Restoran Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar? Gereken Belgeler Ve Şartlar

Restoran açmak oldukça karlı bir iştir. Bu sebeple de birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Dışarıdan yemek yemek kültürünün son zamanlarda oldukça artması ile birlikte lokantalarının yüksek seviyede kazançlar elde ettiği bilinmektedir.

Bu sebeple birçok yatırımcı lokanta açmak üzerine yatırımlarını yapmaya başlamış bulunmaktadır. Bunun yanı sıra restoran açmak ile ilgili bilgileri de araştırmaktadır. Sizlere yazımız içerisinde restoran açma ile ilgili tüm ayrıntıları ileteceğiz. Böylece restoran açma aşamasında size rehber olacak bir yazı hazırlayacak ve bu konuda size faydalı olacağız.

Restoran Acmak

Restoran Açma Maliyeti 2022 Yılı İçin Ne Kadar?

Restoran açma maliyeti 2022 yılı için ne kadar? Sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Yıllar içerisinde restoran açma maliyetlerinde değişiklikler olmaktadır. Bunun yanı sıra aynı zamanda açmak istediğiniz restoranın çapının ne kadar olduğu da önemlidir.

Oldukça kalabalık bir kitleye hitap edebilecek bir restoran ile daha küçük kapasiteli bir restoranın maliyeti birbirine eşit olmamaktadır. Bu sebeple 2021 yılı için 50 ila 70 bin TL arasında bir maliyet size restoran açmak için küçük bir yatırım anlamında yeterli gelmekteydi. Fakat 2022 yılı için bu tutar yeterli olmamaktadır.

Küçük bir restoran açmak istemeniz durumunda en az 120 bin TL gibi bir yatırımda bulunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir restoran açmak istemeniz durumunda ise bu miktar bir buçuk milyon TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Bu sebepten ne şekilde bir restoran açmak istediğinizi önce kararlaştırdıktan sonra fiyat noktasında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Restoran Acmak maliyeti

Restoran Aylık Kazancı Ne Kadar?

Ticaret yönünü restoran açmak yönünde kullanan yatırımcıların merak ettiği konulardan bir tanesi de restoran aylık kazancı ne kadar olduğudur. Bu konu ile ilgili yatırım yapmak isteyen vatandaşların belirtilen miktar doğrultusunda yatırımlarını gerçekleştirecekleri bilinmektedir. Bu sebeple ortalama olarak bir restoranın ne kadar kazandığı ile ilgili bilgi edinmek istemektedirler.

Ortalama olarak bir restoranın günde 1000 TL gibi bir kazancı oluşabilir. Bu durumda aylık 30 bin TL gibi bir miktar kazanç ede edilmiş olur. Böyle bir durumda yaklaşık olarak %50 kar marjı bulunur. 30000 TL’lik bir cironun olması durumunda 15.000 TL gibi bir miktar size kalacaktır.

Son zamanlarda yemek siparişlerini fazla olmasından dolayı bu kazanç daha yukarı seviyelere çıkabilir. Çok daha fazla kazanç elde eden restoran sahipleri bulunmaktadır.

Restoran Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her işletmenin açılış aşamasında birtakım resmi belgeler talep edilmektedir. Bu sebeple restoran açmak için gerekli belgeler nelerdir şeklinde araştırma yapılması gayet normaldir. Birçok işletme için istenen belge lokanta için de aynı şekilde talep edilmektedir. Bu sebeple restoranların acıması için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Vergi levhası fotokopisi
 • SGK giriş bildirimi
 • İmza sirküleri
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Faaliyet belgesi
 • Sicil kaydı
 • Ticaret sicil kaydı
 • İlçe belediyesi için ekstra belge talepleri
 • Yangın için itfaiyeden alınan uygunluk raporu

Herkesten eşit olarak talep edilen belgeler arasında gösterilmektedir. Bu belgelerin tam ve zamanında ibraz edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde açacağınız işletme geçersiz olacaktır.

Restoran Acmak 2022

Restoran açarken nelere dikkat edilmeli?

Restoran açarken birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat etmeniz doğrultusunda daha başarılı bir işletme sahibi olabilirsiniz. Sizlere restoran açarken nelere dikkat edilmeli gerekenleri maddeler halinde izah edeceğiz. Böylece açılış aşamasında hataya düşme olasılığı azalacak daha başarılı bir işletmeniz olacaktır.

 • Yemek odası
 • Mutfak alanı
 • Depolama alanları
 • Ofis

Noktasında dikkatli olmanız gerekmektedir. Ayrıca belirtilen alanların büyüklükleri de son derece önemlidir. Böylece daha rahat ve daha kapsamlı bir hizmet vermeniz mümkün olacaktır.

Restoran Acmak maliyeti nedir

Restoran giderleri nelerdir?

Restoran açarken bir takım eşyalara ihtiyacınız bulunmaktadır. Dükkanın içerisinde müşterilerinizi ağırlamanız aşamasında ve yemek yapım aşamasında sizlere lazım olacak bir takım eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyaların sıralı olarak sizlere yazımızda belirteceğiz. Restoran giderleri nelerdir? Hangi alanlarda ne gibi şeylere ihtiyaç vardır? Aşağıda size verilmiştir;

 • Yasal İzinler
 • Şirket Kurulumu
 • Bağ-Kur
 • Vergiler ve Sigorta
 • Mekan Kirası
 • Mutfak Gereçleri ve Sunum Ürünleri
 • Dekorasyon
 • Teknoloji
 • Çalışan Maaş ve Sigorta Ücretleri
 • Hammadde Giderleri
 • Ekipman Giderleri

Bu aşamada sizlerin para harcayacağı kalemlerdir. Bunların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Her hangi bir madde de eksik olması durumunda işletmeniz eksik kalacaktır. Resmi evrakların ayrıca kesinlikle tam bulunması gerekir. Yapılan denetimler de eksik görülmesi durumunda yetkililer tarafından oldukça ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Dışarıda yemek yeme alışkanlığının süreklilik kazanması ile birlikte lokanta ve restoranlar çok daha dinamik ortamlar haline geliyor. İyi bir restoranda yemek yemek isteyen kişiler hem lezzetli bir öğün yemek isterken hem de sosyalleşme imkanı elde edebiliyor. Bu nedenle de birçok girişimci için lokanta açmak en karlı iş fikirleri arasında gösteriliyor. Ancak restoran açabilmek için belli kriterleri üzerinizde taşımanız gerekiyor. Açtığınız işletmenin hemen her alanına hakim olmanız gereklidir. Restoran mutfağında düzenin sağlanmasından kasa işlemlerine kadar her konuda son derece detaylı olarak bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Lokanta ve restoran açma işini yapacaksanız hijyen koşullarına da gereken önemi vermeniz gerekiyor.

Lokanta ve restoran açmak

Son derece stresli bir sektör olan lokantacılık işinde en çok sunduğunuz tatlara dikkat etmek olacaktır. İşletmenize gelen müşteri her zaman alışık olduğu tadı sizden bekleyecektir. Bu nedenle de işletmenizde mutlaka iyi bir aşçı bulundurmaya özen göstermelisiniz. Eğer mutfak işlerinden siz sorumlu olacaksanız tatlar üzerinde mümkün olduğunca değişimlerden kaçınmalısınız.

İşletmenizi kurarken ve işlerinizi devam ettirirken birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunlarla kolaylıkla başa çıkabilmek için hem kısa hem de uzun dönemli iş planı yapmanız gerekiyor. İş planlarınızı yaparken deneyimli restoran personelleri bulmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Müşteri karşılama, ikramlar, müşteri uğurlama gibi her konuda mutlaka gereken bilgilere sahip olmaları gereklidir. Lokanta açmak konusunda aradığınız her bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Not: Lokanta ve restoran açmak dışında farklı fikirler edinmek için 112+ Adet Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir restoran ve restoranın açılması

Bir restoran ve restoran açmak birçok insanın hayalidir. Bu konuda küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler açabilirsiniz. Sermaye durumunuza göre iş yeri açma konusunda da devlet desteği isteyebilirsiniz. Şirketinizde araştırmacı ve sektördeki yeniliklerin takipçisi olmak büyük bir kazançtır. Çünkü restoran işletmeciliği de diğer sektörler gibi gelişmekte olan bir alandır.

Restoranınızı açmadan önce müşterilerinize hangi lezzetleri sunacağınızı bilmelisiniz. Yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarından lezzetler de sunabilirler. Ayrıca bir restoran türü de seçebilirsiniz, örn. B. Sadece yerel lezzetlerin sunulduğu bir Çin restoranı. Restoran açma fikriniz varsa Türk damak zevkine hitap eden bir tarz seçebilirsiniz.

Turizm noktasında yüksek sermayeli bir işletme açmayı planlıyorsanız, karışık dünya mutfaklarından sunumlar yapabilirsiniz. Bu sayede mağazanıza gelen yabancılar kendilerine hitap eden bir tada kolayca ulaşabilirler. Dekorasyon, mağazanızda sunulan lezzetler kadar önemlidir. Şık tasarımlı koltuklar, sandalyeler ve masalar, duvar resimleri, yer döşemeleri ve çalışanların giyim tarzları gibi temalar firmanızın profesyonelliği üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

 

Restoran açma maliyeti

Bir restoran açmak için iyi bir iş planı oluştururken tüm maliyet kalemlerini dahil etmeniz gerekir. Başarılı bir iş planında dikkat edilmesi gereken nokta, restoranda bulunması gereken her bir kalemi maliyet olarak yazmaktır. Mutfakta yer alan mutfak gereçleri, servis ve sunum öğeleri, dekoratif öğeler ve daha birçok unsur restoran açma maliyetinde etkili bir faktördür. Restoran açmak için sermayenizin yeterli olması gerekir. Aynı zamanda, açıldıktan sonra birkaç ay boyunca devretmek için yeterli paraya ihtiyacınız olabilir.

Restoran açarken maliyetleri iyi ayarlamak gerekiyor. Küçük bir lokanta açmak istiyorsanız en az 50-70 bin TL sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Bu tür şirketlerin açılması için sermaye sınırı yoktur. Açtığınız bir yer ne kadar büyük ve lüksse, yatırım yapmanız gereken sermaye de o kadar yüksek olur. Açmak istediğiniz restoranın konumu da maliyet üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Turistik bir kasabada veya şehir merkezinde küçük bir yer açmak isterseniz 100-200 bin TL civarında bir sermaye gereksinimi olabilir.

 

Restoran Aylık Geliri

Restoran açmak için iş planınızda detaylandırmanız gereken bir diğer ayrı kalem ise aylık gelir bilgisidir. Restoranın aylık geliri sizi destekleyecek kadar olmalı ve restoranın aylık giderlerini karşılayabilecek durumda olmalıdır. Bu nedenle kazanç elde edebileceğiniz bir yerde iş yeri açmak büyük önem taşımaktadır. Restoran size günde en az 1000 TL kazandırabilecek bir işletme. Bu da aylık 30.000 TL civarında bir gelir sağlıyor. Ancak bu, hafta sonları ve resmi tatillerde daha da fazla olabilir.

Restoranın aylık gelirini etkileyen birçok faktör vardır. İşletmenizin lokasyonu bu konuda oldukça etkili olabilir. Bir tatil köyü veya iş merkezinin yakınında açılan restoranlar ve restoranlar çok iş yapabilir. Aynı zamanda adliye, hastane gibi kalabalık yerlerin yakınında açılan restoranlar beklenenden daha fazla kar bırakıyor. Ancak adından söz ettiren restoranlar aylık bazda çok daha fazla kazanıyor.

Restoran açtıktan sonra ciddi bir gelir elde etmek istiyorsanız reklam ve tanıtım çalışmalarınız çok iyi olmalı. İyi bir şefle çalışmak ve deneyimli garsonları işe almak size daha fazla müşteri kazandıracaktır. Aylık gelirinin iyi olması, dekorasyonu, aydınlatması, restoranın erişilebilirliğinin iyi olması da etkilidir.

Restoran açmak için gerekli belgeler

Restoran açabilmek için yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Belgelerin güncel olarak hazırlanıp sorumlu kurumlara sunulması lisans almak için önemlidir. Restoran açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • SGK giriş bildirimi
 • Vergi levhasının kopyası
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (son birkaç ay içinde çekilmiş olması önemlidir)
 • Ticaret siciline kayıt
 • Operasyonel Sertifika
 • kayıt
 • imza sirküleri
 • İtfaiye Uyum Raporu
 • İlçe belediyesi için ek belge başvuruları

Bu belgelerin hazırlanması sırasında bulunduğunuz belediye başka belgeler de talep edebilir. Tüm belgeler hazırlanırken belediyeden güncel belge bilgilerinin alınması ruhsatın alınmasını kolaylaştıracaktır. Her belediye ortak belgelerin yanı sıra ek belgeler de talep edebilir.

Okuyun: 115 yeni iş fikri

 

Restoran açmak isteyenlere öneriler

Restoran açmak isteyenler için öneriler çerçevesinde birçok önemli noktadan bahsedilebilir. Öncelikle açacağınız iş için yeterli sermayeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yeterli sermayeniz yoksa bu sermayeyi artırmak için banka kredilerine veya devlet teşviklerine başvurabilirsiniz. Sektörün büyük karlar sunması büyük zorluklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle iyi bir iş planı, başlamadan önce sizin için her zaman iyi bir yol haritasıdır.

Açtığınız restorandan aylık iyi bir gelir elde etmek hiç de zor değil. Ancak bu kârı elde etmek için çok çalışmak gerekiyor. Aynı zamanda sabır kazanmak da büyük önem taşır. Bir restoran açmak istiyorsanız, mağazanızın göz alıcı bir dekorasyonu olması gerekir. Rahatlık her şeyden önemlidir. Ayrıca ilk açtığınızda fiyatlarınızın uygun olması da son derece önemli konulardan biridir. Hijyen kuralları en çok dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır.

Çalışanlar açısından yüksek düzeyde deneyim kesinlikle gereklidir. Firmanızda her zaman ulaşılabilir olmanız müşterileriniz için de önemlidir. Başarılı bir restoran veya restoran açtığınızda, her zaman büyük karlar elde edebilirsiniz. Ancak başlangıçta sabır ve sıkı çalışma çok önemlidir.

Restoran ve Restoran Açılışı başlıklı yazımızda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri verdik. Daha detaylı fikirler için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilir ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz