Dünyanın En Zengin Girişimcilerinden Tavsiyeler

348727

Dünyanın en zengin insanlarının hayatlarını inceleyin hepsi kendi başarıları sayesinde dünyanın en zengini olmuşlardır. Bunların hiçbiri aile servetiyle bir yerlere gelmemişlerdir. Tabi aile servetiyle de bir yerlere gelenler vardır ama hepsi zengin bir aile de hayatlarını sürdürmemişlerdir. Bu kişilerden Steve Jobs, Mark Zuckerberk, Bill Gates gibi kişilerin bizlere birer tavsiyeleri bulunmaktadır. Şimdi bu tavsiyelerin neler olduğunu alt kısımda okuyabilirsiniz.

1- Büyük Düşünün

Büyük düşünün derken bu insanlar ne demek istemişlerdir? Hayal kurmanın kimseye zararı yoktur. Hayal kurmak hiçbir zaman için parayla değildir. O yüzden sizlerde büyük düşünün ve hayalleriniz hep büyük olsun. Çünkü hayalleriniz illa ki bir gün işinize yarayacaktır. Kurduğunuz bu büyük hayallerden bir tanesini belki bir gün hayata geçireceksiniz.

 

2-Risk Almaya Hazır Olun

Yaptığınız işlerde ki bazı değişiklikler ilk başta insanların tuhafına gidebilir. Hatta sizler için ters tepki olarak bile dönebilir. Ama siz olacağına inanıyorsanız risk almak her zaman için iyi sonuçlar doğurabilir. Bir örnekle açıklayacak olursak Facebook 2006 yılında facebook’a haber akışını getirdi. Ama insanlar başlangıçta tepki gösterdiler. Şimdi ise haber akışı internetin olmazsa olmazlarındandır.

3- Yaptığınız İşin Sürecinden Keyif Alın

Eğer yaptığınız işten zevk almıyorsanız kesinlikle hiç başlamayın. Zengin olacağım diyerek keyif almadığınız iş yüzünden çok daha sıkıntı çekebilirsiniz. Eğer Acun Ilıcalı işini sevmeseydi şuan bu durumda olabilir miydi?

4- Detaylara Önem Verin

Detaylara önem vermezseniz en küçük bir olayda karşınıza çıkar ve belki yaptığınız bütün iş heba olabilir. O yüzden ince ayrıntılara dikkat edin. Steve Jobs o kadar ince ayrıntılara dikkat edermiş ki eğer ayrıntılardan bir tanesi olmamışsa çok canı sıkılırmış.

 

5- Her Zaman İçin Özür Dilemeyi Bilin

Özür dilemek hiç bir zaman için sizi küçültmez. Zuckerberk bir konuşmasında bazen politik olaylar yüzünden kapattığımız hesaplar olmaktadır. Bazıları da yanlışlıkla kapattıklarını söylemektedirler. Kesinlikle haklılar. Diyerek farklı bir şekilde de olsa özür dilemektedir.

6-Basit Çözümlere Odaklanın

Düz mantık her zaman için hayat kurtarır. Bu sözü bir kenara yazın ve her zaman için yaptığınız işlerde basit düşünün. Çünkü karmaşık bir yapı her zaman için sizi rahatsız eder. Her zaman için zaman kaybı ve başarısızlığa neden olur. Halbuki bir işi yaparken basit bir şekilde hareket ederseniz kesinlikle çok daha fazla yol alırsınız.

 

7- Odaklanmaktan Daha Önemlisi Yoktur

Eli işte gözü oynaşta diye çok önemli bir atasözümüz vardır. Kesinlikle bu lafı önemli sözlerden diyerek durmadan görebileceğiniz bir yere asın. Çünkü bizler bir işi yaparken her zaman için tam odaklanmayız. Bu yüzden de yaptığımız işler birbirine girer. Artık içinden çıkılmaz bir hale gelir ve sizi pes ettirir.

8-Sektörü İyi Analiz Edin

Bir işe başlarken bu sektörün içinde neler var. İşler nasıl gidiyor. Sektörde en iyi kimler ve bunlar nasıl bu kadar iyi olmuşlar. İşin detayları nelerdir. Daha nasıl geliştirebilirim diye çok iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

 

9-Her Zaman İçin Kendiniz Olun

Hiç bir zaman için kendiniz olmaktan utanmayınız ya da bir sorununuz olduğu için bu sorun yüzünden hayata küsmeyin. Çünkü bu hayatın kime ne verdiği belli değildir. O yüzden artık kendinizle uğraşmayı bırakın ve işinize odaklanın.

10- Topluma Katkı Sağlayın

Bu tavsiye belki sizi zengin etmez ama insan olduğunuzu her zaman için hatırlatır size. İnsanlara yardım etmek her zaman için güzel bir duygudur. Bill Gates servetinin yarısını yoksullara dağıtacağını açıkladı bu onu fakir etmedi zengin de etmedi. Sadece insan etti.

Mesaj Bırakabilirsiniz