Küçük ilçelerde ve yerlerde yapılacak işler, açılabilecek dükkanlar, iş fikirleri

2022 yılında küçük yerlerde ve şehirlerde yapılacak iş fikirlerinden bazıları şunlardır:

 • Küçük yerlerde ve şehirlerde yapılacak işler arasında, kafe açmak bulunmaktadır.
 • Yeni nesil lokmacılardan biri açılabilmektedir.
 • Sigorta acentesi açılabilmektedir.
 • Tişört tasarlama işi yapılabilmektedir.
 • Dropshipping aracılığı ile stoksuz e-ticaret yapılabilmektedir.
 • YouTube üzerinden para kazanmak mümkündür.
 • Hindi yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
 • Evde domates kurutma işi yapılabilmektedir.
 • Dış çekim fotoğrafçılığı, ortalama 6.000 TL ile 10.000 TL arasında bir değeri olan makine ile yapılabilmektedir.
 • Ev yemeklerinin satıldığı bir dükkan açılabilmektedir.
 • Oto yıkama dükkanı açılabilmektedir. Bayilik için 10.000 TL ile 15.000 TL arası bir ücret ödenmesi gereklidir.

Tişört Tasarımı İle Nasıl Para Kazanılır?

tisort tasarim

Tişört tasarımcılığından para kazanmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Rekabetin oldukça fazla olduğu bir sektör olmasının yanı sıra, ilgi çekici tasarımı olanların rahatlıkla para kazanabileceği bir sektördür. Özellikle küçük yerlerde ve şehirlerde yaşayan kişiler tasarladıkları tişörtleri yaşadıkları yerde veya internet üzerinden satışa sunabilmektedirler. Tişörtün üzerine basılacak olan figürü tasarlamak yeterli değildir.

Bu figürün baskı işlemi bulunmaktadır. Bunu baskı makinesi satın alarak kişinin kendisinin yapması veya bir baskı firması ile anlaşması gereklidir. Orta kalitede bir tişörtü basmak ortalama 6 TL ile 7 TL arasında bir ücrete mal olmaktadır. Orta kalitede bir tişörtün satışı için ise ortalama 30 TL ile 40 TL arası bir fiyat belirlenebilmektedir. Dolayısı ile oldukça karlı bir iştir. Bu noktada kişinin devamlı kendisini besleyerek insanların ilgisini çekebilecek tişörtler tasarlamaya devam edebilmesi önemlidir.

Kaz Yetiştiriciliğinden Kar Elde Edilebilir Mi?

kaz ciftligi kuran girisimci ihracata baslamis

Kaz yetiştiriciliği ile para kazanmak, küçük yerlerde yaşayan kişilerin uygulayabileceği bir iş fikridir. Özellikle Kars, Ağrı ve Erzurum bölgelerinde yaşayan kişiler, kaz yetiştiriciliği ile ciddi tutarlarda para kazanabilmektedirler. 10 ile 20 arasında bir sayıda kaz ile bu işe başlamak mümkündür. Dolayısı ile de yüksek tutarlarda sermaye sahibi olmak gerekli değildir. Ortalama 1-2 yılda 100 adet kaza sahip olacak şekilde işi büyütebilmek mümkündür. 2 dönüm kadar bir arazi bulunması durumunda kaz yetiştiriciliği için gerekli işletme kurulabilmektedir.

İşletme için gerekli olan barınağa ise ortalama 30.000 TL harcama yapmak gerekmektedir. Bunun için devlet desteği alabilmek de mümkündür. Metrekare başına 3 kaz düşecek şekilde kaz yetiştiriciliğine başlanması gereklidir. Ortalama 3 personel ile kaz çiftliğinin işlerini halledebilmek mümkün olmaktadır. Bir kazdan 130 gün içerisinde yumurta elde edilmeye başlanmaktadır. Dolayısı ile 130 günden sonra kazlardan yumurta geliri elde edilebilmektedir. Ayrıca kaz eti, kaz ciğeri ve kaz tüyü satışı yapan firmalar ile de anlaşmak mümkündür. Kaz yetiştiriciliği ile fazlasıyla kar edilebilmektedir.

Butik Çay Evi İle Para Kazanılabilir Mi?

çay ocağı açın

Butik çay evi ile kar etmek için yaklaşık 10.000 TL gibi bir sermaye ile çay evi kurulmalıdır. Çay hizmetinin yanı sıra; tost, kurabiye, bitki çayı gibi ürünler de satılabilmektedir. Konsept bir dükkan da tasarlanabilir, normal bir butik çay evi de açılabilmektedir. Küçük yerlerde ve şehirlerde yapılacak işler arasında, en çok rağbet görecek fikirler arasındadır. Personel masrafı düşük olan bir iş fikri olduğu için maliyeti de fazlasıyla düşük olmaktadır. Kişi yeri geldiğinde, tek başına da idare edebilmektedir.

Ahşap Oyuncak Yapımı Maliyetli Midir?

ahsap oyuncak yapimi

Ahşap oyuncak yapımı sermayesine bakıldığında; normal bir atölye kurabilmek için ortalama 6.000 TL ile 7.000 TL arasında bir tutarı gözden çıkartmak gereklidir. Bu da diğer iş fikirlerine göre az bir maliyettir. Ahşap oyuncak yapımı, son yıllarda oldukça fazla rağbet gören iş fikirlerindendir. Ebeveynler çocuklarının plastik oyuncak ile oynamalarını istememeye başlamak ile beraber, ahşap oyuncaklara yönelmişlerdir. Dolayısı ile de ahşap oyuncak imalathanelerinin de sayısında bir artış yaşandığı görülmektedir. Ancak illa imalathanede çalışmak gerekli değildir. Evden de ahşap oyuncak üretimi yapılabilmektedir.

