Araba Al-Sat yaparak nasıl para kazanılır? İkinci El Araba Alıp Satmak

Cebinde 50 bin lira sermayesi olanlar için çok karlı bir iş tavsiyemiz olan ikinci el araba alıp satmak hakkında bu yazımızda bilgiler vereceğiz. İnsanımızın otomobile olan düşkünlüğü herkesçe malumdur. İyi veya kötü diye çok ayırt etmeden bir araba almak isteyen kişilerin genel tercihi ikinci el araba almak yönünde oluyor. Bu durumu avantaja çevirerek kısa süreler içerisinde ikinci el araba alıp satarak yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Gelin şimdi işin detaylarına bakalım.

İkinci El Araba Alıp Satmak İçin Hangi Modeller Tercih Edilmeli ?

hangi modeller

Bu işi yaparak kar elde etmek isteyen kişiler ülkemizde en çok tutulan ve alım-satımı hızlı olan otomobil markalarını, modellerini tercih etmeliler. Örneğin ülkemizde Tofaş serisi araçlar çok tercih edilmekte ve alım satımı hızlı bir şekilde gerçekleşmekte. Tofaş üretimi Doğan, Şahin, Kartal, Serçe gibi modelleri tercih eden büyük bir modifiyeci kitle var. Bu kişiler için aldığınız araca biraz makyaj yapıp, ufak modifiyeler yaparak üzerine kar payınızı koyup satabilirsiniz.

Diğer çok tutulan araç modelleri de genellikle Alman markalarına ait olan araçlardan oluşuyor. İstatistiklere göre ülkemizde en çok kullanılan Alman araçlarının başında Volkswagen geliyor. Bu markada özellikle Golf ve Passat modelleri çok tercih ediliyor. Bu araçları alıp satmak istiyorsanız 50.000 lira sermayeyi biraz daha aşmanız gerekebilir. Ancak bu araçlarda da hızlıca al-sat yapabileceğiniz için paranızı kısa zamanda çıkartıp kara geçebilirsiniz.

Renault, Fiat gibi markaları da tercih edebilirsiniz. Bu iki marka da halkımızda karşılığı olan markalar. Renault Clio, Renault Symbol ve Fiat Egea araçlarını aklınızda bulundurun. Hızlıca alıp satabilirsiniz bu araçları. Orta direk aile arabası diye geçer piyasada ve taliplisi çok olur.

Araba modelini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi kesinlikle aracın rengidir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok tercih edilen otomobil rengi beyaz olarak tespit edilmiştir. Zaten biraz çevremize bakarsak hangi renk araçların yoğun oluşundan kendi gözlerimizle de görebiliriz. Ülke insanımızın gerçekten de en çok tercih ettiği renklerden biri beyaz. Diğerleri ise metalik gri ve siyah renklerdir. Siz bu işi al-sat yapmak için yapacağınız için mümkün olduğu sürece bu renkler dışına çıkmamaya çalışın. Örneğin yeşil renk arabanın taliplisi çok daha az olur. Burada özel zevkler devreye girer. Beyaz arabayı 100 kişi almak istiyorsa yeşil renk arabayı belki de en fazla 10 kişi isteyecektir. Bu nedenle beyaz – metalik gri ve siyah renkten şaşmayın.

İşin Püf Noktaları

işin püf noktaları

İkinci el araba alıp satarak kısa zamanda kar etmek istiyorsanız aşağıdaki püf noktalarına dikkat ediniz.

– Piyasada talebi çok olan araçları tercih edin.
– Renk seçimlerinde beyaz, metalik gri ve siyahtan şaşmayın.
– İkinci el arabayı alırken sanayideki sağlam bir ustadan mutlaka araca bakmasını isteyin. Çürük arabaları almayın satamazsınız.
– Kilometresi oynanmış araçlara sakın bulaşmayın. Kilometresi oynanmış araçlar tespit edilebiliyor. Satacağınız kişi bu durumu farkederse almaktan vazgeçer, araba elinizde kalır.
– Alım yapmak istediğiniz araçlarda ufak tefek çizik, vuruk vs. varsa sanayiye sokun ve eksiklerini giderin. Üzerine bir miktar kar koyarak yine satarsınız.
– Araç alımı yaparken “bayandan, memurdan” gibi ilanlara öncelik verin. Bu gruptaki kişilerin araçları daha az yıpranmış ve kilometresi düşük oluyor.
– Aracı satarken fahiş kar koymayın, müşteriyi kaçırmayın.

Aldığım Araçları Nasıl Satarım ?

araçları nasıl satarım

Araç alım satımında elbette en çok kullanacağınız ilan sitesi Sahibinden.com olacaktır. Sahibinden üzerinden otomobil satışları çoğu zaman hızlıca gerçekleşmektedir. Ancak Sahibinden’de sıkıntılı müşteri tipleri de bolca bulunmaktadır. 500 TL pazarlık için saatlerce dil döken alıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada sabırlı olmalısınız ve araç için gereken indirimi yaptıysanız fiyat politikanızda ısrarcı olmalısınız. O almazsa başkası alır. Hemen pazarlıkla büyük indirimler yapmayın, tok satıcıyı oynayın. Yoksa Sahibinden’de araç satayım kar edeyim derken, zarar bile edebilirsiniz.

Kullanacağınız diğer ilan sitesi ise arabam.com adresidir. Burası sadece araba alım satımı için oluşturulmuştur ve içinde pek çok 2.el araba satış ilanını görebilirsiniz. Arabam.com biraz daha temiz bir platform gibi gözüküyor ama burada da karşınıza sorunlu müşteriler çıkabilir. Sahibinden’de uyguladığınız fiyat politikasını burada da uygulayın.

İlan sitelerine arabanızın ilanını koyarken net açıklamalar yapın. Aracın manuel, otomatik olup olmadığını belirtin. şanzumanı nedir, Sunroof var mı vs. tüm detayları ilanınıza ekleyin. Alıcıya araç hakkında bilmesi gereken ne varsa verin.

Aracın resimlerini kaliteli ve net olarak görünen bir şekilde ekleyin. Karanlık havalarda resim çekmeyin, gündüz gün ışığında çektiğiniz resimleri ilan sitesine ekleyin. Araç içinden de resim eklemeyi unutmayın.

Bunları yaptığınız takdirde ikinci el araba alıp satarak para kazanmaya başlayabilir ve bu iş üzerinden bolca kazanç sağlayabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz