Türk Hava Yolları (THYAO) Hisse Senedi Yorumları, Analizi, Fiyatı 2024

20 Mayıs 1933 tarihinde Hava Yolları Devlet İşletmesi adıyla 5 uçaklık filoya sahip olarak kurulan firma yıllar içerisinde gelişimini sürdürerek ülkemizin gururu haline geldi. Bayrak taşıyıcılığımızı yapan şirket günümüzdeki ismi olan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı – THY A.O ismini 1955 yılında aldı. 60 milyon Türk Lirası sermayeye 1956 yılında ulaşan şirket artık 20’den fazla büyüklükte filoya sahipti. 2019 yılında geldiğimizde 1.380 milyon TL sermayeye ulaşan şirket uçak sayısını ise 300’ün üzerine çıkarttı. 20.12.1990 tarihinde borsada THYAO hisse kodu ile işleme açılan Türk Hava Yolları A.O’nun mevcut ortaklık yapısında hisselerin %50,88’i halka açıktır. 49,12’luk kısım ise Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş adlı çatı şirkete aittir. İstikrarlı performansı ile borsada büyük bir kesimin ilgisini toplamış olan Türk Hava Yolları hisse senedi yorumları ve THYAO güncel analizleri, tahminleri bu sayfada paylaşacağız. Sayfamızı takibe alarak THYAO hakkında güncel bilgileri alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları hisse yorumları

İŞ YATIRIM – SON ANALİZ – Genel Durum Analizi

30 Kasım 2018’de yaptığı genel analiz sonucunda %76 getiri potansiyeli ile 24,07 TL hedef fiyat veren İş Yatırım hisse önerisini AL olarak veriyor.

Şirketin büyük çoğunluğu döviz bazlı olan (yaklaşık %81) satış gelirlerine karşın maliyetlerinde TL’nin payının (yaklaşık %27) fazla olması ve döviz bazlı olan borcunda sabit faiz oranı (toplam borcun yaklşaık %75’i sabit faizl) mevcut ekonomik ortamda şirkete oldukça önemli avantaj sağlamaktadır. Toplam yolcu sayısında dış hat yolcunun yüksek payı (yaklaşık %56) Türkiye’de eknomisindeki zayıflama sonucunda kötüleşen tüketici güveni karşısında güvenli tampon oluşturuyor. THY’nin 2017 yılında 329 olan uçak filosunun yeni alımlarla birlikte 2024 yılında 475 adede artıyor olması da gelecekteki beklenen büyümeyi destekler nitelikte.

Katalizör

TL’deki değer kaybının neden olduğu dış hat yolcu sayısında devam eden artışla birlikte bilet fiyatlarındaki iyileşme hisse performansı için önemli katalist unsurları olacaktır. Öyle ki TL’de değer kaybı Türkiye’nin özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında daha rekabetçi otel fiyatları sunması ile turist sayılarında artışın devam etmesini sağlayacak bu da hisse için önemli katalizör olacaktır. THYAO için hisse başına revize 26.30TL hedef fiyatımız cazip getiriye işaret etmektedir

Terör saldırıları gibi uçak seyahatlerine olan talebi azaltan dışsal şoklar, beklentilerden daha kötü yolcu başına gelirler, yüksek petrol fiyatları ile makro gelişmeler nedeniyle beklentilerden daha zayıf yolcu trafik büyümesi hisse için aşağı yönlü riskleri oluşturmaktadır.

Mesaj Bırakabilirsiniz