Temizlik şirketi kurmak! Temizlik şirketi nasıl açılır ve kurulur? Gerekli belgeler ve izinler

Temizlik şirketi kurmak için gerekli izinlerin alınması ve belgelerin tamamlanması gerekir. Bu belgelerin tamamlanması kurulacak şirketin türüne göre değişiklik gösterir. Bireysel ya da sermaye şirketi kurulabilir.

Bireysel şirket olarak temizlik şirketi kurmak isteyen kişilerin evrak işleri hazır ise, vergi levhası ilgili kurumdan aynı gün alınabilir. Sermaye şirketi olarak kurulan temizlik şirketlerinde ise, gerekli evraklar hazır ise vergi levhası alma süresi 4 ila 6 gün arası sürer.

Ardından şirketin kurulmak istendiği şehrin belediyesinden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmalıdır. Bu belgenin temini de birkaç gün sürecektir.

Tüm bu işlemler temizlik şirketi kurmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şeylerdir.

Bireysel şirketi türleri:

 • Şahıs şirketi kuruluş işlemleri
 • Adi şirket-adi ortak kuruluş işlemleri

Sermaye şirketi türleri:

 • Limited şirket kuruluş işlemleri
 • Anonim şirket kuruluş işlemleri

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Temizlik şirketi kurmak için gerekli dökümanlar şunlardır:

 • Şirket kurmayı düşünen kişinin kimlik fotokopisi
 • Üç adet vesikalık biyometrik fotoğraf
 • İşyeri kira sözleşmesinin aslı ya da fotokopisi

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli İzinler Nelerdir?

Temizlik şirketi kurmak için alınması gereken izinler aşağıdaki gibidir:

 • Vergi dairesi kaydı,
 • Ticaret odası kaydı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kaydı,
 • Açılması düşünülen şirketin bağlı bulunduğu belediyeden alınması gereken işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı.

Alınması gereken izinler, belgeler ve kayıtlar bu şekildedir.

Temizlik sirketi kurmak1

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Temizlik şirketi kurmak için alınabilen yardımlar çeşitli ve iyi miktardadır. Bu yardımların en başında KOSGEB yardımları yer alır. Bu yardımların miktarları ve çeşitleri zamanla farklılık gösterir. KOSGEB yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler ise en yakın KOSGEB ofisi ile iletişime geçerek temizlik şirketi kurma yardımları ile ilgili bilgi alabilirler.

Temizlik Şirketi Aylık Giderleri Nelerdir?

Her temizlik şirketinin belirli başlı aylık giderleri bulunur. Bu giderler çalışan ücretleri, iş yeri kirası gibi giderlerdir. Bu giderlerin dışında, temizlik şirketi aylık giderleri şunlardır:

 • Her Ay Ödenen Katma Değer Vergisi: Satışlardan tahsil edilen KDV değeri ve giderlerin ve mal alımları sonucunda ödenen KDV toplamı kadardır.
 • Düzenli Çalışanlar İçin Sigorta Primi ve İşçilerin Gelir Vergisi: Bu değer işçilerin sayısına ve aldıkları ücrete göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak çalışanlara verilen toplam maaş değerinin %48’i değerinde alınabilir. Örnek vermek gerekir ise 2.324 Türk Lirası yani asgari ücretle çalışan bir işçinin aylık sigorta primi ve işçi gelir vergisi 1.133 Türk Lirası’dır.
 • Her Ay BAĞKUR Sigorta Primi: Şirket kurulur kurulmaz BAĞKUR sigortalılığı otomatik olarak başlar. Ancak şirket sahibinin başka bir işte sigortası var ise, BAĞKUR kaydı zorunlu değildir ve prim ödemek zorunda da değildir. Aylık BAĞKUR 1.235 TL miktarındadır. Her ay düzenli bir şekilde ödeme yapılır ise 5 puanlık indirim yapılır.
 • Üç Ayda Bir Stopaj Vergisi: İşyeri kirası, alınan serbest meslek makbuzları ve işçilerden kesilen gelir vergilerinin, sorumlu kişi tarafından vergi dairesine ödenmesi istenen vergi türüdür. Örnek vermek gerekir ise, gerçek kişi ‘den bir işyeri kiralarsanız, mülk sahibinin elde ettiği kira gelirinin, gelir vergisini keserek, devlete ödemeniz gerekmektedir. Kestiğiniz bu gelir vergisi, stopaj kesintisidir.
 • Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi: Temizlik şirketinin yıllık karı üzerinden hesaplanır. Daha önce ödenmiş geçici vergiler var ise, bu vergiden düşülür.
 • Meslek Odası Üye Aidatları: Bağlı olunan meslek grubu aidat ödemeleridir. Temizlik şirketleri için ticaret odası aidatı geçerlidir.
 • Aylık Muhasebe Servis Ücretleri: Şirketin alacağı aylık muhasebe hizmeti ücretidir.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gereken Maliyet Ne Kadardır?

