Tasarruf Yöntemleri Arayanlara 5 Önemli Tavsiye

Kurumsal bir şirkette maaşlı olarak çalışan kişiler genellikle tasarruf edememekten şikayetçi. Ay sonu geldiğinde maaşlarından bir şey kalmadığını fark eden beyaz yakalı çalışanlar genellikle tasarruf yöntemleri üzerine araştırmalar yapıyorlar. Etkili tasarruf teknikleri ile aslında maaştan para arttırmak çok kolay. Bu yazımızda herkesin uygulayabileceği 5 tasarruf yöntemini anlatacağız.

Tasarruf Lambaları Kullanmak

tasarruf lambaları kullanın

Elektrik faturalarına arka arkaya yapılan zamlar cepleri yakmaya başladı. Geçmiş dönemlere göre daha tuzlu gelen elektrik faturalarından tasarruf etmek için evdeki tüm lambalar tasarruflu ampuller ile değiştirebilirsiniz. Bu küçük ama etkili tasarruf yöntemi ile faturanızdaki azalışı farketmeniz çok sürmeyecektir.

Damlayan Muslukları Tamir Etmek

damlayan muslukları tamir edin

Her evde mutlaka damlayan musluklar bulunur. Günde 24 saat şıp şıp damlayan bir musluktan ayda kim bilir kaç m3 su akıyor. Yapılan bir araştırmaya göre günde 24 saat kesintisiz olarak damlayan bir musluktan ayda 5-7 metreküp arası su tüketimi oluyor. Suyun metreküp fiyatını 4 TL olarak baz alırsak 1 musluğun bize ekstra maliyeti maksimum ayda 28 TL. Görünüşte az bir rakam gelebilir ancak ne diye bu parayı ödeyelim ki ? Eğer biraz musluk tamirinden anlıyorsanız hemen elinize anahtarı, tornavidayı alın ve musluğu tamir etmeye başlayın. Her ay faturadan yapacağınız tasarruf sizi mutlu edecektir.

Sigarayı Bırakmak

sigarayı bırakın

Tasarruf yöntemleri arasında en çok cebinize katkı sağlayacak şey sigara içmeyi bırakmaktır. Ayrıca sadece cebinize değil sağlığınıza da katkı sağlayacaktır. Günde bir paket sigara içen bir kişi ayda 400-500 TL sigaraya para harcıyor. Hele birde eşiniz de sigara içiyorsa ayda 1.000 TL sigaraya para ödüyorsunuz demektir. Karı-koca sigarayı bırakarak inanılmaz tasarruflar yapabilirsiniz. Karı koca yılda 12.000 TL tasarruf yaptığınız takdirde bu parayı daha keyifli şeylerde harcayabilir, gezi tatil gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Toplu Taşıma Kullanmak

toplu taşıma kullanın

Benzin fiyatları her geçen gün artıyor. Rekor fiyatlara gelen benzinden tasarruf etmek için toplu taşımayı kullanmak sizin için iyi bir tasarruf yöntemi olacaktır. Arabanızı sadece çok acil durumlarda kullanabilirsiniz. Toplu taşıma ile büyükşehirlerde bir çok noktaya kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Böylece kolayca tasarruf yapabilir ve birikim elde edebilirsiniz.

Enpara Kullanmak

enpara kullanın

Çoğu kişinin bilmediği Finansbank Enpara banka hesabı müşterilerine pek çok avantaj sunuyor. Hesabınızda birikim hesabı açabiliyor ve her gün düzenli olarak dijital kumbaranıza para atabiliyorsunuz. Ayrıca Enpara’da düzenlenen kampanyalar sayesinde yaptığınız bazı harcamaların bir miktarını iade alıyorsunuz. Örneğin Spotify’den premium hesap alıyorsanız aylık 15 TL ödemeniz gerekecektir. Fakat bu ödemeyi Enpara ile yaparsanız ödediğiniz miktarın yarısını iade alırsınız ve Spotify Premium’u sadece 7.5 TL’ye mal etmiş olursunuz. Küçük ama etkili bir tasarruf yöntemi olarak bu seçeneği de değerlendirmelisiniz.

Sizin de kendiniz için uyguladığınız özel tasarruf yöntemleri varsa bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz. “Editör bey ben şöyle bir şey uyguluyorum bunun karşılığında her ay X TL tasarruf ediyorum” benzeri yorumlarınızı bekliyoruz.

Mesaj Bırakabilirsiniz