Çilingir Dükkanı Açmak: Nasıl açılır? Maliyeti ne kadar? Çilingirci Dükkanı açmak için gerekli belgeler

Evimizin anahtarını içeride unuttuğumuzda, kaybettiğimizde aklımıza hemen bir çilingir çağırmak gelir. Araba ve ev kapılarını ustalıkla açan çilingirler bu işten hatırı sayılır paralar kazanıyorlar. Üstelik bu işi kurmanın maliyeti de oldukça düşük.  Gerçekten de çok düşük sermayeler ile yapılacak en karlı işlerden birisi çilingirci dükkanı açmak. Eğer bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız yazımızdaki ipuçları ile kolaylıkla bir çilingir dükkanı açabilirsiniz.

Çilingirci Dükkanı Açmak

çilingirci açmak

Unutkan insanların bir numaralı yardımcısı olan çilingilirler her türlü ev, araba kapısı açmakta uzman kişilerdir. Kaliteli bir çilingirci olmak için öncelikle bu mesleğin inceliklerini öğrenmelisiniz. Bir çelik kapı nasıl açılır, anahtarı kaybolmuş bir arabanın kapısı nasıl açılır bilmeniz gerekir.

Bunları zaten biliyorsanız hızla dükkan açma aşamasına geçebilirsiniz. Çilingirci dükkanı açmak isteyenler çok büyük bir dükkana ihtiyaç duyamayacaktır. 15 m2 – 25 m2 arası bir dükkan gayet işinizi görecektir. Çilingirci dükkanları genellikle dükkan içerisine fazla ürün yerleştirmez. Zaten satacağınız ürünler belli başlı kapı kilitleridir. Bir çilingirci daha çok dışarıya verdiği kapı açma hizmetlerinden para kazanmaktadır.

Dükkan açmak ve bir miktar mal alımı yapmak için 10-15 bin lira arası bir sermayenizin olması yeterlidir. Bu sermaye ile hem dükkan kiranızı hem de dükkan içi ufak tefek tadilat ve mal alımı işlerini halledebilirsiniz. 2019 yılı şartlarında çerez parası sayılabilecek paralar ile çilingirci açılabiliyor.

Çilingirci Dükkanı Açmak İçin Gereken Belgeler (Ruhsat Alma)

çilingirci açmak için gereken belgeler

Çilingircilik yapabilmek için ustalık belgesi almanız şarttır. Çilingir dükkanı açmak isteyen bir kişi Çıraklık Eğitim Merkezlerine başvurarak “Anahtarcılık ve Çilingirlik Ustalık Belgesi” almak için eğitim programlarına katılmalıdır. Çilingirci olabilmeniz için ilk şart budur.

Bununla birlikte dükkan için ruhsat almanız gerekiyor. Çilingirci – Anahtarcı dükkanları belediyelerce “Gayrisıhhi Müessese” olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle gayrısıhhi müessese açmak için gereken evrakları, belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıdan bu belgelerin bazılarını görebilirsiniz;

 • Başvuru beyan formu
 • 2 adet vesikalık resim
 • Muhtar veya noter onaylı kira kontratı
 • Tapu fotokopisi
 • Ustalık belgesinin fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • 2 adet yarım kapaklı dosya
 • Sorumlu müdür sözleşmesi

İhtiyacınız olan başlıca evraklar bunlardır. Daha ayrıntılı bilgiler için yaşadığınız şehirdeki belediye hizmet binasına giderek bilgi alabilirsiniz. Orada ihtiyacınız olan tüm evraklar size bildirilecektir.

Çilingir Dükkanı İşletmenin Püf Noktaları

çilingirci işletmenin püf noktaları

 • Çilingir dükkanınızı işlek bir noktaya kurmalısınız. Anahtarını kaybeden, evde unutan insanlar çok acil olarak hizmet almak ister. Bu nedenle çilingir bulmak için ilk iş şehirdeki çarşı, cadde gibi bölgelere gidecektir. Dükkanınızı bu bölgelerde açmanız sizin için iyi olacaktır.
 • Çilingir dükkanınızda her çeşit kapı kilidini satmalısınız. Her insanın bütçesine uygun kilit modellerini bulundurmalısınız.
 • Anahtar kopyalama hizmeti de vermelisiniz. Aynı anahtarı çoğaltmak için bir çok müşteri dükkanınıza gelecektir. 2019 yılında anahtar kopyalama hizmeti için 2 TL ila 5 TL arasında bir fiyatlandırma yapabilirsiniz. Anahtar kopyalama işi ile de güzel paralar kazanabilirsiniz.
 • Kapı açma hizmeti için sabit bir fiyat politikası belirleyiz. Ev – araba kapısı açmak için 50 – 100 TL arası bir fiyatlandırma yapabilirsiniz.
 • Müşterilerinizi arttırmak için afiş, broşür basarak çevredeki esnaflara ve evlere dağıtabilirsiniz.
 • Teknolojiden yararlanarak bir websitesi kurabilirsiniz. Çilingirci websitesi açarak insanlara online olarak çilingir bulma fırsatı sunmuş olursunuz. Müşterilerinizin bu yolla artacağından emin olabilirsiniz.

Çilingir Dükkanından Ne Kadar Kazanılır

çilingirci açmak ne kadar kazandırır

Çilingircilik en az sermaye ile en yüksek karlılığın alınabildiği bir sektördür. Kar marjınız anahtar kopyalama işinde %50’ye kadar olacaktır. Kapı açım işlemlerinde ise hiç bir maliyet, gideriniz olmaz. Sadece el işçiliğinizi ve profesyonelliğinizi konuşturarak kapıları açarsınız.

Buradan hareketle çilingirci dükkanlarının yüksek kar marjları ile çalıştıklarını söyleyebiliriz. Ortalama büyüklükte bir şehirde bu işi yapacaksanız aylık 5 bin TL – 10 bin TL net gelir elde etmeniz çok zor olmayacaktır. Ne kadar fazla nüfusu olan bir şehirde bu işi yaparsanız karınız ve müşteri sayınız o kadar artacaktır.

Mesaj Bırakabilirsiniz