Temizlik şirketi kurmak için gereken fiyat yaklaşık olarak 2.200 ile 2.300 Türk Lirası civarıdır. Bu miktar kurulan şirketin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Temizlik şirketi kurmak için yapılması gerekenler kısaca bunlardır. Gerekli şartların karşılayan kişiler kolaylıkla temizlik şirketi sahibi olabilirler.

İnsanlar yoğun bir iş temposu içinde oldukları için temizlik için zaman ayıramazlar. Bu gibi durumlarda temizlik işi kurmak karlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Çünkü günlük temizlik hizmeti fiyatları 300 TL’den başlıyor ve 1000 TL’ye kadar çıkıyor. Temizlik şirketlerini daha iyi bir konuma getiren tam da kadınların çalışma yaşamına daha aktif katılımıdır. Temizlik işi açarak hem yüksek kazanç elde edebilir hem de sektörde daha düşük maliyetle iş kurma avantajına sahip olabilirsiniz.

Temizlik şirketi kurulması

temizlik şirketi kurulması

Kurulacak temizlik şirketinin sağlıklı çalışabilmesi için hizmet alanınızın son derece geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Geniş bir hizmet yelpazesine sahip bir temizlik şirketi, yılın herhangi bir zamanında müşteri bulacaktır. Temizlik şirketlerinin en büyük avantajı sürekli artan site tarzı binalardır. Hem kurumsal hem de özel konutlar için verilen bu temizlik hizmetleri sayesinde birçok temizlik firmasının kar marjı oldukça yüksektir.

İşinize başlamadan önce, bir temizlik şirketinin en fazla işi yapabileceği ortamları seçmek önemlidir. Konut yoğunluğunun yüksek olduğu metropollerde temizlik firmaları her zaman tercih edilmektedir. Ev temizliğinden apartman temizliğine kadar çok geniş bir yelpazeye hizmet verebilmelisiniz.

Not: Temizlik şirketi kurmak dışında fikir almak için 112 Mağaza Açma Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Temizlik şirketi kurulması

Temizlik işine başlamak için detaylı bir araştırma yaptığınızda bu alanda deneyimli personelin son derece önemli olduğunu fark ediyorsunuz. Hem iç hem de dış temizlik konusunda deneyimli personel ile çalışmak şirketin başarısına doğrudan etki etmektedir. Özellikle dış mekan temizliği söz konusu olduğunda eğitimli ve sertifikalı temizlik personeli ile çalışmalısınız.

Bunun yanında geniş bir ölçekte hizmet sunabilmeniz de büyük önem taşımaktadır. B. Alışveriş merkezlerinin ve şirket binalarının temizliği. Bir temizlik şirketi kurmak, düşündüğünüzden çok daha karmaşık bir süreç olabilir.

Hem belgelerin oluşturulması hem de uzun bir şirket sitesinin organizasyonu oldukça zahmetli bir süreçtir. Temizlik şirketi kurarken birçok belgenin önceden hazırlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belediyeden alacağınız ruhsat ile temizlik şirketinizi kolaylıkla açabilirsiniz.

 

Bir temizlik Şirketi Kurma maliyeti

Temizlik işi kurmanın maliyeti, başlangıç ​​aşamasında en sık sorulan sorulardan biridir. Firmanız şahıs firması ise ortalama 5.000 ile 10.000 TL arasında bir sermaye talep ediyoruz. Ancak firmanızdaki temizlik malzemelerinin en kaliteli olması ve çalışanlarımızın bu süreçte deneyimli olması büyük önem taşımaktadır.

İşletmenizi kurarken müşteri çekmek zor olduğu için, ilk 6 ay çalışanlarınızın maaşlarını ödeyebilmeniz için sermayenize de dikkat etmelisiniz. Maliyete dükkan kirası, iç dekorasyon malzemeleri gibi birçok farklı malzeme dahildir. Temizlik solüsyonları, temizleme fırçaları, kovalar, dış cephe ekipmanları, elyaf havlular, çekler gibi birçok malzeme maliyet kalemleriniz arasında yer almaktadır. Ev temizliğinden dış temizliğe kadar geniş bir yelpazede hizmet vermeyi düşünüyorsanız malzeme listeniz de oldukça geniş olacaktır.

 

Temizlik şirketi Kazancı

Bir temizlik işi kurarak kâr etmek, günümüzde en düşük maliyetli, en yüksek kârlı iş fikirlerinden biridir. Apartman trafiğinin yoğun olduğu bir yerde işletmenizi açarsanız birçok lokasyon için temizlik hizmeti alabilirsiniz. Bu lokasyonlarda çöp toplama, merdiven temizliği, ayda bir pencere temizliği, asansör temizliği, bodrum ve bahçe temizliği gibi birçok iş detayı bulunmaktadır. Temizlik şirketlerinden elde edilen gelir de bu bağlamda ilginç.

