Youtube para kazancı ve izlenme ücreti hesaplama 2023

Youtube, aylık 2 milyardan fazla giriş yapan kullanıcısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Kullanıcılar tarafından her gün 1 milyar saatten fazla video izleniyor. Yayınlanan videolar, kullanıcılar tarafından Youtube bağlı ortaklığının veya bağlı ortaklığın bir parçası olarak oluşturulur. Peki bu videolar için YouTube gelir hesaplama mantığı veya görüntüleme başına gelir nedir? Kendinize bu soruyu soruyorsanız, aradığınız sorunun cevabını Youtube para hesaplama sayfalarında bulacaksınız. Bu yazımda sizlerle Youtube reklamları için 1000 izlenme, 1 milyon izlenme ve 10 milyon izlenme ortalama Youtube video kazancını paylaşacağım.

Youtube Kazanç Hesaplayıcı

Youtube kazançları nasıl hesaplanır detaylarına geçmeden önce bu sektörde bilmeniz gereken çok önemli bir konu var. Kazanılan para miktarı ile abone veya görüntüleme sayısı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Evet, mantıksal olarak en çok izlenen en çok parayı kazanmalı. Ancak Youtube reklamları tarafında durum pek de öyle gelişmiyor.

Youtube’da para kazanabilmek için öncelikle gerekli şartları sağlamanız ve Google Adsense reklam platformuna üye olmanız gerekmektedir. Google Adsense üyeliğinden sonra 1000 abone ve 4000 saat izlenme şartını karşılayarak videolarda reklam yayınlayabilirsiniz. Videolarda yayınlanacak reklamların konusu, kullanıcının profiline ve videonun konusuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak video sorunlarını etkilemeyen en önemli durum bu reklamdaki rekabettir.

Youtube ücretini hesaplarken genellikle reklamın neyle ilgili olduğu kriterinin önemli olduğunu söylerler. Bu hem evet hem hayır. Örneğin; Finans, konut ve araba reklamlarının daha çok kazandırdığı söyleniyor. Google’ın bu reklamlar için ödenen ücretler için çıtayı yüksek tuttuğu doğrudur. Ancak reklam gelirlerini artıran en önemli unsur rekabettir. Yani ev, finans ve otomotiv sektörlerinde reklam veren sayısı yüksek olduğunda yapay zeka, en çok kazanan kişinin reklamını ön plana çıkaracaktır. Bu nedenle firmalar fiyatları sürekli artırarak farklılaşmak isterler. Özellikle efsanevi Cuma gibi alışveriş sitelerinin rekabet ettiği reklamlarda içerik yayıncılarının gelirleri maksimize edilmektedir.

YouTube satış hesaplaması için benzersiz bir numara almak mümkün değildir. Bin Gösterim Başına Gelir, yani BGBG günlük olarak sürekli değişiyor. Bu nedenle verilen ve hesaplanan rakamlar ortalama değerlerdir.

Youtube Kazançları Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle Youtube para kazanma özelliğini açabilmeniz ve Reklam Geliri Partneri olabilmeniz için en az 1000 abone ve 4000 saat izlenme gereksinimini karşılamanız gerekmektedir. Bu gereksinim, Google’ın reklamverenlerinin ve spam video yapımcılarının bütçelerinin boşa harcanmasını önlemek için tasarlanmıştır. Bu şartı sağladıktan sonra Google Adsense üzerinden bir yayıncıya başvurarak onay alabilirsiniz. Onay sürecinden sonra Youtube Affiliate Programına katılın. Bu işlemden sonra her 1000 görüntüleme ve tıklanan reklam için gelir elde edersiniz. Elbette bu, atlanamayan 6 saniyelik reklamlar ve video içi reklamlar arasında değişir. Şimdi Youtube kazançlarını nasıl yöneteceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için bazı terimleri açıklayalım.

BGBG : Bin gösterim başına geliri temsil eder. Ortakların Adsense panelinde günlük olarak görünür.

BGBM : Bin gösterim başına maliyet. Reklamverenlerin her 1000 reklam gösterimi için ödediği ücret.

TBM: Tıklama başına maliyet

Youtube ortaklık sürecinin gelir hesaplama adımında, reklam verenlerin gelirlerinin %67’si ödeme olarak yayıncılara aktarılmaktadır. En yüksek ücretli reklamverenin reklamları videolarda otomatik olarak görünür.

Videoların uzunluğu ve videodaki reklamların sayısı, elde edilen geliri artırır. Tabii bu da daha önce yayınlanan videonun kapanmasına ve kullanıcıyı sıkmasına neden olabilir.

BGBG, Youtube kanal sahiplerinin ana gelir kaynağıdır. Günlük ortalama 3 TL, 1000 TL olabilir. Bu set, tamamı ödenen reklam bütçesine göre değişmektedir. Yani efsane Cuma reklamlarında rekabet yoğun olurken 1000 TL olurken rekabetin olmadığı günler 2 TL’ye kadar düşebiliyor. Şimdi Youtube para hesaplama kısmını detaylandıralım.

Not: Youtube dışındaki gelir kaynaklarına değinmek isterseniz İnternetten Para Kazanmanın 60 Yolu başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

YouTube Video Kazanç Hesaplayıcı

Bir başlıkta reklam gelirlerinin %67’sinin sizin, geri kalanının Google olduğunu yazmıştım. Bu %67’lik kar otomatik olarak hesaplanır ve Adsense panelinizde size gösterilir. Şimdi 1 Youtube videosundan elde edilebilecek ortalama geliri hesaplayalım.

1000 görüntüleme = 8 TL

10.000 görüntüleme = 8 TL x 10 = 80 TL

20.000 görüntüleme = 8 TL x 20 = 160 TL

100.000 görüntüleme = 8 TL x 100 = 800 TL

1.000.000 görüntüleme = 8 TL x 1000 = 8000 TL

Not: Bu rakamlar yaklaşıktır. Ancak ortalama Adsense kazançları ortalama olarak bu şekildedir. Bu detayları Youtube kazanç hesaplama sitelerinde de görebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Youtube İçerik Oluşturucu Akademisi sayfasını ziyaret edin.

Youtube 1 milyon izlenme Ne kadar para

Birçok Youtube yayıncısı, en az 1 milyon izlenme olmadan iyi kazanç elde edemeyeceklerini biliyor. Bu nedenle Youtube’da para kazanmanın en iyi kriteri 1 milyon izlenme başına gelirdir. Bir önceki alt başlıkta bunun cevabını size ayrıntılı olarak vermiştim.

8 TL veya 30 TL x 1000 (milyon) = 8000 TL veya 30.000 TL.

Bu sayıların daha da arttığını bizzat gördüğümü söyleyebilirim. Aslında Youtube kazanç hesaplama sayfasının aşağıda size vereceğim tahmini 50.000 TL rakamı gösterdiğini görebilirsiniz.

Elbette 1 milyon izlenmeden elde edilecek gelir sadece yukarıda belirtilen sayıdan ibaret değil. Ayrıca kanal üyelikleri, Youtube Premium ve Super Chat özelliği ile gelir elde etmek mümkündür. Ayrıca Youtube videosunda yer alan sponsor ürünler kanal sahibi için en büyük gelir kaynağı olabilir. Olarak?

Örnek olarak size Roadless Traveler YouTube kanalını gösterebilirim. Gezgin olan kanal sahibi, videolarında hep Columbia marka t-shirtler kullanıyor. Çünkü marka ile sponsorluk anlaşması var. Tabii uçak bileti, kamera sponsorluğu ve diğer sponsorluk gelirleriyle devam ediyor.

Youtube Para Hesaplama Sitesi

Yurtiçinde ve yurtdışında Youtube ortalama geliri sunan bazı web siteleri var. Yazıda sizlere bahsettiğim gibi bu kazançların %100 doğru olduğu anlamına gelmez. Türkiye’de elde edilebilecek Youtube kanal geliri ile Amerika’da elde edilebilecek video geliri birbirinden farklıdır. Hatta aralarında 3-5 kat fark olduğunu söyleyebilirim. Size yardımcı olabilecek bazı YouTube kazanç hesaplama siteleri şunlardır:

  • sosyal bıçak
  • Influencer Pazar Merkezi
  • terfi
  • Nox etkileyicisi

Yukarıda bahsedilen siteler üzerinden kanal kazançlarını hesaplamak da mümkündür. Kazançlar Youtube Premium ve sponsorluk kazançlarından hariç tutulur.

Youtube kaç izlenmeyi öder?

Google Adsense, reklam gelirlerini adil bir şekilde dağıtan bir satış ortağı platformudur. Bir Youtube kanalı reklam verme hakkına sahipse, video 100 kez izlense bile yine de gelir elde eder. Ancak yayınlanan videodan elde edilecek kazanç az olacağından bu paranın hesaba aktarılması mümkün değildir. Youtube ile para çekme işlemi yapabilmek için Türkiye için en az 200 TL gelir skalası şartını sağlamanız gerekmektedir. Bu katman, Birleşik Krallık hesaplarında 60 Euro olarak sabitlenmiştir.

Youtube’dan para kazandınız diyebilmeniz için kanal olarak tüm videoların ortalama izlenme sayısını hesaplayabilirsiniz. İlk ödemeyi yapmak için en az 30.000 görüntüleme yeterlidir.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Yayınlanan video içeriklerinden ne kadar kazanıldığından bahsetmiştim. YouTube gelir hesaplama yöntemi ile izlenme tarihleri ​​ve kazanç miktarı yukarıdaki gibi hesaplanır. Bu kazanılan para size fazla gelebilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki birçok Youtuber için asıl gelir kaynağı Google reklamlarından ziyade sponsorluk gelirleridir. Yani youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusuna net bir cevap bulmak zor.

YouTube’da para kazanmak istiyorsanız niş alanlara yönelmelisiniz. Çünkü genel kategorilerde rekabet etmek çok zor olacak. Seyahat vlogu, makyaj videoları, oyun videoları ve araç inceleme videoları vb. Bu tür niş videolarda sponsorlu reklamlar alma olasılığınız daha yüksektir. Tabii ki seyirciyle etkileşime geçmelisiniz. Yani yayınladığınız videolar baştan sona izleniyorsa başarılı bir içerik üreticisisiniz.

Okuyun: Evden Para Kazanan İşler

YouTube Kanal Gelir Hesaplayıcı

Youtube para hesaplama yazımız boyunca video başına kazançtan bahsetmiştik. Ancak, elde edilecek gelire kanal bazında bakmalısınız. Yukarıda sizlerle paylaştığım Youtube gelir hesaplama siteleri, kanal linkine girdiğinizde sizler için günlük, aylık ve yıllık kazançları hesaplayacaktır.

Youtube kanalının gelirini artırmak için ilk yapılması gereken abone sayısını artırmaktır. Çünkü eklediğiniz her yeni video ile kullanıcıların Öne Çıkan Videolar bölümünde yer alacaksınız. Bu, yayınladığınız içeriğin kısa sürede trend olmasını sağlayabilir.

“Youtube Kazanç Hesaplama 2022” başlıklı yazımızda ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlerle paylaştım. Video kazanç veya kazanç hesaplama ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Siz de gerekirse bize görüşlerinizi bildirerek bize destek olabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz