Tatlıcı Dükkanı Açmak! 2023 maliyeti, gereken belgeler ve şartlar

Tatlıcı dükkanı açmak prosedürlerin doğru takip edilmesiyle oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yıllar içerisinde bu işin maliyeti de haliyle artmaktadır. Kolay ve hızlı bir şekilde istediğiniz tatlıcı dükkanını açmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız ayrıntılı yazımızı sonuna kadar takip edebilirsiniz.

Ülkemizde atıştırmalık kategorisi içerisinde 2 ürün ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki hepimizin vazgeçilmezi olan kuruyemiştir. Bundan daha sonra ikinci sırada olan atıştırmalık olarak tatlı ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple tatlıcı dükkanı açmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Tatlici Dukkani dukkani maliyeti

Tatlıcı Dükkanı Açmanın Avantajları Neler?

Bazı sektörlerde ürün satmak daha avantajlı olabilir. Bu sektörlerden birisi de tatlı sektörüdür. Tatlı sektörünün kar marjı diğer ürünlerden daha fazladır. Tatlı yapımı daha uygun maliyetlere gelmektedir. Satışı ise oldukça yüksek karlarla yapılmaktadır. Ayrıca tatlıcı dükkanı açmak için tatlı yapmayı bilmeniz gerekmektedir. Bunun için profesyonel bir aracı kurumla çalışarak tatlı ihtiyacınızı ticaret maksatlı olarak karşılayabilirsiniz.

Bu anlatılanlar çerçevesinde tatlı dükkanı açmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kar marjı çok yüksektir
 • Tatlı yapımını bilmek gerekmez
 • Popüler bir üründür
 • Dükkan açmak masrafsızdır
 • Prosedürü oldukça azdır

Tatlıcı Bayiliği Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Tatlı dükkanı açma noktasında kesin kararlıysanız bu noktada önünüze 2 yol çıkmaktadır. Bu yollardan ilki bir tatlı ustası ile anlaşmanızdır. İkinci yol ise bir tatlıcı bayiliği almanızdır. Bu iki seçenekten birini değerlendirerek tatlı satışına başlayabilirsiniz. İki seçenek arasından genel olarak bayilik alma tavsiye edilmektedir. Herhangi bir ustanın eline bakarak onun çalışması doğrultusunda para kazanmak kimi zaman size zorluk olarak dönebilir. Bu sebeple bilinmiş ve tanınan bir bayilik ile işlerinizi yürütmeniz tavsiye edilmektedir. Günümüzde uzun süre ayakta kalabilen tatlıcıların birçoğunun bayilik usulü ile çalıştığı da görülmektedir. Tatlıcı bayiliği alma ile ilgili prosedürlerden de yazımızda bahsedeceğiz.

 • Usta ile çalışmak tavsiye edilmemektedir
 • Bayilik yöntemi önerilmektedir
 • Bayi seçimine dikkat edilmelidir
 • Dükkan konumu mutlaka önemsenmelidir
 • Çalışanların bu noktada eğitimli olmasına dikkat edilmelidir.

Tatlici Dukkani 2022

Tatlıcı Dükkanı 2022 Maliyeti Ne Kadar?

Tatlıcı dükkanı 2022 maliyeti mevcut ekonomik koşullar sebebiyle değişmiştir. Bir önceki seneye göre maliyetlerde oldukça büyük artışlar görülmektedir. Bunun yanı sıra açmak istediğiniz dükkanın özellikleri ile bağlantılı olarak da bu maliyet değişmektedir. Kimi özelliklerin bulunması dükkan açma maliyetini yukarılara çekmektedir. Bu sebeple öncelikle nasıl bir dükkan istediğiniz ile ilgili karar vermeniz gerekir. Bu karar doğrultusunda ortaya maliyet çıkacaktır. Öncelikli olarak maliyeti etkileyen faktörler arasında;

 • Hangi firma ile çalışacağınız
 • İşletme lokasyonu,
 • Dükkan büyüklüğü
 • İş modeli

Sizlere çıkacak olan maliyeti etkileyen önemli faktörlerdir. Kendinize göre bir değerlendirme yaparak nasıl bir ortalamada masraf olacağını görebilirsiniz. Ayrıca bayilik vermekte olan firmaları da araştırarak aralarında ne gibi farklılıklar olduğunu da görebilirsiniz. 2022 şartlarında dükkan açmanın maliyeti 100 Bin TL ile 400 Bin TL arasında değişmektedir.

Tatlıcı Dükkanı Açmak İçin Gereken Belgeler Ve Şartlar Nelerdir?

Tatlıcı dükkanı açmak için gereken belgeler ve şartlar da tam olarak yerine getirilmesiyle birlikte dükkan açılabilir. Bu sebeple ileriki aşamalarda veya mevcut durumda sıkıntı yaşamamak için bu şartlara harfiyen dikkat etmek gerekmektedir.

 • Ustalık Belgesi
 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • 2 Adet Vesikalık
 • Adli Sicil Kaydı
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticari Sicil İlanı
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Gıda Uygunluk Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Kira Kontratı

Tatlıcı dükkanı açmak için gereken belgeler olarak sıralanabilir. Bu evrakların kesinlikle eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

tatlici dukkani

Tatlıcı Dükkanı Nasıl Açılır?

Evrak prosedürlerinin tamamlanmasının akabinde yapılması gereken bir takım işler bulunmaktadır. Tatlıcı dükkanı nasıl açılır sorusunun tek yanıtı evraklar değildir. Bunun dışında;

 • Yatırım tutarını belirlemek
 • İş planı
 • Dükkan yeri
 • Vergi levhası
 • Tadilat ve dekorasyon
 • Personel alımı
 • Ürünlerin sergilenmesi
 • Görkemli bir açılış
 • Pazarlama

Basamaklarının da doğru bir şekilde atılması gerekmektedir. Bu belirtilen aşamaları doğru bir şekilde takip etmeniz durumunda başarısız olmanız çok küçük bir ihtimaldir. Tüm bu belirtilen işlerin yerli yerinde yapılması için size gerekli olan miktar 2022 yılı için en az 100 bin TL olarak belirtilebilir. Kapsamlı ve görkemli bir açılış yapmak isterseniz bu miktar 400 Bin TL gibi bir rakama da ulaşabilir.

Tatlıcı Dükkanı Aylık Ne Kadar Kazanır?

Her ticaret para kazanmak için yapılır. Bu sebeple tatlıcı dükkanı aylık ne kadar kazanır? Sorusunun sorulması gayet doğaldır. %100 ile %200 civarında tatlı işinden para kazanmanız mümkün olacaktır. Günlük 1500 TL gibi bir kazanç elde etmeniz durumunda aylık olarak size kalacak olan net kar 15 bin TL olarak belirtilebilir. Birçok tatlıcı bu miktarların çok üzerinde kazanç elde etmektedir.

Türkiye’de atıştırmalık ürünlerde iki kategori birinci sırada yer alıyor. Biri kuruyemiş diğeri tatlı bölümü. Bir tatlı dükkanı açmak, fındık endüstrisine kıyasla daha az rekabet demektir. Çünkü fındık yapmak kolayken, şekerleme yapmak zor bir meslektir. Ustalık gerektirir ve ürünleri ısıtarak tazeliğini korumak mümkün değildir. Şekerci dükkanı açmanın elbette avantajları var. Bu alandaki kar marjı, düşük rekabet ve müşteri potansiyeli en büyük avantajlarıdır. Tatlı yapmayı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun seni endişelendirmesine izin verme. Şekerleme endüstrisine başlamanızı sağlayacak birçok yöntem var. Şimdi şekerci dükkanı nasıl açılır, şekerci dükkanı açma maliyeti ve kar marjı gibi tüm detaylardan bahsedelim.

Bir tatlı dükkanının açılması

 

Bu sektörde bilginiz yoksa 2 seçeneğiniz var. Ya bir usta tutacaklar ya da bir bayiye gidecekler. İlk aşamada bilmediğiniz bir meslekte usta kiralamak çok zor olacaktır. İş ne olursa olsun, bilmiyorsanız bir ustaya bağlı kalmak tavsiye edilmez. Çünkü tatlı ustasının çevresinde olumsuz bir durum varsa işinizin aksaması olasıdır. Bu nedenle, bir şekerci dükkanı açmak için bir usta tutma seçeneğini hariç tutalım.

 

Bilmeyenler için en mantıklı seçenek bayiye gitmek olacaktır. Pek çok baklavacı, Künefeci, sütlü tatlıcı, Lokmacı bayilik veriyor. Onlardan aldığınız araba galerisi para kazanmak için iyi bir yerdir. Elbette bayilik seçerken kalite faktörünü de göz önünde bulundurmalısınız. Bölgenizde şeker alabileceğiniz birçok mağaza olabilir. Ancak Güllüoğlu veya bazı iyi markalar gibi herkes bu işin içinde olamaz. Tabii ki Güllüoğlu gibi bayilik alabileceğiniz hatta bu markayı lezzet olarak geçebileceğiniz firmalar da var.

 

Bir tatlı dükkanının açılması

Bir tatlı dükkanı açmak 2

Bir şekerleme bayiliği almak veya sıfırdan bir iş kurmak için ne kadar sermaye yatırabileceğinizi belirleyin. Ne kadar sermaye yatırdığınıza, hangi şirketle çalıştığınıza, şirketin konumuna, mağazanın büyüklüğüne ve iş modeline bağlı olarak. Baklava veya çeşitli tatlılar sunan firmaları “Perakendeciler” kategorimizde bulabilirsiniz.

