Kozalak hangi boya ile boyanır? Kozalak boyatıp alan firmalar

Bu kez siz eğlenirken hem eğlendirecek hem de para kazandıracak yeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Evde çam kozalakları boyamak hakkında pek bir şey duymadığınıza eminiz…

Şehirlerin sorumlu orman müdürlükleri, çam ağaçlarından düşen kozalakları işçilere toplatıyor; toplanan çantalar fabrikaya gidilerek kullanım yerine göre boyanır, kesilir ve birleştirilir; Kısacası bir süreçten geçiyor. Fabrikada yapılan tüm iğne işleri evlere geçemese de; Renklendirme aşaması evde yapılmaya uygundur.

Ancak bu faaliyeti hem bireysel olarak hem de bir şirketle istişare halinde yürütmek mümkündür. Şimdi sizlere evde çam kozalağı boyama işi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları ve bu işi en net şekilde yapabileceğiniz fabrikaları anlatacağız.

HGHGHG

Kozalak boyama ve dekorasyon işleri

Oturduğu yerden para kazanmak isteyen ev hanımları ve öğrenciler bu sefer iş ambalaj işi değil; Boyama işiyle geldik! Evde çam kozalağı boyama ile sıkılmadan bir şeyler üretebilir ve karşılığında iyi bir yan gelir elde edebilirsiniz.

Çam kozalakları terimine aşina olmadığınızı varsaymıyoruz, piknik geçmişinizde mutlaka yerde duran kozalakları fark etmişsinizdir. Genellikle çamların üzerinde yetişen kozalaklar kısa sürede oluşur ve daldan düşer. Çam ağacının olduğu bir ortamda kozalaklara rastlamamak imkansızdır.

Gelelim kuka boyama ve süsleme işine… Bu işi bireysel ya da firma adına yapabilirsiniz.

Evde Çam Kozalak Boyama İşi nasıl çalışır?

Izmirde Evde paketleme min.jpg

Ev dekorasyonunda şu sıralar popüler olan kozalakları belki hediyelik eşya olarak, belki kapı, duvar dekorasyonu gibi alanlarda kullanabilirsiniz. Hatta bu örnekleri aşağıdaki görsellerle çoğaltabiliriz.

Gördüğünüz gibi, çam kozalağı boyandığında ve biraz yaratıcılıkla birleştirildiğinde harika dekorasyonlar olabilir. Hediye verme kavramının önemli olduğu ülkemizde boyadığınız külahların alıcılarının oldukça fazla olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazımızın devamında sizlere bu işten ne kadar ve nasıl para kazanacağınızı anlatacağız. Ama önce, bir çam kozalağı nasıl çizilir? Sizlere kısa bir video ile göstermek istiyoruz.

Çam kozalaklarını nerede bulabilirim?

Kozalaklara ulaşmak aslında çok kolay. Belki birkaç çam ağacı olan bir bahçeniz vardır. Ya da yaşadığınız ormanlık alandan kozalak toplamayı düşünüyorsunuz. Çam kozalaklarını tamamen ücretsiz olarak satın alabilirsiniz.

En önemlisi doğayı keşfetmek ve ağaçlardan kozalak toplamak yerine düşen çam kozalaklarını toplamak olacaktır. Bunda yanlış veya yasak olan bir şey yok.

Evde kozalak boyayarak ne kadar kazanabilirim?
Evde kozalak boyayarak ayda 500 TL veya 5.000 TL kazanabilirsiniz.

Çam Kozalaklarını Seviyor musun

Yukarıdaki soruların cevapları size dokuz kuka boyayarak ne kadar para kazanabileceğinizi söyleyecektir.

Bir şirket aracılığıyla koni boyarsanız, iş başına faturalandırılırsınız. Bu, istikrarlı ancak küçük bir gelirle sonuçlanabilir.

Örnek: Bir organizasyon şirketi sizden ayda 1500 külah boyamanızı istedi. Bu iş için alacağınız ortalama ücret 1500-2000 TL civarındadır.

 • Ancak evde bireysel olarak çam kozalakları boyarsanız; Müşteri kitlenize bağlı olarak ayda 5000 TL’ye kadar kazanma şansınız var.
 • Bir firmaya bağlı kalmadan bu işi yapmak istiyorsanız bir takım maliyet hesapları da yapmanız gerekiyor. Konu hakkında merak ettiklerinizi alt başlıkta bulacaksınız.

Evde kozalak boyamanın maliyeti

çam kozalaklarınız; Suluboya, akrilik boya veya sprey boya ile boyayabilirsiniz. Ancak bunun için en düşük maliyet sulu boyalardır. Sprey boya kullanmak aslında en kolayı; ama çabuk bitme ihtimalini düşünürsek maliyet kısmı sizi yorar. Ancak piyasada Pine Cone Paint Spray adı verilen ucuz sprey boyalar bulmak mümkün.

Aldığınız boya ve fırça miktarı, evde boyama kukası masrafını karşılamaya yetiyor. Bu işe önce resim olarak girebilir; Beğenirseniz dekorasyon ve tasarım oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Evde çam kozalağı boyama için aldığınız boya ve fırçaları bu ve benzeri e-ticaret sitelerinden toplu ve ucuza sipariş verebilirsiniz.

HGHGHG

Boyalı çam kozalaklarımı nerede satabilirim?

Diyelim ki koniyi bedavaya aldınız. Düşük maliyetle boya işi yaptığınızı varsayalım. Peki, kime, nereye ve nasıl satacaksınız?

 • Hediyelik eşya dükkanları
 • Büyük perakende zincirleri
 • Organizasyon şirketi
 • Tanınmış hediyelik eşya markaları
 • Yukarıdaki noktalara boyadığınız çam kozalaklarını toplu olarak pazarlayarak elden çıkarabilirsiniz.

Ve ayrıca;

 • E-ticaret sitelerinde
 • Sosyal medya hesaplarınız ile
 • Shopier’de satışa sunabilirsiniz.

Evlere çam kozalağı işi veren şirketler

Özellikle ormanlık alanların yoğun olduğu bölgelerdeki fabrikalar yumuşak ağaç işini evlere bırakıyor. Ege ve Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yaşayan kadınların külahları boyamak ve süslemek için fabrikalara gittiklerini biliyoruz. Ancak bu işler artık dışarıdan temin edilmekte ve evden para kazanmak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır.

Bu firmalara internet üzerinden ulaşabilir veya bölgenizdeki orman ürünleri fabrikalarına başvurabilirsiniz.

İstanbul, Balıkesir, İzmir, Çanakkale, Manisa, Muğla, Antalya gibi illerde evlere çam kozalağı işi yapan firmalar; Külah başına ödeme yapılırken bu ücret genellikle 1 veya 2 TL olarak belirtilir. Boya malzemeleri de aracı fabrika veya firma tarafından karşılanmaktadır.

İstanbul’da çam kozalakları satın alınan yerler

 • Her türlü koni ticaretinde para olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak toplanan külahları satarak para kazanabileceğinizi de bildirmek isteriz. Özellikle İstanbul’da çam kozalakları alan bazı dükkanlar var.
 • Buralara internet ve facebook gruplarından ulaşarak satış yapabilirsiniz. Elinizde bulunan tüm külahları yüksek fiyatlara satabilir ve endüstriyel ürünler alıp satan firmalar ile görüşerek para kazanabilirsiniz.
 • Bu satıştan ne kadar para kazandığınızı açıklamak için bir örnek kullanalım. Toplam 4 külah 1 kg’dır. Külahların kilosu 6 ile 7 TL arasında satılıyor. 100 kilo külahınız varsa 700 TL’ye satabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz