Ticaret Yapmak İstiyorum Diyenlere 5 Al-Sat Fikri

Ticari hayata atılmak isteyen kişiler internet üzerinden araştırmalara başlarlar ve ne iş yapabilirim sorusunu kendilerine sorarlar. Özel sektörün boğucu havasından kurtulmak isteyen çoğu kişi küçük al-satlar yaparak para kazanmayı amaçlar. Sermayesi kısıtlı olan bu kişiler en düşük maliyet ile en çok karı sağlamalıdır. Bu yazımızda ticaret yapmak istiyorum diyenler için pratikçe uygulayabilecekleri 5 al-sat fikrini paylaşıyoruz.

Akıllı Telefon

akıllı telefonlar

Küçük sermayeler ile al sat yapmak isteyenlerin en kısa sürede kar elde etmeye başlayacağı yegane iş akıllı telefon alıp satmaktır. Türk insanının akıllı telefon değiştirme sıklığının ortalama 6 ay olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. İkinci el telefon piyasası oldukça canlı bir sektör. Piyasada en çok tutulan Apple, Samsung gibi markaların telefonlarını al-sat yapabilirsiniz.

Ev Eşyası

ev eşyaları satın

Beyaz eşya, oturma grupları, yemek masası takımları en çok satılan ev eşyalarıdır. Bu eşyaların 2.eline en çok öğrenciler ihtiyaç duymaktadır. Küçük bir sermayeniz ile başlayacağınız bu iş sayesinde kısa sürede elinizdeki eşyaları öğrencilere satabilir ve sermayenizi büyütebilirsiniz. Çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon, koltuk vs. gibi ağır eşyaları taşıyabilmeniz için eski de olsa bir arabaya ihtiyaç duyacaksınız. Kasalı bir araç veya Doblo tarzı bagaj kısmı geniş bir araç ile bu işi yapabilirsiniz.

Oyun Konsolu ve Oyunları

oyun konsolu

Evde keyifli vakitler geçirmek için bir Playstation veya Xbox konsoluna sahip olmak gerekir. Video oyunu oynayan kişiler oyun konsolu fiyatlarının ve oyunların fiyatının yükselmesi nedeniyle genellikle bunları ikinci el olarak alır. Ülkemizde en çok kullanılan konsol Playstation’dır. Siz de elinizdeki sermaye ile konsol alım satımı yapabilirsiniz, buna ek olarak popüler oyunların kutulu versiyonlarını da satabilirsiniz.

Telefon Kılıfı

telefon kılıfı

Çok narin cihazlar olan akıllı telefonları çiziklere ve ekran çatlamalarına karşı korumak için çoğu kişi telefon kılıfına ihtiyaç duymaktadır. Binlerce lira para ödenen telefonları korumak için bu şarttır. O halde ticaret yapmak istiyorum diyen bir kişi sermayesi ile telefon kılıfı dükkanı açabilir ve kılıf satışları yapabilir. Son yılların en karlı işlerinden birisidir.

BUNU DA OKUYUN: Telefon Kılıfı Satmak – Telefon Aksesuar Dükkanı Açmak

Kulaklık ve Müzik Aletleri

kulaklık

Akıllı telefonların vazgeçilmez yan ürünleri elbette kulaklıklar. Kaliteli müzik dinleyebilmek için insanlar ses kalitesi yüksek kulaklıklara ihtiyaç duyarlar. Şu an en çok talep gören ürünler kulaküstü kulaklıklardır. Sermayenizin yettiği kadar ürün stoklayarak bu sektöre girebilir ve kulaklık satışı yapabilirsiniz. E-Ticaret ile veya fiziki dükkan kurularak bu iş yürütülebilir.

 

Teknolojik gelişmeler sınırları kaldırırken ticarete yeni boyutlar kazandırdı. Artık harekete geçmek için fiziksel alana ihtiyacımız yok. E-ticaret sitelerinin hem sayısının hem de popülaritesinin artması, hemen hemen herkesi satıcı haline getirdi. Alıp satarak para kazanmak 2022 yılında en çok arananlardan biri haline geldi. Ne alacağını ve ne satacağını söyleyenleri destekleyen ürünleri ve web sitelerini listeledik.

Ticaret yaparak para kazanın

Bugün evden çıkmadan ticaret yapmak ve para kazanmak çok kolay. Bunu temel bir meslek olarak veya bir yan çizgi olarak yapabilirsiniz. Bu işten kazanacağınız para miktarı, ayıracağınız zamanla doğrudan ilişkilidir.

Alım satımın temel mantığı, ucuz ürünleri alıp doğru fiyattan satarak kar elde etmektir. Ticaretten para kazanmak için ürünü nasıl pazarladığınızın fiyatı kadar önemli olduğunu unutmayın. Bu noktayı atlarsanız, ürünleri ne kadar ucuz olursa olsun tutabilirsiniz. Bu noktada işe başlamadan önce mutlaka pazarlama stratejileri konusunda biraz araştırma yapmalısınız. Almak ve satmak için bir ön ticaret fikirleri listesi oluşturmak, başarı şansınızı artıracaktır.

Okuyun: Alıp satarak para kazanmak dışında fikir edinmek istiyorsanız 115 Yeni İş Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Alış ve satış yapmak

Ticaret Bakanlığı’na göre Türkiye’de e-ticaret hacmi 2021’de %69 artarak 381,5 milyar TL’ye ulaştı. Mevcut koşullarda artışın 2022 yılında da devam etmesi kaçınılmazdır.

Böylece internet üzerinden alım satım yapmak herkes için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Hizmetler ve ürünler ticaret nesneleri haline geldi. Elbette e-ticarete katılmak isteyenlerin sayısı da arttı.

Siz de ticaretten para kazanmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu makaleyi dikkatle okumanızı öneririz.

 

Ne alıp satabilirim?

Ticaretin altın kuralı devamlılıktır. Sabit bir nakit akışı sağlamak için doğru ürüne doğru hedef kitleyle ulaşabilmeniz gerekir.

Doğru ürün, tanımladığınız hedef kitleye uygun olan üründür. Hedef kitleniz milyonluk bir kitle ise, hali hazırda iyi satılan bir ürünü daha uygun koşullarda satmalısınız. Bu ürünler temel harcama kalemleri arasında yer almalıdır. Yani ihtiyaçların ürünleri olmak zorundalar. Bu strateji, toptan ürünleri alıp satarak çıktıdan kazanç elde etmenizi sağlar.

Hedef kitleniz daha seçici bir grup ise daha nadir ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin el yapımı ürünler veya organik ürünler bu kategoriye girebilir. Bu ürünler bir ihtiyaçtan çok bir zevktir. Bu durumda daha sınırlı bir satış yapar; ancak yüksek kar marjıyla satabilirsiniz.

 

Ticaret yaparak para kazanın

Ticaret yapmak istiyorsanız, başlamak için bir plan yapın. İşte bu planlama süreciyle ilgili bazı önemli noktalar.

Başlangıç ​​sermayenizi belirleyin
Para ticareti yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey başlangıç ​​sermayenizi belirlemektir. 1000 TL ile alabileceğiniz ürünler ile 20.000 TL ile alabileceğiniz ürünler değişecektir.

Pazar araştırması yapmak

Pazar araştırması yaparak sermayeniz doğrultusunda en çok satan ürünleri bulun. İletişim kanallarınızı gözden geçirerek piyasadan daha ucuza satabileceğiniz ürünlerin bir listesini yapın.

Hedef kitlenizi belirleyin

Piyasadan aldığınız bilgilere göre ulaşabileceğiniz potansiyel müşteri kitlesini belirleyin. Seçtiğiniz ürünlerin hedef kitlenizin talebine uygun olduğundan emin olun.

 • Satacağınız ürünleri belirleyin
  Pazar araştırması ve hedef kitle tanımı doğrultusunda ürünlerinizi belirleyin. Mümkünse tek bir ürüne veya ürün hattına odaklanın. Bu ürünlerin maliyeti kaçınılmaz olarak perakende fiyatının altında olmalıdır. Yani piyasadaki ucuz ürünleri tercih etmelisiniz. Rakiplerinizin kademeli fiyatlandırmasına uygun olarak doğru fiyatlandırma yapın.
 • Doğru satış kanallarını belirleyin.
  Potansiyel müşterilerinizi ve ürününüzü göz önünde bulundurarak doğru satış kanallarını seçin. Ürünlerinizi sunduğunuz sosyal medya kanallarını ve web sitelerini kullanın.
 • Tanıtım ve reklam için bütçe ayırın
 • Tanıtım ve reklam ek maliyetler gibi görünse de daha fazla kişiye ulaşmak için vazgeçilmez bir araçtır. Alıp satarak para kazanmak için bir reklam bütçesi ayırdığınızdan emin olun. Bunun için binlerce dolar harcamanıza gerek yok. Özellikle sosyal medya hesaplarını hedefleyerek düşük bütçeli reklamları tercih edin.

