Playstation cafe açmak! PS dükkanı salonu açma maliyeti ne kadar? Ne kadar kazandırır?

Karlı bir iş kurup para kazanmak isteyenlere sunduğumuz iş fikirleri sitemizde bugün de çok kazandıran 25-30 bin TL sermaye ile yapılabilecek bir işten bahsedeceğiz; Playstation cafe açmak.

Eğlenmek için çoğu insan bilgisayarda oyun oynasa da PlayStation oyunlarına ilgi duyan ve bir kafede arkadaşları ile beraber oyun oynamak isteyen pek çok kişi var. Ayrıca üniversite öğrencilerinin bol olduğu bir noktada Playstation cafe açmak size çok kısa zamanda çok para kazandıracak nadir işlerden birisidir. Bu nedenle cebimde 25 bin lira var playstation cafe açmak istiyorum diyorsanız yazımızın devamını okuyun.

PlayStation Cafe Açmak

playstation cafe açmak

Playstation cafe açmayı düşünüyorsanız öncelikle kendinize uygun boş bir dükkan bulmanız gerekmektedir. Bulacağınız dükkanın belediyeden ruhsat izni alabilecek yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Playstation kafeleri ruhsatı almak için bazı şartlar var. Bu şartları belediyenizden öğrenebilirsiniz. Dükkanın kirası bulunduğunuz yere ve metrekareye göre değişecektir ancak 2500 TL bandını geçmemeye çalışın.

Kiralamak istediğiniz dükkanın geniş ve ferah olması önem gösteriniz. İçeriye çok fazla güneş ışığı giren bir Playstation kafeye ben girmem. Bir çok playstation oyuncusu da girmez. İçerisi biraz karanlık olmalı ve dekor, süs lambaları ile aydınlatılmalıdır.

Dekoru yaparken Playstation’a özel süslemeler yapmanız oyuncuların dikkatini çekecektir. Duvarlarda bu tarz posterler, afişler, oyun replikleri gibi şeylerin olması dekorasyonunuza renk katacaktır.

Oyuncuların oturacakları koltuklar rahat ve geniş olmalıdır. Bazı PS masaları için kanepe tipi 3’lü koltuklar koyabilirsiniz. Ancak tek kişilik armut koltuklardan da koymayı ihmal etmeyin. Çoğu PS oyuncusu armut koltuklarda daha rahat etmektedir.

Televizyonlar yeterince büyük olmalıdır. Hiç kimse küçücük ekranlarda oyun oynamak istemez. Bu nedenle TV’lere yapacağınız masraflardan kısmayın. Sıfır veya ikinci el TV alabilirsiniz. Ancak kaliteli markalar olmasına önem gösteriniz. TV’leri duvarlara montajlanmış bir şekilde kullanabilir ve tv kenarlarına süs ampülleri ile süsleme yaparak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kaç Adet Playstation Alınmalı ?

kaç adet playstation olmalı

Oyunları oynatabilmek için ihtiyacınız olan Playstation 4 cihazlarını dükkanınızın kapasitesine göre almalısınız. Örneğin büyük bir dükkanınız varsa, 3-5 tane makine koyup dükkanın yarısını boş bırakmak hoş bir görüntü olmayacaktır. Bizim tavsiyemiz küçük bir dükkan ile 5 – 10 arası bir makine yerleşim düzeni kurarak işe başlamanızdır.

5 adet PS4 alacağınızı ve bunların ikinci el olacağını varsayarsak, 1 makine için ortalama 1300 – 1500 TL harcarsınız. Yok ben tüm cihazları sıfır olarak alacağım derseniz 500 GB PS4 Slim fiyatları 1900 TL civarlarında. İlla sıfır cihaz olsun diye ısrar etmeye gerek yok, ikinci el cihazlar da gayet işinizi görecektir.

Alacağınız PS4 cihazlarının hepsinde mutlaka iki kol olmasına dikkat etmelisiniz. Çoğu kişi futbol oyunları oynayacağı için iki kol olmak zorundadır.

Makinelerde Hangi Oyunlar Yüklü Olmalı ?

makinelerde hangi oyunlar olmalı

Playstation cafelere giden kişiler genellikle futbol oyunları oynamaktadır. O yüzden PES, FİFA gibi oyunları mutlaka makinelerinizde yüklü bulundurun. Öğrenci tayfasından “pes atma, fifa atma” sözlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Toplu olarak playstation kafelere gelen bu öğrenciler en çok PES-FİFA oyunlarını oynamaktalar. Ancak bunlar yeterli değil.

Playstation cihazlarına özel olarak üretilen oyunlara mutlaka yer verin. Bu oyunlara sahip olmanız, şehirdeki diğer PS4 kafelerde bu oyunlar yok ise sizi onlardan öne geçirecektir. Nedir bu oyunlar derseniz; Uncharted, The Last of Us, Killzone, God of War gibi oyunlardır. Bu oyunlar sadece Playstation’a çıktığı için özel oyunlardır ve evinde bilgisayarı olan ama Playstation’a sahip olmayan kişiler bu oyunları oynamak için kafelere gitmektedir. Ayrıca araba yarışı oyunları ve GTA 5 oyununu da mutlaka bulundurun.

Toplam Giderler Ne Kadar ?

toplam giderler ne kadar

 • Ortalama bir şehir için dükkan kirasını 1750 TL olarak aldığımızda 6 aylık kira ile birlikte cebinizden çıkacak para = 10.500 TL
 • 5 Adet 102 ekran TV aldığınızı varsayarsak ve 1 adet TV için 1200 TL ödediğinizi düşünürsek cebinizden çıkan para = 6.000 TL
 • 5 Adet iki oyun koluna sahip ikinci el PS4 cihazı aldığınızı varsayarsak cebinizden çıkacak para = 7.000 TL
 • Oyunlar için ikinci el alım yolunu tercih ettiğinizi varsayarsak ortalama cebinizden çıkacak para = 3.000-4.000 TL civarı
 • Dekorasyon ve diğer giderler = 5.000 – 7.000 TL civarı

Görüldüğü üzere 5 adet cihaz ile 30.000 TL’yi geçmeyecek bir rakam ile Playstation cafe açmak gayet mümkün. Açacağınız Playstation kafede dükkanın içerisini temiz ve düzenli tutarak, oyun oynamaya gelenler ile yakında ilgilenerek kısa zamanda şehirinizdeki sayılı Playstation kafelerden olabilirsiniz.

Şimdiden bu işe girecek olan herkese başarılar dileriz. Playstation cafe açmak işinde aklınıza takılan bir konu varsa, sormak istediklerinizi bize aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. Kolay gelsin…

 

Playstation birçok yaş grubuna hitap eden eğlence araçlarından biridir. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çeken bu eğlence cihazları, her an temin edilememektedir. Bu nedenle Playstation kafe açmak birçok girişimci için karlı olarak görülüyor. Pek çok oyun severin ilgisini çeken bu kafelerde pek çok oyun türü bulunuyor. Bu da insanların bu kafelere olan ilgisini uyandırıyor. Bir PS kafe açmanın maliyeti hakkında iyi bir araştırma ve aklınıza gelebilecek diğer sorularla kendi işinizi kurabilirsiniz. Özellikle elektronik cihazlar, bilgisayarlar ve oyun konsolları ile ilgileniyorsanız ideal bir alandır. PS Café’nin ne kadar tasarruf edeceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Playstation kafe açılışı

Playstation kafe açılışı

İş yeri açmak için hem yeterli sermayeye hem de sektörde deneyime sahip olmanız gerekir. Playstation cafe açarken aynı tecrübeye sahip olmanız son derece önemlidir. Bu alanda sadece ekipmanların montajı ve dükkân kiralamak yeterli değildir. Her şeyden önce, işinizi sürdürmek için kalifiye olmalısınız.

