Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır? Cafe İçin 60 Bin TL KOSGEB HİBE Kredisi

Hayalinizdeki cafeyi açmayı planlarken ihtiyacınız olan sermayeyi düşünüp vazgeçiyor olabilirsiniz. Cafe, çay bahçesi, kahveci gibi işletmeleri açabilmek için güçlü bir sermayeye ihtiyacınız var, bu son derece normaldir ama bunun için endişelenmemelisiniz. Çünkü KOSGEB cafe, çay bahçesi gibi işletmelere geri ödemesiz hibe desteği ve faizsiz kredi seçenekleri sunuyor. Yeni girişimcilerin kendi işlerini kurabilmesi için KOSGEB tarafından sağlanan bu destek hakkında bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır, Kosgeb cafe açanlara KOBİ hibe kredisi veriyor mu ? Hepsini bu makalemizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

KOSGEB Nedir – KOBİ Nedir – Ne İşe Yarar ?

Kosgeb nedir Kobi nedir

KOSGEB, KOBİ seviyesindeki işletmelerin geliştirilmesi, büyümesi amacıyla kurulmuştur. KOBİ kelimesi de Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in kısaltmasıdır. KOBİ’leri kısaca şöyle açıklayabiliriz. Yıllık 125 milyon TL ve bu rakamın altında net satış yapan tüm ticari işletmeler KOBİ sınıfına girmektedir.

KOBİ’ler kendi arasında 3’e ayrılır. Bunlar “Mikro Ölçekli KOBİ”, “Küçük Ölçekli KOBİ” ve “Orta Ölçekli KOBİ” dir.

Genellikle yeni girişimciler tarafından kurulan, az sayıda personelin istihdam edildiği işletmeler “Mikro Ölçekli KOBİ” sınıfına girmektedir. Yılda 3 milyon TL ve daha az net satış yapan ve çalışan personel sayısı 10’dan küçük olan işletmeler Mikro Ölçekli KOBİ’dir.

KOSGEB Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kosgeb hakkında doğru bilinen yanlışlar

KOSGEB hakkında en çok merak edilen şey kesinlikle kredi desteğinin kimlere verildiğidir. Televizyon reklamları ve haberler nedeniyle halkta “KOSGEB iş kurmak isteyen herkese hibe kredisi veriyor” algısı oluşmuştur. Bununla birlikte hiç bir sermayesi olmayan kişilerin dahi KOSGEB ile iş kurabileceği, KOSGEB’in kapıdan içeri giren herkese koşulsuz şartsız XX.XXX TL destek verdiği sanılmaktadır.

KOSGEB hakkında doğru bilinen en büyük yanlış budur. KOSGEB sadece halihazırda işini kurmuş ve işini geliştirmekte olan kişilere destek sunar. Girişimci kişi iş yerini kurarken yaptığı tüm masrafları kendi cebinden, kendi sermayesi ile öder. Daha sonra yaptığı bu harcamaların faturalarını KOSGEB’e de bildirerek oradan geri ödeme alır, destek alır.

Özetle KOSGEB girişimcilere diyor ki “ey girişimci kişi, sen önce işini kur ve işini yapman için hangi ekipmanlar gerekliyse onları satın al, faturalandır. Sonra ben sana bu harcamalarının bir kısmını geri ödeyeyim.”

KOSGEB Cafe İçin Kredi Desteği Veriyor Mu ?

KOSGEB cafe için kredi desteği veriyor mu

KOSGEB oldukça geniş bir yelpazede farklı sektörlere destek vermektedir. Desteklenen sektörler KOSGEB’in sisteminde NACE kodları ile belirtilmiş ve bu sayede girişimcilerin hızlıca girmeyi düşündükleri sektörün desteklenip desteklenmediği öğrenebilmeleri amaçlanmıştır.

