Dondurmacı Açmak – Dondurma Dükkanı Maliyeti ve Sektörün İpuçları

Yaz aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı dondurmalar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Kış aylarında çok az tüketildiği için dondurmacılar, dondurma dükkanları pek ortaklıkta gözükmüyordu. Şu sıralar ise çevremizde ardı arkasına dondurmacılar açılmaya ve satış yapmaya başladı. Az sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alan dondurmacı açmak oldukça karlı bir iş fikridir. Yatırım maliyetinin az olması, sezonluk (3-5 aylık yaz dönemi işi) olması nedeniyle yüksek karlar sağlamaktadır. Bu nedenle de cebinde bir kaç binliği olan girişimcilerin gözde iş fikridir. Yaz aylarında ne iş yapabilirim diyenler için dondurmacı açmak konumuzda sektörün tüm ipuçlarını veriyoruz. Para kazanmayı hedefleyenler bu yazımızı sonuna kadar okumalı!

Dondurmacı Açmak

dondurmacı dükkanı açmak

Dondurma dükkanı açmayı düşünüyorsanız cebinizdeki sermaye miktarının 25.000 TL seviyesinde olmasını tavsiye ederiz. Büyük şehirlerde dükkan kiralarının aşırı artması nedeniyle sizleri en çok zorlayacak kısım dükkan kirası olacaktır. Ankara, İstanbul gibi metropollerde ünlü cadde ve sokakların kira fiyatları çok arttı. Böyle bir yerde satış yapmayı düşünüyorsanız dükkan kirasını iyi analiz etmelisiniz. Dükkanda dondurma satarak yapacağınız cironun kaç günde dükkan kirasını amorti edip, sizi kara geçirteceğini iyi hesap etmelisiniz.

Açacağınız dondurma dükkanı en az 25 m2 olmalıdır. İnsanlar dondurma satın almak için içeride fazla kalabalık yapabilirler. Dükkan alanının ufak olması müşterileri kaçırtabilir. Buradan hareketle en azından 25 m2’lik bir alana sahip cadde üstünde bir dükkan kiralamalısınız.

Dükkanınızı kiraladıktan sonra dondurma dolabınızı satın almalısınız. Kaliteli bir dolaba ihtiyacınız olacak. Dondurmaları içerisinde muhafaza edeceğiniz ve müşterilere bu dolap üzerinden ürün gösterimi yapacağınız için sağlam ve temiz bir dolap satın almaya çalışın. Dondurma dolaplarını Sahibinden.com’dan satın alabilirsiniz. Bu aşamada cebinizden çıkacak para 5.000 TL‘yi geçebilir.

Dolabınızı da dükkana yerleştirdikten sonra artık üretim yapmaya hazırsınız demektir. Dondurmaları ister kendiniz üretin, isterseniz dışarıdan satın alıp dolabınızın içine koyun. Bu noktada bizim tavsiyemiz dondurmaları kendinizin üretmesidir. Kaliteli bir üretim ve lezzet ile müşterilerin kısa zamanda ilgisini çekebilirsiniz.

Dondurma Fiyatları Ne Seviyede Olmalı

dondurma fiyatları ne seviyede olmalı

Dondurma tüketen grup daha çok alt yaş grubu dediğimiz 7 ila 20 yaş arası çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Çocuklar anne ve babalarına yoğun ısrarlar ile dondurmacı dükkanlarına sokarlar ve dondurma satın alırlar. Bu nedenle fiyatınızı olabilecek optimum seviyede tutmalısınız. Dondurma sektöründe fiyatlar genellikle “1 dondurma topu X TL” şeklinde belirleniyor.

