İnternet kafe açmak! 2024 maliyeti, gerekli belgeler ve püf noktalar

Bilgisayarlar her ne kadar çoğu eve girse de internet cafelere olan talep azalmıyor. Günümüzde biraz değişim göstererek daha çok “Gaming Cafe” lere dönüşen internet kafeler hala çok iyi iş yapıyor. Bu sektöre girmek isteyenler, yatırım yapmak isteyenler bir internet cafe açmak için ne kadar sermaye gerekir, internet kafe işletmenin püf noktaları nelerdir merak ediyorlar.

Yazımızın içeriğinde mahalle arasında, orta halli bir internet cafe açmak için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Bu sektöre girmeye karar verenler yazımızdan faydalanarak iş hakkında bilmediklerini öğrenebilirler.

İnternet Cafe Açmak

internet gaming cafe açmak

İnternet cafe açarken öncelikle yapılacak işin büyüklüğü analiz edilmelidir. Örneğin mahalle arasında internete girmek amacıyla ve çok fazla sistem gereksinimleri gerektirmeyecek oyunların oynanacağı bir cafe açmak istiyorsanız 100 bin lira kadar bir sermaye yeterli olacaktır.

Ancak daha büyük çapta bir iş yapmak ve özel oyun aksesuarlarının olduğu (oyuncu koltuğu, oyuncu faresi, mekanik oyuncu klavyesi, büyük monitörler ve kaliteli donanımlara sahip bilgisayar kasası) bir Gaming Cafe kurmak istiyorsanız en az 200 bin TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu rakamın 300 bin liraya kadar çıkması cafenizin kalitesini yükseltecektir.

Bilgisayar donanımlarını toplarken internet üzerinden araştırmalar yaparak en iyi fiyata, en uygun donanımları almalısınız. Bilgisayarların parçalarını toplama usülü alacağınız için donanımlar konusunda bilgili bir kişiden yardım almanız gerekebilir.

Bilgisayar kasası toplarken en çok önem vermeniz gereken elbette kaliteli ekran kartlarına sahip olmaktır. Bir oyun bilgisayarında olmazsa olmaz şey yüksek FPS’leri karşılayabilen, güncel oyunları High, Ultra seviyesinde çalıştırabilen bir ekran kartı seçmenizdir.

Oyun bilgisayarlarında daha çok NVIDIA marka kartlar talep görüyor. Siz de bu markanın uygun fiyatlı modellerini satın alarak bilgisayar kasasını oluşturabilirsiniz.

15-20 masa düzenine göre bilgisayar topladıktan sonra artık dükkan kiralama aşamasına geçebilirsiniz. Dükkan aramadan önce internet cafe açabilmek için 100 m2 dükkan alanı ve çift tuvalet bulunması gerektiği şartını bilmenizde fayda var.

Bütçenize uygun kirası olan bir dükkan ararken bu şartı göz önünde bulundurarak aramalısınız. Ayrıca cami ve okul gibi yapılar ile dükkanınız arasında en az 100 metre uzaklık olması gerektiğini de bilmelisiniz.

İnternet Cafe Açmak İçin Gereken Belgeler (Ruhsat Alma)

internet cafe açmak için gereken belgeler

İnternet cafe ruhsatı alabilmek için öncelikle şu 2 önemli şarta dikkat etmelisiniz;

1- Cafeniz cami ve diğer ibadethanelere, tüm okullara en az 100 metre uzaklıkta olmalı.
2- Cafede iki tuvalet olmalı ve cafenin kulanım alanı en az 100 m2 olmalı.

Bu iki şartı karşılıyorsanız belediyeye başvurabilir ve internet cafe için ruhsat alım işlemlerine başlayabilirsiniz.

İnternet cafeler belediyelerce “UMUMA AÇIK İSTİRAHAT VE EĞLENCE YERLERİ” şeklinde kategorize edilmektedir ve bu kategorinin şartlarına göre belgeler talep edilmektedir.

İşte internet cafe açmak için ruhsat alımında gerekli olan belgeler;

 • Başvuru beyan formu
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Oda Kayıt Belgesi
 • İş Esnaf ve Sanatkâr Sicil Tasdiknamesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Kira sözleşmesi (dükkan kira ise gereklidir)
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • Kat mülkiyetine uygun ise kat maliklerinin izinleri.
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Mesul Müdür’ün adı-soyadı, TC Kimlik Numarası, Mesul Müdür sözleşme tarihinin beyanı
 • Çalışanların ad soyadı, TC Kimlik Numarası ve Adli Sicil Beyanı
 • Mesafe krokisi
 • Kolluk Kuvvetleri Görüşü

Başlıca gerekli belgeler bunlardır. Bazı belediyelerde ekstra evraklar talep edilebilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgilendirme alabilirsiniz.

