabilirsiniz. Mantıdaki dana kıymasından, hamurda kullanılacak tuz miktarına kadar lezzet rehberinden ne kastedildiğini belirlemek size kalmış. Daha sonra mantıyı restoranda pişirip özel bir sunumla servis etmeniz yeterli. Dükkan açmakla ilgili gerekli tüm bilgiler “Mantı dükkanı açmak” makalesinde bulunabilir.

Sigorta acentesi açılması

Sigorta acenteliği veya sigorta şubesi açmak için SEGEM sertifikasına ihtiyacınız var. İster bu belgeyi alabilirsiniz, isterseniz de belgeye sahip biriyle sigorta acenteliği açmak için çalışabilirsiniz. Birçok acente sahibi, teknik işlem kadrosunu sorumlu yöneticiler olarak belirleyerek bu sektöre girmiştir. Ortalama kar marjlarının %8 ile %20 arasında değiştiği sigorta sektöründe, ikramiyeler kurumsal ikramiyeleri içerir. Bununla ilgili tüm bilgiler “Sigorta acentesi açmak” makalesinde bulunabilir.

Çorbacı açılması

En az 10 çorba bulunan bir mağaza açmak sizi bu alanda bir marka haline getirebilir. Çorba severler için böyle bir dükkân açarak sermayenizi kısa sürede telafi edebilirsiniz. Yemek konusunda iyiyseniz ve kendinize güveniyorsanız, servis edeceğiniz çorbaların bir listesini yapmaya başlayın. Bu sektörün en faydalı yönü maliyetlerin düşük, kar marjının yüksek olmasıdır. Detayları “Çorbacı Açmak” başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Antikacı dükkanının açılması

Mağaza açma fikirleri arasında en fazla tecrübe gerektiren işler arasında yer almaktadır. Antikacılık hobi olarak başlayan bir meslektir. Uzman olduğunuz bir alan olmalıdır. Bu mobilya, eski para veya başka bir alan olabilir. Doğru koleksiyonları elde edip doğru müşterilerle buluşturursanız, tek bir satış size yıllık gelir elde etme fırsatı sunabilir. “Antika Dükkanı Açmak” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Epilasyon merkezinin açılması

Epilasyon firmalarının çalışanları ile sokakta ya da sokakta karşılaşmış olmalısınız. Agresif pazarlama faaliyetleri bu tür şirketler tarafından yürütülmektedir. Fiyat konusunda da oldukça esnekler. Bunun temel nedeni, diğer sektörlere göre yüksek kar marjı ve düşük maliyetidir. Evet, maliyetler sadece personel ve malzeme maliyetlerinden oluşmaktadır. Başlangıçta satın alınan epilasyon cihazı size kalıcı olarak bir iş armatürü olarak hizmet etme fırsatı verir. Sizde bu alanda yerinizi almak istiyorsanız Lazer Epilasyon Merkezi Açma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fotokopi merkezi açmak

Üniversitelerin önünde fotokopi dükkanlarının önünde oluşan çizgiler görebilirsiniz. Bu durum özellikle sınav zamanlarında günde 12 saat aktif olarak yaşanmaktadır. Fotokopi dükkanları oldukça uygun fiyatlı olmasına rağmen çok yüksek kar marjlarına sahiptir. Fotokopi makinesi dışında kullandıkları mürekkep tek maliyet olarak sayılır. Bu tür okullarda veya yerleşim yerlerinde açacağınız fotokopi dükkanı ile kısa sürede büyük bir gelir elde etme imkanına sahip olacaksınız.

