Çay ocağı açmak! 2022 maliyeti ne kadar? Çay ocağında neler satılır?

Ülke insanının çay içeceğine olan düşkünlüğü herkesin malumudur. Kış aylarında daha da çok tükettiğimiz çay sofralarımızın ve en hoş sohbetlerimizin olmazsa olmazı. Soğuk bir kış gününde dışarıda sohbet etmek isteyen kişiler kaliteli bir çay ocağına girerek çay eşliğinde muhabbet etmek isterler. Bu nedenle de çay ocakları harıl harıl işlemekte ve sahiplerine çok iyi paralar kazandırmakta. Bu duruma istinaden çay ocakları ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdik ve çay ocağı açmak için ne kadar sermaye gerekir, çay ocağı işletmenin püf noktaları nelerdir bunları anlatmak istedik. Çok para kazandıran iş fikirleri arasında yer alan çay ocağı işletmeciliği hakkında detaylar aşağıda. Umarız keyifle okur, istifade edersiniz.

Çay Ocağı Açmak

çay ocağı açmak

2022 yılında yapılabilecek en karlı iş fikirlerinden birisi olan çay ocağı açmak için 10 – 20 bin TL arası bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Büyük şehirlerde dükkan kiralarının yüksek olması başlangıç maliyetinizi biraz daha arttırabilir ancak ortalama bir Anadolu şehirinde 10 bin liraya çay ocağı açmak gayet mümkün.

Dükkanınızı açacağınız noktanın hareketli bir yer olmasına özen göstermeniz gerekmekte. Bir şehirin en işlek noktalarında kiralar biraz daha yüksek olur, ancak orada alışveriş yapan, gezen daha fazla kişi bulunmaktadır. Böyle olunca da bu kişiler sizin çay ocağınıza gelerek bol bol çay içip günlük satış miktarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Kimsenin geçmediği yerde 500 TL kira vermektense çok işlek bir noktada 2500 TL kira verin. Aradaki farkı müşterilerinizin bol olması nedeniyle kapatabilir ve kara geçebilirsiniz.

Dükkanınızın 40 metrekareden küçük olmamasına önem gösteriniz. Yoksa ruhsat işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz. Bir çok belediye kahvehane özelliği barındıran çay ocaklarında 40 metrekare dükkan alanı olmasını talep ediyor. Siz işinizi sağlama alın ve çok küçük bir ocak açmayın. Zaten küçücük bir dükkanda müşteriler de sıkılır bu size dezavantaj getirir.

Çay ocağı açmanın en önemli detayı dükkan lokasyonunu iyi belirlemektir. Bu adımı çok iyi analiz edip “Ben dükkanı nereye açacağımı çok iyi biliyorum, müşterileri hazır. Cebimde de 20 bin lira kadar para var” diyorsanız hemen bulunduğunuz şehirdeki belediye binasına giderek iş yeri açma ruhsatı başvurusu yapabilirsiniz.

Çay ocağı açmak için gerekli olan ruhsat evrakları;

-2 adet fotoğraf
-2 adet tapu fotokopisi,
-2 adet yapı kullanma izin belgesi fotokopisi
-Kira ise kira kontratı,
-Oda kayıt belgesi,
-Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi,
-Tapuda iş yeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy çokluğu dilekçesi,
-Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy birliği dilekçesi,
-İtfaiye Raporu
-Çalışacak kişilerin kimlik bilgisi ile adli sicil ve bulaşıcı hastalığı olmadığına dair beyanname,
-Plastik dosya.

Ruhsat için gerekli olan bu belgeleri hazırladıktan sonra muhasabeciniz ile birlikte başvuruda bulunarak vergi levhanızı alarak açılış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çay Ocağı İşletmenin Püf Noktaları

çay ocağı işletmenin püf noktaları

Çayınız asla bayat olmamalı ve her daim sıcak olmalıdır. Sakın tüpten falan tasarruf yapmak için ocakların altını kapatıp da müşteriye ılık çay servis etmeyin. Bir içen bir daha içmez, müşterileri kaçırırsınız.

Kendiniz güzel çay demleyemiyorsanız bu işten anlayan bir kişiyi ocağın başına geçirin. Çay demleme işine siz karışmayın, bırakın işi bilen adam demlesin siz para işlerine bakın.

Müşteriye servis götürürken asık suratlı olmayın. Bazı çay ocaklarında çayı 3-4 şekerli içen kişilere ters ters bakan ocak sahiplerini görebiliyoruz. Bunu asla yapmayın, müşteri memnuniyeti her zaman önceliğiniz olsun. 2 tane 3 tane fazladan şeker vermek sizi batırmaz.

Servisleri olabildiğince hızlı yapmaya çalışın. Müşteri beklemeyi sevmez hemen sıcak sıcak çay içmeyi ister. Bu nedenle yanınızda 1 eleman daha çalıştırmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Çay ocağının kapalı kısmında mutlaka bir adet TV bulundurun. İnsanlar oturmuş çaylarını içerken TV’de haber, spor karşılaşması vs. seyretmek ister. Bunu onlara verin. Dükkana ucuzundan 1000 – 2000 lira arası bir TV yerleştirin.

Çay fiyatını sakın abartmayın. Dükkan kiranız fazla değilse 1 Lira ile 2 Lira arası bir fiyat belirleyebilirsiniz. Küçük yerlerde 1 lirayı geçmemeye çalışın. Bazı kişilerin yaptığı en önemli hata fahiş fiyat politikası nedeniyle sinek avlamaktır. Dükkan kiranız 1000 Lira iken 3 liradan çay satmaya çalışırsanız müşteri 1 bardak çay içer kalkar, bir daha da o mekana uğramaz. Yapın 1 lira, 1.5 lira insanlar bol bol içsin. Arkadaşlarını da sizin mekana çeksinler.

Çay Ocağı Açarak Ne Kadar Kazanılır ?

çay ocağı açarak ne kadar kazanılır

Sitemizde yayınladığımız düşük sermaye ile yapılabilecek işlerden birisi olan çay ocağı açmak çok büyük kazançların döndüğü bir sektör. Yazımızda şimdiye kadar çay ocağı açmak için gerekli olan ruhsat işlemlerinden ve çay ocağı işletmenin püf noktalarından bahsettik. Peki çay ocağı ne kadar kazandırır ? Çay ocağı sahiplerinin kazancı tatmin edici midir ? Gelin ufak bir hesap yapalım.

Bir bardak çayın her şey dahil maliyetinin 10 kuruş olduğunu varsayarak günde 100 bardak çay satış üzerinden bir hesaplama yapalım;

100 x 0.10 = 10 TL çay maliyeti (her şey dahil çay, tüp, şeker vs)

1 bardak çayı da 1.5 TL den sattığınızı düşünürsek, 100 bardak çaydan kazancınız şu şekilde olacaktır;

100 x 1.5 = 150 TL

150 x 30 = 4.500 TL ciro

1000 TL dükkan kirası + 300 TL çay maliyeti = 1300 TL gider

4.500 TL (ciro) – 1.300 (gider) = 3.200 TL (net kar)

Görüldüğü üzere 100 bardak satışta bile güzel karlar bulunmakta. İşlek bir noktada günlük 100 bardaktan çok çok daha fazlasını satmak zaten çok kolay. Satış miktarlarınızı arttırırsanız kar oranınız da katlanarak büyüyecektir. Hiç bir zaman bitmeyecek çay ocağı işine girmek için ikna olduysanız cebiniz de paranız var ise bu işe girmek için hiç vakit kaybetmeyin. Hadi kolay gelsin.

One Response

  1. Ahmet

Mesaj Bırakabilirsiniz