Zara franchise bedeli 2024 (Şartları, nasıl açılır, isim hakkı ücreti)

Amancio Ortega ve Rosalía Mera tarafından 1975 yılında kurulan Zara, dünyanın en köklü giyim mağazaları arasındadır. Türkiye’de de hizmet veren Zara, ilk etapta İspanya’da kurulmuştur. Zara’nın 1975 yılından bugüne dek geldiği noktaya bakılırsa, günümüzde dünyanın en büyük 3 markası arasında yer almaktadır. Zara’nın elde ettiği bu başarı, markanın yatırımcılar tarafından da ilgi görmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bayilik alma söz konusu olduğunda, Zara akla gelen ilk isimlerden birisidir.

Zara’nın dünyanın en büyük 3 markasından biri olmasına bağlı olarak, bayilik için koyduğu bazı şartlar vardır. Zara bayilik almak isteyenlerin öncelikle bu şartları yerine getiriyor olup olmadığına bakmaktadır. Eğer şartlar sağlanıyorsa, Zara markası adına bir bayilik açılabilmektedir.

Tudors Bayilik Şartları, Ücreti

Zara Bayilik Şartları Nelerdir?

Dünyanın önde gelen isimlerinden birisi olan Zara’nın bayilik şartları, yatırımcıların en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Buna bağlı olarak Zara bayilik şartları neler diye bakıldığında;

 • Bulunulan şehirdeki AVM’ler arasında, en büyük AVM’lerden birinde dükkan sahibi olunması
 • Eğer mağaza cadde üzerinde olacaksa, caddenin işlek olması
 • Giyim sektöründe daha önce 4 yıllık bir deneyime sahip olmak
 • Açılacak olan mağazasının en az 400 metrekare genişliğe sahip olması
 • Yapılan satışların tümünden %3’lük katılım bedeli verilmesi
 • Markanın belirlediği ismi kullanabilmek için talep edilen ücretin ödenmesi

Bu şartların sağlanması halinde, marka adına açılacak mağazaya izin vermektedir.

Tek Balık Bayilik Şartları, Ücreti

Zara Franchise Bedeli Ne Kadar?

zara franchise ucreti

Dünya çapında bilinen bir marka adına bir işletme açılacağı zaman, yatırımcıların öncelikle franchise bedeli ödemesi gerekmektedir. Franchise bedeli her markada değişiklik gösterir. Bu nedenle hangi marka adına bir mağaza açmak istiyorsanız, o markanın ne kadar beden ödediğini araştırmanız gerekir.

Zara markasına franchise sahibi olmak, bir girişimcinin ya da işletmenin iş modelini özelleştirmek ve ticari başarıya ulaşmak için büyük bir fırsattır. Ancak, bu fırsatın keyfini çıkarmak için, belirli şartlar karşılanmalıdır. Öncelikle, Zara’ya bağlantılı olan markalar arasında wiliness olarak adlandırılan isteğe bağlı katkı ödemeleri yapmasi gerekmektedir. Ayrıca, bir Zara bayisi olmak için kişisel ve finansal yeterlilik gerektirir. Finansal yeterlilik düzeyi konusunda en az 100.000 Avro’luk sermaye oranlar eksiksiz bir şekilde sağlanmalidir. İkinci olarak, Zara franchise sahiplerine franchising anlaşması imzalamalar; bu anlaşma hem hukuki hem de ticari açidan eksiksiz bir şekilde incelenmelidir. Üçüncü olarak, potansiyel franchise sahiplerinden Zara tarafindan belirlenen standartlara uygun mağazaya sahip olmalar ve bunu aktif olarak yürütmeleri beklenmektedir. Mağaza standartlarinda konuyla ilgili daha fazla detay bulunabilir. Son olarak, franchise sahiplerinden istenilen mağaza lokasyonu standartlarina uygun hareket etmeleri beklenmektedir. Böylece mağazalar nemli alanlarda ve cadde üzerinde bulunarak mümkün olduğunca yüksek trafik alabilmelidirler.

Tavuk Dünyası Bayilik Şartları, Ücreti

Zara Bayiliği Nasıl Alınır?

Zara bayiliği almak isteyen birisinin yapması gereken bazı şeyler vardır. Tüm şartların sağlanıyor olması halinde, kişilerin ikinci aşamaya geçmesi ve artık bayilik için başvuru sürecini başlatması gerekir. Zara bayiliği almak için;

 • Öncelikle yetkililerle iletişim kurulması gerekir. Onlar sizinle birebir bir görüşme yapar ve sağlanması gereken şartların sağlanıp sağlanmadığına bakarlar.
 • Bayilik başvurusu için internet üzerinden herhangi bir form doldurma işlemi kabul edilmemektedir. Bu nedenle görüşmenin birebir yapılması istenir.
 • Bayilik almak için resmi internet sitesine girip, iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Ayrıca Zara sadece şu illerde mağaza açılabilmesine izin vermektedir;

 • İstanbul
 • İzmir
 • Ankara
 • Antalya
 • Bursa
 • Konya
 • Adana

Bu iller dışında başka bir ilde bayilik açmaya izin vermemektedir.