Playstation kafelerinin çok olması sizin için dezavantaj olabilir. Playstation onarımını anlıyorsanız ve iş deneyiminiz varsa, her yerde başarılı olabilirsiniz. Mağazanızı açtıktan sonraki ilk birkaç ay tüm ekipmanlar yeni olduğu için herhangi bir tamir sorunu ile karşılaşmazsınız. Ancak zamanla yıpranan konsolların onarılması veya değiştirilmesi gerekecektir. Bu, şirketiniz için maliyetlere neden olabilir.

Not: Playstation Cafe açmak dışında iş fikirleri almak için 112 İş Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Playstation kafe açılışı

 

Playstation Cafe açmayı planlıyorsanız, öncelikle sermaye tutarınızı öğrenmelisiniz. Ne kadar para harcadığınızı ve bu paranın ne kadarının ekipmana gittiğini bilmelisiniz. Bu alanda iş kurmanın iki farklı yolu vardır. Mevcut bir şirketi devralmak veya yeni bir şirket kurmak arasında karar vermelisiniz.

Bu sektörde bir şirket satın almak, faydalı ve daha az zorlayıcı görünebilir. Ancak, birçok dezavantajı olduğunu belirtmek gerekir. Bir şirketi devralmak, içindeki cihazları olduğu gibi almak demektir. Oyun sektörünün son derece dinamik olduğu ve her yıl yeni nesil teknolojiye uyarlanmış bir oyun makinesinin piyasaya sürüldüğü unutulmamalıdır. Bu nedenle devraldığınız firmadaki oyun konsolları ve ana makineler arızalı veya çok eski modeller olabilir.

Ancak bu işletmenin düzenli müşterilerinin sizi kabul etmesi de önemlidir. Bazen şirket el değiştirdiğinde müşteriler o mağazaya gitmeyi bırakır. Bu nedenle bu süreçte yeterli sermayeniz varsa sıfırdan iş kurmak daha karlı ve daha kolay olabilir.

 

PS Cafe açılış maliyetleri

Gelişmiş bir oyun merkezi açmak istiyorsanız, sermayenizin yeterli olduğundan emin olmanız gerekir. Bir PS Cafe açmanın maliyeti birçok farklı faktöre bağlıdır. Öncelikle sadece Playstation masasında LCD TV, sehpa ve PS cihazı olacaktır. Ortalama olarak her masaya harcamanız gereken para 10.000 TL’yi bulabilmektedir. İşinize başlangıçta beş masa ile başlarsanız, masalar için sadece 50.000 TL’ye ihtiyacınız var. Diğer aksesuarlarla birlikte bu maliyet 70.000 TL’ye ulaşıyor.

Likidite darboğazları durumunda uzun vadeli kredilere geri dönebilirsiniz. Ayrıca işinizin oturması ve insanların size alışması için 6 aylık bir dönemi yönetecek paraya da ihtiyacınız var. Başarılı olmak ve kısa sürede giderlerinizi karşılamak için işinize başlayacağınız yeri seçmelisiniz.

PS Cafe ne kadar kazanıyor?

Playstation kafe açmak son yılların en karlı girişimlerinden biri. Harcamalarınıza bağlı olarak kazanç tutarınız da farklı olabilir. Başlangıçta 5 veya 6 masa ile bu işe başlarsanız ne kadar kazanacağınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Sektördeki en düşük oyun fiyatları saatte 8 TL’den başlıyor. Bir masa on saat kesintisiz çalışırsa 10 saatte 80 TL tasarruf etmiş olursunuz. 6 adet masanız varsa bu size 480 TL kar getirecektir. Ancak burada fatura ödemeleri de dikkate alınmalıdır.

Ayrıca günlük 480 TL gelir içinde vergi ödemeleriniz ve ekipman bakım onarım giderleriniz var. Bu nedenle, bu maliyeti kar hesaplamasına dahil etmelisiniz. Günlük cirosu 480 TL, bu da aylık 14400 TL gelir sağlıyor. Elektrik faturalarınız ve vergileriniz bu gelirden düşülürse, yaklaşık 10-12.000 kar elde edersiniz.

 

Playstation Salon açmak için gerekli belgeler

Playstation salonu açmak için gerekli belgelere sahip olmadan işletmenizi açmamalısınız. Bu süreçte sizden birçok belge istenecektir. Her belgenin güncelliği ve eksiksizliği, işyeri açma sürecinizi kısaltır. Gerekli belgeler arasında şunları sayabiliriz:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Okullar ve dershaneler için 100 metre mesafe kriterine uymak.
 • Adli sicil belgesi
 • SGK giriş bildirimi
 • Oda faaliyet belgesi
 • imza sirküleri
 • İkamet belgesi
 • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi
 • Apartmanda yaşayanların izni
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • İtfaiye Uyum Raporu

Bu belgeler tüm belediyelerde işyeri açmak isteyen kişilerden istenmektedir. Ayrıca bulunduğunuz yerin belediyesinden ek belgeler talep edebilirsiniz. Bu nedenle tapu işlemleri sırasında mutlaka kendi ikamet ettiğiniz yerdeki belediyeden güncel tapu listesini teyit ettirmelisiniz.

 

Playstation cafe saatlik ücret 2024

Playstation oyunlarını sevenler için kafeler son derece önemlidir. Yüksek standartlarda bir Playstation kafe açmak hem kazançlı hem de çok dinamik. Bir PS Cafe açtığınızda, saatlik ücretin maliyetlerinizi karşıladığından emin olmanız gerekir. Bugün en düşük saatlik ücret 8 TL. Ancak bu ücret firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Saatlik ücreti 10 TL ve üzeri olan kafeler de var. İşletmenizin konumu ve hizmet kalitesi, saatlik ücretleri etkileyen faktörler arasındadır.

Playstation cafe saat ücreti 2024 yılında güncellenerek insanlara sunulmuştur. Belirlenen fiyat planları ile günün belirli saatlerinde bu hizmeti sunarak yüksek gelir elde etme imkanı bulacaksınız.

 

Playstation cafe açmak isteyenlere öneriler

Playstation cafe açmak isteyenlere sunulan öneriler sayesinde sektörde daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Size yardımcı olabilecek öneriler şunları içerir:

İyi müşteri iletişimine dikkat etmelisiniz. İnsanlar sizden memnun oldukları sürece sizi her zaman tercih edeceklerdir.
Şirketin yerini uygun bir yerde seçmelisiniz. Özellikle gençlerin ve çocukların yoğunlaştığı yerleri seçin.
Müşterilerle taviz verilmemelidir. Sigara ve alkol tüketimine izin vermemelisiniz.
Oyun hizmetlerinin yanı sıra içecek sattığınızdan emin olun. Bu, gelirinizi artıracak önemli bir detaydır.
Her zaman yeni nesil oyun konsollarını dahil ettiğinizden emin olun.
Oyun konsollarını tamir etme konusunda deneyim kazanmaya çalışın. Böylece işyeri maliyetlerini biraz azaltabilirsiniz.
İş yerinizin her zaman temiz ve düzenli olduğundan emin olun. Oyun konsollarının hijyenine özellikle dikkat edin.
Playstation Cafe açmak göründüğü kadar kolay değildir ve yüksek maliyetler gerektirebilir. Ancak iyi bir deneyim ve iş yeri sayesinde sektörde iyi bir yere gelmek mümkündür. Mesleki deneyim kazanmak her alanda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bir iş yeri açmadan önce içinde bulunacağınız sektörde başka bir girişimci olarak çalışmak size iyi bir deneyim sunuyor.

Mesaj Sayısı(5)

 1. Vadi
  • Ceren Yıldırım
 2. sezer
 3. Sedat Ergün
 4. Sedat Ergün

Mesaj Bırakabilirsiniz