 

Bir şekerci dükkanı açmak için önce çeşitlerinizi belirleyin. Örneğin; Yalnızca bir iş modeli belirlemek mümkündür, örn.  Halka tatlı yapmak, çörek satmak veya ekmek ve kadayıf satmak. Tek bir ürünle ünlü olmuş firmalar var. Ya da birçok tatlı ürünün bulunduğu dükkanda açarsınız. Aldığınız bayinin önemi bu belirlemede büyük önem arz etmektedir.

 

Aşağıdaki tek ürün konsepti hakkında bahsetmeye değer. Tatlıcı dükkanı açmak için usta tutmanın bir anlamı olmadığını yazının başında söylemiştim. Evet katılıyorum. Ancak sadece donut, donut veya ekmek pudingi satan bir dükkân açarsanız, bunları kendiniz de yapabilirsiniz. Sonuçta tek bir ürün üretiyorsunuz. Bu ürünü nasıl yapacağınızı öğrenmek, açacağınız işin kontrolünü size verir. Örneğin; Tüm 10 yılınızı ekmek pudingi yapmayı öğrenmekle harcamak zorunda değilsiniz. Bir ay içerisinde online tariflere bakarak evinizde farklı Kadayıf lezzetleri oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, kendi eğitiminize yatırım yapmak, bir bayi satın almaktan veya bir usta kiralamaktan daha mantıklı.

Tabii ki Baklava, şöbiyet, Burma Kadayıf, Bülbül Yuvası vb. Bir ayda ustalaşması gereken tatlıları öğrenmek ve hazırlamak kolay değil. Tabii ki bu alanda 9 aydan itibaren başlayan kurslar var. 9 ay boyunca pasta ve tatlı kurslarına yetecek kadar vaktiniz varsa kendi markanızı yaratabilirsiniz. Aslında, bu mantıklı. İş adamıyım diyorsanız ve böyle şeylerle uğraşmak istemiyorum diyorsanız bir baklavacı ile iletişime geçebilirsiniz. Şimdi adım adım bir şekerci dükkanına nasıl başlayacağınızdan bahsedelim.

 

Bir tatlı dükkanı nasıl açılır

Yatırım miktarını belirleyin. Önceki alt bölümde bahsettiğim gibi, yatırımın boyutu, hangi işte olursanız olun nasıl ticaret yapacağınızı belirler. Franchise modeline ve iş yerine bağlı olarak, anapara miktarını artırmanız gerekebilir.

Bir iş planı yapın. Bir yol haritası oluşturmanız gerekiyor. Herhangi bir sermaye harcamadan önce ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı belirlemelisiniz. Gelecek planlarınızı, iş detaylarınızı ve hedeflerinizi yazın.

 

İşletmenin yerini arayın. Yol haritasına göre hedeflerinize ulaşabilecek bir lokasyonda mağaza bularak başlayın. Bu sektörde tatlı dükkanı açmak için köşe yerler mükemmel. Tabii ki ana cadde olmalı.

Kontrol kalkanını çıkarın. Bu, bir mağaza kiraladıktan sonra yapmanız gereken ilk adımdır. Harcamalarınızı vergilerden düşerek daha az gelir vergisi ödersiniz.

Yenileme ve dekorasyon aşaması. Artık anlaşmanızı kapatmaya hazırsınız. Bir araba bayiliği satın aldığınızda, anlaşma yaptığınız firma bunu sizin için yapacaktır. Bireysel bir tadilat yapmak istiyorsanız, bir mimar kiralayabilirsiniz.

personel alımı. Bütün işleri tek başına yapamazsın. Bu sektörde 12 saatten fazla çalışmanız gerekebilir. Ayrıca müşteriye tek başınıza ulaşamazsınız. Müşteri iletişim becerileri iyi olan bir çalışanla iletişime geçin.

Ürünleri görüntüleyin. Tüm yenileme aşamasını tamamladıktan sonra açılış sabahı ürünlerinizi pişirecek ve tezgahın üzerine yerleştireceksiniz. Bayiniz varsa size pişmemiş olarak teslim edilecektir. Tek yapmanız gereken size söylenen derecede pişirmek ve üzerine şerbeti dökmek.

Büyük bir açılış yapın. Sektörde adınızı duyurmak için kendinizi açmalısınız. Müşteri kitlesinin daha kısa sürede oturması için ilk günden itibaren ikramlar yapmalı ve ses getiren bir açılış yapmalısınız. Birçok tüketici, denemediği bir ürünü satın almak konusunda isteksizdir. Sonuçta 50 TL’lik ödemesinin boşa gitmesini istemiyor. Bu nedenle verdiğiniz ikramlar iade edilecektir.

