Genç Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar: 5 Öneri

Her girişimci çoğu zaman bir motivasyon kaynağına ihtiyaç duyar. Başlamış olduğunuz iş sektöründe ilerlerken yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenleri bilmelisiniz. Geçmiş dönemlerde başarıya ulaşmış girişimcilerin hayat hikayelerinin, tavsiyelerinin yer aldığı kitapları okumak sizlere iyi gelecektir. Hem işiniz hem kendiniz için bu kitaplardan kendinize göre bir şeyler çıkartabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız genç girişimcilerin okuması gereken kitaplar listemizde dünyaca üne kavuşmuş girişimcilik kitaplarını listeliyoruz.

Zengin Baba Yoksul Baba | Robert Kiyosaki

zengin baba yoksul baba

Robert Kiyosaki tarafından yazılmış ve Best Seller olmuş olan Zengin Baba Yoksul Baba kitabı bir girişimcinin mutlaka okuması gereken kitaptır. Hatta bana göre girişimci olsun veya olmasın herkesin en az bir kere okuması gereken bir kitaptır. Kitabın içeriğinde hafiften eğitim sistemlerine de sitem bulunmakta. Robert Kiyosaki diyorki “senelerce okula gidiyoruz ama okulda bize parayı nasıl yöneteceğimizi öğretmiyorlar.” Kiyosaki’ye göre parayı yönetmesini bilmeyenler hayatları boyunca zengin olamazlar.

100$’lık Başlangıç | Chris Guillebeau

100 $'lık başlangıç

“Sevdiğiniz işi yaparsanız hayatınız boyunca 1 dakika bile çalışmış olmazsınız” repliğini mutlaka duymuşsunuzdur. 100$’lık Başlangıç kitabının yazarı da bu düşünceyi taşıyor olmalı. Ona göre de zenginliğe giden yol sevdiğiniz, hobi olarak gördüğünüz bir işi tutku ile yapmaktan geçiyor. Ayrıca hobinizi asıl işinize çevirmenin de çok sermaye gerektirmeyeceğini anlatıyor. Akıcı ve okumaya değer bir kitap…

Akıllı Yatırımcı | Benjamin Graham

akıllı yatırımcı

Bir girişimci sadece motivasyon, gaz temalı kitapları okumamalıdır 🙂 Elinizde bir birikim varsa bunu da en iyi şekilde değerlendirmeyi bilmelisiniz. Dünyaca kabul görmüş “Value Investing” stratejisinin mucidi Benjamin Graham’in Akıllı Yatırımcı kitabında finans piyasaları hakkında bilmeniz gerekenleri, nasıl yatırım yapılacağını öğreneceksiniz. Finans piyasalarının en bilinen ismi Warren Buffett bu kitap hakkında “Yatırımcılık hakkında gelmiş geçmiş en iyi kitap.” demiştir.

BUNU DA OKUYUN: Warren Buffett’ın Zengin Olmak İsteyenlere Verdiği 7 Öğüt

Düşün ve Zengin Ol | Napoleon Hill

düşün ve zengin ol

Tarihte başarılı olmuş insanların başarı hikayelerini merak ediyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz. Kitabın yazarı Napeleon Hill bu kitabı yazmadan önce Henry Ford, Thomas Edison gibi başarılı girişimcileri 25 yıl gözlemlemiş. Onların hayatlarından örnekler verdiği bu kitapta başarıya giden yol için 13 adım kuralını sizlere anlatıyor. 240 sayfalık kolaylıkla 3-4 günde okunup bitirilecek bir kitap, okumanızda fayda var.

Sıfırdan Bire | Blake Masters & Peter Thiel

sıfırdan bire

Startuplar son yılların gözde kavramları. Çevrenizde ne kadar çok startup kurma girişiminde olan kişi var asla tahmin edemezsiniz. Salgın haline dönen Startuplar hakkında yazılmış en iyi kitaplardan birisi. Kitapta bir startup fikri olan ama bunu nasıl gerçekleştirebileceği konusunda fikri olmayanlar hedeflenmiş. Kitabın yazarlarından olan Peter Thiel ödeme aracı PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından… O nedenle okumanızda, bir göz atmanızda fayda var 🙂

Mesaj Bırakabilirsiniz