Lokmacı Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar? Nasıl Açılır?

Son ayların trend iş kolu olan lokmacı dükkanlarını görmüş olmalısınız. Bayramlarda, ölen kişinin hayrına dağıtılan lokma tatlısı günümüzde bir iş modeli haline geldi. İnstagram tayfası tarafından popülerleşen bu iş kolunda yapmanız gereken bir dükkan kiralayıp gerekli dekorasyon çalışmalarını yaptıktan sonra lokma tatlılarını çikolata, badem, ceviz, hindistan cevizi vs. gibi şeyler ile süsleyerek satmak. Henüz çok popüler olan bir iş değil. Bu nedenle bulunduğunuz şehirde bu işi yapan ilk kişi olabilirsiniz. Fazla vakit kaybetmeyin.

Dönem dönem bazı iş fikirleri ortaya çıkıyor ve piyasada o işi yapmayan neredeyse kalmıyor. Geçtiğimiz yıllarda çiğ köfte akımı başlamışken 2019’da da yeni trend: lokmacı dükkanı açmak olacak gibi görünüyor. 2019 yılında tatlı sektörüne girerek karlı bir iş yapmak isteyenlerin mutlaka üzerine düşünmesi gereken bir iş fikiri. Peki lokmacı dükkanı nasıl açılır, bu işte para var mı ? Gelin hep birlikte bakalım.

Lokma Tatlısı Dükkanı Nedir

lokma tatlısı dükkanı nedir

Bundan bir kaç sene öncesine kadar lokma dükkanı denilen bir şey ortada yoktu. Lokma tatlısı genellikle hayır amaçlı dağıtılırdı ve kimse tarafından para ile satılan bir tatlı değildi. Ama son yıllarda popülerleşen bir iş modeli haline dönüştü. Klasik lokma tatlısını çikolata, sos vs ile süsleyerek satış yapan lokmacı dükkanları 40 yıllık bedava lokmayı kazanç kapısı haline getirdi.

Lokmacı Dükkanı Açmak

Lokmacı dükkanı açmak için uygun bir dükkan bulduktan sonra mekanı güzel bir dekorasyona kavuşturmalısınız. Hoş bir ortam yaratmanız ve müşterilerin beğeneceği bir tasarıma sahip olmanız gerekiyor. Dükkanınıza gelen bir çok kişi mekanınızda fotoğraf çekilip Instagram hesabında paylaşmak isteyecektir. Bu nedenle dekorasyon konusunda masraftan kaçınmayın. Mekan içini konsept tasarım ile dekore edin. Bu konuda uzman bir mimardan destek alabilir ve dekor işlerini ona bırakabilirsiniz. İşinizi profesyonel eller ile kurmanız size artı değer katacaktır.

Lokma tatlısı yapabilmek için gerekli ekipmanları almanız çok bir maliyet tutmayacaktır. Her tatlıcıda olması gereken malzemelere ihtiyacınız olacak. Nedir bunlar ? Un, maya, şeker, yağ, pişirmek için ocak setleri, servis için gerekli olan malzemeler (tabak, kaşık, çatal, peçete vs). Bunlar halledilmesi kolay şeyler. En iyi yapmanız gereken şey ise mutfak için iyi bir şef bulabilmek. Bulacağınız, çalıştıracağınız şef işinde iyi olmalı ve ustalıkla, hızlılıkla çalışmalıdır. İyi bir mutfak ustası bulursanız onu kesinlikle kaçırmayın ve mutfağınızda tutmaya çalışın. Gıda sektöründe işi yapan mutfak ustaları çok önemlidir.

Lokma Bayiliği Almak

lokma bayiliği almak

Yeni nesil lokma sektörüne girmek isteyenler için tercih edilecek bir diğer yol ise bayilik alarak bu işi yapmaktır. Peşi sıra açılan yeni nesil lokmacılar bayilik – franchise seçeneği ile sektöre girmek isteyenlere her şey dahil şube kurulum hizmeti veriyor. Sizler için yaptığımız araştırmalarda yeni nesil lokma bayiliği almak için 100 bin liranın üstünde sermayenizin olması gerektiğini tespit ettik. Örneğin Cafe de Lokma 140 bin TL karşılığında her şey dahil şube kurulumu yaparak size anahtar teslim lokmacı şubesi veriyor. Bu sayede siz de hemen işleyebilecek şubeye sahip oluyorsunuz. Ayrıca bayilik veren firmanın sektördeki tecrübesinden yararlanabiliyor, personel eğitimi, ürün tedariki gibi konularda büyük avantajlar sağlıyorsunuz. Aşağıdaki bağlantıdan sizin için araştırdığımız 6 zincir lokma markasının bayilik detaylarını öğrenebilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Lokma Bayiliği Veren Firmalar

Lokmacı Dükkanı İsmi Nasıl Olmalı ?

lokmacı dükkanı ismi nasıl olmalı

Şu an bu sektörde yer alan bazı işletmelerin isimlerine göz atarsak bu durum sizlere fikir verecektir. 2019 yılında bu alanda en popüler işletmeler: Lokma City, Lokmata ve The LoQma.

Bakıldığı zaman 3’ünde de tuhaf bir isimlendirme veya İngilizce ifadelerin olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar bunu talep ediyor çünkü. Tuhaf ve içinde İngilizce geçen ifadeler her zaman Türkiye’de tutmuştur. Bu noktayı es geçmeyin ve ne kadar saçma da olsa dükkanınıza tuhaf bir isim verin. Lokmacı Adem Ustanın Yeri gibi normal bir isim ile açılışı yapmayın, mekan tutmaz.

Bu İşte Para Var Mı ?

lokmacı işinde para var mı

Bu sektör Türkiye’de henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir sektör. Bildiğimiz kadarıyla sektördeki ilk firmalardan birisi 2017 yılının sonlarında açılmıştı. Hala bu sektöre girmek için uygun bir zaman, sektör doyum noktasına henüz ulaşmadı. Lokmata, Lokma City gibi işletmeler Instagram’ı etkili bir şekilde kullanarak güzel reklamlar yapıyor. Sizlerin de bu işe girerken sosyal medya işini boş geçmemeniz gerekiyor. Bu yüzden yukarıda zaten dekorasyona çok önem verin, mekanı ve lokmaları güzel süsleyin, tuhaf İngilizce dükkan ismi seçin demiştik. Bunlar tüm bu işin parçası.

Para var mı bu işte sorusunun cevabı da evet var. Bir kaç parça lokma tatlısına insanlar hiç düşünmeden para veriyor. Kapınızda uzun kuyruklar olursa şaşırmayın yani. Kazanacağınız paranın miktarı da elbette dükkanın yeri, müşteri profiline bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ama işinizi ve reklamınızı iyi yaparsanız güzel paralar kazanabileceğinize emin olabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz