Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı – Kartla Dolar Nasıl Alınır

Ülkemizde döviz kurlarının aşırı oynak olması insanları dolara yatırım yapmaya teşvik ediyor. 90’lı yıllarda maaşını aldığı gibi dövize çevirenleri herkes biliyordur. Günümüzde de durum bundan farklı değil. Ardı ardına rekor artışlar sergileyen dolar karşısında vatandaş döviz almak istiyor. Sadece nakit parası olanlar mı ? Elbette hayır. İnsanlar artık kredi kartıyla bile döviz almak istiyor. Biz de bu nedenle kredi kartıyla döviz alınır mı, kartla dolar almak için ne yapılmalıdır size anlatmaya karar verdik.

Kredi Kartıyla Döviz Alınır Mı

kredi kartıyla döviz alma

Mart 2019 tarihi itibarıyla döviz kurlarında yaşanan şok artış insanları yeniden paniğe sevk etmiş durumda. Geçtiğimiz yıl 7.20 TL ile rekor kıran dolar kuru bir zaman sonra gevşemiş ve uzun süre 5.15 – 5.40 aralığında hareket etmişti. 22 Mart 2019’da yeni bir atağın başladığı dolar kurunda 5.80 seviyelerini gördük. Bu nedenle herkes koşa koşa döviz almaya başladı. Borcu olanlar, parasının değer kaybetmesini önlemek isteyenler bugün sabah saatlerinden itibaren döviz almaya başladı. Nakit parası olmayanlar da kredi kartıyla döviz alınır mı sorusunu sormaya başladılar.

Kredi kartı ile döviz almak gayet mümkündür. Ancak bu demek değildir ki döviz bürosuna giderek kredi kartı ile ödeme yapıp döviz alabilirsiniz. Ülkemiz kanunlarınca döviz bürolarında kredi kartı ile işlem yapmak mümkün değildir. Kısaca döviz bürolarında kredi kartları geçmez ve buralarda pos cihazından kartınızı geçirip ödeme yapamazsınız.

Kredi kartı ile döviz almak için seçebileceğiniz yol kredi kartınızdan nakit avans çekerek döviz almaktır. Çoğu bankada kredi kartı nakit avans oranları hala cazip durumda. Bu seçeneği tercih ederek bankanızın ATM’sinden “taksitli nakit avans” çekip bir döviz bürosuna giderek döviz satın alabilirsiniz. Kredi kartından nakit avans çekmek bankaların sunduğu bir özelliktir. Bu bakiye bankalarca müşterilerine acil ihtiyaçlarında çekmeleri için tanınmış bir haktır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz faiz oranını göze alabiliyorsanız kredi kartınızından nakit avans çekip bir döviz bürosuna giderek döviz satın alabilirsiniz.

Bankalar arasında faiz oranları çok değişiklik gösterdiği için nakit avans çekimi yaparken çektiğiniz taksitli nakit avans için ne kadar faiz ödeyeceğinizi iyi bilmelisiniz. Bizim tavsiyemiz kredi kartı ile ancak çok acil durumlarda döviz almanızdır.

Mesaj Bırakabilirsiniz