Pazarlamaya dikkat edin. Tatlıcı açıp mağazadan müşteri bekleyerek iş yapamazsın. Sürekli güncelleyen ve uygulayan bir zanaatkar olmalısınız. Öncelikle bir Instagram sayfanızın olması gerekiyor. Reklamınızı ilçenizin sınırlarına hedeflemek için bu sayfayı kullanın.

Okuyun: İş hayatında kullanılan renklerin anlamı ve anlamı

tatlıcı dükkanı açma maliyeti

Sizin için sıfırdan bir şekerci dükkanı açmanın tüm tüccar seçeneklerini ve maliyetlerini araştırdım. İş modelinize bağlı olarak minimum 50.000 TL ve 300.000 TL sermaye ile şekerci dükkanı açmanız mümkündür. Bu maliyetler firma büyüklüğüne, iş modeline, lokasyona ve ürün çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir. Müşterilerle bir şekerci dükkanı açmanın maliyeti her zaman daha yüksektir. Gel-al servisleri ile işletme maliyetleri daha düşüktür.

 

Oto galerisi aldığınız sürece bu maliyetleri düşürmeniz mümkün değil. Hiçbir şirket sermaye eksikliği nedeniyle adının itibardan düşmesini istemez. İlk aşamada, asgari sermaye hakkında ayrıntılı bilgi alacaksınız. Aslında, işi anahtar teslim olarak yaptıkları için harcanan sermaye miktarından kaçamazsınız.

 

Tatlıcı Aylık Gelir

Bayi olduğunuz bir şekerci dükkanının kar marjı %40 ile %60 arasında değişmektedir. Bu bilgiler şirketin web sitesinde bulunabilir. Kendiniz üretiyorsanız, kar marjı %100 ile %200 arasındadır. Bu rakamlar elbette satılan ürünlere göre değişecektir. Örneğin; En düşük kazanma oranı baklavada iken, en yüksek kazanma oranı tulumba ve ring tatlısındadır.

 

Günlük cirosu 1000 TL olan bir tatlıcının aylık net gelirinin en az 10.000 TL olduğunu söyleyebiliriz. Doğru lokasyonu ve markayı seçtiğiniz sürece günlük satışlarda 1000 TL’yi rahatlıkla aşabilirsiniz. Çünkü tatlının kg fiyatı 50 TL’den başlıyor. Günde 20 kg ürün satmak size kolayca 10.000 TL’nin üzerinde net kar getirecektir.

Tatlıcı açmak için gerekli belgeler

 • Ruhsat Başvuru Formu
 • Ustalık Belgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık
 • SGK Giriş Beyannamesi
 • sabıka kaydı
 • Faaliyet Sertifika
 • Esnaf Odası Kaydı
 • Ticaret sicilinin ilanı
 • Gıda Uygunluk Belgesi
 • İtfaiye Uyum Raporu
 • Kiraya vermek
 • Tapu fotokopisi

Her belediyenin istediği belgeler farklı olabilir. Bu nedenle öncelikle belediye nüfus müdürlüğüne giderek gerekli evrakların listesini istemelisiniz.

Okuyun: Girişimcilerin bir işe başlamadan önce yaptıkları en yaygın hatalar

 

Tatlıcı açmak isteyenlere öneriler

Tatlıcı açmak isteyenlere öneriler

Bu sektörde iş yapmak tamamen sunduğunuz lezzete bağlıdır. Tatlı genellikle ev ziyaretlerinde alınır ve götürülür. İnsanlar utanmayacakları lezzetli ürünler almaya özen gösteriyorlar. Pahalı satın alın ama daha iyi satın alın.
Asla gülümsemeyi unutma. Müşterilerin ikinci kez geldiği bir firmaysanız bu konuda başarılı sayılırsınız.
Çevrimiçi reklamcılığa dikkat ettiğinizden emin olun. Instagram’da sevimli şirketler tarafından çekilen videolar tarzında promosyon ürünleri sunun. Bunun için sosyal medya şirketleri ile görüşebilirsiniz.
Rakip firmaları mutlaka ziyaret edin ve sundukları lezzetleri tadın. Bunu özellikle bayilik alacağınız firma için yapmalısınız. Bu şekilde bayiyi hangi şirketin devralacağına siz karar verirsiniz.
Çalışan eğitimine önem verin. Ne kadar lezzetli servis ederseniz edin, personel her şeyi bir anda yere atabilir. Gerekirse 1000 TL daha verin ama iyi kadrolarla çalışın.

“Tatlı Dükkanı Açmak” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz