Fotokopici Açmak için Gerekenler – Ne Kadar Kazandırır?

Sitemizde daha önce farklı farklı iş fikirlerinden bahsettik. Bugünkü yazımızda da yine çok karlı, para basabileceğiniz bir iş fikri ile karşınızdayız. Nedir bu iş ? Fotokopici dükkanı açmak.

Cebinde en az 50 bin lira sermayesi olanların yapabileceği bu iş ile kısa sürede maliyetlerinizi çıkartıp kara geçebiliyorsunuz. Youtube’daki “Para Nerede” kanalının fotokopici dükkanı sahipleri ile yaptığı röportajda bu işte yatırım maliyetlerinin genelde 1 yıl içerisinde çıkartıldığı söyleniyor. Gelin şimdi fotokopici dükkanı açmak için nelere dikkat edilmeli, bu işin püf noktaları nelerdir bunlara bakalım.

Fotokopici Dükkanı Açmak

fotokopi dükkanı açmak

Yatırım maliyetinin kısa sürede çıkartılması ve canlı sıcak paranın döndüğü bir sektör olması fotokopici dükkanı açmak isteyenleri cezbeden en önemli avantaj gibi gözüküyor. Çoğu sektörde işler çek ve senet ile döndüğü için dükkan açmak isteyenler “acaba ödemelerimi alabilir miyim ?” endişesini yaşıyor. Fotokopicilik – Copy Center işinde ise böyle bir endişeye yer yok. Malları peşin para ile alıyorsunuz ve ağırlıklı olarak müşteriniz olan öğrencilerden nakit parayı elden alıyorsunuz. Akşam iş çıkışı, kasa kapanışında elinizde günün cirosu kalmış oluyor.

Bu işi yapmak isteyen kişilerin üzerinde durması gereken en önemli konu dükkanın açılacağı konum olacaktır. Eğer bu noktada iyi bir analiz yapmazsanız beklediğiniz müşteri sayısını yakalayamazsınız. Biraz düşündüğünüz zaman en çok fotokopi çektiren kişilerin üniversite öğrencileri ve ilkokul-lise öğrencileri olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle açacağınız dükkanın yakınlarında bu gibi kurumların olmasına dikkat etmelisiniz.

Fotokopi çekmek için gerekli olan kağıtları bol bol stok yapabilirsiniz. Satıcıdan toplu mal alacağınız için 1 top A4 kağıdın size maliyeti daha az olacaktır. Kağıt her zaman en çok sarf edeceğiniz malzeme olacağı için limitsiz stok yapabilirsiniz. Kağıt fiyatlarının dolara endeksli olması nedeniyle kurdaki dalgalanmaları da en aza indirmiş olursunuz.

Fotokopi makinelerini satın alırken iyi bir marka seçmeye gayret gösterin. Tabii bu noktada cebinizdeki sermaye de önemlidir. Fotokopi makineleri fiyatları ortalama olarak 1.500 TL ila 10.000 TL arasında değişiyor. Bu noktada sizin bütceniz önemli ve bütçenize göre 2-3 makina alımı yapabilirsiniz. Fotokopi makinesi satın alırken alacağınız makinenin dakikada kaç sayfa kopyalayabildiğine dikkat ediniz. Hızlı bir makine tercih etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca makinenin bakım ve toner masraflarının ne kadar tutacağını da hesaplamalısınız. Tonerleri her seferinde orjinal olarak almak zorunda değilsiniz. Bazı teknikler ile toner dolumu yapmak mümkün. Bu şekilde küçük tasarruflar yapabilisiniz. Orijinal toner 500 liraysa toner doldurarak bu işi 150-200 liraya halledebilirsiniz.

Dükkana Gelecek Müşterileri Nasıl Arttırırım ?

dükkana gelecek müşterileri nasıl arttırırım

Fotokopici dükkanı açmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan birisi de müşterileri nasıl arttırabiliriz sorusudur. Dükkanı açtığınız nokta eğer üniversite – özel üniversite – lise vs. gibi yerlere yakınsa müşterileriniz zamanla kendiliğinden artacaktır. Ancak bir kaç özel teknikle müşterilerinizi ve cironuzu arttırabilirsiniz. Bunu yapmanız için yakında bir üniversite olması şarttır. Üniversitedeki hocalar ile iletişim kurarak size iş paslamasını talep edebilirsiniz. Ayrıca hocalara gönderdikleri müşterilerden kazanacağınız paradan komisyon vermeniz çok iyi olacaktır.

Örnek olarak: X üniversitesindeki bir hoca ile anlaşırsınız ve hoca 250 kişilik bir sınıfta “çocuklar şu kitabı 80. sayfaya kadar “Ali Fotokopi” den fotokopi çektirin” der. Dükkana gelen öğrencilere sayfası 10 kuruştan fotokopi çektirseniz 2.000 TL’lik ciro yaparsınız. Bu paradan üniversite hocasına kar payı vermeyi sakın unutmayın ! Unutmayın ki hoca yeni müşteriler göndersin…

Fotokopici Dükkanı İşletmenin Püf Noktaları

fotokopici işletmenin püf noktaları

– Müşterilerinizin çoğunluğu öğrenciler olacağı için fiyatlarınızı yüksek tutmayın. Çoğu öğrenci gelir ve 30-40 sayfa fotokopi çektirir. Bu nedenle 10 – 15 kuruş gibi bir fiyatlandırma yapmanız oldukça iyi olacaktır. Böylece sürümden kazanırsınız.

– Öğrenciler ile iyi iletişim kurmaya çalışın. Öğrenciler ile samimi olun ve okuldan iş paslamasını talep edin. Öğrenciler genellikle fotokopi işlerini Whatsapp gibi platformlardaki gruplardan konuştukları için size topluca müşteri çekebilirler.

– Üniversite hocaları ile aranızı iyi tutun. Hocalardan iş paslamasını ve öğrencilere sizi tavsiye etmesini isteyin. Üniversite hocası ile iş anlaşması yaparak üniversite içerisine girmenin avantajını yakalarsınız.

Mesaj Bırakabilirsiniz