Döviz Alımında Yeni Vergi Kuralları: 2023’de Dolar alırken vergi mi ödenecek?

Türkiye’de günlük olarak döviz alım satım işlemi yapan pek çok kişi var. Piyasanın genellikle aşırı dalgalı olması küçük yatırımcıyı dahi döviz-alıp satarak kar elde etmeye yönlendirdi. Durum böyle olunca kenarda bir miktar parası olan herkes döviz traderı olma adımlarını atmaya başlamıştı 🙂 Piyasalar alev alev yanarken geçtiğimiz gün BDDK döviz alım satımı yapanları ilgilendiren bir açıklama yaptı. Yeni kurallar döviz alım satım yapanların biraz canını sıkabilir.

Döviz Alımında Yeni Kurallar 2022

dövizde yeni kurallar

Dolar / TL kurunda yaşanan sert gelişmelere önlem olarak alınan bir dizi karara göre artık her döviz alım satım işleminden vergi alınacak. Bu karar bir kaç gün önce uygulanmaya konuldu ve her işlemden %0,1 (binde 1) vergi alınmaya başlandı.

Hemen bunun akabinde BDDK tarafından yeni bir karar daha alındı ve 100 bin $’ın üzerinde yapılan alım işlemleri için 1 gün bekleme şartı geldi. Hisse senedi alıp satan yatırımcılar bu kararın benzerini görmüşlerdir. Borsada işlem yapan küçük yatırımcılar sattıkları hisse senetlerinin bedelini cari hesaplarına 2 gün sonra transfer edebilmektedir. Buna t+2 kuralı denilmekte.

Döviz alım işlemindeki kuralda biraz buna benziyor. 100 bin $’ın üzerinde alım yapacaksanız bugün alım talimatını veriyorsunuz, ertesi gün 100 bin $ bakiye USD hesabınıza aktarılıyor.

Bu yeni kural sadece döviz alırken geçerlidir. Döviz satarken eski sistemdeki gibi yine aynı gün içerisinde sattığınız dövizin TL karşılığı hesabınıza geçiyor.

Peki bu karar niye alınmış ? BDDK’nın açıklama metnindeki ifade aşağıdaki gibidir;

– Sadece reel döviz ihtiyacı olmadığı düşünülen gerçek kişilerin gün içinde birden çok kez döviz alım-satım yaparak piyasa yapısallarında meydana getirdiği gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçlamaktadır..

Buradaki ifadeden küçük yatırımcıların dövize olan aşırı talebinin frenlenmek istendiğini söyleyebiliriz. Hoş 100 bin $ üzerinde işlem yapan pek küçük yatırımcı sayılır mı bilemeyiz 🙂

Aşağıdaki diğer konularımıza da göz atabilirsiniz;

Mesaj Bırakabilirsiniz