Okuyun: İnternetten para kazanmanın yolları

 

Satın almak ve satmak için ticaret fikirleri

Ticaret yaparak para kazanmak istiyorsunuz; Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, sizin için ticaret fikirlerini araştırdık.

Cep telefonu aksesuarları

Cep telefonları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sabit hatlı telefonlar da artık pek çok evde kullanılmamaktadır. Bu nedenle cep telefonu aksesuarları en çok aranan ürünler arasındadır.

Çocuklar için ürünler

Çocuklu aileler için en büyük bütçe kalemi çocuk ürünleridir. Oyuncaklardan kitaplara, yemleme ekipmanlarından giyime kadar birçok farklı ürünü satılık olarak bulabilirsiniz.

Ev dekorasyonu

Çerçeveler, dekoratif mumlar, duvar saatleri, kapı süsleri… Evi daha şık ve güzel gösteren her ürün, doğru pazarlama yöntemleriyle yoğun talep görecektir.

Araba ürünleri

Arabalar özellikle insan çocuklarıdır. Araba kokuları, koltuk aksesuarları, güneşlikler hala en popüler ürünler arasında yer alıyor.

Kozmetik ve bakım ürünleri

Artık hem erkekler hem de kadınlar kozmetik ürünlere bütçe ayırıyor. Bakım ürünleri kullanma yaş grubu da düştü. Büyüyen müşteri tabanı ile bu ürünleri alıp satarak para kazanmak daha kolay hale geldi.

İkinci el ürün

İkinci el eşyalar son zamanların en popüler ürünlerinden biri haline geldi. Bu ürünler için açılan özel web siteleri de popülerliğini artırdı. Piyasadan ucuz ikinci el kıyafetler, ev eşyaları ve dayanıklı malzemeleri toplayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Neleri ucuza alıp satabilirim?

Neyi ucuza alıp satacağımı araştırırken yaygın bir hata yapmayın. Ucuz ürün en ucuz ürün değildir. Öyle olsaydı bugün herkes sakız satıcısı olurdu.

Ucuz ürün, maliyeti piyasa satış fiyatının çok altında olan bir üründür. Hangi ürünü alıp satacağınız daha çok başlangıç ​​sermayenize bağlıdır.

1000 TL ile işlem yapmak istiyorsanız ürün maliyetiniz maksimum 15 TL arasında olmalıdır. Toptan alım satım için bu tutarı 5 TL’ye kadar düşürebilirsiniz. 20.000 TL ile işlem yapmak isterseniz bu limiti 120 TL’ye yükseltebilirsiniz.

 

Evde alış ve satış

Bugün artık satın almak ve satmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Evinizi almak ve satmak oldukça kolaydır. Sipariş vermiş olduğunuz ürünler kargo ile evinize teslim edilecektir. Ve hatta görevlendirilmiş nakliye şirketleri bile ürünlerinizi alır ve sizin için nakliye merkezlerine nakleder.

Evden alıp satarak para kazanmak için bazı önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yeterli depolama alanı
 • Özel ambalaj malzemeleri
 • İyi bir internet bağlantısı
 • Firmaya özel sosyal medya hesapları
 • Ürünlerinizin güzel fotoğrafları
 • İyi bir pazarlama stratejisi

Alım Satım Siteleri

E-ticaret potansiyeli arttıkça, alınıp satılabilen web sitelerinin sayısı da arttı. Ürününüz için doğru platformu bulmak için potansiyel müşterilerinizin bulunduğu lokasyonları göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin geniş bir kitleye hitap eden bir ürününüz varsa her şeyin mevcut olduğu web sitelerini tercih etmelisiniz. Müşteri üzerindeki etkilerine göre birbirinden ayırmak mümkündür.

Hepsiburada, GittiGidiyor gibi platformlarda her şey satılabilir. Sahiplerinden LetGo gibi siteler benzer bir kitleye hitap ediyor. Ancak çoğunlukla bu siteler üzerinden ikinci el ürünler satılmaktadır. Trendyol.com da bu siteler arasında sayılabilir. Ancak ağırlıklı olarak giyim kategorisi için de ziyaret edilmektedir.

İkinci el ürünler için sahibinden.com ve LetGo’nun yanı sıra Gardırop ve Dolap gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Nadir Kitap, kullanılmış kitap satışı için tercih edilen bir platformdur.

Facebook Marketplace gibi sosyal medya platformlarının satış alanları da alıp satarak para kazanmak isteyenler için önemli pazaryerleri arasında yer alıyor.

Mesaj Bırakabilirsiniz