Bir paravan dükkanın açılması

Midyeci Ahmet’i duymayan yoktur sanırım. Pek çok insan, özellikle TV reklamları ve sosyal medya aracılığıyla midye yetiştiriciliği ile ilgileniyor. Evet midye çok lezzetli. Tabii güvenli bir yerde yemek yemeniz şartıyla. Midye ürünlerini güvenilir bir mağazada hijyen sağlarken insanlara sunarak bu alanda adından söz ettirebilirsiniz. Ayda en az 10.000 TL kazandıran bu işi küçük bir işletmede dahi yapmak mümkündür. Tüm detaylar için Shell Shop Açma başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Soğuk hava deposu kurulması

Tarım ürünleri fiyatlarındaki artışın en büyük nedeni ülkemizdeki yetersiz depolamadır. Bu nedenle soğuk hava deposu kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından hibe verilmektedir. Bu sektöre girip hava tankı kiralamak size sabit bir gelir sağlayabilir. Tabi bu işi yapabilmek için meyve sebze pazarına yakın olmanız gerekiyor. Aksi takdirde nakliye maliyeti nedeniyle tercih edilmeniz zor olacaktır. Daha fazla bilgi için Soğuk hava deposunu kurma makalesine bakın.

Bir saatçi dükkanının açılması

Cep telefonları saatlerin yerini alsa da, saatler değerli bir aksesuar olmaya devam ediyor. Hatta bu değerli ürünleri toplayan insanlarla tanışmanız bile mümkün. saat vb. Ürünlerin kar marjı ortalama %50 ile %200 arasında değişmektedir. Bu oran size yüksek gelebilir ancak günde 1-2 adet satış yapabilen mağazalar için bu marj oldukça normaldir. Siz de saatlerle ilgileniyorsanız, bir saatçi dükkanı açmak size iyi kazançlar sağlayabilir.

Parfüm dükkanı açılması

Bir dönem parfüm mağazaları her noktada franchise olarak açıldı. 5 çay kaşığı parfüm, 10 çay kaşığı parfüm gibi. Ancak kaliteli ürünler satan dükkanlar ayakta kaldı. Bu kadar çok parfümerinin açılmasının temel nedeni üretim maliyetinin çok düşük olmasıdır. Kokulara ilginiz varsa parfümeri açabilir veya bir firmadan ticari temsilcilik alabilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız, kendi markanızı da anlaşmalı bir firma aracılığıyla üretebilirsiniz.

Kargo tacirlerinin satın alınması

Özellikle pandemi döneminde suçlamaların ne kadar yoğun olduğunu gördünüz. Bunun temel nedeni, talebin yüksek olması ve talebi karşılayacak çalışan sayısının yetersiz olmasıdır. Birçok nakliye firması ilçe merkezlerinde şubelerini açmıştır. Ancak yoğun nüfuslu bölgelerde bu ihtiyacı karşılayacak bir nakliye şubesi bulmak zor. Bu alandaki eksikliği gidermek için navlun ticaret şirketleri ile anlaşma yapabilir ve belirttiğiniz yerde şube açabilirsiniz.

Dondurma dükkanı açılması

Yaz aylarının vazgeçilmez ürünlerindendir. 6 ay açık olan dondurmacılar bu süreçte elde ettikleri gelirden 1 yıl gelir elde ediyor. Lezzetli dondurma ürünleri sunan bir dükkan açtığınızı varsayalım. İş yeri açma fikirleri arasında en yüksek kar marjına sahip şirketlerden biri olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu üründe %100’den fazla kar paylaşımı sizi bekliyor. Dondurma yapmayı bilmiyorsanız endişelenmeyin. Dondurma dükkanı sunan firmalarla iletişime geçebilir ve en kısa sürede işletmenize başlayabilirsiniz.

Oto yıkama açılması

Ekonomi ne kadar kötü görünürse görünsün oto yıkamada sıra düşmüyor diyebilirim. Arabamı ne zaman yıkatsam hep bir sıra olduğunu görüyorum. Bunun başlıca nedeni ehliyet almanın zor olması ve talebi karşılayacak yeterli oto yıkama merkezinin olmamasıdır. Bu ihtiyacı gidermek için bir bayi alabilirsiniz. Ama en mantıklı seçenek sıfırdan bir oto yıkama açmak olacaktır.

