1.600 TL İle Girişimcilik Öyküsü

Girişim başlatmak isteyenler genellikle ellerindeki sermayenin kısıtlı olmasından şikayetçi olur ve o işi yapmamak için türlü bahaneler bulur. Yeni bir girişim başlatmak çok zor ve sıkıntılı bir süreç olduğu için çoğu insan kendini girişimcilikten soğutmaya çalışır. Eldeki sermayenin yetersiz olduğundan tutun, yapılacak işin karlı bir iş olmadığına kadar bir ton bahane bulunur ve iş rafa kaldırılır.

69 yaşındaki Mehmet Uysal ise o kişilerden olmamış ve elinde bulunan sadece 1.600 TL’Lik bir sermaye ile kendi tavuk çiftliğini kurmuş. Girişimcilikte başlangıç sermayesinin kısıtlı olması nedeniyle vazgeçmeyen Mehmet bey adım adım planını yapmış ve hedefine ulaşmak için sabretmiş.

Oteldeki İşini Bırakıp Çiftlik Kurdu

oteldeki işini bırakıp çiftlik kurdu

69 yaşında ve 5 çocuk babası olan Mehmet Uysal Antalya/Aksu’da yaşamaktaymış. Bölgenin yazlık, turistik bir bölge olması nedeniyle civardaki otellerde çalışan, turizm sektörü işçisi olan Mehmet bey kış aylarında sezonun kapanması nedeniyle işsiz kalıyormuş.

Bu durumdan kurtulmak için kendi girişimini başlatmayı hedefleyen Mehmet bey daha önceki işinden biriktirdiği 1.600 TL sermaye ile ne iş yapabileceğini düşünmüş.

Elindeki sermayenin küçük ama işe yaramaz olmadığını düşünen Mehmet bey son maaşı olan 1.600 TL ile tavuk işine girmeye karar vermiş;

“Son işimden maaş olarak 1.600 TL alıyordum, turizm sezonu kapanınca 6 ay iş bulamıyor işsiz kalıyordum. Ben de karar verdim ve 1.600 TL ile internetten araştırma yaptık 100 tane tavuk aldık. Tavukları beslemek bakmak için ormanın içinde küçük bir çiftlik kurdum”

Şimdi Koli Koli Yumurta Topluyor

koli koli yumurta topluyor

1 yılın sonunda tavuklarından koli koli yumurta topladığını belirten Mehmet bey 1.600 TL ile başladığı tavuk işinden oldukça memnun. Müşterinin ilgisinin de yoğun olduğunu belirten Mehmet bey çoğu kişinin önemsemediği bir rakam ile ufak çaplı tavukçuluk – yumurtacılık yaptığını belirtiyor.

Görüleceği gibi ufak sermayeler ile de girişimcilik yapmak mümkün. Sermayeniz çok az ve ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki konularımızı okuyabilirsiniz;

Mesaj Bırakabilirsiniz