Rent a Car Açmak – Oto Kiralama İşi Kurmanın Maliyeti

Karlı bir yatırım yaparak Rent a Car açmak istiyorsanız size iyi bir tercih yaptığınızı söyleyebiliriz. Ülkemizde araba fiyatlarının giderek pahalılaşması insanları araba almak yerine araba kiralamaya sevk ediyor. Siz de bu durumu değerlendirerek acil arabaya ihtiyacı olan kişilere araba kiralayarak iyi bir gelir getiren iş sahibi olabilirsiniz. 2019 yılında Rent a Car açmak için ne kadar sermaye gerekir, Rent a Car işinden para kazanmanın püf noktaları nelerdir sizlere anlatacağız.

Rent a Car Açmak

rent a car dükkanı açmak

İngilizce bir ifade olan “Rent a Car” kelimesi araba kiralama anlamına gelmektedir. Piyasada daha çok Rent a Car’cılık olarak bahsedilen bu iş için cebinizde 200.000 TL sermaye olması gerekmektedir. Öyle ki 2019 yılında ortalama bir araba almak için 30-50 bin lira arası cebinizden para çıkacaktır. 4-6 araçlık bir rent a car filosu kurmak için en az 200 bin liranızın olması gerekmektedir.

Satın alacağınız araçlarda fazla masraf yapmadan uygun 2.el, temiz araba almaya bakmalısınız. Bu işte en önemli şey aracın sağlamlığı ve piyasada bilinen, sık kullanılan araçlara sahip olmaktır. Çok eski ve hurdaya çıkmış olan araçlardan uzak durulmalı.

Rent a Car açmak için kendinize uygun bir dükkan bulmalısınız. Müşterilerin size kolay ulaşabilmesi için bu noktayı seçerken insan trafiğinin yoğun olduğu, işlek noktalarda açılış yapmalısınız. Sektöre yeni girdiğinizden  pek araç kiralayamayabilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Zaman ile müşteriler sizi tanıdıkça referans yolu ile yeni müşteriler kazanacaksınızdır.

Rent a Car Açmak İçin Yasal Prosedürler

rent a car açmak için yasal prosedürler

Her işte olduğu gibi Rent a Car açmak için de tabii olmanız gereken bazı yasal prosedürler var. Sizler için Ek İş Ajandası olarak rent a car sektöründe iş yapabilmek için yasal prosedürleri araştırdık ve bazı bilgiler topladık. Aşağıdan maddeler halinde prosedürler hakkında bilgi alabilirsiniz.

– Rent a Car dükkanının kapalı alanı en az 80 m2 olmalıdır.
– İşletmede araç takip sistemi GPS kullanılmalıdır.
– Araçların dükkan dışına veya kamu alanına park edilmesi yasaktır.
– İşletmede yanıcı veya patlayıcı madde bulundurulması yasaktır.
– İşletme otoparkında LPG’li araçlar park edilmeyecektir.
– İşletme içerisinde tuvalet bulunmalıdır.
– İşletmenizde güvenlik kameraları ve kamera kayıt sistemi olmalıdır.

Bu şartları karşıladığınıza eminseniz hemen bağlı bulunduğunuz belediyenin “İş Yeri Ruhsatı Alma” birimine aşağıdaki belgelerle birlikte başvurarak ruhsat işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Ruhsat için gerekli belgeler;

– 2 adet vesikalık fotoğraf (şirket işletmesi için gerek yoktur, şahıs firması ise gereklidir)
– Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve Adli Sicil Kaydı fotokopisi
– SGK’ya kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
– İşletici Kimlik Bildirme Belgesi fotokopisi
– İmza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (şahıs şirketleri için gerekli değildir)
– Vergi Levhası fotokopisi
– Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi fotokopisi
– Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi fotokopisi
– İşyeriniz kiralıksa kira sözleşmesi fotokopisi (sözleşme tapuda adı geçen mülk sahipleri ile yapılmalı ve belgenin aslı veya noter tasdikli sureti getirilmelidir)
– Muvafakatname (en az 8 daireli apartman altında açacaksanız gereklidir)
– İş yeri krokisi
– İtfaiye Uygunluk Raporu
– ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

Biraz kalabalık bir belge toplama aşaması olsa da kolaylıkla bunları halledip başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Rent a Car İşinin Püf Noktaları

rent a car işinin püf noktaları

Her ticari iş kurmada olduğu gibi Rent a Car açmak isteyen bir kişi de kısa zamanda maksimum karı elde etmek, bununla birlikte araç filosu kurarken yapmış olduğu yatırımı en kısa sürede amorti etmek ister. İşte sizlere Rent a Car işinde faydası dokunacak bazı ipuçları.

– Araç satın alma konusundan pek anlamıyorsanız araba bakarken yanınızda bilgili bir kişi ile gidin. Olmayacak arabalara aşırı paralar ödemekten kurtulursunuz.
– İkinci el araba alırken aracın kilometresi ve yaşına dikkat edin. Çok fazla masraf çıkartan araç modellerini satın almaktan kaçının.
– Araçlarınınız sigortasını sakın ihmal etmeyin. Bunun için internette “Rent a Car Kaskosu” araştırmasını yapabilirsiniz.
– Araçların tamamını manual vites almayın. Araçlarınız arasında mutlaka 1 adet otomatik vites araç olsun. Özellikle bayan müşteriler otomatik vites araç kullanmayı daha pratik buldukları için bu yönde bir istekleri olabiliyor.
– Hızlıca müşteri çekebilmek için kartvizit basımı yapıp çevre esnafa dağıtım yapın.
– Müşteriye karşı güleryüzlü olun ve onları kazıklamaya çalışmayın. Belki birini kazıklarsınız ancak bir daha adam akıllı müşteri bulmakta zorlanırsınız.
– Fiyat politikanızı her cebe uygun olarak belirleyin. Bu nedenle de çok lüks araç satın alımı yapmayın. Orta sınıf aracı alarak orta sınıflara uygun kiralama bedeli ile kiralayın.

Rent a Car İşinde Ne Kadar Kazanırım ?

rent a car işinden ne kadar kazanılır

Oldukça karlı bir iş olduğunu söyleyebileceğimiz Rent a Car işinde geliriniz iş potansiyeline göre büyük değişiklik gösterecektir. Bu nedenle net bir rakam söylemek çok zordur. Örneğin yaşadığınız şehirde 1 günlük araç kiralama bedeli olarak ne kadar talep ediliyor, piyasa fiyatları ne durumda bunları bilmek gerekiyor.

Düz bir hesap yapıp günlük 100 TL’den kiralama yaptığınızı ve her hafta 5 aracınızı 4 gün kiraya verdiğinizi düşünürsek aylık cironuz 8.000 TL olacaktır. Bölgenizdeki kiralama piyasası ve araçların boş kalma durumuna göre ciro artabilir veya azalabilir.

One Response

  1. Mustafa

Mesaj Bırakabilirsiniz