Gayrimenkul Danışmanlığı İle Nasıl Para Kazanılır?

Gayrimenkul danışmanlığının kazancına bakıldığında; iş almayı başarabilen kişilerin gelir elde edebilecekleri bir iştir. Dolayısı ile de iş alabilmek için kişinin insan ilişkilerini, kendine olan güvenini kullanması gereklidir. Gayrimenkul sahipleri ile iletişimde olmayı gerektiren bu iş küçük yerlerde ve şehirlerde rahatlıkla yapılabilmektedir. Özel bir ofise ihtiyaç duyulmamaktadır. Evden oturarak, gayrimenkul sahiplerine telefon ile ulaşmak mümkündür.

Spotçuluk Karlı Bir İş Midir?

Spotçuluktan elde edilen kara bakıldığında; düşük sermaye gerektiren ve oldukça fazla tercih edilen işlerden biri olduğu için karlı olduğu görülmektedir. Ciddi bir iş hacminin oluşabilmesi mümkündür. Günümüzde insanlar daha ucuz olduğu için ikinci el eşyalara yönelmiştir. Spotçuluk yapmak için ise özel bir yer açmaya gerek yoktur. Kişinin kendi evinden de spotçuluk yapabilmesi mümkün olmaktadır. Hatta Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor gibi platformlar aracılığı ile de spotçuluk yapılabilmektedir.

Küçük Yerlerde Sokak Lezzetleri Satarak Para Kazanılabilir Mi?

Sokak lezzetleri ile para kazanmak, ülkemizde en çok tercih edilen iş fikirlerindendir. Döner, pilav gibi yiyeceklerin sokakta satışı yapılabilmektedir. Küçük yerlerde ve şehirlerde yapılacak işlerin gıda sektöründe olması durumunda, kişinin kar edebilmesi muhtemeldir. Eğer bir büfe açarak, bu büfede yiyecek satışı yapılacak ise; 15.000 TL gibi bir sermaye gerekmektedir. Ayrıca pilav gibi sokak lezzetlerinin araba ile satılması da mümkündür.

Yeni Nesil Lokmacılar Kazanabiliyor mu?

lokmacı açabilirsiniz

Son dönemin en popüler iş fikirlerinden birisi lokmacı açmak desek yalan olmaz sanırım. Hemen hemen Türkiye’nin her ilinde bir lokmacı açılmaya başlandı. Ancak az nüfusa sahip il ve ilçeler bu sektörden biraz geri kalmış gibi görünüyor. Bunu hemen avantajınıza çevirip yaşadığınız bölgenin ilk yeni nesil lokmacısını açabilirsiniz. Erkek kalkan yol alır misali hemen bu işe girmek isteyen kişiler aşağıdaki konumuzu okuyup bu iş hakkında detaylı bilgi ve lokma bayilikleri hakkında bilgiler alabilirler.

BUNU DA OKUYUN: Tatlı Sektörüne Girmek İsteyenlere Yeni Trend: Lokmacı Dükkanı Açmak

Korku Evleri Kazanabiliyor mu?

korku evi açabilirsiniz

50 – 100 bin arası bir nüfusa sahip il/ilçede yaşıyorsanız korku evi işine girmeyi düşünebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer yaşadığınız yerde üniversite, fakülte, yüksekokul vb. 18-25 yaş arası öğrencilerin olduğu kurumlar yoksa bu işe girmemelisiniz. Yoksa korku evlerinde daha çok öğrenciler vakit geçirdiği için bu işten kar elde edemezsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Korku Evi Oyunu Açmak İçin Ne Gerekir ? Kaç Paraya Mâl Olur ?

Gaming Cafe Salonları Ne kadar kazanıyor?

gaming cafe açılabilir

Türkiye’nin küçük şehirlerinde Gaming Cafe sektörü neredeyse hiç yok diyebiliriz. Çoğu şehirde hala saati 1 TL – 2 TL olan ve kötü sistem özellikli bilgisayarların yer aldığı internet cafeler iş yapmakta. Eğer cebinizde bu sektöre harcayabileceğiniz 200 bin TL+ sermayeniz varsa gaming cafe sektörüne girerek yaşadığınız şehrin bu alandaki lideri olabilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde bu işi tüm detaylarıyla anlatmıştık.

BUNU DA OKUYUN: İnternet Cafe Açmak – Gaming Cafe Nasıl Açılır

Meyve Suyu Barı – Vitamin Bar ne kadar kazandırıyor?

meyve suyu barı

Yine son dönemlerde popüler olmuş işlerden birisi. Organik ürünler tüketmek bu sıralar herkesin dikkat ettiği bir konu. Organik meyve suları da oldukça fazla talep görüyor. Küçük şehirlerde bu alanda da pek rekabet yok. Kolaylıkla meyve suyu barı bayilikleri alarak bu işi yapabilirsiniz. İleride sitemizde bu konu ile ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyoruz.

Pizzacı açmak mantıklı mı?

pizzacı

Öğrenci ve memur kesiminin en çok tükettiği yiyeceklerden birisi pizzadır. Küçük şehirlerde pizza sektöründe de fazla rekabet yoktur. İşinizi kaliteli ve hızlı yaparsanız gerçekten de bu alanda başarılı olursanız. Çevrenizde öğrenci yurtları vs. varsa pizzacı açmanız oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

BUNU DA OKUYUN: Pizzacı Açmak – Pizza Dükkanı Açma Maliyeti ve Püf Noktaları

One Response

Mesaj Bırakabilirsiniz