Bu alanda bir iş kurarsanız, geliriniz aldığınız iş sayısına ve çalıştırdığınız kişi sayısına bağlı olacaktır. Kârınız için belirleyici faktör, piyasada ne kadar süre kaldığınızdır. Genelde ayda 5.000 TL ile 15.000 TL arasında kazanıyor. Ancak yeni bir sektöre giren bir şirket için bu kazançlar biraz daha düşük olabilir.

Çünkü bu süreçte hem kendinizi ortama tanıtmanız hem de birçok web sitesinin işini almalısınız. Ayrıca ev temizlik personelinizin iyi çalışması da büyük önem taşımaktadır. Gelirinizi etkileyen faktörler arasında iş geçmişi, referanslar, promosyonlar ve iş bağlantıları yer alır. Bir temizlik şirketi kurmak söz konusu olduğunda iyi bir ortam çok önemlidir. Ayrıca çalışan sayısı da temizlik şirketinin sonucuna güçlü bir şekilde etki etmektedir.

Temizlik işine başlamak için gerekli belgeler

Bir temizlik işi başlatmak için gereken belgeler, işin türüne göre değişir. Bu belgeler bir ortaklık veya şirket olarak hazırlanmalıdır. Üç farklı alan vardır: ev temizliği, ticari alan temizliği ve özel temizlik. Bu alanlardan birini seçebilir veya hepsinde genel bir aktivite yapabilirsiniz. Ancak yeni kurulmuş bir şirket olarak bile tek bir alan seçerek kurumsal büyümeyi kontrollü bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu alanda hazırlanması gereken belgeler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • iki fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • İkametgah
 • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi
 • Yangın güvenliği raporu

Bu tür belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gereklidir. Bu belgelere ek olarak şirketinizi anonim şirket haline getirmeyi düşünüyorsanız vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri ve şirket sicili gibi belgeler de istenmektedir. Bu süreçte gerekli belgeler hakkında belediyenin güncel belge bilgilerinin bilinmesi oldukça önemlidir.

KOSGEB temizlik firması desteği

Temizlik şirketi kurmak istiyorsanız KOSGEB desteğine de ihtiyacınız var. Bu alanda profesyonel olarak alacağınız hizmetlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şey iş projenizin çok iyi olmasıdır. Büyük şehirlerde önemli bir ihtiyaç olan temizlik şirketleri de devlet tarafından destekleniyor. KOSGEB temizlik işletmesi desteği de şirket kuruluş sürecinde önemli bir sermaye desteği olarak sizlere sunulmaktadır.

KOSGEB finansman olanaklarından yararlanabilmek için şirketin hizmet sektörünün NACE kodları altında listelenmesi gerekmektedir. İşe başladıktan sonra KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı üzerinden başvurmanız çok önemlidir. Finansman başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılmalıdır.

Buradan önce KOSGEB kaydı oluşturun. Ardından KOBİ beyannamesini doldurun. Ardından Girişimciliği Geliştirme Destek Programından finansman başvurusunda bulunun. Hibe almak için çok iyi bir projeye ihtiyacınız var. Bu süreçte, başvurunuzu gönderirken projenizi daha da belirtebilirsiniz.

 

Okuyun: Ev işverenleri

Temizlik şirketi kurmak isteyenlere öneriler

Bir temizlik işine başlamak, düşündüğünüzden daha zordur. Birçok işletmede açılıştan sonraki ilk günlerde genellikle geniş bir personel ihtiyacı bulunmazken, temizlik şirketinde kurulumun ilk gününde görevlendirilen personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kişilerin profesyonel olmaları da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Temizlik şirketi kurmak isteyenler için öneriler şu şekildedir:

İşinize kesinlikle insanların çalıştığı bir yerde başlamalısınız.
Ev temizliği genellikle en kolay alandır. Bu nedenle ilk olarak dairelerde temizlik işlerini üstlenebilirsiniz.
Çok geniş bir hizmet alanı seçmek yerine tek bir alanda çalışmak, ilk etapta daha hızlı hareket etmenizi sağlar.
Reklam ve promosyonlar çok önemlidir. Bu alanda binalara el ilanları dağıtabilirsiniz.
Çalışanlarınızın profesyonel ve güler yüzlü olduğundan emin olmalısınız.
Ayrıca belgelerinizin eksiksiz olduğundan ve lisansınızın kullanılabilir olduğundan emin olun.
Bir temizlik şirketi açmak istiyorsanız, belirli bir süre için nakit sermayenizin olması gerekir. Tüm bu faktörler de şirketinizin başarısını destekler.

Mesaj Bırakabilirsiniz