Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma – Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanılır mı? Ne Kadar Kazanılır?

Stok fotoğraf satma ile para kazanmak fotoğraf çekimi yaparak para kazanmanın diğer adıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni meslek kolları ortaya çıkmaya başladı. Artık insanlar işe gitmelerine gerek kalmadan bilgisayar ve akıllı telefonlarını kullanarak para kazanabiliyorlar. Artık gelişen teknoloji fotoğraf makinelerini de etkiledi ve bu makinelerle de para kazanmak mümkün halde geldi. Eskiden fotoğraf işinden para kazanabilen tek insanlar bu işi profesyonel olarak yapan kişilerdi. Şimdi ise makinelerin profesyonelleşmesi, teknolojinin gelişmesi, mikrostok ve makrostok gibi sayısız aracıların çıkması ile birlikte bu işi hobi olarak yapan kişiler bile yüksek meblağlarda para kazanabiliyorlar.

Telefonla Konuşarak Para Kazanma

Stok Fotoğrafçılığı ile Tanışın

stok fotografciligi nedir

Stok fotoğrafçılığı kısaca fotoğrafçıdan belli bir ücret karşılığında telif hakkının alınması ve alınan görselin depolanması olarak tanımlanabilir. Depolanan görseller, görsel arayışında olan kişilere daha sonradan satılır. Bu şekilde çektiğiniz fotoğraf üzerinden para kazanırsınız. Fotoğraflarınızın satılması için yeterince iyi olmanız önemlidir. İnsanların fotoğrafınızı alması için belli bir seviyeye gelmeniz gerekir. Çıraklık döneminden geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Tecrübe kazandıkça profesyonelleşirsiniz. Bir süre sonra bir bakarsınız ki köklü profesyoneller ile rekabet etmeye başlamışsınız! Başlangıç aşamasında alacağınız retler sizi üzmesin. Bu retleri ne kadar hazmedebilirseniz, o kadar para kazanabilirsiniz.

Haber Satarak Para Kazanma

Başka Fotoğrafları Kopyalamayın

Başka fotoğrafları kopyalamak özgünlüğünüze zarar verir. İnsanlar satın almak için özgün fotoğraflar arar. Blinmedik, görülmedik, farklı ve özgün fotoğraflar her zaman ilgi çeker. Farklı fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyebilir onlardan çok şey öğrenebilirsiniz. Ancak bir şeyler öğrenirken kopyalama hatasına düşmediğinizden emin olmanız gerekir. Diğer fotoğrafçıların fotoğraflarına bakarken kendinizi ister istemez onlarla kıyaslayacaksınız. Bu sırada genel bazı tuzaklara düşebilirsiniz. Profesyonel insanların fotoğraflarına bakacağınızdan, yüksek kalite görürsünüz ve bu kalite sizin yılmanıza neden olabilir. Yüksek kaliteli fotoğraflar sizi yıldırmamalı, aksine daha kaliteli fotoğraflar çekmek için sizi motive etmelidir. Başka insanların işlerini kopyalamanın kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu durum sizin başınızı yasal olarak belaya bile sokabilir.

İnternetten Haber Okuyarak Para Kazanma

Fotoğraflarınız için En Doğru Platformu Belirlediğinizden Emin Olun

Fotoğraf platformu belirlemek bu işin en önemli kısımlarından bir tanesidir. Fotoğrafınızı sattığınız ya da yayınladığınız yerin belli kriterlere uyması gerekir. Yüklemenin kolay olamsı, komisyon oranının istediğiniz gibi olması, erişim kolaylığı, platform arama işlevlerinin iyi çalışması, platformun hedef kitlesi ile sizin hedef kitlenizin uyması, görüntülerin kolayca satın alınması gibi kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Fotoğrafçılar genellikle yüzde 30 komisyon oran üzerinden çalışmaktadır. Adobe Stock için komisyon oranının yüzde 33 olduğu bilinmektedir. Fotoğrafçıların uzun vadede iyi kazanabilmesi için bu oranın en az yüzde 40 olması gerekir. Yani platfrom belirlerken hedefiniz yüzde 40 olsun. Platformların pek çoğunda aşamalı komisyon uygulaması vardır. Diyelim ki x miktarda fotoğraf sattığınız bu durumda alacağınız x miktar komisyon oranı belli bir süre sonra 2x oranında olacaktır.

Pc yi Açık Tutarak Para Kazanma

Stok Fotoğrafçılarının Tercihi ShutterStock

stok fotograf kazanci

Shutterstock en çok tercih edilen sitelerden bir tanesidir. Sektörde önemli bir yere sahio olan site, son zamanlarda popülerlik anlamında düşüşe geçmiştir. Ancak buna rağmen halen sektörün dev isimlerinden bir tanesidir. Bu site ile çalışmak için ilk önce siteye kayıt olmanız gerekiyor. Site üyelik işlemlerini bir iki dakika içinde halledebilirsiniz. Üyelik işleminden sonra sahip olduğunuz en iyi 10 fotoğrafınızı yüklemeniz gerekir. Fotoğraflarınızı yüklenmesi için gönderdiğiniz zaman ortalama 7 ile 12 iş günü içinde bu fotoğraflar incelemeye alınır. Bu süreçte fotoğraflarınız ret alabilir. Ancak bu durum sizi yıldırmamalıdır. Yükleme yapmadan önce fotoğraflarınızın keskinlik oranlarının doğruluğundan emin olun.

Sesli Kitap Okuyarak Para Kazanma

Fotolia ile Stok Fotoğrafçılığı

Fotolia şirketi Adobe devine aittir. Bağımsız bir işletmedir ancak Adobe’un veri tabanından büyük ölçüde faydalanmaktadır. Eğer iyi miktarda para kazanarak stok fotoğrafçılığı yapmanın peşindeyseniz fotolia sizin için doğru adrestir. Çünkü bu platformda komisyon oranları iyidir. Başlangıç için kişiler yüzde 20 oranında komisyon alırlar ancak daha sonra bu komisyon oranı yüzde 46’ya kadar çıkar. Ayrıcalıklı olan kullanıcılar ise başlangıç için bile yüzde 35 oranında bir komisyon ile işe başlayabilirler.

Mesaj Bırakabilirsiniz