Ekonomik krizde ne iş yapılır? Kriz döneminde yapılacak işler

Herkesin gördüğü, yaşadığı üzere ülkemiz uzun süredir ekonomik olarak sıkıntılar ile boğuşuyor. 2016 yılında Amerikan ajanı Fethullah Gülen’in elebaşısı olduğu FETÖ/PDY örgütünün yapmaya çalıştığı darbe girişimi sonrasında yaşanan ekonomik durgunluk çoğu sektörü ele geçirmiş durumda ve işler hiç de iyiye gitmiyor. Çoğu sektörde nakit para dönmezken, cebinde parası olanlar da bu gibi zamanlarda çok para harcamamak istiyor. Haliyle dükkan açmak, iş kurmak isteyen kişiler de bu piyasada ne yapılır ki diye kara kara düşünüyor. Bu nedenle biz de bir yazı yazmaya karar verdik ve 2019 yılında yeni bir iş kurmak isteyenler hangi sektörlere girmelidir, ekonomik kriz dönemlerinde ne iş yapılır, kriz nasıl fırsata çevrilir bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Keyifli okumalar…

Ekonomik Kriz Dönemlerinde Ne İş Yapılır?

Ekonomik krizin yaşandığı dönemlerde insanlar bir çok ihtiyaçlarından kısmak zorunda kalır ve sadece hayatta kalabilmek, yaşayabilmek için para harcar. Bu nedenle kriz dönemlerinde yapacağınız işler insanların asla vazgeçemeyeceği sektörlerde olmalıdır. Bu durumun üzerine biraz düşünürsek akıllara hemen gıda ve giyim sektörü gelecektir. İnsanların çoğu ne kadar az parası olsa da yemekten ve giyimden kısmamaktadır. Şimdi gelin ekonomik kriz dönemlerinde az sermaye ile açılabilecek iş fikirlerine bakalım.

Çiğ Köfteci Açmak

çiğ köfteci dükkanı açmak

Asla bitmeyecek, hep var olacak bir sektör; çiğ köftecilik. Şu an bu yazıyı okuyanlar büyük ihtimalle “öff her yerde çiğ köfteci var zaten” diyebilir. Normaldir. Evet çiğ köfteciler her şehirde bolca bulunmakta. Ama bir de diğer taraftan düşünün. Bu kadar kişi para kazanmıyor olsa dükkanını niye açık tutsun ? Ucuzluğu nedeniyle düşük gelirli kesim tarafından rahatlıkla satın alınabilen yiyeceklerden olan çiğ köftecilik sektörünü kriz mriz etkilemez. Sadece haftalık 50 lira – 100 lira harçlık alan öğrenci tayfasından dahi çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Tabii ki çiğ köftecilik işinin de bazı püf noktaları var. Dükkanı açtım paralar gelsin diye bir şey yok. Çiğ köftecilik işini yapmak istiyorsanız gününüzün büyük bir kısmını (12 – 15 saat) dükkanınıza ayıracaksınız ve işinize sahip çıkacaksınız. Ekonomik kriz döneminde cayır cayır satış yapan bir çiğ köfteci olabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak – Maliyet Ne Kadar Tutar ?

Kadın Giyim Sektörüne Girmek

kadın giyim sektörüne girmek

Kriz ne kadar ağır ve uzun olursa olsun kadınlar şıklıktan vazgeçemez, para harcamaya devam eder. Ekonomik kriz dönemlerinde dahi kar edilebilecek nadir sektörlerden birisi olan kadın giyim sektörüne giriş yaparak krizi en uygun şekilde atlatabilirsiniz. Karlılık oranı yüksek olan bu sektörde pek çok satış seçeneğiniz var. Ayakkabı, etek, bluz, gömlek vs. gibi ürünleri pazarlamaya çalışabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Eşarp Satış – Tesettür Giyim Mağazası Açmak

Çay Ocağı Açmak

çay ocağı açmak

Türk milleti olarak çaysız bir günü düşünebilir miyiz ? Tabii ki asla. Kişi başı günde 5-10 bardak çay içen insanlarız. Durum böyle olunca da ufacık bir çay ocağı bile deli paralar kazanabilir. Ekonomik krizde dahi etkilenmeyecek ucuz mal ve nakit para üzerinden dönen çay ocağı işletmeciliğine başlayarak kriz döneminde bolca para kazanabileceğiniz bir işe sahip olabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Çay Ocağı Açmak – Maliyeti Ne Kadar ve İşin Püf Noktaları

Kriz Döneminde Girilmemesi Gereken Sektörler

kriz döneminde girilmemesi gereken sektörler

Ekonomik kriz dönemleri insanların cebinde akrep olan dönemlerdir. Çoğu kişi olabildiğince harcamamaya ve elindeki nakiti tutmaya gayret eder. Bu nedenle ekonomik krizin olduğu tarihlerde lüks tüketimin azaldığı gözlenmiştir. Buna istinaden pahalı hobi ürünleri, lüks araç alım satımı, gayrimenkul sektörü gibi alanlara girilmemesi iyi bir tercih olacaktır. Cebinde 1 aylık gıda parası olan adam gidip de hobilerine para yatıramaz. Yatırırsa adam açlıktan ölecek çünkü 🙂

Krizi Fırsata Çevirmek

krizi fırsata çevirmek

Cebimde milyonlarca TL’m var. Krizden nasıl yararlanırım, kriz fırsata çevrilebilir mi diye soruyorsanız cevabımız hem evet hem hayır. Kriz dönemlerinde yatırım yapmak riskli olacağı için elinizdeki sermayeyi tüketme ihtimaliniz hep vardır. Ama daha garantici bir yöntem ile ilerlemek isterseniz kriz dönemlerinde faiz ve döviz ikilisi ile bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Döviz üzerinden day-trading yaparak iyi paralar kazananlar var ancak Forex’de kaldıraçlı işlemler ile tüm parasını kaybedenler de var. Paranızı nerede değerlendirmek istediğinize çok iyi karar vermeli ve doğru araçlara, doğru zamanda yatırım yapmalısınız. Bunu yapabilirseniz evet krizi fırsata çevirmiş olursunuz.

Mesaj Bırakabilirsiniz