Yatırımsız sermayesiz para kazanma fikirleri 2023

İş kurmak istiyorsunuz ancak  hem sermayeniz yok hem de nasıl iş kuracağınızı bilmiyorsunuz. Peki  ne yapacaksınız? Öncelikle size hibe sermaye sağlayan veya hibe kredi sağlayan  özel ve kamu kuruluşlarını araştırmalısınız.  Bu kuruluşları araştırıp hibe veya kredi alabilmek için hangi şartları sağlamanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Sermayesiz nasıl iş kurulur?

Sermayeniz olmasa da iş fikriniz olması iş kurmanız için yeterlidir. İş hayatında sermayesi olan ve iş fikri olmayan, iş fikri olan girişimcilere katkıda bulunmak isteyen iş melekleri vardır. Bu iş melekleri ile irtibata geçip iletişim kurarak iş fikrinizin sermayesini karşılayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kaliteli bir iş planı hazırlayarak güzel bir sunum yapmaktır. Yapacağınız iş planı sunumu  ile iş meleklerini ikna edebilir ve iş fikrinizi hayata geçirebilirsiniz.

Geliştirilebilir bir iş fikriniz var ise aynı sektörde faaliyet gösteren bir firmaya iş fikrinizi hayata geçirmesi karşılığında kar ortaklığına gidebilirsiniz. Bu durumda hem iş geliştirme yardımı alabilirsiniz hem de iş fikriniz sermayesiz hayata geçmiş olur.

Nereden ve nasıl sermaye bulabilirim?

Eğer iş fikrinizi hayat geçirip kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız yapmanız gereken çeşitli kuruluşlardan hibe veya hibe kredi almaktır. Hibe veya hibe krediler karşılıksız, 5 yıl sonra ödemeli ve sıfır faizli olmaktadır. Bu şekilde iş fikriniz için sermaye bulabilirsiniz. Hibe veya Hibe kredi veren kuruluşlar; Kosgeb, Tubitak, Çalışma Bakanlığı,  Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar katma değer yaratan, ülke ekonomisine katkıda bulunan ve istihdam yaratan  iş fikirlerine hibeler vermektedir. Bu hibeler için Kamu kurumlarının istediği şartları sağlamanız ve geliştirilebilir bir iş fikriniz olmalıdır.

Hibe veren kamu kurumları kendi başvuru formlarının doldurulmasını, bir tanıtım yazısı ile birlikte başvuru yapılmasını istiyorlar. Başvuru formu  genellikle çok detaylı hazırlanmış bir iş planı ve piyasa – sektör araştırması içermektedir.  Bu araştırmaları gerçekçi ve iyi yapmalı, değerlendirme komisyonlarının akıllarına soru işaretleri getirmemelidir. Bu şekilde yapacağınız başvuru ile karşılıksız hibeler almanız , hibe krediler kullanmanız daha kolay olacak ve iş fikriniz için gerekli sermayeyi bulmuş olacaksınız. Kendi işinizin patronu olarak daha motive bir şekilde çalışacaksınız.

Ufak sermayeler ile ticarete atılmak isteyen kişilerin ilk tercihi al sat yapmak oluyor. Bir ürünü sıfırdan üretip pazarlayabilmek çok zahmetli olduğundan 10 bin – 100 bin lira arası sermayesi olanların al-sat ticareti yapmayı tercih etmesi gayet normal bir durumdur. Biz de bu yazımızda yavaş yavaş ticarete atılmak isteyen düşük sermayeye sahip o kişiler için 3 karlı al-sat işi önereceğiz.

Araba Al Satı Yapmak

araba alım satımı yapın

Türk insanının vazgeçilmezi arabalar… Her sene trafiğe yeni arabalar çıkıyor ve arabalara olan ilgi azalmıyor. Eline bir miktar para geçen kişiler kredi ile, borç ile araba almayı tercih eliyor. Al sat yapmak isteyen bir kişinin yapabileceği en karlı iş araba alım satımı yapmaktır. Hızlı ve sıcak paranın döndüğü araba alım satım işine girebilmek için 100 bin lira kadar sermayenizin olması gerekiyor.

Bu işi yapmaya karar veren kişiler piyasada en çok tutulan araç marka ve modellerini alıp-satarak bu işi yapmalıdır. Günümüzde 2.el araba alıp satmak için en fazla kullanılan platform elbette Sahibinden.com

Sahibinden üzerinden alacağınız araçları üzerine belli bir kar oranı koyarak kısa zaman içerisinde satabilirsiniz. Ayda iki veya üç araç satarak 5 bin lira ila 10 bin lira arası bir kazanç elde etmeniz mümkündür. Aşağıdaki bağlantıdan araba alım satım işi ile ilgili sitemizde yayınladığımız rehberi de okumanızı tavsiye ederiz.

BUNU DA OKUYUN: İkinci El Araba Alıp Satmak [Yüksek Karlılık]

Akıllı Telefon Al Sat Yapmak

akıllı telefon alım satımı yapın

Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran bir icat olan akıllı telefonlar Türkiye’de de çok fazla rağbet görüyor. Birbirinden farklı markaların ürettiği, modeller her sene peşi sıra kullanıcılara sunuluyor. Yapılan araştırmalar neticesinde Türk insanının akıllı telefon değiştirme sıklığı 6 ay olarak tespit edilmiş. Özetle yeni akıllı telefonlara çok fazla talep var. Bu alanda sermayenizi kullanarak akıllı telefon al satı yaparak para kazanabilirsiniz. 10 – 20 bin lira arası sermayesi olan ve ticarete atılmak isteyen kişiler piyasada en çok aranan Apple, Samsung ve Huawei gibi markaların telefonlarını alıp satmalılar.

Hisse Senedi Al Sat Yapmak

hisse senedi alım satımı yapın

“Ticaret ile uğraşmak benim için kolay değil, oturduğum yerden alıp satabileceğim bir şeyler yok mu?” diyenler için hisse senedi alıp satmayı önermekteyiz. Cebinizdeki sermaye miktarınca Türkiye’nin en değerli şirketlerine yatırım yapabilir ve hisse senetlerinizi satarak kar sağlayabilirsiniz. Borsada hisse senedi alıp satarak kar etmek için sabırlı ve disiplinli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Belli bir disiplin içerisinde, belli bir oranda kar elde ettiğinizde elinizdeki hisse senetlerini satarak sermayenizi büyütebilir ve suya sabuna dokunmadan para kazanabilirsiniz.

Özel Ders Vermek

özel ders vermek

“Sermayem yok ama bilgim var” diyorsanız özel ders vererek hiç beklemediğiniz kadar para kazanabilirsiniz. Bunca senedir elde ettiğiniz bilgileri başkalarına satarak kısa sürede gelir elde edersiniz. Ülkemizde eğitim sektörüne çok yoğun bir talep var. Her sene düzenlenen YKS – KPSS gibi sınavlara hazırlanan bir çok öğrenci var. Matematik, Fizik, İngilizce vb. gibi derslerde kendinize güveniyorsanız yapmanız gereken tek şey sizden ders almak isteyen öğrencileri bulmak. Özel ders almak isteyen kişileri bulabilmek için size tavsiyemiz Sahibinden.com platformuna ilan vermenizdir.

BUNU DA OKUYUN: Direksiyon Dersi Vererek Para Kazanmak

Köpek Gezdirebilirsiniz

kopek gezdirebilirsiniz

Eminim aranızda bu işi hiç duymamış olan kişiler vardır. Kulağa garip gelse de köpek gezdirerek para kazanılabiliyor. Gündelik yaşamda evcil hayvanına iş nedeniyle vakit ayıramayan kişiler köpeklerini gezdirecek kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Burada da siz devreye girip bu kişilerin köpeklerini gezdirerek para kazanabiliyorsunuz. Hiç bir sermayeye ihtiyacınız olmayan bu iş ile 2.000 TL gelir elde etmeniz çok zor değil…

BUNU DA OKUYUN: Köpek Gezdirerek Para Kazanmak

Sosyal Medya Reklamları İle Kazanın

sosyal medyadan para kazanın

Sosyal medya çok uzun süredir bir kazanç kapısına dönüştü. Sermayesi olmayan bir kişi evde oturduğu yerden bir sosyal medya hesabı açarak para kazanabiliyor. İhtiyacınız olan şeyler sadece internet bağlantısı ve bir akıllı telefon. Bu yazıyı okuyabildiğinize göre bunlar sizde var demektir. O halde artık sosyal medyada sadece tüketmeyin, biraz da siz içerik üretin ve para kazanın. Sosyal medya hesabına reklam alarak ayda 2 bin – 5 bin lira arası kazanç sağlayabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır

Oyun Oynayarak Para Kazanmayı Kim İstemez

oyun oynayarak para kazanın

Video oyunları çok büyük bir sektör ve herkesin ucundan bir şeyler kazandığı bir kazanç kapısı. Çoğumuzun sadece eğlenmek için oynadığı video oyunları sayesinde bir beyaz yakalı maaşı kadar para kazanabilmek mümkün. Ayrıca bu iş için sermayeye de ihtiyacınız yok. Evinizde iyi bir oyun bilgisayarının olması yeterli. Uzun saatler oyun oynayabilirim ve muhabbetim de iyidir diyorsanız bu işi düşünmenizi öneririz.

BUNU DA OKUYUN: PUBG Oynayarak Para Kazanmak – PUBG’de Nasıl Gerçek Para Kazanılır

Satış Ortaklığı Sistemi İle Kazanın

satış ortaklığı yapın

Üretim yapan firmalar yapmış oldukları ürünleri tanıtacak ve satacak kişilere ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler ile firma arasında satış ortaklığı olarak adlandırılan bir ilişki kurulur ve tanıtım yapan kişi sattığı ürünlerden belli bir yüzde de komisyon alır. Satış ortaklığı sistemi sayesinde cebimde 1 lira bile yok diyen kişiler para kazanabiliyorlar. İhtiyacınız olan şeyler konuşkan olmak, ikna kabiliyeti ve sosyal medya kullanımı becerilerine sahip olmak. Eğer bunların sizde olduğunu düşünüyorsanız satış ortaklığı sistemlerine başvurarak ürün pazarlamaya başlayabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Tesettür Giyim Satışı Yaparak Para Kazanmak [Sermayesiz !]

Sizlere verdiğimiz bu 5 fikir ile sermayeniz olmadan para kazanabilirsiniz. Bu işler sayesinde kazanacağınız paraları kendinize sermaye yaparak daha büyük işlere girişebilir ve kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Yazımıza eklenmesini istediğiniz sizin de dikkatinizi çeken sermayesiz yapılabilecek işler varsa bize aşağıdaki yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz