2024’de Düşük Az Sermayeli Yapılacak İşler Neler? Kazançlı İş Önerileri

2024’nin az sermayeyle gerçekleşen işleri arasında yer alan işler, her hangi bir ürün oluşturup, bu ürünü satışa sunma faaliyeti ile gerçekleştirilen iş temalarıdır. Kişi öncelikle sahip olduğu becerileri ve eğitiminden elde ettiği yetenekleri kullanarak bir proje meydana getirir. Bu proje üzerinden elde edilen maddi kaynak ile küçük ölçekli bir firma yapısı kurar. 2024’de az sermayeli yapılacak işler ve isimleri, küçük sermeyeli çok kazandıran işler, az sermaye ile fotoğrafçılık ve tasarımcılık yapma, az sermeye ile açılan dükkanlar hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Küçük Sermaye İle Hangi İşleri Yapılabilir?

Küçük sermayeyle gerçekleşen işler şu şekilde sıralanır:

 • Fotoğrafçılık,
 • E-ticaret,
 • Kahve dükkanı açmak,
 • Takı tasarımcılığı,
 • Tshirt tasarımcılığı,
 • Sigorta acente bayiliği açmak,
 • İnstagram’dan ürün satışı yapmak, 2024’de az sermeye ile gerçekleştirilebilecek işlerdir.

Bu işler, kendi işini kurmak isteyenlerin az sermaye kullanımı ile yapabildiği işler olup, işlerin geliştirilmesi ve yeni yatırımların sağlanması ile büyüme hedeflerine ulaşılabilecek iş sınıfları arasında yer alırlar.

Küçük Sermayeli Çok Kazandıran İşler Nedir?

Az sermayeli fazla kazandıran işler şu şekilde sıralanırlar:

 • İnstagram’dan ürün satışı,
 • E-ticaret sitesinden tasarım ürünlerin satışı,
 • Organik ve el yapımı ürünlerin satıldığı dükkan açılışı,
 • Organizatörlük,
 • Çevirmenlik,
 • Web sitesi tasarımcılığı, az sermaye ile kurulan, yüksek kazanç elde edilen iş çeşitleridir.

2024’de az sermayeli yapılacak işler hakkında atılımda bulunularak markalaşma yoluna gidilir. Özellikle, sosyal platformların kullanımı ile kişilerin kendi tasarımları olan ve el işçiliği ile yapılan ahşap ev eşyaları, el işi tekstil ürünleri, yağlı boya tabloları, bebek ve annelere yönelik hazırlanan kıyafetleri, tasarım el dikimi çantaları, satılarak bu ürünlere yönelik markalaşma ve firma açma yoluna gidilir.

2024’de Az Sermayeli Yapılacak İşler Arasında Fotoğrafçılık

2024’nin küçük sermayeyle fotoğrafçılık işinin detayları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Az sermaye ile fotoğrafçılık yapmaya başlayacaklar, kendi evleri içerisinde fotoğrafları düzenleyebilecekleri ve çekim yapabilecekleri bir oda yaratıp, bu alanda çalışmalara başlarlar.
 • Fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekimi için gerekli olan ekipman temini yapılarak, bu işe başlanır.
 • Home Ofis çalışma ile başlanılan işlere yönelik başlangıç sermeye tutarları, dükkan açılışlarına oranla oldukça düşüktür.
 • Fotoğraf çekimi için Home Ofis alan ayarlayanlar, organizasyonlara, düğünlere, davetlere, katalog çekimlerine, firma ürün tanıtımı için fotoğraf çekimine, dış mekanlarda bulunan noktalara giderek, çekilen fotoğrafları, Home Ofis ortamında düzenlerler.
 • Bu işlem ile ulaşılan müşteri portföyü genişletilerek, küçük veya orta ölçekli bir fotoğraf stüdyosu açılır.

2024’de Az Sermayeli Yapılacak İşler Arasında Tasarımcılık

2024’nin küçük sermayeli tasarımcılık işi hakkında detayları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Az sermaye ile takı tasarımcılığı yapanlar, bu işi evlerinden yapmaya başlarlar. Takı tasarımı yapmaya başlamak için düşük sermaye yeterlidir. Takı yapımı için gerekli olan malzemeler alınarak takılar yapılır.
 • Yapılan takılar, tezgah kiralanarak, İnstagram üzerinden paylaşım yapılarak veya küçük ölçekli bir dükkan açılarak, satışa sunulur. Sosyal medya üzerinden takı tasarımlarının satışı işi için 3 bin TL gibi bir rakam yeterli iken 10 bin TL sermaye ile takı tasarım dükkanı açılır.
 • Tshirt tasarımcılığı yapanlar, Home Ofis bir alan oluşturarak işlere başlarlar. Tshirt alınması, Tshirt üstüne baskısı yapılacak olan çizimin tasarlanması ve baskısının yapılması ile tasarım bir ürün elde ederler.
 • Bu ürünün satışını E-ticaret yoluyla veya doğrudan dükkan açılışı yoluyla sağlarlar. E-ticaret ile satış seçeneği için 5 bin tl gibi bir rakam ile iş başlangıç sermayesi belirlenebilirken, tasarım Tshirt dükkan açılışı için 15 bin TL sermaye kullanılır.

Az Sermaye İle Yapılan Firma Açılışları

Düşük sermayeyle açılan firmalar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Sigorta firması acente bayiliği,
 • Kahve dükkanı,
 • Web tasarım firması, açılışları az sermaye ile yapılır.
 • Özellikle, mesleki geçmişi sigortacılık olan kişiler, sigorta firmaları ile görüşme sağlayarak tek başlarına açabilecekleri bir sigorta firmasının sahip olduğu sermaye açılış miktarının yarısından daha az sermaye harcaması yaparak, bayilik açılışı yaparlar.
 • Sigorta şirketleri, bayilik açılışlarında kira, demir baş harcamaları, acente giderleri gibi kalemler için acenteye maddi destek sağlar.
 • Kahve dükkanı açılışında ise az sermaye ile şık dükkan tasarımları yapılıp, ürün temin edilir.
 • Web tasarım ofisi açılışı için gerekli ofis ekipmanlarının ve ofis mobilyalarının alımı ve şirket açılış masraflarının ödenmesi ile açılış sağlanır.
 • Bu üç farklı firma açılışını yapanlar, 2024’de az sermayeli yapılacak işler hakkında atılımda bulunup, açılışlar için 14 ila 20 bin TL arasında başlangıç sermayesi kullanırlar.

Düşük Az Sermaye İle Yapılabilecek İşler: 7 Öneri

Çoğumuz bir dükkan, iş yeri açarak kendi işimizin patronu olmak istemişizdir. Ülkemizde esnaflık bir çok kişinin olmayı arzu ettiği bir meslektir. Öyle ki sosyal medya hesaplarında “kendi işinin patronu’da çalışıyor” ibaresini çok defa görmüşsünüzdür. Ve artık sizde bir iş kurarak kendi işinizi yapmak istiyorsunuz ama elinizdeki sermayenin az olmasından mı yakınıyorsunuz ? İşte biz de bugünkü yazımızda bu arkadaşlar için tavsiyeler vereceğiz ve az sermaye ile yapılabilecek işler nelerdir konusuna yer vereceğiz.

Düşük sermaye ile iş kurmak isteyenler için en önemli noktalar yapılacak iş için başlangıç maliyeti ve kira giderleridir. Bu yazımızda sermayenizin çok az olduğunu (10.000 – 30.000 TL) düşünerek tavsiyeler vereceğiz. Bu noktada eğer cebinizde en az 10.000 TL’niz varsa iş kurmak için hazırlıklara başlayın. Gelin şimdi iş fikirlerimizi anlatalım;

Bardakta Mısır Satışı Yapın

bardakta mısır satışı yapın

Sokakta, çarşıda gezerken sık sık bardakta mısır satışı yapan kişileri görmüşsünüzdür. Yaz – Kış güzel kar yapılan bu işte başlangıç sermayesi için 10.000 – 15.000 TL arası bir miktar yetecektir. Yapmanız gereken şeyler bir mısır arabası, tanelenmiş mısır, ketçap, tereyağ, baharat gibi malzemeleri alarak bir büfe, market ile anlaşma yapıp onun yanında arabanızı koymaktır. Böylece artık satışa hazır bir mısır satışçısı olmuş olacaksınız. Bu iş için en yüksek gider kalemini mısır arabası oluşturmaktadır. Mısır arabası için 750 TL ila 1500 TL arası bir para harcayabilirsiniz. Diğer giderleriniz ise bardakta mısır için diğer malzeme giderleri olacaktır. Oldukça karlı bir iş olan bardakta mısır satışında 1 bardak mısırı ortalama 3 TL den satabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Bardakta Mısır İşi Yapmak – Bardakta Mısır Satarak Ne Kadar Kazanılır

Korku Evi Oyunu Açmak

korku evini oyunu açmak

Son yılların bir diğer düşük sermayeli iş türü de korku evi oyunu açmaktır. Oldukça düşük sermaye ile bu işi yapıp yüksek paralar kazanabilirsiniz. Korku evi nedir diyecekler için kısaca açıklayalım. Bir ev kiralıyorsunuz ve evin içine korku unsuru olacak objeler yerleştiriyorsunuz. Yani insanların korkacağı şeyler yerleştiriyorsunuz. Korku evinize gelecek olan müşteriler bu evin içine giriyor ve evden kaçmak için yollar aramaya başlıyorlar. Hepsi bu kadar. Genellikle şehirde yaşayan üniversite öğrencileri bu tarz evden kaçış oyunlarına giderek vakit geçirmeye çalışıyor. İşinizde onları hedef alarak reklam yaparsanız çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Aşağıda bir abimizin evden kaçış korku oyunu hakkında verdiği bilgileri izleyebilirsiniz. Bu işi kurmak isteyenler için güzel bilgiler veriyor:

BUNU DA OKUYUN: Korku Evi Oyunu Açmak İçin Ne Gerekir ? Kaç Paraya Mâl Olur ?

Çilingir Dükkanı Açmak

çilingir dükkanı açmak

Düşük sermaye gerektiren hatta neredeyse sermaye bile gerektirmeyen bir iş modeli olan çilingirlik ile yüksek gelir elde edebilirsiniz. Basit bir çilingirlik için 5.000 TL sermayenin bile yetebileceğini düşünüyoruz. Bu iş için en büyük masraf kalemini dükkanınızın kira gideri oluşturacaktır. Bunun haricinde ev kapısı, araba kapısı gibi şeyleri açmak için ihtiyacınız olan malzemeler çok uzuca gelecektir. Daha önce eğer bir çilingir çağırdıysanız çilingirlerin tansiyon aleti, metre vs.gibi aletler ile kapı açtıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bunun karşılığında da 100 lira, 50 lira alır giderler. Eğer siz de bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız hemen girin bu işe ve para kazanmaya başlayın.

BUNU DA OKUYUN: Çilingirci Dükkanı Açmak

Çay Ocağı Açmak

çay ocağı açmak

Milletçe günün her saati içebildiğimiz çayı pazarlayarak çok para kazanmanız mümkün. Her şehirde çarşıda, pazarda bulunan çay ocakları adeta para basıyor. Ufacık bir ocağa bile girseniz 1.5 TL den aşağıya çay içemiyorsunuz. Bu işe girmek için de öyle çok büyük sermayeler gerekmiyor, az sermaye ile yapılabilecek işler arasında 10 bin liraya kadar bütçe ile yapabileceğiniz en karlı işlerdendir. Dükkanın kira giderine bağlı değişiklik göstermekle birlikte 10.000 TL ila 20.000 TL arası bir sermaye çok çok yeterli olacaktır. İyi bir lokasyonda dükkanınızı açın ve açılışa özel olarak kısa bir süreliğine ucuza çay satın. Bir zaman sonra artık düzenli müşterileriniz olmuş olacak ve para basmaya başlayacaksınız.

BUNU DA OKUYUN: Çay Ocağı Açmak – Maliyeti Ne Kadar ve İşin Püf Noktaları

Oto Yıkamacı Açmak

oto yıkamacı açmak

Altında arabası olmayan vatandaş neredeyse kalmadı. İnsanlarımızın çoğu “ayağımızı yerden kessin” mantığıyla ne kadar ucuz, eski de olsa bir adet araba edinmek istiyor. Siz de bu durumu avantaja çevirin ve arabası olanların arabasını yıkayarak para kazanın. Kaliteli bir oto yıkamacı açmak için 15.000 TL sermaye yeterli olacaktır. Gelen araçlara iyi bir hizmet verin, iyi yıkayın ve müşterileri düzenli müşteriniz haline getirmeye çalışın. Müşterileriniz ile samimi bir ilişki kurun, arabalar hakkında sohbet edin. Böylece artık piyasada bilinen bir oto yıkamacı olacağınız için insanlar arabasını yıkatmak için size getirecektir. Bunun sonucunda 15.000 TL giderinizi kısa zaman içerisinde çıkarabilir ve kar elde etmeye başlarsınız.

BUNU DA OKUYUN: Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır – Araba Yıkama İşi Maliyeti

Dondurma Dükkanı

dondurma dükkanı

Yaz aylarında yapılabilecek en karlı işlerin başında dondurma dükkanı geliyor. Sıcak yaz havalarında bir nebze de olsa serinlemek isteyen insanlar dondurmacıların önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor. Küçük çocuklar da dondurma dükkanlarının bir numaralı müşterisi 🙂 Eğer kısa süre içerisinde para kazanmaya başlayabileceğeniz bir iş arıyorsanız ve yaz ayları yaklaşmışsa hiç tereddüt etmeden bir dondurmacı açmalısınız. Çok küçük sermayeler ile bir dondurma dükkanı sahibi olabilirsiniz. Yaz aylarında kazanacağınız para ile başka sektörlerde de girişim yaparak sermayenizi büyütme imkanına sahipsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Dondurmacı Açmak – Dondurma Dükkanı Maliyeti ve Sektörün İpuçları

Seyyar Pilav

pilavcı

Az sermaye ile yapılabilecek işler içinde belki de en düşük sermaye ile yapabileceğiniz iş seyyar pilav satmaktır. Bununla birlikte en karlı işlerden de birisidir. Çünkü gıda üzerine bir iştir ve gıda üzerine olan tüm işler para kazandırmaktadır. İnsanlar her ne kadar lüks tutkularından ödün verse de karnı acıkınca ucuz yollu da olsa doymak zorundadır. Bu nedenle de gıda sektöründe iş yapan kişiler gerçekten iyi paralar kazanmaktadır. Seyyar pilavcı olmak için harcamanız gereken para yaklaşık 5.000 TL‘dir. Bu para bende var ve iyi pilav yaparım, pilav arabam zaten çoktan hazır diyorsanız hiç vakit kaybetmeden işe başlayın !

BUNU DA OKUYUN: Seyyar Pilav Satarak Para Kazanmak – Maliyet ve Karlılık [Analiz]

Burada size önerdiğimiz 7 iş haricinde başka sektörlere de girişebilirsiniz. Belki bizim aklımıza gelmeyen, ama 5-10 bin lira ile yapılabilecek pek çok farklı iş fikri vardır. Bunları da bize aşağıdaki yorumlar kısmından sizin iletmenizi bekliyoruz.

Sizlere önerdiğimiz her iş fikrinden çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Az sermaye ile yapılabilecek işler listemizdeki önerilerimiz ile sermayenizi büyütebilir ve daha büyük çaptaki işlere girişebilirsiniz. Unutmayın girişimciliğin sonu yoktur.

Hızlıca para kazanmak isteyen kişiler kısa zamanda 1000 TL kazanabilecekleri işleri merak ediyorlar. Günlük hayatta ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 1000 lira kazanmaları gereken kişiler için 10 günde 1000 TL kazandıran işler nelerdir anlatıyoruz. Makalemizdeki para kazanma yollarını uygulayarak 10 gün içerisinde ihtiyacınız olan parayı kazanabilir ve harcayabilirsiniz. İşte o önerilerimiz;

Kullanmadığınız Eşyaları Satın

kullanmadığınız eşyaları satın

Evinizde fazlalık yaratan eşyaları satarak para kazanabilirsiniz. Hepimizin evinde uzun süredir kullanmadığı, ihtiyacının olmadığı eşyalar vardır. Evin bir köşesinde tozlanmaya yüz tutmuş bu ürünleri 2.el satış platformlarında satarak ihtiyacınız olan 1000 TL’yi toplayabilirsiniz. Kullanmadığınız bilgisayar, telefon, tablet, bisiklet, oyun konsolu ne varsa satabilirsiniz. 10 gün içerisinde 1000 TL’lik satış yapmanız çok zor olmayacaktır. İkinci el ürünleri satmak için kullanabileceğiniz en basit platform ise Letgo’dur. Hemen Letgo’da bir profil oluşturarak “atsan atılmaz satsan satılmaz” denilen eşyaları satışa koyabilirsiniz.

Tadilat İşleri Yapın

tamirat işleri yapın

Tadilat – tamirat işlerinden anlıyorsanız bu işleri yaparak 10 günde 1000 TL kazanabilirsiniz. İyi bir usta özelliklerine sahip olmanız gerekiyor. Bir kombi tamiri, klima tamiri gibi teknik konularda beceriniz, bilginiz varsa bunu değerlendirebilir ve para kazanmanın keyfini sürebilirsiniz. 10 gün gibi kısa bir sürede tek bir işle dahi 1000 TL kazanç elde etmeniz mümkündür.

BUNU DA OKUYUN: Tadilat İşleri Yapmak İstiyorum Diyenlere 5 Öneri

Akıllı Telefon Alım Satımı

akıllı telefon alım satım

Hızlıca para kazanmak isteyen kişilerin en sık uyguladığı yöntemlerin başında akıllı telefon al-sat işi gelmektedir. Ülkemizde akıllı telefonlara olan ilginin oldukça yüksek olmasını değerlendirmelisiniz. Bu işi yapabilmek için cebinizde 5 bin TL kadar sermayenin olması iyi olacaktır. Sermayeniz ile piyasada en çok talep gören markaların akıllı telefonlarını alıp üstüne kar koyarak satabilirsiniz. 10 günde 1000 TL kazandıran işler arasında en kolay şekilde yapabileceğiniz iş budur.

Tarla İşçiliği Yapmak

tarla işçiliği yapın

Beden gücünü kullanarak para kazanmak isteyen kişilere tavsiye edebileceğimiz bir yöntem tarla işçiliği yapmaktır. Ülkemizde tarım sektörü her ne kadar çökmüş olsa da hala bir şeyler üretmenin amacında olan çiftçilerimiz var. Bu kişilerin ürün toplama, tarla çapalama gibi işlerini yapmak için tarla işçisine ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Büyükşehirlerde bir tarla işçisi günlük yevmiye olarak en az 100 TL kazanmaktadır. Ağır ve yorucu bir iş olan tarla işçiliğini yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu yöntemle para kazanabilirsiniz.

Köpek Gezdirmek

köpek gezdiriciliği

Son yılların en basit işlerinden birisi belki de köpek gezdirmektir. Hayvanlar ile aranızın iyi olduğunu düşünüyorsanız köpek gezdiriciliği yaparak 10 günde 1000 TL kazanç elde edebilirsiniz. Köpeği olan kişiler bu iş için hayli yüksek paralar ödüyorlar. Hele bir de zengin bir muhitte bu işi yapacaksanız bahşişler ve günlük ücretler ile çok iyi kazanç sağlarsınız.

BUNU DA OKUYUN: Köpek Gezdirerek Para Kazanmak

10 günde 1000 TL kazandıran işler arasından seçim yapmak size kalmıştır. Sizlere verdiğimiz 5 öneriden herhangi birisini uygulayabilirsiniz. Bu işler sayesinde kazanacağınız para ile tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

 

 

Mesaj Bırakabilirsiniz