Ev yemekleri yapıp satmak! Yemeksepeti’nden yemek nasıl satılır?

Size hünerli ellerinizi veya çok sevdiğiniz yemekleri kullanarak para kazanmanın bir yolu olduğunu söylesem? İnanılmaz gelebilir ama evinizden yiyecek satmak size ayda 15.000 Türk Lirasına kadar kazanç sağlayabilir. Size nasıl olduğunu anlatacağım, heyecanlanmayın!

Şimdi “evde yemek yapıp satış yapmak yasal mı, internetten manav satmak istiyorum, geliri nedir?” gibi sorularınızı cevaplayacağım.

Damak zevkinize ve gurmelerinize güveniyorsanız, evde yemek yaparak para kazanmak için bu yazıyı sonuna kadar okuyun, sonra kolları sıvayın! Ben de başlıyorum…

Evde yemek yapma ve satış yapma 2023

Konya Evde Ek Is Ucreti Nedir.jpg

Evde para kazanmak için iş mi arıyorsunuz? Evde yemek yapmak ve nerede satabilirim diyenler buraya gelsin.

 • Evde yemek yapmak ve satış yapmak, iyi yemek yapabilen herkese para kazandırır! Yani ev hanımı olmanıza gerek yok. Lezzetli yemekler yapabilen herkes evde yemek yapıp satarak para kazanabilir.
 • Bunun için ihtiyacınız olan ilk şey; uygun alan. Yani tam donanımlı bir mutfak! İhtiyacınız olan tüm araç ve gereçlere sahip geniş bir mutfağınız var mı? Tamam o zaman, sana söylediğimi yaparak biraz para kazanalım!
 • Ancak bunun için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ancak, konunun ayrıntılarını anlamak için gitmelisiniz.

Ev yemeklerini kimler yapabilir?

Ev hanımları için para kazanma yolları arasında yer alan ve evde ek bir iş fikri olan evde yemek yapıp o yemeklerden para kazanma fikri oldukça cezbedici; Ancak, birçok kişinin bu konu hakkında soruları var. Örneğin evde kim yemek yapabilir?

Yemek pişirme bilgi kaynakları mevcuttur.
Bu alanda ilk profesyonel adımlar yemek videoları izlenerek atılabilir.
Bunu neden söylüyorum? Çünkü yemek yapma konusunda bilgisi olmayan bir kişi bu kaynakları kullanarak evde yemek yapma ve satış yapma konusunda pek çok şey öğrenebilir.

Hangi nitelikler gereklidir?

Evde kimlerin yemek yapabileceği dışında hangi niteliklere sahip olmalısınız?

 • çözüm
 • öğrenmek için istekli
 • mümkün olmak
 • bakım
 • süreklilik
 • eleştiriye açık olmak
 • temizlik ve sanitasyon
 • kalite kontrol
 • Bu niteliklerin her biri, evde yemek pişirmenize ve satmanıza yardımcı olacak öğelerdir.

Evde yemek pişirip satarak ne kadar kazanabilirim?

Evde yemek yapıp satıp para kazanmak isteyenlerin karşılaştığı en garip konulardan biri de bu işin duygusal boyutu! Yani para!

Bu konuda kesin rakamlar vermeyi doğru bulmuyorum. Başlangıçta satışlarınız küçükken sevildikçe ve tanındıkça gün geçtikçe geliriniz artacaktır.Evde yemek yapıp internetten satış yapmak isteyenler için;

Günlük asgari gelirleri 200 TL ile 1.000 TL arasındadır.
Aylık ortalama gelirleri 10.000 TL civarındadır.
Ama bunu tek başına mı yapıyorsun? Hangi yemekleri satıyorsun? İşte bu işten ne kadar kazanacağınızı gösteren diğer faktörler!

Bunları da bilmelisiniz…

Evden yapılabilecek işler arasında yer alan “evde yemek yapmak” ağırlıklı olarak yemek yapmayı seven ve bu işten sıkılmayacak kişileri etkileyen bir iş alanıdır. Çünkü pişirmesi kolay gibi görünse de her yemeğin lezzetini ölçmek ve yaratmak oldukça zordur.

Aşçılıktan para kazanmak isteyen birinin sabırlı ve istekli olması gerektiğinin altını çizmeliyim…
Öte yandan, bence tam bir gurme olmalısın. Yeni tariflerde gözlerini kısmak yok!
Evde yemek pişirirken ve satış yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus olsa da evde yemek pişirip bu yemekleri satarak para kazanmak mümkündür. Bunun için baştan ne yapmanız gerektiğini planlamalı ve ardından bu plana göre hareket etmelisiniz.

Evden market alışverişi için gerekli evraklar

Ev yemekleri yapıp satmak istiyorum diyenlerin bazı belgelere ve izinlere ihtiyacı var. Aslında işe başlamadan önce araştırma yapmak çok önemli ve bu gerekli bir konu. Evde yemek pişirmek ve satış yapmak için hangi belgeler gereklidir?

 • Ticaret muafiyet belgesi ve gıda üretim izni
 • aşçılık sertifikası
 • Evden yemek pişirmek ve satmak için bu izin ve belge şart! Personel yanınızda olacaksa, aşçılık sertifikası almalısınız.
 • Evde nerede yemek pişirip satabilirim?
 • Ev yemekleri yapıp satmaya kararlıysanız, yola çıkarken belirlemeniz gereken en önemli konulardan biri de yemeklerinizi satacak yer bulmaktır. Peki, evde nerede yemek yapılır ve satılır? Bunun için birçok alternatifiniz var. Senin için parçaladım.
 • gıda fuarları
 • mezeler
 • ev yemeği
 • büfeler
 • Meslekler
 • Çeşitli kuruluşlar

Listeyi daha da genişletmek mümkündür. Yukarıdakiler ve daha fazlası ile bir anlaşma yapabilirsiniz. Her türlü yemeği hazırlamak zorunda bile değilsiniz. Örneğin yaprak sarmalar yapabilir ve bunları bu lokasyonlarda satabilirsiniz. Yemeklerinizi bir komisyon karşılığında satmaya istekli birçok şirket var.

Bunun dışında kendi tanıtımınızı da yapabilir ve insanların size talep ile gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için örneğin sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Instagram’da kendinize bir sayfa oluşturabilir ve yemeklerinizi oraya güzelce yükleyerek tanıtabilirsiniz.

Evde yemek pişirmenin ve satmanın bir başka yolu da market sepetinden satış yapmaktır. O nasıl çalışır? Detayları açıklıyorum.

Evde yemek yap ve yemeksepetinden sat

Peki, Yemek Sepeti’nde evde yemek yapma ve satış yapma süreci hakkında ne söyleyebilirim? Yukarıya bir video bıraktım. Detayları buradan görebilirsiniz, isterseniz yazımın devamında anlatırım.  Hız kesmeden okumaya devam edin.

Peki evde yemek yapıp Yemek Sepeti ile nasıl satarsınız?

 • Bir vergi kaydı oluşturun.
 • Çevrimiçi satış yapmak için gerekli izinleri alın
 • Evde yemek yapmak ve satmak için Yemeksepeti Portakal sayfasını kullanın.
 • Firmanın beklentilerinden bazıları temizlik ve lezzet gibi olması gereken unsurlardır.
 • Üye olduktan sonra market alışverişi yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Yemek Sepeti sizinle çalışırken çeşitli faturalar kesilecektir.

Gerekli işlemleri yaptığınız takdirde Yemek Sepeti üzerinden evden yemek pişirebilir ve yemek satışı yapabilirsiniz. Böylece Yemek Sepeti gelir elde eder, siz de aile bütçesine katkıda bulunursunuz.

İlgili İçerik: Ücretsiz Bayilikler

Ev yemekleri ve satış uygulaması

Evde yemek yapıp satabileceğiniz siteler var. Ev yemekleri ve satış uygulamaları için şunları da kullanabilirsiniz:

 • 1- Evpismis.com
 • 2- Yoksulluk.com

Yukarıda bıraktığım 2 bağlantıyı kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu sitelerde güzel bir profil oluşturarak kendinizi tanıtabilirsiniz. Evde yemek pişirmek ve satış yapmak için bir uygulama olarak bu sayfalar size yol gösterecektir.

En çok satan ev yemekleri

Evde yemek yapıp satmak ve başarılı olmak istiyorsanız en popüler ev yemeklerini bilmek önemlidir. Popüler ev yemeklerine yönelirseniz, satış yapma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. Genel olarak en çok satılan ev yemekleri şu şekildedir:

 • Evde yemek pişirme ipuçları! Evde yemek pişirme hakkında bilinmesi gerekenler
 • Evde pişirme ve satış sürecini planlayın.
 • Menüler nasıl hazırlanır sorularına cevap vermeli, yemek tarifleri elinizin altında olmalı.
 • Bu, şirketinizin bir sisteme sığmasını sağlar. Sistematik çok önemlidir.
 • Evde yemek pişirmek için gerekli ekipmana sahip olmalısınız.
 • Yapması zor ama insanların sevdiği yemekleri de planlamalısınız.

Örneğin mantı, hazırlanması zaman alsa da birçok kişi tarafından sevilen bir yemektir. Bu ve benzeri yemeklerle sadık müşteriler kazanacaksınız.

Evde yemek yapmak ve Yemek Sepeti üzerinden satış yapmak istediğiniz için reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.
Evde yemek yapıp satmanın cezası yok. Tabii yasalar çıkarırken dikkatli olursanız…

Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde işletmenizde kısa sürede başarıya ulaşmanız mümkündür.

Türkiye’de Aşçılık Kursları Nelerdir?

Evde yemek yapıp satış yapmak istiyorsanız başarılı eğitimciler ve şeflerden gastronomi ve aşçılık dersleri alıp gerekli sertifikaları almanızı şiddetle tavsiye ederim!

Özellikle yemek pişirme beceriniz yoksa uygun kurslara katılarak yemek pişirme konusunda gerekli teorik ve pratik bilgileri çok kısa sürede edinebilirsiniz. Peki Türkiye’deki aşçılık kursları nelerdir?

 • Mutfak Sanatları Akademisi
 • Uluslararası Hizmet

Evden yemek yap sat hakkında sizlere sunabileceklerim bunlar. Daha fazla merak ettiğiniz konu varsa, yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız ve ellerinizin zevkine güveniyorsanız, evde yemek yapmak ve satış yapmak sizin için ideal bir iş olabilir. Son zamanlarda ev yapımı yemeklere talep arttı. Sağlıklı beslenmek isteyenler; ama yemek pişirmek için yeterli zamanın yoksa evde yemek yapmayı tercih edersin. Her gün dışarıda yemek yemek mümkün olmadığı için insanlar eve sipariş vermeyi tercih ediyor. Ev yapımı siparişlerin artmasıyla birlikte yüzlerce kişiye yeni bir iş yaratılacak.

Evde yemek yapmak ve satmak

Gıda sektöründeki iş fırsatlarından yararlanarak evden para kazanmak mümkündür. Bunu, kendi ortamınızı kullanarak yerel bir işletme işleterek veya işinizi gıda platformları aracılığıyla genişleterek yapabilirsiniz. İkinci yöntemi kullanarak satış yapmak istiyorsanız, Yemeksepeti üzerinden yiyecek satmak iyi bir getiri sağlayabilir.

Evde yemek yaparak satış yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de işin hukuki boyutu. Gıda ve gıda sektörü doğrudan sağlığımızla ilgili olduğu için bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelere uymanız durumunda evde yemek pişirmek ve satmak için herhangi bir ceza yoktur. Gerekli belgeleri ve izinleri almazsanız, para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evden para kazanabilen işletmelerden biri olan bakkaliye satmak eğlenceli olsa da nelerin satılabileceğini araştırmak zaman alabilir. Size yardımcı olmak için, evde pişirip satabileceğiniz birkaç risksiz ürün.

hamur işleri

Hamur işleri, kekler ve kurabiyeler gibi unlu mamuller her zaman talep görmektedir. Gerçekten lezzetli yaparsanız, çok popüler olacak. Aynı anda birden fazla ürün üretme açısından da ucuzdur.

zeytinyağları

Sağlıklı ve doyurucu zeytinyağı yemekleri, sebze severlerin baş tacıdır. İthalat talebinin yüksek olması nedeniyle zeytin dolması, kereviz, enginar gibi yiyecekler bile pazarlarda satılmaktadır. Raf ömrü uzun olduğu için evde yapılıp satılmaya uygundur.

Çiğ Köfte

Çiğ köftelerin güvenilir ellerden gelmesi önemlidir. Tadı el aroması ile yakından ilgilidir. Özellikle evde yoğurulan ve doğrudan müşterilere satılanlar özel günlerde tercih edilmektedir.

Meze

Mezeler de evde pişirilip satılmaya uygun ürünlerdir. Atom, Girit Ezmesi, Humus, Fava, Ezme gibi mezeleri evde hazırlamak kolaydır. Maliyeti göz önünde bulundurarak birçok restoran da evde mezeler hazırlamaya başlayarak işi büyütüyor.

Turşu

Turşu çok tüketilen bir ürün değil ama herkes yapmak için zaman ayırıyor. Son zamanlarda marketlerden satın almak yerine evde yapılan turşulara talep arttı.

Reçel

İnsanlar doğal ürünlere yöneldikçe ev yapımı reçeller daha uygun fiyatlı hale geldi. Mevsiminde doğal ürünlerden reçel arayanların çoğu.

Okuyun: Güvenilir Ev Paketleme İşi

Evde yemek yapmak ve satmak

Herkes çok iyi yemek yaptığımı söylüyor, bu işten para kazanırım demeyin. Evde yemek pişirmeye ve satmaya karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

 • Düşündüğünüz ürün için gerekli donanıma sahip misiniz?
 • Ürün, sipariş verebilecek kitlenin zevk ve ihtiyaçlarına uygun mu?
 • Ürünü hazırlamak ne kadar sürer? Ne kadar süre tüketilmelidir?
 • Hazırladığınız ürün ve yaptığınız sunum götürmeye uygun mu?
 • Tanıtım ve pazarlama için hangi yol ve yöntemleri kullanıyorsunuz?
 • Lezzetli lezzetler yapıyor olsanız bile bu soruları düşünmeden işe başlamayın. Aksi takdirde kısa sürede hüsrana uğrayabilirsiniz. Ancak, bir planı takip ederseniz, gerçek bir işiniz olabilir ve sabit bir geliriniz olabilir.

Yemeksepeti’nde yiyecek satmak

Yemeksepeti, restoranlarla ortaklaşa yemek siparişi alan bir platformdur. Şirketin yayınladığı rapora göre 2021 yılında Yemeksepetine’e kayıtlı restoran sayısı 60.000’e ulaşacak. Kayıtlı kullanıcı sayısı 27 milyondur. Bu rakam, Türkiye’de 18-64 yaş arasındaki çalışma çağındaki nüfusun neredeyse yarısını temsil ediyor. Başka bir deyişle Yemeksepeti’nde yemek satmak, önemli bir kitleye ulaşmak demektir.

Bu geniş kitleye ulaşmak için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Öncelikle platform üzerinden ev yapımı yemek siparişi verme oranı da artıyor. Bu iyi haber. Diğer bir haber ise platformda satış yapmaya başlamak için resmi bir şirket olmanız gerekiyor. Ardından platformda bir işletme kaydederek satışa başlayabilirsiniz.

Evden yiyecek satmak için gerekenler

Teknik olarak evde yemek pişirmek ve satmak için yeterli alana ve ekipmana ihtiyacınız var. İşletmenin düzenleyici ve yasal yönlerinde aşağıdaki belgeler istenmektedir.

Gıda üretme izni

Bakkal hijyen ve sağlık açısından hassas bir iştir. Bu nedenle gıda üreten her firma gıda üretim izni almak zorundadır. Buna evde yemek yapıp satmak isteyen gerçek kişiler de dahildir.

İşletme Muafiyet Belgesi

İşletmeler için vergi kaydı zorunluyken, evden çalışmak için bazı kolaylıklar da beraberinde getirilmiştir. Bu işler bazı vergilerden muaftır. Bu hakkı kullanmak için ticaret muafiyeti belgesi almanız gerekir.

Aşçılık sertifikası

Bir aşçılık sertifikası her zaman zorunlu değildir. Yalnız çalışıyorsanız, sertifika almanıza gerek yoktur; Ancak, yanınızda bir personel çalıştırıyorsanız, bir şef sertifikası almanız gerekecektir.

Evde yemek yapıp satmanın cezası

Yemek pişirmenin cezası olduğunu söyleme. Türkiye’de her türlü ticari kazanç vergiye tabidir. Vergisini ödemediğiniz gelir vergi kaçakçılığı teşkil edebilir. Küçük esnaf için de bazı kolaylıklar getiriyor. Tacirler için vergi muafiyeti, Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 9. Bölümünde düzenlenmiştir. 2020 yılında yapılan değişiklikle birlikte evden yemek pişirme ve satış da bu muafiyete tabi hale geldi. Maddenin onuncu fıkrasına göre, makine ve aletlerle yapılan ürünlerin ayrı bir iş yeri kurulmaksızın internet üzerinden yurt içinde satılması vergiden muaftır. Bu haktan yararlanmak için;

Ticaret vergisi muafiyet belgesi alınmalıdır
Tüm gelirler, Türkiye’de kurulmuş bir işletme hesabı aracılığıyla toplanmalıdır.
Elde edilen gelirin bir takvim yılında belirli bir tutarı geçmemesi gerekmektedir (bu tutar 2021 yılı için 320.000 TL’dir).
İlk iki nokta sağlandığı sürece evde yemek yapıp satmanın bir cezası olmadığını söyleyebiliriz.

Ev yemekleri arayan firmalar

Ev yapımı yemek siparişi sadece bireysel siparişlere dayanmaz. Dahi ellerden gelen yemekler, ev yapımı yemek arayan şirketlerle iş birliği yaparak daha fazla kişiye ulaşabilir. Aşağıdaki lokasyonlar ile ev yemekleri müşteri tabanını genişletmek mümkündür.

Şirketler: Şirketler, çalışanları için ev yapımı öğle yemeğini tercih edebilir. Bu tercih ile hem sağlıklı hem de ekonomik olarak doğru yerde olmak için bölgenizdeki firmaları araştırın. Firma ile iletişime geçebilir, yaptıklarınızla ilgili hızlıca sohbet edebilir ve görüş alabilirsiniz.

Restoranlar: Kafeler ve restoranlar, personel kiralamak yerine bazı özel ürünleri dışarıdan temin etmeyi tercih edebilir. Örneğin bir kafe, pastane işletmek yerine ülkeden kek, bisküvi gibi ürünler sipariş edebilir. Bu durumda aranmak istiyorsanız ürününüzü pazarlayabilecek restoranlarla görüşebilirsiniz.

Organizasyonlar: Düğün, nikah, sünnet, cenaze ve benzeri toplu organizasyonlar için evde yemek siparişi istenebilir. Yerel organizasyonları takip edebilir, organizasyon sahipleri ile evde yemek pişirip satmasını sağlayabilirsiniz.

Okuyun: Evde ne yapabilirim?

Evde yemek yapıp satmak isteyenlere tavsiyeler

Evde yemek yapıp satarak istikrarlı ve düzenli bir gelir elde etmek istiyorsanız evde yemek yapıp satmak isteyenler için önerilerimize göz atabilirsiniz.

İyi Pazarlama: Çok iyi yemek pişirseniz bile pazarlama her şeydir. Pazarlamanın temel unsuru olan görsellere çok dikkat etmelisiniz. Servis tabağınızın fotoğrafı iyi çekilmelidir. Bu konuda profesyonel destek sizi daha iyi yerlere taşıyacaktır.

Özel Ürün: İnsanlar özel ürünleri tüketmeyi severler. Menünüzde size özel bir ürün olduğundan emin olun. Bu ürünün sunumuna ve pazarlanmasına dikkat edin. Ayrıca özel ürününüzü ve diğer yemeklerinizi denemek isteyecektir.

Aktif müşteri: Müşterinin yemeklerinize aktif olarak katıldığından emin olun. Bunun için onlara belirli malzeme seçenekleri verebilirsiniz.

Maliyet: Son olarak, doğru fiyatlandırma ile evde yemek pişirmek ve satış yapmak mümkündür. Her yemeğin bir tarifi olmalı. Bu tarif hangi üründen kaç gram kullandığınızı belirtmelidir. Reçete tutarına belirli bir süre taahhüdü ve kar marjı belirleyerek fiyatlandırmayı da yapmalısınız.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz