Warren Buffett’ın Zengin Olmak İsteyenlere Verdiği 7 Öğüt

Finans piyasalarının usta ismi Warren Buffett’ı çoğu kişi tanıyordur. Tanımayanlar için onun dünyanın en zengin iş adamlarından birisi olduğunu ve 2019 yılında 83 milyar USD servete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Küçük yaştan itibaren yatırımcı kimliği ile öne çıkan Buffett başını Benjamin Graham’in çekmiş olduğu uzun vadeli değer yatırımcılığı (value investing) felsefesini benimsemiştir. Bunun sonucunda da dünyanın en zengin adamlarından birisi olmuştur. Zenginliğini hayır işlerinde de kullanan ve sık sık bağışlarda bulunan Buffett zengin olmak isteyenlere de bir takım öğütler vermekten geri kalmıyor. Bu yazımızda Warren Buffett’ın zengin olmak isteyenlere verdiği 7 öğüt nelerdir sizlere aktaracağız. Bu zengin ve usta yatırımcının sözlerine kulak verin deriz. İşte başlıyoruz…

“Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.”

Warren Buffett’ın zengin olmak isteyenlere verdiği en güzel öğüt bu diyebiliriz. Çoğumuz elimize geçen parayı sonuna kadar harcıyoruz ve ay sonunda maaşımızdan hiç bir şeyin kalmadığını farkediyoruz. Oysa üstad Buffett diyorki önce yatırım yap, kalan parayla hayatını devam ettir.

“Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.”

Alışveriş çılgınlığınız varsa Warren Buffett hemen bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi söylüyor. Sık sık yeni şeyler satın alma ihtiyacı duyan kişiler Buffett’a göre kısa zaman içerisinde maddi durumlarının bozulması sebebiyle işe yarar eşyalarını (ev, araba, elektronik aletler vs.) satmak zorunda kalacak.

“Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.”

Warren Buffett zenginliğini ölücüğüne borçlu diyebiliriz. Ülkemizde olsa belki de iyi bir Donanımhaber Ölücüsü olabilirdi 🙂 Buffett bu sözü ile her şeyi ilk çıktığında almamanızı öğütlüyor. Yeni çıkan bir akıllı telefon, bilgisayar veya ayakkabı ilk satışa sunulduğunda pahalı fiyattan satılır. Buffett ise fiyat düşerken satın alır ve ihtiyacını giderir.

“İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek 5 dakika!”

Buffett’ın günlük ilişkilere parmak bastığı bu noktaya dikkat etmelisiniz. Günlük hayatta kazandığınız tüm itibarı ufacık bir hatanızda kaybedebilirsiniz. Bu nedenle daima dürüst olun ve insanlara güven verin.

“İki ayağınla birden nehrin derinliğini test etme.”

Yatırım yapacak kişilere tüm birikimlerini aynı sepette toplamamasını tavsiye eden Buffett bu sözü ile riskli yatırımlara gözü kapalı girmemeyi ve nehrin dibine batmamayı öneriyor. Buffett’a göre riskli yatırımlardan kaçınmak için eldeki birikim bir kaç farklı yatırım aracında değerlendirilmelidir.

“Borsa, sabırsızın sabırlıya para transferi yaptığı yerdir.”

Yazımızın başında Buffett’ın uzun vadeli değer yatırımcılığını benimsediğini söylemiştik. Buffett’a göre borsada sabırsızlar, panik yapanlar, spekülasyonlara kapılanlar asla para kazanamayacaktır. Ona göre borsada sabırlı olmak ve değer üreten şirketlere yatırım yapmak gerekmektedir. Bu konuda sitemizde yayınladığımız borsada uzun vadeli yatırım konumuzu okuyabilirsiniz.

“Anlayamadığınız bir işe kesinlikle yatırım yapmayın.”

Buffett’ın en güzel sözlerinden bir diğeri dersek haksızlık etmeyiz. Buffett’a göre yatırım yapılacak alanda bilgili olunmalı ve neye yatırım yapıldığından emin olunmalı. Bir röportajında Buffett teknoloji şirketlerine neden yatırım yapmadığını “çünkü teknolojiden anlamıyorum, anlasam yapardım” diyerek açıklamıştır.

Mesaj Bırakabilirsiniz