Dolar Ne Olur? 2024’de Dolar Alınır mı? Yükselir Mi Düşer Mi? Güncel Dolar Tahminleri

Ülkemiz de çoğu ürünün dolara endeksli olması insanları dolara yatırım yapmaya sevk ediyor. Senelerce biriktirerek oluşturdukları paralarının değerini korumak isteyen insanlar haklı olarak dövize yatırım yapmayı tercih ediyor. Her yıl belirli bir aralıkta değer kaybeden Türk Lirasına insanların güveninin kalmaması dövize yapılan yatırımın artmasına neden oluyor. Peki 2019’da dolar ne olur dolar böyle artmaya devam eder mi ? Uzmanlar 2019 yılında döviz kurlarında hangi seviyeleri bekliyor ? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

2024’de Dolar Ne Olur?

2019'da dolar ne olur

2024’de dolar alınrı mı?

2019’da dolar ne olur tahminlerde bulunmak oldukça zor, ancak USD/TL kuru tekrardan alevlendi ! Ortalık yangın yeri dolar uçuyor !

2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul’da tekrardan seçim yapılacağının YSK tarafından açıklanmasının ardından dolar kurunda sert hareketler yaşandı. Karar öncesinde 5.98 seviyesinde seyreden döviz kuru açıklamanın etkisiyle birlikte 7 Mayıs 2019’da 6.16 seviyesini görmüş durumda.

Goldman Sachs’ın dolar yorumu;

Merkez Bankası’nın geçen hafta toplantı sonrası açıklamasından ‘ihtiyaç duyulduğuna ek sıkılaştırmaya gidileceği’ söylemini çıkarması hem faiz indirimlerine hem de para biriminin daha da değer yitirmesine kapı açtı

Dolar/TL’de 6 aylık süreçte 6.5 seviyesi, 12 aylık süreçte ise 7.00 seviyesinin görülmesini bekliyoruz.

2024 Güncel Dolar Tahminleri

Adım adım 31 Mart 2019 yerel seçimlerine doğru giderken Mart ayında dolarda bir miktar artış yaşandı. Hem siyasi çevrelerin iyiden iyiye seçim atmosferine girmesi hem de ABD ile yaşanan S-400 tartışmaları doların fitilini bir miktar yukarı ateşledi.

Bununla birlikte ABD Dolar Endeksinde yaşanan artış, doların güçlenmesi de TL’nin üzerinde baskı yarattı. Piyasalar seçim sonuçlarını hafiften fiyatlamaya başlamışken Türkiye Kredi Risk Swapı – CDS’lerde yaşanan yukarı yönlü hareket de TL’nin bir miktar değer kaybetmesini tetikledi. Haftayı 5.43 – 5.47 seviyelerinde dalgalanarak geçiren dolar kuru 15 Mart 2019’da 5,47’den kapanış yaptı.

Aşağıdaki videoda Noor CM’den Mert Yılmaz’ın 10 Mart 2019’da yayınlamış olduğu “Dolar Neden Yükseliyor” başlıklı yayından doların son haftadaki gidişatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

2024’de Dolar düşer mi?

2018 yılında döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ülkenin büyük bir kısmını etkiledi. Ağustos ayında ABD ile yaşanan siyasi kriz neticesinde dolar 7.20 ile rekor kırmış ve herkes endişeye kapılmıştı. Bu büyük dalgalanma ABD ile yaşanan siyasi krizin sonlanması ile durulmuştu ve kurda gevşemeler yaşanmıştı. 2018 yılını 5.27 ile kapatan dolar kuru şu sıralar 5.26 seviyesinden işlem görüyor.

Çoğu ekonomist döviz kurlarının Mart 2019 seçimlerine kadar tekrardan artacağını ve ekonominin kötüye gideceğini tahmin etmektedir. Bunlardan birisi olan Atilla Yeşilada Youtube kanalından yaptığı bir yayınında doların seçimlere kadar 7 lirayı bulacağını söylemiştir.

Fakat Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz politikasında yaptığı değişiklikler bir nebze de olsa Türkiye’yi rahatlatmış durumda. Yaptığı son toplantıda faiz arttırımlarını askıya aldığını belirten FED bilanço küçültme sürecini de bekletme kararı aldı. Bunların neticesinde ekonomist Atilla Yeşilada yapmış olduğu dolar kuru tahminini revize etti ve tahmininin 6.50 TL olduğunu söyledi.

Aşağıdan Atilla Yeşilada’nın son döviz kuru tahmini videosunu izleyebilirsiniz:

NoorCM Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Ekonomist Mert Yılmaz ise Atilla Yeşilada’nın aksine 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar dolarda sert bir dalgalanmayı beklemediğini belirtmektedir. Yaptığı son Youtube yayınında doların 5 liranın altına düşmesini beklemediğini ve dolar kurundaki dalgalanmanın 5.30 – 5.50 arasında olacağını düşünen Mert Yılmaz’ın son dolar kuru tahmini videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Türkiye ekonomisi çok kırılgan ve tahmin edilemez olduğu için çoğu ekonomist tahminlerini sık sık revize ediyor. Bu sayfadan her ay güncel tahminleri okuyup, izleyerek dolardaki son durumlardan haberdar olabilirsiniz.

2024 Dolara Yatırım Yapmak mantıklı mı?

dolara yatırım yapmak

Elinde belli bir TL birikimi olan kişiler 2019 yılında dolara yatırım yaparak paralarının değer kaybetmesini önlemek istiyorlar. Bu kişiler daha önceden döviz hesabı açmamış ve hiç döviz cinsinden yatırım yapmamış kişilerden oluşuyor. Birikimini korumak için vadeli hesap açarak faiz geliri elde etmek isteyenlere aşağıdaki yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Vadeli Döviz Hesabı Açma – Dolar, Euro Mevduat Hesabı

Dolar Borcu Olanlar Ne Yapmalı ?

dolar borcu olanlar ne yapmalı

Döviz kurundaki dalgalanmadan en çok etkilenenler elbette dolar borcu olan kişilerdir. Her gün bir umut dolar kurundaki gelişmeleri izleyen ve dolar kurunun düşmesini bekleyen bu kişiler en uygun noktadan dolar alarak borçlarını kapatmak istemektedir. Bu kişilere NoorCM’den Mert Yılmaz 5.15 ila 5.50 arasındaki dolar kurundan borçlarını kapatmak için dolar almanın mantıklı olacağı söylenmiştir.

Not: Burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Mesaj Bırakabilirsiniz