Taze meyve suyu dükkanı nasıl açılır? Maliyeti ne kadar? Meyve suyu dükkanı için gerekli belgeler

taze meyve sulari

Gıda ve içecek sektörü çok farklı alt dallardan oluşmaktadır. Taze sıkılmış meyve suyu satıcılığı da bunlardan biridir. Özellikle son yıllarda çok daha önem verilen sağlıklı yaşam konusunda organik, doğal ve katkı maddesi olmayan ürünlere talep yoğun olmaktadır. Sıkma meyve suyu satıcılığı sektörü de bu açığı kapatmak, müşterilere doğal meyve suyu lezzetini taşımak için ortaya çıkmış ve giderek de yaygınlaşmıştır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi meyve sularının daha çok sattığını öğrenmek için pazar araştırması yapmakla işe başlanması gerekmektedir. Kuracağınız büfe için gerekli makamlardan gerekli izin ve ruhsat aldıktan sonra, bir de mekâna ilgi çekici bir isim koyarak ilk adımınızı atabilirsiniz. Bunun dışında meyve suyu işine bayilik almak isteyenler için belli bir bayilik ücreti yatırma koşulu bulunmaktadır. Bunun için 40.000 TL’ye yakın bir gider olacaktır. Herkes için bu koşul uygun olmayacağından sıfırdan başlamak isteyenlerin de sayısı azımsanmayacak ölçüde olmaktadır. Bu yüzden toptan gıda satışı yapan tedarikçileri bulmak ve lojistik süreçleri de düşünerek maliyet belirlemek gerekmektedir. Ayrıca sıkma meyve suları buz ile servis edildiğinden, buza da ihtiyacınız olacaktır.

Nasıl Başlanır?

Bulunduğunuz bölgedeki diğer sıkma meyve suyu satıcılarını da araştırmak, bölgede bu ürünlere talebin yoğun olduğunu saptayabilmek de büyük önem taşımaktadır. Diğerbüfeleri incelemek ve rakiplerinizim fiyatlarını bilmek, size ürünlerinizi fiyatlandırma konusunda yardımcı olacaktır. Bunun dışında, açtığınız büfe ya da dükkanınızda, malzeme ve ekipman eksikliğini gidererek kendinizi bir adım daha öne çıkarabilirsiniz. Gerekli raf, masa, mikser, tabure, kasa, pipetler, peçeteler vs. gibi ekipmanların tam olması gerekir. Bu ve bunun gibi detaylar yerel toptancılardan tedarik edilmelidir.

Ayrıca bulunduğunuz yerin yapısı da satışlarınızı etkiler, spor salonlarına, yoğunluğun ve kalabalığın fazla olduğu yerlere mekân açmak çok daha avantajlıdır. Şehir, ilçe ve kasabaların işlek caddeleri, AVM’ler, otogarlar, metro ve tramvay durakları bu koşullara uyan en etkili yerlerdendir.

1446732338360

Ne Kadar Kazanılır?

Kazancınızın miktarı bulunduğunuz ile bölgeye ve müşteri potansiyeline göre değişir. Sıradan bir meyve suyu barı açmak 2000 ile 3000 TL arasında değişen bir sermaye ile mümkün olmaktadır. Aylık kazancınız bazen 2000-3000 TL olabilirken, çok yoğun bölgelerde 8000 TL’ye kadar kazançlar sağlamak da mümkündür.

Mesaj Bırakabilirsiniz