Youtube’dan Para Kazanmak! İçerik üreten kanallar ne kadar kazanıyor?

Google’a satılması sonrasında büyük bir gelişim yaşayan Youtube bu popülerliğini yayıncılarına kazandırdığı paraya borçlu diyebiliriz. Youtube için ilgi çekici içerikler üreten Youtuberlar bu iş sayesinde iyi paralar kazanabiliyor ve geçimlerini bu iş ile sağlayabiliyorlar. Bu yazımızda Youtube dünyasına katılmak isteyenlere Youtube’dan para kazanmak için neler yapılmalı, Youtube kanalında yüksek izlenme ve bol abone edinmek için neler yapılmalıdır sizlere anlatacağız.

Youtube’dan Para Kazanmak

youtube para kazanma

İlk kurulduğunda özgürce video paylaşımın yapıldığı kaliteli bir portal olan Youtube çoğunlukla amatör çekimlerden oluşuyor ve insanlar günlük hayatta karşılarına çıkan durumların, heyecan verici olayların videosunu buraya ekliyordu. Videolarda gösterilen reklamların tüm geliri Youtube’a kalıyor ve Youtube parayı hamuduyla götürürken ona içerik sağlayan kişilere (yayıncılara) 5 kuruş kazandırmıyordu. Zaman içerisinde değişime uğrayan Youtube medya sektöründeki gücünü arttırmak için Youtube’a içerik sağlayanlara yani Youtuberlara para kazandırmaya başladı. Böylece Youtuberlık mesleği ortaya çıktı ve bu programa katılanların sayısı bir hayli arttı.

Şu sıralar pek çok kişinin olmaya çalıştığı Youtuberlık mesleğinde siz de yer almak ve bu sektörden para kazanmak istiyorsanız Youtube’ın güncel şartlarını bilmeniz gerekmektedir.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir kanal sahibi olmanız gerekiyor. Kanal sahibi olmak ise ücretsiz. Herhangi bir GMail hesabınız ile Youtube’a üye olarak bir kanal sahibi olabilir ve bu kanala içerik üretmeye (video yüklemeye) başlayabilirsiniz.

Bir çok kişi hevesle Youtube’a içerik ürettiği için Youtube yayıncılara para kazanma özelliğini açabilmeleri için bazı şartlar sunuyor. Nedir o şartlar hemen aşağıdan öğrenebilirsiniz.

– Yüklediğiniz videolar 4.000 saat izlenmiş olmalıdır.
– Kanalınız 1.000 abone tarafından takip edilmelidir.

Youtube’un başlıca şartı bu 2 şarttır ve bunları yerine getirmeden hesabınızda “para kazanma” özelliği açılmaz. Yani ilk bir kaç ay Youtube için bedavaya çalışırsınız fakat korkmayın para kazanma özelliğiniz açıldıktan sonra ilk yüklediğiniz videolardan dahi para kazanmaya başlayacaksınız. Yani burada sistemdeki kriterleri yerine getirdikten sonra para kazanmazsınız. 2019 yılında şartları sağlayan bir kişi 2017,2018’de yüklediği videolardan da para kazanır.

Youtube Neye Göre Yayıncılara Para Kazandırır ?

youtube neye göre yayıncılara para kazandırır

Youtube’dan para kazanmak isteyen kişiler bu iş ile ilgilenirken genellikle videoların izlenme oranlarına bağlı olarak para kazanıldığını düşünür. Bu sık sık düşünülen bir yanlıştır. Youtube izlenme başına para kazandırmaz. Videoların içerisinde yayınlanan Google Adsense reklamlarına izleyicilerin tıklamasına bağlı olarak kazancın bir kısmını yayıncıya verir.

Buradan hareketle Youtube’dan para kazanmak için bir Google Adsense hesabınızın olması gerektiğini anlamışsınızdır. Bilmeyenler için Google Adsense’i kısaca açıkayalım;

Google Adsense reklam yayıncılarının kullandığı bir platformdur. Google firmasının reklam servisidir. Youtube yayıncıları Google Adsense’e başvuru yaparak buradan onay alırlar ve reklam kodlarını bu servis aracılığıyla alıp kullanırlar. Reklamların izleyiciler tarafından tıklanması durumunda da tık başına para kazanırlar.

Türkiye’den izlenen videolarda Türk kullanıcılar reklamlara tıkladığı için gelirler biraz düşük olabilir. Tık başına ortalama olarak 10 kuruş ila 1 TL arasında değişen rakamları görmek mümkündür. Bu rakam reklam verenlerin rekabet durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bir sektörde tık başı kazanılan rakam çok düşükken bir başka sektörde çok daha fazla kazanç mümkün olabilir.

Video İçerik Üretmek İçin Gereken Ekipmanlar

youtube video üretmek için ekipmanlar

Video işinde görsellik ön planda olacağı için en başta kaliteli bir kameraya sahip olmalısınız. Eğer bütçeniz yoksa hiç dert etmeyin bunu akıllı telefonunuz ile de halledebilirsiniz. Çoğu küçük Youtuber Apple iPhone gibi kamerası iyi olan akıllı telefonlar ile çekimlerini yapıyor.

Eğer bütçeniz varsa GoPro Aksiyon Kamerası satın alabilir ve bununla çekim yapabilirsiniz. GoPro kameraları daha çok motorsiklet ile gezi videoları üreten Youtuberlar tercih ediyor. Kullanımı pratik olan bu ekipman size profesyonel videolar üretebilme imkanı sunuyor.

Kamera işini hallettikten sonra bir de mikrofonunuz olmalıdır. Oyun içerikleri çekecekseniz kaliteli bir mikrofona sahip olmak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Kullanıcılara sesinizi tüm gerçekliğiyle iletebilir ve kullanıcı etkileşimini arttırabilirsiniz.

Kamera + Mikrofonu satın alabilmek için internette araştırmalar yapabilir ve bütçeniz dahilinde satın alım yapabilirsiniz. Hepsiburada, Sahibinden, Gittigidiyor gibi online platformlarda size en uygun, cebinizi yakmayacak ekipmanları satın almak için biraz vakit harcamanız gerekiyor.

Kamera ve mikrofonu hallettikten sonra ilk içeriğinizi ürettiğinizi varsayıyoruz. Bu video ham halde olacağı için üzerine editleme, montaj gibi şeyler yapmalısınız. Bu nedenle kaliteli bir video edit-montaj programına sahip olmalısınız. Bunun için internette pek çok ücretsiz video edit – montaj programı bulunmakta. Kullanımları da oldukça kolaydır bu programların ve kısa süre içerisinde programın tüm kullanım detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kanalımı Açtım Ne Tarz İçerikler Yüklemeliyim

kanalımı açtım ne tarz içerikler üretmeliyim

Youtube’dan para kazanmak isteyenler çoğunlukla bu konuda tıkanıyor ve hangi tarzda içerik eklemeleri konusunda bir karara varamıyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre Youtube Türkiye’de en çok dikkat çeken içerikler kışkırtma, gülmeme challenge, slime videoları, kamera şakaları, makyaj vlogları ve oyun videolarından oluşuyor.

Bu içerikleri yayınlayan kanalların bir çoğu milyon izlenme ve bol abone sayısına ulaşabiliyor. Ancak bu noktada sizin yetenekleriniz büyük önem taşımaktadır. Örneğin oyun oynamaktan hiç zevk almıyorsanız ve kullanıcıya oyun hakkında yeterli bilgileri veremeyecekseniz oyun videosu çekmek sizin için hiç uygun olmayacaktır.

Bu nedenle kanala içerik üretirken kendinize “ben hangi konuda uzmanım, ne biliyorum, ne anlatabilirim?” gibi soruları sormalısınız. Örneğin Tarih konularına ilgiliyseniz ve bilginiz varsa bu alanda bir kanal açabilir ve çekimler yapabilirsiniz. Tarihi, turistik yerlerde çekimler yapabilir ve izleyicilerinize buralar hakkında bilgiler verebilirsiniz.

Ya da bilgisayar yazılım dilleri hakkında tecrübelisinizdir. Açarsınız bir kanal ve insanlara yazılım dünyasından haberler, yazılım dilleri dersleri gibi içerikler sunarsınız.

Youtube Kanalıma Devamlı İçerik Üretiyorum Ama Çok Az İzleniyorum

youtube'da çok az izleniyorum

Bu durum pek çok kişinin başına gelmektedir. Youtube’dan para kazanmak basit bir şey gibi görünse de aslında çok kolay değildir. Bir çok insan devamlı Youtube için içerik üretir ancak tatmin edici izlenme oranlarına ulaşamaz.

2019 yılına geldiğimizde ülkemizde pek çok Youtuber olduğu için rekabet yoğunlaşmış durumda. Youtube Türkiye’de para kazanma özelliğinin açıldığı ilk günlerde bu işe başlayanlar şu an milyon takipçi seviyesine ulaşmış durumda.

Elbette sizin onları kısa sürede yakalamanız zor olacaktır. Onlar 2014 yılında bu işe başlarken siz henüz yeni başlıyorsunuz ve emekleme dönemindesiniz.

Eğer içeriklerinize güveniyorsanız ve insanların ilgisini çekecek içerikler ürettiğinizi düşünüyorsanız ilginizi, alakanızı kesmeden Youtube’a içerik üretmeye devam etmelisiniz. Bir çocuğun doğumu dahi 9 ay 10 gün sürüyor. Kısa vadede hemen başarıya ulaşamamak sizi yıldırmamalı ve çalışmaya devam etmelisiniz.

Youtube Kanalı İçin İpuçları

youtube kanalı için ipuçları

Aşağıda sizler için vereceğimiz ipuçlarını kanalınızda uygulayarak kısa zaman içerisinde bol izlenme ve abone sayılarına ulaşma ihtimaliniz yüksektir. İşte o ipuçları;

– İnsanların merak edeceği konularda videolar çekin.
– Güncel olayları takip edin ve sosyal medyanın konuştuğu konularda videolar üretmeye çalışın.
– Güncel siyasi ortamın nabzını yoklayabilir ve siyasi sokak röportajları yapabilirsiniz.
– İzleyicileriniz için çekilişler düzenleyebilir ve onlara küçük ödüller verebilirsiniz.
– İçerikleriniz hakkında izleyicilerinize sorular sorabilir ve onlarla etkileşime girebilirsiniz.
– Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanarak yeni aboneler elde edebilirsiniz.
– Faydalı eğitim setleri videoları çekebilirsiniz (nasıl yapılır, nerede kullanılır, kimdir gibi kanallar kurabilirsiniz)
– Futbol ile ilgili kısa videolar çekerek kısa zamanda bol abone elde edebilirsiniz.

Bunları yaparak azimle ve sabırla çalışarak hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşabilir ve Youtube’dan para kazanmak sizin için iyi bir gelir kapısına dönüşebilir.

Şimdi çalışmaya başlayın ve ilk içeriğinizi üretmeye koyulun!

Bizlere Youtuber’lık hakkında sormak istedikleriniz varsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmak isteriz. Ayrıca “şöyle bir kanal açma fikrim var tutar mı ?” gibi sorularınızı da bekliyoruz…

One Response

  1. Dilay

Mesaj Bırakabilirsiniz