Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı – Yatırım Amaçlı Altın Alınır MI

Altın yüzyıllardan beri insanlar arasında takas değeri gören bir araç. Geçmişte kral ve padişahlar tarafından zenginliğin ve gücün gösterilmesi amacıyla altından taçlar, saray eşyaları kullanılmıştır. Paslanmadığı için uzun süreler boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edilen altın insanlar arasında da gündelik yaşamda mal ve hizmetler için takas amacıyla kullanıyor. Altının dünya var oldukça arzı kısıtlı talebi ise belli bir oranda olacağı için altın fiyatlarında fiyat istikrarının olması insanlar tarafından altının güvenli liman olarak görülmesini sağlıyor. Buradan hareketle de altına yatırım yapmak mantıklı mı ? Yatırım yapmak için altın alınır mı sorusu soruluyor.

Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı

altına yatırım yapılır mı

Döviz ve borsaya yatırım yapma konusunda çekinceleri olan kişiler güvenli liman olarak görülen ve sert fiyat değişimlerinin daha az yaşandığı altına yatırım yapmayı düşünüyorlar. Altına yatırım yapmak mantıklı mı sorusuna iki türlü cevap verilebilir.

Eğer uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve paranızın reel enflasyon değerinin üstünde getiri sağlamasını istiyorsanız altına yatırım yapılabilir. Sizin de düşündüğünüz gibi altın çoğu insan tarafından güvenli liman olarak görülür. Döviz ve borsaya güvenin yitirilmesi halinde veya global ekonomik krizlerin yaşandığı durumlarda insanlar daha çok altına yatırım yapma eğiliminde olurlar.

Aşağıda Gram Altın / Türk Lirası’nın 2000 yılından 2019 yılına kadar olan performansını görebilirsiniz.

altın 19 yıllık

Görüldüğü üzere 2008-2009 global ekonomik kriz döneminde dahi altın yoluna devam etmiştir. Bu grafik kriz dönemlerinde insanların altına dönüş yaptığına kanıt olarak gösterilebilir.

Altına yatırım yapmak mantıklı mı diyenler için uzun vadeli yatırımın mantıklı olacağını söylemiştik. Maaşlı bir çalışansanız her ay maaşınızın %10 veya %20’si ile banka hesabınızdan “Gram Altın” satın alabilirsiniz. Veya kendi kendinize “her ay 1 çeyrek altın veya her ay 1 yarım altın alıp biriktireceğim” diyebilirsiniz. Bu şekilde altına yapılacak yatırım oldukça mantıklıdır. Hem birikim yapmış olursunuz hem de paranızın değerini altın sayesinde korumuş olursunuz.

Çoğu bankada bir altın hesabı açarak altın biriktirmeye başlayabilir ve altınlarınızdan faiz elde edebilirsiniz. Ben faize bulaşmak istemiyorum diyenler için de elbette faizsiz altın hesapları bulunmakta. Bu hesaplardan açarak her ay düzenli olarak gram altın biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Altına yatırımın mantıksız olacağı nokta ise kısa vadeli hedefler ile yapılacak yatırımdır. 2 – 3 aylık süreç için altın almayı düşünmek ve bundan kar elde etmeyi düşünmek pek mantıklı değildir. Kısa vadede daha fazla kar getiren ve riski de yüksek olan diğer yatırım araçlarına göz atmanız daha iyi olacaktır.

Mesaj Bırakabilirsiniz