İnternet Cafeler için başka önemli prosedürler de vardır. Onları da aşağıdan görebilirsiniz.

 • Sabit IP Numarası (Türk Telekom’dan onaylı)
 • TİB Onaylı Filtreleme Yazılımının Fatura veya Lisans Fotokopisi

Bu 2 şartı da karşılamanız gerekiyor. Prosedürlere göre internet cafelerde “Sabit IP” kullanmak zorunluluktur. Bu nedenle Türk Telekom’dan sabit IP’li internet paketleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca TİB’in onaylamış olduğu bir filtreleme programı, yazılımı ile “Güvenli İnternet” kapsamında olmanız gerekiyor.

İnternet Cafe Açmanın Maliyeti 2024

internet cafe açmanın maliyeti

Son yıllarda artan döviz kurları nedeniyle yüksek özellikli bilgisayar toplamanın bedeli artmış durumda. Tüm bilgisayar bileşenleri döviz kurlarına endeksli olduğu için günümüzde kaliteli bir bilgisayar toplamak için 5.000 TL gibi rakamları gözden çıkartmanız gerekebiliyor. Bunun herhangi bir üst sınırı da yoktur. Parçaların kalitesi arttıkça ödeyeceğiniz parada artacaktır. 5 bin lira ile de oyun bilgisayarı toplarsınız 10 bin lira ile de…

Ancak biz 5.000 TL toplama bilgisayar bedeli olarak sayarsak ve 15 masalı bir cafe kuracağınızı düşünürsek;

15 x 5.000 TL = 75.000 TL ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca 15 masa, 15 koltuk ve fare, klavye, mikrofon, diğer ekipmanlar için de 25 bin lira kadar masraf çıkabileceğini düşünüyoruz.

Özet olarak 15 masalı, orta halli bir İnternet – Gaming cafe için 100 bin lira maliyetiniz olacaktır.

İnternet Cafe İşletmenin Püf Noktaları

internet cafe işletmenin püf noktaları

İnternet cafe açan kişilerin hızlıca müşteri kazanabilmesi ve kar sağlayabilmesi için aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmelerini öneriyoruz.

– İnternet cafenize genellikle öğrenciler geleceği için fiyatı düşük tutmaya çalışın. Orta halli bir internet – gaming cafede saati 3-4 TL gibi fiyatlar son derece uygun olacaktır.
– İnternet altyapınızın kaliteli olmasına önem gösterin. Cafeye gelen çoğu kişi online oyunlar oynayacağı için internet hızlı olmalı ve Ping değerleri düşük olmalıdır.
– Bilgisayarlarda oyun çeşitliliği fazla olmalıdır. FPS, Yarış, RPG ve diğer online oyun türlerine yer vermelisiniz.
– Her internet – gaming cafede PUBG, Fortnite, CS GO, LOL, Call of Duty vb. online oyunlar mutlaka olmalıdır. Bu oyunlar online oynandığı için gençler kendi aralarında toplanarak bu oyunları oynamak istemektedir. Böylece genç kitleyi gruplar halinde cafenize çekebilirsiniz.
– Özellikle küçük çocukların oynadığı yıllanmış ama efsane eski oyunlar olan GTA Vice City, GTA San Andreas, Counter Strike 1.6 gibi oyunları da mutlaka bilgisayarlarda bulundurun.

Eğer bunlara dikkat ederseniz ve cafeye gelen müşteriler ile gençler ile iyi anlaşırsanız kısa zaman içerisinde cafeniz dolup taşacaktır. Yapmış olduğunuz 100 – 200 bin liralık yatırımları müşteri potansiyeline göre 12 veya 24 ayda çıkartabilirsiniz.

İnternet cafe işletmek zor ve stresli bir iştir. Ancak zaman içerisinde belli bir standartı yakalarsanız çok güzel kar getiren bir iştir…

Mesaj Sayısı(8)

 1. Zekeriya
  • Ceren Yıldırım
  • erdal
   • Tugay Cihan
  • Ahmet
 2. Jepetmx
 3. armağan
  • KAZIM

Mesaj Bırakabilirsiniz