Yaptığımız araştırma neticesinde KOSGEB’in cafe, çay bahçesi tarzı -içerisinde kahve, çay vb. meşrubatların tüketildiği- işletmeleri desteklediğini tespit ettik.

KOSGEB’in resmi internet sitesinde yayınlanan ve tüm NACE kodlarının yer aldığı liste şuradadır; KOSGEB Desteklenen Sektörler

KOSGEB Cafe Desteği

Yukarıdaki desteklenen işletme türleri listesinde 56 nolu olarak belirlenmiş “Yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetleri” ana başlığının altındaki 56.10.19 nolu “Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafe ve kafeteryaların faaliyetleri” ve 56.29 nolu “Diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri” başlıkları cafelerin desteklediğini belirtmektedir.

Eğer açacağınız cafe içerisinde içecek yanında atıştırmalık yiyecek ve tatlı vb. olacak ise 56.10.19 nolu NACE kodunu, sadece içecek üzerine çalışacaksanız 56.29 nolu NACE kodu ile başvuru yapmalısınız.

Cafe İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır ?

kosgeb 60 bin tl hibe kredisi

Cafenizi açtıysanız, içerisine yapılması gereken yatırımları, teçhizatları satın aldıysanız artık KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı üzerinden KOSGEB’in veritabanına işletmenizi kayıt etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB KOBİ Veritabanı

Veritabanına şirketinizin türüne göre kayıt yapmalısınız. Cafe için şahıs şirketi mi kurdunuz yoksa Limited şirket mi kurdunuz bu önemlidir. KOSGEB sistemine tüm bilgileri doğru bir şekilde vermelisiniz. Sisteme kayıt oldukça kolaydır. Eğer zorlanırsanız şuradaki resimli anlatım ile sisteme nasıl kayıt olunacağını görebilirsiniz.

KOBİ kaydınızı oluşturduktan sonra Girişimci Destek Programı’na başvurabilirsiniz. 2022 itibarıyla KOSGEB yeni girişimcilere 60 bin TL hibe vermektedir. Cafe için başvuracak bir kişi de bu rakam kadar desteği KOSGEB’ten alabilir.

KOSGEB 60 Bin TL Hibe Şartları [Geri Ödeme Nasıl Alınır]

KOSGEB 60 bin TL hibe şartları

  • Yeni girişimci desteği geri ödemesiz olarak verilir. Hibe kredisidir.
  • Destek son 1 yıl içerisinde kurulmuş olan gerçek kişi statüsündeki şirketlere verilmektedir (şahıs şirketi)
  • Geleneksel girişimci desteği programında yeni girişimciler için 5.000 TL kuruluş desteği sağlanır.
  • Geri ödeme alabilmek için şirketinize aldığınız tüm ekipmanlar, teçhizatlar faturalı olmalıdır.
  • Ekipmanların faturası sizin adınıza kesilmelidir. Tüm ekipman ödemelerini kendi adınıza olan banka hesapları / kredi kartları ile yapmalısınız. Başkasının hesabı ile yapılan ödemeler kabul edilmez.
  • Geri ödeme desteği Ankara, İstanbul, İzmir gibi 1.bölge ve 2. bölge şehirlerde %50, diğer şehirlerde %60’dır.

Kosgeb’in işletmelere sağladığı hibe kredisinin diğer detayları için aşağıdaki görsele göz atabilirsiniz;

KOSGEB geri ödeme

Cafe için KOSGEB desteği nasıl alınır basitçe anlatmaya çalıştık. Umarız yazımızdaki bilgilerden yararlanmış ve KOSGEB’in çalışma şeklinden az çok bir şeyler anlamışsınızdır.

Eğer iş planınızın KOSGEB kurulundan onay alacağını düşünüyor ve cafeniz için KOSGEB desteği alabileceğinizi düşünüyorsanız vakit kaybetmeden KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitim programına kayıt olun ve girişimcilik eğitimini tamamlayın.

Kolay gelsin…

Mesaj Bırakabilirsiniz