Damacana Su Dükkanı Açılışı

Haneler su ihtiyaçlarını karşılamak için ya hazır damacana alırlar ya da arıtma sistemleri kullanırlar. Damacana Su Dükkanları ise hanehalklarına hizmet verdiği ve tutarlı müşteri çekme fırsatı sunduğu için yüksek bir iş kapasitesine sahiptir. 1 şişe su fiyatının 12 TL olduğunu düşünürseniz, sürekli kazanılan müşteri kitlesi ile günlük yüksek satış yapma imkanına sahipsiniz. Elbette bu görevi tamamlamak için balonlu su tüccarı sunan firmalarla iletişime geçmelisiniz. Oto galeri seçerken kalite, kar marjı ve hizmet en önemli kriterleriniz olmalıdır.

Kozmetik mağazası açılması

Kadın ve erkekler için kozmetik ürün ihtiyacı büyük bir pazar oluşturmaktadır. Ücretsiz ve Watsons gibi yalnızca kozmetik markalarının iş hacmini görmüş olabilirsiniz. Ancak bu büyük mağazalar genellikle alışveriş merkezlerinde veya mahalle merkezlerinde bulunur. Sizlerle birlikte kendi firmanızı ve markanızı kurabilir ve bu sektöre girebilirsiniz. Türkiye’de kozmetik alanında toptan ürün satışı yapan birçok firma bulunmaktadır. İnstagram üzerinden satış yaparak da satışlarınızı artırabilirsiniz.

Kuyumcu açılması

Takı ve imitasyon takı ürünlerine olan ilginin hiç bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Her yıl büyük firmalar tarafından farklı tasarımlar öneriliyor. Hatta dizilerde reklamları bile var. %100+ marjla bu alanda pastadan payınızı almanız zor değil. Özellikle hem mağazalarda hem de online satış yapan firmalar yüksek karlar elde etmektedir. Bu işe yatırım yapmak için tedarikçilerle iletişime geçerek nasıl bir kombinasyon oluşturacağınızı belirleyebilirsiniz. Ayrıntılar için kuyumculuk hizmeti veren şirketler makalesine bakın.

Krep dükkanının açılması

Krep, özellikle kahvaltılarda ve yöresel mekanlarda en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. 1 gözleme için ortalama fiyat 6 TL ile 12 TL arasında değişmektedir. Pancake içerisine koyduğunuz malzeme fiyatı belirleyen önemli bir faktördür. Mağaza açmak istediğini söyleyen girişimciler için bu varyasyon, rekabetin az olduğu bir mağaza açma fikrini sunuyor. Bunun nedeni ise sadece gözleme için açık olan dükkan sayısının yok denecek kadar az olmasıdır. Ayrıntılar için Krep nasıl açılır makalesine bakın.

Kahvaltı salonunun açılması

Kahvaltı insanların en çok değer verdiği öğündür. Uzun bir açlık sürecinden sonra bu süreç ödüllendirilmek ister. Şirketler genellikle öğle saatlerinde kurulur. Kahvaltı mekanları ise sadece pastaneler, tost makineleri ve sandviç dükkanları gibi görünüyor. Ancak Van Kahvaltı Evi veya Beşiktaş Kahvaltı Sokağı gibi dükkan açanlar, sektörün sunduğu gelir avantajlarından yararlanıyor. Günlük cirosu en az 1000 TL olan bir kahvaltı salonunun aylık geliri en az 15.000 TL’dir. Yüksek gelir elde etme imkanı sunan bu sektörde yerinizi almak için verebileceğiniz en mantıklı kararlardan biri kahvaltı salonu açmaktır.

Kuyumcu açılması

Mücevher ürünleri Türkler için en güvenilir yatırım ürünleri arasında yer almaktadır. Tabii ki sadece bir yatırım aracı değil, düğünlerde hediye aracı olarak da kullanılıyor. Bu sektördeki ana gelir, hem versiyondan elde edilen gelirden hem de el yapımı bilezik, küpe ve kolye gibi ürünlerden elde edilen gelirlerden oluşmaktadır. Pek çok kuyumcu, imitasyon takıları sergilemekte ve bu sektöre minimum maliyetle girmektedir. İş kurma fikirleri arasında en karizmatik işler arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgi için kuyumcu açma hakkındaki makalemize bakın.

Tesettür giyim mağazası açılışı

Birden fazla ürün çeşidine sahip olmak yerine hedef kitleye özel ürünler satmak, kendiniz için bir isim yapmanızı kolaylaştırır. Tesettür giyim satın alan kişilere özel ürünlerle mağaza açmak yüksek kazanç fırsatı sunabilir. Elbette bir markanın perakendecisi olmak yerine kendi ürün grubunuzu oluşturmanız gerekiyor. Bunun için tekstil merkezlerine gidebilir, ürünü seçebilir ve mağaza açmanın ilk adımını atabilirsiniz. Ayrıntılar için Tesettür Giyim Mağazası Açma başlıklı makaleye bakın.

Turizm acentesi açılması

Turizm, Türkiye ekonomisi için önemli bir gelir kaynağıdır. Özellikle güneydeki şehirlerimiz dünyanın her yerinden turist çekiyor. Elbette turizm acenteleri sadece yabancı turistlere değil, yerli turistlere de hitap etmektedir. Faaliyetler arasında turizm organizasyonları düzenlemek, tur satmak, etkinlik düzenlemek ve satış düzenlemek yer almaktadır.

Playstation kafe açılışı

Zamanın maliyet etkin harcanabileceği sınırlı alanlar arasındadır. Tesisin satın alma maliyetlerine ek olarak Playstation salonları sadece elektrik ve personel maliyetlerini yönetmektedir. Bu, günlük cironun çoğunun kar olduğu anlamına gelir. Başta satın alınabilen 10 ekranlı Playstation salonu ve Playstation cihazları açmanız mümkündür.Cihazlarınız yeni olduğu için müşteri kitlesi çok hızlı bir şekilde yerleşecektir.

Spor salonunun açılması

Obezitenin artması nedeniyle fitness stüdyolarına ilgi artmış ve sosyalleşme alanı olarak da anılmaktadır. Pazarın Macfit gibi büyük markalar tarafından kontrol edildiğini söyleyebiliriz. Peki büyük markalarla nasıl rekabet edebilirsiniz? Kişisel spor salonları bu alanda en büyük çözümdür. Spor salonlarını kadınlara veya erkeklere özel açarak kendinizi farklı bir kategoriye sokabilir ve kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. Elbette spor salonu açmak için ihtiyacınız olan minimum sermayenin en az 150.000 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Fatura ödeme merkezinin açılması

Uzun yıllardır iş kurmak isteyen kişiler tarafından araştırılan bir iş kurma fikridir. Evet, internet üzerinden fatura ödemek mümkünken bu tür yerler çalışmaya devam ediyor. Sebebi sadece fatura ödeme değil, aynı zamanda abonelik, başvuru işlemleri vb. Fatura ödeme merkezi açmak için bir işyerine ihtiyacınız var. Birey olarak sizin için yazılım ihtiyacı ve anlaşma gereği bu işe girmeniz oldukça zor olabilir.

Kitapçı açılması

Kitap alımları genellikle çevrimiçi olarak veya büyük mağazalar aracılığıyla yapılır. Bu durumun temel nedeni yerel mağaza sayısındaki azalmadır. Bir de tabii rekabet durumu var. Ancak, özellikle test kitapları, ders kitapları ve kırtasiye malzemeleri satan yerel dükkanlar aktif olmaya devam ediyor. Sektörde %30’un üzerinde kar marjı olması ve ürünün minimum fiyatının 20 TL’den başlaması yüksek kazanma şansı veriyor. Bilgi için “Kitapçı Açmak” makalesine bakın.

Oyuncak mağazası açılması

Oyuncak sektörü çocuklara hitap ettiği için son dönemde krizden etkilenen sektörlerden biri. Çocuğa hediye almak isteyen aileler veya ebeveynler genellikle bu konuda en iyisini isterler. Bir girişimci için oyuncak mağazası açmak, iş kurmak için en karlı fikirlerden biridir. Ortalama %40 ve üzeri bırakan bu sektör online satış için de oldukça ideal. Çünkü internette rekabetin en az olduğu sektörlerden biridir.

Organik ürünler mağazası

Endüstriyel olarak üretilen ürünlerin artması ve bu ürünlerde insan yapımı kimyasalların kullanılması organik ürünlere olan ilgiyi artırmıştır. Bu tür ürünler sağlıklı bir yaşama ve fiziksel sağlığımızın korunmasına olumlu katkı sağlar. Organik ürünler alanında tedarik ağı kurabiliyorsanız bu alanda dükkân açabilir veya toptan satış yapabilirsiniz. İş kurma fikirleri arasında tedarik kısmı zor olsa da gelir açısından çok faydalı bir iş olarak yerini alıyor.

Vodafone bayisinin açılması

Vodafone tabelalarının çoğu cep telefonu satıcıları arasında bulunabilir. Bunun nedeni Vodafone’un sağladığı avantajlar veya bayilere verilen premium tarifeler olabilir. Ancak bilmeniz gereken en önemli şey, mobil sektörün yüksek gelir elde ettiğidir. Özellikle operatör değişiklikleri, yeni alımlar ve ekipman satışları en karlı iş alanları arasındadır. Hangi mağazayı açacağınızı merak ediyorsanız, Vodafone bayisi açmak iyi bir fikir olabilir.

Pansiyon açılması

Ülkemizde pansiyon kültürü henüz yaygınlaşmamıştır. Ancak Avrupa’dan ve dünyanın diğer ülkelerinden hostellere talep oldukça fazla. Bir odaya 8 ranza yerleştirmek insanları bir arada tutar. Ortalama hizmet kişi başı 10 Euro’dur. Bu işle ilgili en iyi şey, tatil amaçlı seyahat edenlere ve işletme sahiplerine sosyalleşme şansı sunmasıdır. Bu alanda faaliyet göstermek için bir lisans almanız gerekir. Bu sizi biraz rahatsız edecektir. Detaylar için “Pansiyon Açmak” başlıklı makaleyi okuyun.

Self servis oto yıkama

Self servis oto yıkama, minimum işçilik maliyeti ile maksimum gelir elde etme imkanı sunar. Dükkan açmak isteyen herkes ilk aşamada personel maliyetleri nedeniyle tereddüt ediyor. Self-servis cihazlar ise sisteme eklenen bozuk paralarla çalışır. Özellikle akaryakıt istasyonlarında gördüğünüz bu sistemleri ayrı bir alana kurarak yüksek gelir elde etme imkanı vardır. Self servis oto yıkamanın açılmasıyla ilgili makalemizi okuyun.

Haşere kontrol merkezinin açılması

Yaz aylarında en çok iş yapan firmalar arasında yer almaktadır. Haşere kontrolü için uzman bir firma ile anlaşma şarttır. Böcek ilacı firmaları verdikleri hizmet karşılığında en az 250 TL ücret almaktadır. Elbette bu ücret metrekareye ve çalışılan saate göre daha da artabilir. Personel ve ilaç masrafları dışında hiçbir masrafı olmayan bu firmalar yüksek kar marjları sunmaktadır. Sektöre girebilmek için Ulusal Sağlık Müdürlüğü’nün belirlediği şartları sağlamanız gerekiyor. Daha detaylı bilgi için Böcek İlaçlama İşine Başlamak başlıklı makalemize bakın.

Hacamat merkezinin açılması

Alternatif tıbbi tedaviler Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Ancak bu tedavilerin yapıldığı merkezlerin açılabilmesi için belirli kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Örneğin; sorumlu müdür olarak bir doktorun bulunması ve bu işlemlerin sağlık bölümünden mezun bir Hacamat uzmanı tarafından yapılması gibi. Bu alanda yer almak ve hacamat işi yapmak istiyorsanız yatırım tutarını kısa sürede geri alabilirsiniz. Çünkü toplumumuzda modern tıbba alternatif tıbbi ürünler tercih edilmektedir.

Bir güzellik salonunun açılması

Bir güzellik salonu açmak, en yüksek kar marjına sahip bir iş kurma fikirleri arasında yer alır. Güzellik salonunda yapılan tüm işlemler için yüksek bir kar marjı vardır. Bu durumun temel nedeni, talebin yüksek olması ancak bu alanda hizmet veren kaliteli firmaların az sayıda olmasıdır. Yaptığınız büyük miktardaki yatırımla kaliteli hizmet vermeniz mümkün. Tabii ki başarınızdaki en büyük etken sermaye tutarının büyük bir kısmını yetkin personele ayırmanız olacaktır.

Ayakkabı mağazası açılması

En temel ihtiyaçlardan biridir. Bir ayakkabı mağazası açmak için sektörde herhangi bir deneyime sahip olmanıza veya daha önce bu işi yapmış olmanıza gerek yoktur. Önemli olan tedarikçi ağınızın geniş olmasıdır. Çok sayıda üretici size geniş bir seçim sunar. Bu alanda karar vermeniz gereken şey, hangi kitleyi hedeflemek istediğinizdir. Bayanlara özel bir mağaza açmak istiyorsanız, bu sizin için en iyi seçenek olabilir. Çünkü kadınlar online sitelerden ayakkabı ya da terlik almayı tercih ediyor. Hem mağazada hem de Instagram’da ürün satarak yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Çanta aksesuar mağazası açıldı

Bir cep telefonu mağazası açmak için teknik servise veya bu işin nasıl çalıştığını anlamanıza ihtiyacınız var. Ancak bu, bir cep telefonu aksesuar mağazasının açılması için geçerli değildir. Telefon kılıfı, yapıştırıcı, kırılmaz cam, ses bombası gibi aksesuar ürünleri satarak ayda en az 10.000 TL kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken A’dan Z’ye tüm ürünlerin aksesuar grubudur. Ayrıca markette hesap açarak ve baskılı ürünler satarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Türk Telekom bayisi açıldı

Türk Telekom bayileri, kullanıcılara en uygun hizmeti sunan operatörler arasında yer almaktadır. Sürekli kampanyalarla müşteri tabanı her yıl büyüyor. Bu elbette perakendeciler için büyük bir avantaj. Türk Telekom dağıtım merkezi ile iletişime geçerek bayilik başvurusu yaparak bu sektörde yerinizi alabilirsiniz. Bir mağaza açmanın ortalama maliyeti 50.000 TL ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. Tabii ki, bu değişkenlik sitenin büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır. Detaylı bilgiyi “Türk Telekom Bayiliği Alın” yazısından alabilirsiniz.

Turkcell bayisi açılışı

Turkcell en çok aboneye sahip operatördür. Hitap ettiği kitlenin çok olması nedeniyle iletişim merkezlerinde kuyruk oluşuyor. Bu durum Turkcell’in alt bayilerinin işine geliyor. Elbette bayi almak göründüğü kadar kolay değildir. Bir mağaza açmak için gerekli belgeler ve başvuru şartları biraz kapsamlıdır. Çünkü Turkcell’in temel amacı birçok işlemi online kanallardan gerçekleştirmektir. Turkcell bayisi olmak ve bilgi almak için Turkcell dağıtım merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılar için Turkcell Bayi Satın Alma başlıklı makaleye bakın.

Bir yazılım şirketinin kurulması

Bu alanda bilginiz yoksa takip edemeyeceğiniz bir iş koludur. Ancak sektöre hakim olabilirim ve eleman istihdam edebilirim diyorsanız büyük bir iş potansiyeli sizi bekliyor. Özellikle son yıllarda artan dijitalleşme, yazılım şirketlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Pek çok yazılımcının yurt dışına göç etmesiyle maalesef artan talebi karşılamakta zorlandığımızı söyleyebiliriz. Bu durumu avantaja çevirerek bir yazılım şirketi kurabilir ve saatlik 100$ gibi bir ücretle hizmet sunma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kumpir mağazasının açılması

