Çinli Gelin KOSGEB’den Aldığı Destekle Kendi İşini Kurdu

Hayatta bir girişim yapabilmek için önce cesur olmak ve işe inanmak gerekiyor. Çoğu kişi bir işe daha başlarken havlu atıyor ve yapmak istediklerini gerçekleştiremeden hayatına devam ediyor. Bu yazımızda Çinli gelin Ying Sarı’nın Bingöl’de kurduğu güneş enerjisi panelleri üretimi hikayesine değineceğiz. Girişimcilik üzerine iyi bir başarı hikayesi olan Ying Sarı’nın oldukça değişik bir hikayesi var.

Moskova’da Tanıştılar Evlendiler

moskovada tanışıp evlendiler

Gazetecilik bölümünde okumak için Moskova’ya giden Ying Sarı burada Bingöl’den gelen ve psikoloji bölümünde eğitim gören Aydın Sarı ile tanışmış. Kısa zaman içerisinde evlenen çift aldıkları karar üzerine Bingöl’e dönerek orada yaşamaya başlamışlar. Ufak çocukları olduğu için çalışma hayatından uzak kalan Ying Sarı hep bir iş kurmayı düşünürek çalışmanın hayalini kurmuş.

İş Bulamayınca İş Kurdu

iş bulamayınca iş kurdu

Bingöl’de çalışmak için kendine uygun bir iş bulamayan Ying Sarı KOSGEB’in girişimcilik kursuna katılarak kendi işini kurmanın yolunu aramış. Artık çocuklarının kendisine ihtiyaçlarının olmadığını düşünen Ying Sarı “çocuklarım büyüyünce tekrardan bir işe atılmak istedim ve KOSGEB’in girişimcilik kursuna girerek sertifikamı ve hibemi aldım. 50 bin lira KOSGEB desteği ile güneş enerjisi panelleri üretimi üzerine bir iş yapmaya karar verdim” diyor.

Her sabah eşiyle birlikte iş yerine geldiklerini ve güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemin montajını yaptıklarını kaydeden Ying Sarı Bingöl’de yaşamaktan da çok memnun. Çinli gelin “Bingöl nüfusu fazla olmayan küçük bir şehir ama burası sakin ve yaşamak için ideal bir yer” diyerek Bingöl’e yerleşmenin onun için ne kadar iyi olduğunu belirtiyor.

Eşine girişimcilik konusunda her desteği veren Bingöllü Aydın Sarı da “şu an sadece kendimiz çalışıyoruz burada ama hedefimizde burada 20-30 kişiyi istihdam edebilmek ve üretim kapasitemizi arttırmak var” diyor.

Rusya’da tanışıp evlenen Sarı çifti ufak sermayeler ile neler başarılabileceğini bizlere gösteren bir başarı hikayesi. KOSGEB’in vermiş olduğu devlet desteği ile kendi işlerini kuran çifti tebrik ediyoruz.

Mesaj Bırakabilirsiniz