Takıştır Bayilik Şartları, Ücreti

Zara’nın Kaç Tane Bayisi Var?

zara bayi sayisi

Giyim şirketleri arasında dünyanın en büyük 3 isminden birisi olarak, Zara pek çok ülkede bayiye sahiptir. Yatırımcıların da aklına ilk gelen isimlerden birisi olması ile dikkat çeker. Buna bağlı olarak Zara bayi sayısı dünya genelinde son verilere göre 2 bin 200’ün üzerine çıkmayı başarmıştır. Ülkemizde Zara’nın sahip olduğu bayi sayısına bakıldığında, yine son verilerde 42 mağaza olduğu bilinmektedir. Zaman içerisinde de bu sayısının arttığı tahmin ediliyor.

Samsung Bayilik Şartları, Ücreti

Zara Bayilerinin Çalışma Saatler

Dünya genelinde 88 ülkede mağazası bulunan Zara, ülkemizde en çok ziyaret edilen isimler arasında yer alıyor. Bu nedenle insanlar mağazanın çalışma saatlerini merak edebiliyorlar. AVM içi çalışma saatlerine bakıldığında, Zara’nın AVM’lerin açılış ve kapanış saatiyle aynı saatlerde çalıştığı görülüyor. Bu dilim genellikle 09:01 – 22:01 oluyor.

AVM dışı açılış ve kapanış saatlerine bakıldığında da sabah 10:01’de açılıp, 22:31’e kadar hizmet vermeye devam ettiği görülüyor.

Zara Müşteri Hizmetleri İletişim

Zara müşteri hizmetleri telefon numarası ülkemizde 0 800 211 10 02 numarasından hizmet vermektedir. Markadan yapılan alışverişlerle alakalı her türlü bilginin bu numaradan alınabileceği gibi, bununla birlikte markaya dair merak edilenler de yine müşteri hizmetleri aracılığı ile öğrenilebilir. Ayrıca mağazanın resmi internet sitesine girip, iletişim bölümüne baktığınız zaman, bir canlı destek biriminin de olduğunu görebilirsiniz.

Zara Markasına Yatırım Maliyeti

Zara, İspanyol moda firması Inditex Grubu tarafından kontrol edilen çok uluslu bir giyim şirketidir. Zara, son zamanlarda dünyanın çeşitli yerlerinde hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Giyim sektörüne yatırım yapan kişiler için Zara’ya yatırım yapmak, son derece istikrarlı ve uzun vadeli bir strateji olma potansiyeline sahip.

Zara markasına yatırım maliyeti, ticari faaliyetleri için gerekli olan kaynaklar arasında bulunur. Yatırım maliyetleri arasında lisanslama ücretleri, fiziksel mağaza açma veya kiralama harcamaları ve müşterilere sunulacak ürünlerin satın alma veya üretme maliyetleri de dahil olabilir. Yatırımcaya gerekli olan tüm harcamalar bireysel olarak değerlendirilmelidir.

Ayrıca Zara’ya yatırım için marka tanitiminde harcamalar da gerekmektedir. Uluslararas pazarlarda tanitim icin, özellikle etkili olacak bir online tanitim ve sosyal medya stratejisi oluşturmalari zorunlu olabilir. Üstelik bu stratejiye uymayan reklam harcamalarinda da artis yaşanacaktir. Ayr ica markayla ilgili çok sayida lisans alma hakkinda da söz edilebilir; her lisans isteyen satis kanallarina bağli olacaktir.

Genel anlamda Zara’ya yatirma maliyeti oldukça yuksek olabilir ancak doğru stratejiyi izleyerek uluslararasi pazarlarda başarili bir şekilde markaya pazarlayarak mevcut rakiplerden ayrismayi basariyla sağlayarak kazanc elde etmeyi umuyoruz.

Zara Markasına Bayilik ve Franchise Süreci

Zara markası, moda sektöründe lider pozisyonunda olan güçlü bir markadır. Kaliteyi ve tarzını kolayca yakalanabilir fiyatlarla bir araya getirmesinden dolayı halk tarafından çok seviliyor. Bayilik ve Franchise süreci bu markanın gücünü artırmak için hayata geçirilmiş olan bir yöntemdir.

Bayilik sistemi, Zara’ya özgürce işletme açma olanağı verirken, Franchise sistemi ise Zara’ya çok daha kapsamlı bir lisans anlaşması sağlar. Franchise sahipleri, Zara’ya dayalı ticaret faaliyetleri yürütmek için lisans almak zorundadırlar. Lisans kendi bölgesinde ve belirlenen koşullar içerisinde geçerli olacak şekilde verilmektedir. Bu belge Zara ile imzalanan antlaşmaya esas olmaktadır ve Franchise sahiplerinin Zara’nın ticari amaclarına uygun olarak işletmelerini yönetmesini sağlamaktadır.

Franchise alan kişiler veya firmalar, Zara ile mümkün olduğunca kaliteli bir hizmet sunmak amacıyla anlaşma imzalamak zorundadırlar. İmzalanan bu anlaşma franchise sahiplerine; para değişimi için belirli standartlar belirlemek, satacağı ürünler hakkında bilgi edinmek, pazarlama tecrübeleri hakkında bilgi edinebilme imkân vb haklar sağlamaktad

Mesaj Sayısı(5)

 1. Av Ahmet Öztürk
 2. İsmail gönüllü
 3. İsmail Gönüllü
 4. Mehmet ali sarikurt

Mesaj Bırakabilirsiniz