Kumpir patatesine çeşitli garnitürler eklenerek servis edilen bir yemek türüdür. Atıştırmalık da diyebiliriz. Küçük bir dükkan açmak isteyenler için ideal bir iş fikridir. Özellikle Ortaköy’deki Kumpir mağazalarını veya AVM’yi incelerseniz nasıl iş yaptığına şahit olabilirsiniz. Elbette sunduğunuz lezzet çok önemli. Bu tür bir mağazaya bir kez gelen ve sizi ikinci kez ziyaret eden bir müşteri için harika bir kazanç. Bunu başarmak için en iyi Kumpir lezzetini yaratmanız gerekiyor.

Waffle dükkanı açılması

Waffle ve fırınlanmış patates sektörlerinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Tek fark, her semtte waffle ürünleri satamayacak olmasıdır. Kültürümüze yabancı olması ve waffle dışında pek çok alternatifin olması iş yapmayı zorlaştırıyor. Waffle dükkanı açarak para kazanmak istiyorsanız yaya trafiğinin yoğun olduğu bir bölgede dükkan açmalısınız. Çünkü acelenin az olduğu yerde müşteri sayısı da sınırlı olacaktır.

Turistik eşya dükkanı açılması

Turistlerin yöre halkına en büyük katkısı turistik yerlerden eşya satın almaktır. Yerlilerin satın alma gücü azaldıkça, en iyi iş fikirlerinden biri turistlere hitap eden bir iş kurmaktır. Tabii bunun için turistlerin uğrak yeri olan yerlerde dükkan kiralamanız gerekiyor. Elbette işiniz dükkan kiralamakla bitmiyor. Aynı hediyelik eşyaları satmak yerine, işletmenizin farklı tarzlarda ürünlere sahip olması gerekir. Ne de olsa turistik mal satan tek şirket siz değilsiniz.

Kokoreç Dükkanı Açılışı

Tüccar olarak büyüyen kokoreç firmalarının nasıl iş yaptığını gördünüz. Özellikle Gala kokoreç bu alandaki en büyük markalardan biridir. Kokoreç’i anlamasanız bile, bayilik alabilir ve firma tarafından size sağlanan personel ile işinizi yürütebilirsiniz. Ürünün fiyatının yüksek olması günlük cironuzun da yüksek olmasını sağlar. Detaylar için “Kokoreç Dükkanı Açmak” başlıklı makaleye bakın.

Mankenlik ajansı açılması

Fuar, etkinlik, açılış veya diğer organizasyonlara katılan host ve hostesler acenteler aracılığıyla istihdam edilmektedir. Bu tür işleri üstlenen ajanslar ise belirli bir ücret karşılığında model sağlıyor. Bu işe girmek için hem müşteriler hem de modeller açısından bir portföy oluşturmanız gerekiyor. Bunu Google üzerinden bir web sitesi açarak veya firmalarla anlaşma yaparak yapabilirsiniz.

Marketten bir tezgah kiralayın

Az sermaye ile iş kurmak isteyenler için en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Pazarda sadece alışverişe gelen halkla karşılaşıyorsunuz. Bu kitleyi ikna etme ve satış yapma şansınız var. Burada hangi ürünü sattığınız çok önemlidir. Ağırlıklı olarak gıda kullanılsa da gıda dışı ürünlerin satışından gelir elde edilmesi çok önemlidir. Bunun ana nedeni, yemekle rekabet etmenizdir. Olağanüstü ürünler satarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Fast Food Mekanı

Geleceği görmek ve yeni iş fikirleri trendini takip etmek isteyenler için iyi bir iş fikri. A101 ve BİM gibi mağazalarda hazır döner, hamburger, dondurulmuş patates vb. ürünlerin kaç adet satıldığını takip edebilirsiniz. Evet, yemek kültürümüz artık hazır dondurulmuş ürünler almaya doğru gidiyor. Elbette ülkemizde yaşayan yabancıların da etkisi büyüktür. Sadece dondurulmuş ürünler satan bir mağaza açarak bu alanda ilk olabilirsiniz.