Siz de fiyatınızı bu tarife gibi belirlemelisiniz. Büyük şehirler için bizim tavsiyemiz 1 top dondurma için 2 veya 3 TL olacaktır. Bu fiyatı aşarsanız müşterileri kaçırma ihtimaliniz vardır. Tabii burada dikkat edilmesi gereken nokta müşterilerin alım gücü de önemlidir. Örneğin Ankara’da Çukurambar – Söğütözü gibi yerleşim yerlerinde bir top dondurma için rahatlıkla 5 TL fiyat biçebilirsiniz. Ancak şehrin biraz dış kesimlerine giderseniz Mamak, Sincan, Pursaklar, Çubuk’da bu fiyatlar ile sinek avlar, kısa zamanda iflas bayrağını çekersiniz.

Seyyar Dondurmacılık

seyyar dondurmacı

Dondurmacı açmak isteyen kişiler illaki de bir dükkan sahibi olmak zorunda değildirler. Dondurmacılığın sezonluk bir iş olduğunu ve Mayıs ila Eylül ayları arasında çok fazla iş yaptıklarından bahsetmiştik. Buradan hareketle dükkan ile uğraşmadan, seyyar olarak da bu işi yapabilirsiniz. Dışarıda gezerken mutlaka görmüşsünüzdür Maraş dondurmacısı kostümü ile çocukların etrafında dolandığı dondurmacıları.

Siz de bu konsepte benzer bir satış stratejisi belirleyebilirsiniz. Dondurma satış işini seyyar olarak yapmanız size mobil olmayı sağlayacaktır. Böylece şehrin istediğiniz noktasında seyyar satışınızı yapabileceksiniz.

Bir çok şehirde yaz aylarında konserler, sergiler, fuarlar düzenlenir ve bu etkinliklerde şehir halkı akın akın meydanları doldurur. Seyyar dondurmacılar daha çok bu tarz yerlerde bulunarak satış yapabilmektedirler. Tabii bunun için belediyeden izin almalı ve işinizi kitabına uydurmalısınız. Yaz aylarında düzenlenen etkinliklerde belediyeye ödeyeceğiniz kira masraflarını kat kat çıkartabilirsiniz.

Dondurmaya Farklı Bir Yaklaşım: Ejderha Nefesi

dondurmaya farklı yaklaşım ejderha nefesi

Klasik dondurmalardan artık sıkıldık farklı bir şeyler yok mu diyorsanız Ejderha Nefesi satışı tam size göre bir iş fikri. Klasik dondurmadan farklı olarak %78 azot kullanılarak üretilen ejderha nefesi hoş bir atıştırmalık. Yurt dışında Dragon Breath olarak bilinen bu dondurmayı yiyen kişilerin ağzından ve burnundan duman çıkıyor. Bu görüntü ile birlikte ejderhaya benzendiği için dondurmanın ismi “Ejderha Nefesi” oluyor. Son bir kaç yıldır ülkemizde oldukça yaygınlaşan bu iş fikrini de aklınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Bu işi yapabilmek için ejderha nefesi bayiliği almalısınız. Sektörde düşük yatırım maliyeti ile bayilik veren ve size hazır konsept bir iş sunan firma bulunmakta. Aşağıdaki bağlantıdan o firmanın bayi olma şartlarını öğrenebilirsiniz.

Dondurmacı Açmak Ne Kadar Kazandırır

dondurmacı açmak ne kadar kazandırır

Çocuklar ve gençler üzerine olan her sektörde yüksek kar oranları gözlenmektedir. Dondurmacı açmak da diğer iş fikirleri gibi yüksek kar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sektörde iyi kazançlar sağlamak için dükkan yerinizin veya seyyar aracınızın bulunduğu konumun işlek olması gerekmektedir.

Bir şehirde en işlek cadde üzerine dükkan açıyorsanız ve çevrede orta seviyede rekabet varsa kazancınız aylık net 5 bin TL – 10 bin TL seviyesinde olacaktır. Bu rakamın değişmesi – artması veya azalması – sizin elinizdedir.

Müşteriye ne kadar kaliteli hizmet verirseniz o kadar olumlu dönütler alacaksınızdır. O yüzden işinizi iyi yapın, kaliteli dondurmalar üretin (veya satın alın), müşteriye güler yüzle hizmet verin ve bol bol para kazanın.

Mesaj Bırakabilirsiniz