Oto yıkama açma maliyeti, gerekli malzemeler! 2024’de ne kadar kazandırır?

Türk insanı olarak otomobillere olan ilgimiz oldukça fazladır. İyi bir maaşı, geliri olan insanların çoğu “ayağımızı yerden kessin yeter” mantalitesi ile kötü de olsa bir araba almaktadır. Bu noktada yeni iş kurmak isteyen bir kişinin yapabileceği en iyi işlerden birisi oto yıkamacı açmaktır. Başlangıç için gereken sermayenin az olması nedeniyle bu işe kolaylıkla başlayabilirsiniz.

İşi yeni kuracağınız için bir müddet reklam ve çevre yapmanız gerekecektir. Bu nedenle otomobilini yıkatmaya gelen kişilere kartvizit, broşür gibi şeyler vererek reklamınızı yapmaları konusunda telkinde bulunabilirsiniz. Biraz da arabaları seviyor, araba muhabbeti çevirebiliyorsanız kısa zamanda bulunduğunuz bölgede popüler olabilir ve insanlar dükkanınızın önünde kuyruk oluşturabilir.

2024 yılında karlı bir iş yapmak için iş fikirleri arayanlar için tavsiye edeceğimiz bir diğer iş modeli oto yıkama dükkanı açmaktır. Düşük sermaye ile çok kazandıran işlerden birisi olduğu için oto yıkama dükkanı nasıl açılır, oto yıkamacı açmanın maliyeti ne kadardır bu yazımızda anlatacağız.

Oto yıkama işine girecek olan kişiler bu yazımızda işin tüm ayrıntılarını ve kar oranlarını öğrenebilecekler. 2019 yılında kendi işinizi kurarak ticaret hayatına atılmak istiyorsanız bu yazımızdaki detaylara dikkat ederek oto yıkama dükkanı nasıl açılır, püf noktaları nelerdir tüm her şeyi öğrenebilirsiniz. Gelin şimdi detayları anlatalım.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

oto yıkama dükkanı nasıl açılır

Oto yıkama dükkanı açmak için öncelikle nereye açmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Sanayinin içerisine dükkan açmanız sizin için daima avantajlı olacaktır. Neden diyecek olursanız aracının yağına, tuzuna, rot balansına vs, baktıran kişiler oto yıkamacı görünce araçlarını yıkatmak da isteyecektir. Bu nedenle en çok iş yapan oto yıkamacı dükkanları sanayi içerisine açılanlardır.

Benzinliklerde oto yıkamacı açacaksanız benzinlik sahibi ile iş anlaşması yapmadan önce oturun 1 hafta boyunca o yolu gözlemleyin. Benzinliğe kaç adet araç giriş yapıyor, giren kişiler yıkama kısmını arıyor mu bunları gözlemlemelisiniz. Eğer benzinliğin olduğu yoldan çok az araç geçiyorsa kısa zamanda batar gidersiniz. Bu noktaya mutlaka dikkat edin. Örneğin yazlık bölgelerin olduğu (Ayvalık, Edremit, Bodrum, Burhaniye vs.) yerlerde yazın çok fazla araç trafiği var iken kış aylarında tek tük araç geçmektedir.

Araçları yıkamak için geniş bir alanın olmasına önem gösteriniz. Bu nedenle dükkanın önündeki araçların toplanacağı ve yıkanacağı noktanın en az 150 metrekare olmasına önem gösterin.

Kendinize uygun dükkanı bulduktan sonra oto yıkama açmak için gerekli olan ruhsat belgelerini toplamanız gerekmektedir. Bu evraklar bağlı bulunduğunuz belediyenin isteklerine göre değişiklik gösterebilir. En güncel ve net bilgiler için bulunduğunuz şehirdeki belediye binasına giderek oto yıkama dükkanı ruhsatı için neler gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı İçin Gereken Malzemeler Nelerdir ?

oto yıkama dükkanı gerekli malzemeler

Oto yıkamacı dükkanının belli başlı olmazsa olmaz malzemeleri vardır. Bu malzemeler olmadan dükkanı açamayacağınız için bu malzemeleri alırken kaliteli markaları tercih etmeye çalışın.

Gerekli olan malzemeler:

  • Soğuk Yıkama Makinası
  • Köpük Püskürtme Tankı
  • Tek Motorlu Islak Kuru Süpürge
  • Hava Kompresörü
  • Hava Tabancası, Hortum
  • Camsil, Toz bezi, Çekpas vs.
  • Islak Mendil ve türevleri

Başlıca gerekli olan malzemeler bunlardır. Oto yıkamacı dükkanı açmak isteyenler için tüm bu malzemeler bazı firmalar tarafından paket halinde satılabiliyor. Bu paketleri Sahibinden platformunda bulabilir ve en uygun fiyatlar ile gerekli olan malzemeleri toplu olarak alabilirsiniz.

Tüm bu malzemeler için cebinizden çıkacak para 7.000 TL ila 10.000 TL arası bir para olacaktır. Ben işimi kaliteli yapmak istiyorum, malzemelerim, ekipmanlarım da kaliteli olsun diyorsanız net 10.000 TL ile gerekli malzemeleri tedarik edebilirsiniz.

İşi Kurduktan Sonra Neler Yapılmalı ?

işi kurduktan sonra neler yapılmalı

Eğer sanayinin içerisine dükkan açtıysanız ve başka bir rakibiniz yoksa kısa zamanda iş yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak rakipsiz olmanız sizi rehavete sokmasın. Müşterileriniz ile daima güler yüz ile iletişim kurun ve onlara iyi davranın.

Araçlarını yıkadığınız kişilere ufak hediyeler vermeniz müşterilerinizin hoşuna gidecek ve size karşı bağlılıkları artacaktır. Örneğin araçlarını yıkatan kişilere araç içinde kullanmalık mendil, aynalığa asmak için ufak kokular vs. hediye edebilirsiniz.

Yeni açılan bir oto yıkamacı olduğunuz için tanınmanız gerekmekte. Bu nedenle ufak kartvizitler ve broşürler bastırarak sanayi içerisindeki dükkanlara dağıtabilir, oradaki ustalardan size müşteri paslamasını talep edebilirsiniz. Sanayi genellikle böyle bir ortamdır. Sağlam bir usta sizi bir arkadaşına tavsiye eder, o aracını yıkattırır ve başkalarına tavsiye eder böyle böyle yayılır ve müşterilerinizi arttırırsınız.

İşler arttıktan sonra yanınızda 1 personel çalıştırmayı ihmal etmeyin. İki kişi çalışarak kısa zamanda daha çok araba yıkayabileceğiniz için hem müşterilerin işi görülmüş olur, hem de daha fazla kazanmış olursunuz.

Müşterilerin bekleyeceği bir alan oluşturun. İşleriniz arttığında insanlar araçlarını park edip bekleyecekleri konforlu bir alan aramaktadır. Bu nedenle dükkanın yazıhane kısmının olduğu yere koltuk, masa vs koyarak müşterilerin oturmasını sağlayın. Burada yazın soğuk meşrubatlar, kışın sıcak meşrubatlar ikram ederek onları memnun edin.

Gelen müşteriler ile araba muhabbeti çevirerek sohbet etmeye çalışın. Arabalara ilginiz olmasa dahi “abi bu kaç basıyo” “bizim amcaoğlunda da aynısından var” vs gibi sözler ile muhabbet geliştirmeye çalışın. Bu sohbetleriniz esnasında çok sağlam müşteriler kazanabilir ve o kişinin kalbini kazanıp sizi başkalarına tavsiye etmesini sağlayabilirsiniz.

Oto yıkama açmanın maliyeti ne kadar?

netice

10 bin lira malzeme gideri ve üstüne kiranız ne kadar ise o kadar maliyet ile oto yıkamacı nasıl açılır bu yazımızda anlattık. Sonuç olarak oto yıkama işinde oldukça fazla para var. Çevremizde de sık sık görüyoruz. Oto yıkamacı açarak paranın dibine vuranlar oldukça fazla. Yeterli sermayeniz varsa, bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız girin bu sektöre.

Bizlere sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

Mesaj Bırakabilirsiniz