Bir restoranın açılması

Gıda sektörünün her alanında tek bir işte hizmet vermenin faydalarından bahsetmiştim. Catering ise kendi spesiyal menüsüne sahip olan ve ana gelirini genellikle öğle ve akşam yemeklerinden elde eden işletmedir. Bir restoran açmak istiyorsanız, menüde sunduğunuz lezzetler çeşitlendirilmelidir. Bu alanda markalaşmış firmaları inceleyerek sunabileceğiniz ürün çeşitliliğine bakabilirsiniz.

Nargile kafe açılışı

Nargile kafeler ülkemizde eski çağlardan beri popüler bir şekilde işletilmektedir. Ancak Suriyelilerin ülkemize gelmesiyle birlikte bu tür ürünlere olan ilgi daha da arttı. Özellikle yabancılar nargile kafelerinde oynuyor. Bu alandaki fırsattan yararlanmak ve bir nargile kafe açmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey ruhsat alabileceğiniz açık alana sahip bir dükkân bulmaktır. Elbette müşteri potansiyeli yüksek bölgelerin seçilmesi en büyük avantajınızdır.

Vitamin bar açmak

Vitamin bar dükkanları artık eskisi kadar popüler olmasa da, insan dağılımının yüksek olduğu yerlerde hala rağbet görüyor. Özellikle turistik bölgelerde talebin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bir vitamin barı açmak için çok az stoka ihtiyacınız var. Tek yönlü bir işle bile, bu işe girebilirsiniz. %100’ün üzerinde bir kar marjı, satışların yarısının net kar olmasını sağlar.

Çocuk oyun merkezinin oluşturulması

Artık çocukları eğlendirmek için parka veya alışveriş merkezlerindeki çocuk oyun merkezlerine götürmeniz gerekiyor. Çünkü dışarıda oynayan çocuklar artık eskisi gibi görünmüyor. Buna istinaden çocuk oyun merkezleri AVM’den kaldırılacak. 200m²’lik mağazalarda bulunan oyuncaklar ile yarım saat, 1 saat gibi seçeneklerle hizmet verilmektedir. Bu alanda faaliyet göstermeye başlayan ve kısa sürede işlerini genişleten birçok girişimci var.

Pizzacı açılması

Pizza kendi yemek kültürümüzde bir yemek olmasa da Dominos ve Little Cesar sayesinde ülkemizde popüler bir lezzet haline geldi. Bu durum yerel pizzacıların ortaya çıkmasına neden oldu. Bu alanda başarıyla faaliyet gösteren butik pizzacılar, kısa sürede 2. ve 3. mağazalarını açmayı başardı. Siz de pizzaya ilgi duyuyorsanız bu sektörde pizzacı açmak verebileceğiniz en mantıklı kararlardan biri olabilir.

Diyet mutfağı kurulumu

İlgili bir kitleye hizmet etmek sizi rekabetten korur. Mağaza açmak isteyen bu kadar çok insan olması rekabete karşı dikkatli olmanızı gerektiriyor. Diyet mutfağı ise sadece kilo vermek veya formda kalmak isteyenler için ürünler sunuyor. Bu ürünler düşük kalorili gıdalardan oluşmaktadır. Bu bakış açısıyla hareket eden birçok firma pazarda başarılı bir şekilde büyümeyi başarmıştır. İş yeri açmak fikirler arasında en özgün olanıdır.

Zanaatkar bir restoranın açılması

Balkan lokantaları tarzında yerel mekanlar popüler olmaya başladı. Evet, bir Balkan restoranında olduğu gibi A’dan Z’ye çeşitli ürünler üretmek zor olabilir. Ancak günlük 15 çeşit menü ile self servis restoran açmak hiç de zor olmayacak. Yüksek trafikli çalışma alanlarına sahip alanları seçmek başarı şansınızı artırır. Ayrıntılar için “Restoran Açma” başlıklı makaleye bakın.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz