Para Biriktirmek İsteyenlere 7 Tavsiye – Para Biriktirmenin Yolları

Maaşınızın elinize geldiği gibi uçup gittiğine şahit oluyorsanız artık para biriktirmenin yolları nelerdir öğrenme vaktiniz gelmiş demektir. Daha ayın başında maaşın yarısının gereksiz şeylere gittiğini düşünüyor ve para biriktirmenin yollarını arıyorsanız yazımızı okumalısınız.

Para biriktirmek isteyenlere vereceğimiz tavsiyeler ile birikim yapmaya başlayabilir ve gelecekte emekliliğiniz için bir güvence sağlayabilirsiniz. Unutmayın bugün genç ve sağlıklı bir insan olarak çalışıyorsunuz, ancak gün gelecek artık iş göremez hale geleceksiniz. O yüzden mutlaka yaşlılık günlerinizi de düşünerek para biriktirmenin yollarını öğrenin.

Fazla Borçlanmayın

fazla borçlanmayın

Para biriktiremeyen, maaşını ilk haftada bitiren kişiler genellikle çok fazla borç yaparlar. Özellikle kredi kartı kullananlar bir çok şeyi taksitli olarak aldıkları için her akıllarına geleni alırlar. Bunun sonucunda aylarca bu borçları ödemek için çalışırlar. Maaşı zaten düşük olan anca borçlarını ödeyebildiği için para biriktiremez. Bu tehlikeli durumu bir an önce bırakın ve kredi kartı ile borçlanmayın. Eğer illaki alacağınız bir ürün ise tek çekim ile almaya çalışın.

Spotify, Netflix, Beinsports Aboneliklerinizi İptal Edin

spotify netflix aboneliklerinizi kapatın

Müzik, dizi, futbol vs için aldığınız bu aboneliklere ayda fahiş miktarlar ödüyor olabilirsiniz. Günümüzde bu 3 aboneliğe de sahip olan kişi kafadan 100 – 200 TL arası bir ücret ödemektedir. Tam fiyatları bilmiyoruz ancak içlerinde en pahalısı da Beinsports olmalı. Bu aboneliklerinizi iptal ederek tasarruf ettiğiniz parayı birikimlerinizin içine katabilirsiniz.

Evde Su Arıtma Sistemi Kurun

su arıtma cihazı kurun

Damacana su için ayda ne kadar para ödediğinizi biliyor musunuz ? Oldukça fazla bir rakam olduğuna eminiz. 2019 yılında 19 litre bir damacana ortalama 12 – 15 TL arasından satılıyor. Ayda damacana suya tahmini olarak 100 – 150 TL ödediğinizi varsayarak evinize su arıtma sistemi kurarak 1 yılda çok iyi tasarruf sağlayabilirsiniz. Sağladığınız tasarruflar ile para biriktirmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Sigaradan Kurtulun

sigaradan kurtulun

Hem sağlığımıza hem de cebimize zararlı olan sigaraya servet ödüyoruz. Tam bir cep düşmanı olan sigarayı bırakarak çok iyi tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin 1 paket parliament için günde 13.5 TL ödeyen bir kişi ayda tam 405 TL sigaraya ödüyor. Bu korkunç bir rakam. Bu parayı biriktirerek ve biriktirdiğiniz parayı değerlendirerek geleceğe daha güvenle bakabilirsiniz.

Tasarruflarınızı Borsaya Yatırın

tasarruflarınızı borsaya yatırın

Para biriktirmenin yolları arasında yatırım yapmakta vardır. Üstteki adımlarda anlattığımız yollarla yapacağınız tasarrufları, birikimleri borsada değerlendirebilirsiniz. Uzun süre boyunca borsaya yapacağınız düzenli yatırım ile hem birikimlerinizi arttıracaksınız, hem de gelecek için güzel bir para kumbarasına sahip olmuş olacaksınız.

BUNU DA OKUYUN: Ayda 500 TL Borsa Yatırımı Yaparak Servet Sahibi Olmak

BUNU DA OKUYUN: Borsada Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri – Temettü Yatırımcılığı

Birikim Hesabı Açın

birikim hesabı açın

Para biriktirmek istiyorum ama disipli değilim diyorsanız birikim hesabı açmak tam size göre. Bu hesap türünün olduğu en iyi banka ise Finansbank Enpara’dır. Birikim hesabında kazancınızdan istediğiniz kadar bir miktarı hesabınızda uygun faiz ile değerlendirebilirsiniz. Paranız hem birikecek hem de yüksek faiz ile faiz kazancı elde edecektir.

Biriktirdiğiniz Paralarla Altın Alın

altın alın

Para biriktirmenin yollarını arıyorum ama risk almak istemiyorum diyenler için güvenli yatırım aracı olan altına yatırımı tavsiye ederiz. Maaşınızdan arttıracağınız paralar ile düzenli olarak altına yatırım yaparak hem birikimlerinizi koruyabilir, hem de altının değer kazancından kar edebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz